پیام خراسان

آخرين مطالب

تکمیل دستاوردهای پزشکی در درمان بیماران با روش هیپنوتیز درمانی علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم و نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم امروز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، هیپنوتیزم اولین بار توسط دکتر برید، در حدود 160 سال پیش ابداع شد. در گذشته بسیاری از افراد، این علم را عملی غیرعادی می‌دانستند و تنها تعداد اندکی به واقعیت درمانی آن پی برده ‌بودند. از زمان دکتر مسمر این علم تحت عنوان "مغناطیس" و سپس "مانیه تسیم" در جهان دانش، راه یافت و در حال حاضر نیز با نام هیپنوتیز شناخته می‌شود.
برنارد ترنکل، رئیس انجمن میلتون اریکسون آلمان و رئیس منتخب جامعه بین المللی هیپنوتیزم در افتتاحیه کنگره بین‌المللی هیپنوتیزم با بیان این مطلب که استفاده از روش‌های هیپنوتیز در زمینه‌های مختلف و ترکیب آن با دیگر دستاوردهای درمانی، می‌تواند در درمان بیماری‌ها مؤثر باشد، گفت: میتوان از تمامی نگرش‌ها، توانایی‌ها و ویژگی‌های بیماران مانند آسیب‌شناختی و تصورات، برای اهداف درمانی استفاده کرد.
وی اظهار کرد: ویلیام جیمزف فیلسوف و روانشناس امریکایی، اولین فردی بود که در امریکا اولین دوره‌های آموزش روانشناسی را برگزار کرد و از آن به عنوان پدرعلم روانشناسی امریکا یاد می‌کنند.
ترنکل گفت: رازی و ابوعلی سینا نیز از درمان به روش هیپنوتیز استفاده می‌کردند. پادشاه زمان رازی که از بیماری سخت مفاصل رنج می‌برد و به دلیل این بیماری فلج شده بود با توهین، عصبانیت و برانگیختن احساسات درمان شد.
ترنکل که روش‌های هیپنوتیزم و فنون میلتون اریکسون را در سراسر دنیا آموزش می‌دهد، به چند نمونه از روش های درمانی اشاره کرد و گفت: میلتون اریکسون ( بنیانگذار راهبردهای درمانی و برنامه ریزی ذهنی که سیستم روان درمانی او را هیپنوتیزم اریکسونی می‌نامند) نیز روش درمانی مشابه داشت و فردی که با سکته مغزی به ناتوانی جسمی مبتلا شده بود و قادر به تکلم نبود را از طریق توهین، عصبانی کردن و تهییج احساسات درمان کرد.
مؤسس انجمن چینی هیپنوتیزم بالینی، افزود: نمونه درمانی دیگر، مرد 50 ساله‌ای بود که شرکت تجاری موفقی داشت و به دلیل سکته مغزی به فلج زبان و مشکلات بلعیدن مبتلا شده بود. وی به کلینیک دانشگاه هایدلبرگ آلمان بخش گفتار درمانی مراجعه کرده بود. توصیه درمانی این بیمار، تغییر روش کاری و تحویل کار به پسرانش بود، وی تا زمانی که یکی از پسرانش موفق به دریافت مدرک مهندسی صنایع شد منتظر ماند تا مدیریت این شرکت را برعهده گیرد. در حال حاضر نیز بدون هیچ مشکلی از زیبایی‌های جزایر مدیترانه لذت می‌برد. به نظر این گروه درمانگر، این بیمار فردی قوی و پویا بوده و فشار کار موجب این بیماری شده بود.

در ادامه عنایت شهیدی عضو هیأت مدیره انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران، طی سخنانی در خصوص محدودیت های زیست شناسی عصبی و روانشناسی عصبی هیپنوتیزم گفت: هیچ روش مستقیمی برای دستیابی به سلول‌های مغزی حین عملکرد مغز وجود ندارد و تشخیص تاثیرات فیزیولوژیکی، دروضعیت هیپنوتیزم (هیپنوتیزم خنثی) و اثرات فیزیولوژیکی در زمان هیپنوتیزم خاص مشکل است.
وی در خصوص تفاوت‌های بین افراد با قابلیت‌های هیپنوتیزم بالا و افراد با قابلیت‌های هیپنوتیزم پایین، خاطرنشان کرد :تفاوت‌ها بین قابلیت‌های هیپنوتیزم بالا و پایین شاید نه تنها نشانگر تفاوت‌های عملکردی مغز باشد، بلکه نشانگر تفاوت‌های ساختاری مغز نیز هست، افراد با قابلیت‌های هیپنوتیزم بالا که توانایی کنترل درد دارند به‌طور قابل ملاحظه‌ای جسم پینه‌ای (بخشی از مغز پستانداران است که وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را دارد) بزرگتری نسبت به افراد با قابلیت‌های هیپنوتیزم پایین دارند.
شهیدی افزود: افراد با قابلیت هیپنوتیزم بالا توانایی جداسازی ذهنی فراوانی دارند که به صورت ظرفیت توجه متمرکز و توانایی در نادیده گرفتن محرک‌های نامرتبط ظاهر می‌شود.
قابلیت هیپنوتیزم بالا شرایطی است که در آن توجه کاملا متمرکز است.
عضو هیأت مدیره انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران، گفت: تفاوت اساسی بین قابلیت هیپنوتیزم بالا و پایین، صرف‌نظر از اینکه فرد هیپنوتیزم شده یا نه، این است که بعضی از تغییرات ناشی از هیپنوتیزم را می‌توان در افراد با قابلیت هیپنوتیزم بالا حتی بدون القای هیپنوتیزم انجام داد. به نظر می‌رسد به طور کلی افراد با قابلیت هیپنوتیزم بالا در حالت هیپنوتیزمی زندگی می‌کنند.
شهیدی، افزود : طی مراحل استراحت جسمی و ذهنی فعالیت امواج مغزی در لوب پس‌سری ( نواحی عملکردی بینایی) افزایش می‌یابد و یک فعالیت امواج مغزی افزایشی در لوب پیشانی حین مراحل توصیه‌های هیپنوتیزمی و جذب ذهنی وجود دارد. یافته‌های الکتروسفالوگرافیک(نوارالکتریکی مغز) به طور واضح مشخص می‌کند که هیپنوتیزم حالت خواب نیست.
وی همچنین در مورد نمایه مغزی هیپنوتیزم گفت: شاید هیچ نمایه مغزی مجزایی برای هیپنوتیزم وجود نداشته باشد، اما در عوض شماری از الگوهای شناختی عصبی وجود دارند که به ماهیت القای هیپنوتیزم و توصیه‌های خاصی که داده می‌شوند، بستگی دارند. همچنین یک همنوایی بین فعال‌سازی و غیر فعال‌سازی حین مراحل مختلف استراحت ذهنی و جذب وجود دارد.
کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم و نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم، از امروز 23 مهرماه در مجتمع فرهنگی آموزشی سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار کرده و تا 26 مهر ماه ادامه دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

دستور دادستان گرمه برای رفع مشکلات کنارگذر این شهرستان

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

لذت بچه‌دار شدن در پدر و مادرها ترویج یابد/ 48.9 درصدنرخ تمایل به فرزندآوری درزنان خراسان‌شمالی

دمای هوای مشهد تا پایان هفته 34 درجه خواهد بود

سوگ بی آغوش

امام جمعه بیرجند: فرصت دادن به جوانان باعث پیشرفت می‌شود

آمادگی نیروهای مسلح ایران برای دیگر کشورها تهدید نیست

مجلس یازدهم؛ نگاه‌های 4 ساله یا رویکردهای 40 ساله

دستگیری عاملان جنایت رگباری در کلبه جنگلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان

امکان اسکان محدود دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی

اماکن تاریخی خراسان جنوبی بازگشایی شد

پرندگان مهاجر میهمانان خوان نعمت خراسان رضوی

آب سد شهید پارسا برای اراضی کشاورزی سرایان رهاسازی شد

تالارهای خراسان شمالی همچنان بسته است

وجود 37 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره

ناکامی قاچاقچیان در انتقال 205 کیلوگرم تریاک

بیماران اوتیسمی؛ افرادی که هیچ گاه به حق خود نرسیدند

همه‌گیری کرونا و تحول فناوری لباس‌های هوشمند

نظام قدرتمندتر از گذشته در برابر دشمن ایستاده است

مبارزه با ملخ در خراسان رضوی به هزار و 390 هکتار رسید

فراوری کشاورزی از صنایع اولویت‌دار در خراسان جنوبی است

ثبت روستای کنگ در فهرست آثار ملی کشور

اهداء خون در خراسان جنوبی 22 درصد کاهش یافت

ثبت ملی آبشار رزداب خواف

قطار شهری مشهد با رعایت چه اصولی فعال شد؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کنترل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی در بلژیک

رانندگان بازنشسته بخوانند

کرونا 1500 واحد صنفی سبزوار را برای همیشه تعطیل کرد

پذیرش بیماران غیر کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد از سر گرفته می‌شود

ثبت روستای کنگ در در فهرست آثار ملی کشور

خبر خوش مسئولان برای رانندگان/فعالیت دوباره بازنشستگان در جاده

2200 روستایی در طبس از خدمات کاروان های سلامت بهره مند شدند

سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونایی کارفرمایان چه قدر است؟

امتحانات دانشگاه بیرجند چگونه برگزار می‌شود؟

آفت شیرین!

قانون کاداستر چه کمکی به منابع طبیعی می‌کند؟

آینده‌نگری از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

موقوفات و درمان بحران‌های جامعه

تخریب منابع طبیعی و زوال تنوع زیستی

برخی فعالیت‌های ورزشی در خراسان رضوی از سر گرفته شد

ضرورت استفاده شهروندان از ماسک در قطار شهری

غلظت آلاینده‌ها در هوای امروز مشهد افزایش یافته است

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود