پیام خراسان

آخرين مطالب

شهرک‌های صنفی در خراسان رضوی توسعه می‌یابند سياسي

شهرک‌های صنفی در خراسان رضوی توسعه می‌یابند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: شهرک‌های صنفی- تولیدی نظیر سوغات، پوشاک، آجیل و خشکبار در استان ایجاد می‌شوند و لازم است هر چه سریع‌تر مکان‌یابی لازم برای راه‌اندازی آنها انجام گیرد.

علی رسولیان روز جمعه در نشستی با موضوع توسعه شهرک‌های صنفی در خراسان رضوی افزود: ضروری است تا کمیته‌ای برای مکان‌یابی مناسب شهرک‌های صنفی تشکیل شود.
وی ادامه داد: توسعه شهرک‌های صنفی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود و سال‌های گذشته نیز این موضوع مورد توجه مسئولان بود و مقرر شد تا شهرک صنفی سوغات در استان راه اندازی شود و حتی نشست هایی نیز در این خصوص برگزار و طرحی هم تدوین شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در این راستا اتحادیه‌های صنفی پای کار آمدند و همین موجب شد تا سهم آنها از سوغات زائر افزایش زیادی پیدا کند همچنین در حوزه کیف، کفش و پوشاک اقدامات خوبی انجام گرفت و از منطقه سپاد هم برای راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی بازدید شد و تفاهم‌نامه‌ای نیز با مجموعه سپاد به امضا رسید تا در آن منطقه، شهرک سوغات ایجاد شود.
رسولیان افزود: معاونت اقتصادی استانداری، شهرداری مشهد و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید با همکاری یکدیگر طی یک بازه دو ماهه مطالعات مربوط به طرح سوغات را به نتیجه برسانند.
وی ادامه داد: جایگاه خراسان رضوی در حوزه پوشاک اهمیت زیادی دارد و این استان در این حوزه از ظرفیت بالایی برخوردار است و به زودی واحد تولیدی پوشاک در بردسکن با سرمایه گذاری پنج میلیارد ریال راه اندازی می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت تولید آجیل و خشکبار در استان افزود: خشکبار نیز یکی دیگر از ظرفیت‌های سوغات استان به شمار می آید که باید برای راه اندازی شهرک صنفی در این خصوص مطالعه بیشتری صورت گیرد.
تغییر کاربری زمین‌ها، عمده ترین مشکل
رئیس اتاق اصناف مشهد نیز در این نشست با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و این اتاق در خصوص ایجاد شهرک‌های صنفی گفت: علاوه بر این، راه‌اندازی شهرک‌هایی برای صنوف کارگاهی نیز مدنظر است که در این خصوص نقطه نظراتی وجود دارد.
محمود بنانژاد افزود: برخی از این صنوف، کارگاهی هستند و برخی دیگر با توجه به رسته خود توانایی تجمیع دارند و تجمیع این صنوف در مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی می‌تواند امکانات مشترک برای این دسته از اصناف ایجاد کند که به رشد آنها کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد: عمده‌ترین مساله مربوط به راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی، تغییر کاربری زمین‌های آنهاست به عنوان نمونه، زمین شهرک آجیل و خشکبار با سرمایه اصناف خریداری شده اما باید تسهیلاتی در خصوص صدور مجوزها برای آن ارائه شود.
رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: در حال حاضر تغییر کاربری‌ها برای راه اندازی شهرک های صنفی به هزینه بالایی نیاز دارد که سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز باید در این موضوع مشارکت کند زیرا راه اندازی شهرکی مانند آجیل و خشکبار به نوعی صنایع تبدیلی نیز به شمار می رود.
بنانژاد افزود: برای راه‌اندازی شهرک صنفی- تولیدی چوب نیز طی بازدیدهایی منطقه‌ای در نظر گرفته شده است و اگر بتوان تسهیلاتی برای این موضوع در نظر گرفت می‌توان کار را آغاز کرد و به تدریج شهرک صنفی- صنعتی خصوصی ایجاد کرد.
وی ادامه داد: متاسفانه برای تغییر کاربری اراضی به منظور راه اندازی شهرک صنفی، 80 درصد قیمت زمین بعد از تغییر کاربری دریافت می‌شود که چنین ارقامی اصلا برای اصناف توجیه‌پذیر نیست.
رئیس اتاق اصناف مشهد در خصوص راه‌اندازی شهرک پوشاک نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در روند راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی پوشاک، مساله قیمت‌هاست که بر توجیه‌پذیری اقتصادی این اقدامات تاثیرگذار است.
بنانژاد افزود: در واقع مشکل کارگاره‌های تولیدی این است که باید هزینه‌های مکان فعالیت خود را به صورت تجاری بپردازند و در شرایط غیر استاندارد به کار ادامه دهند به همین جهت ضروری است تا با راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی، این وضعیت را از حالت غیراستاندارد خارج کنیم.
بلاتکلیفی راه اندازی هفت شهرک صنفی در استان
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به بی ‌سرانجام بودن اقدامات گذشته برای راه‌اندازی هفت شهرک صنفی در استان گفت: به نظر می‌رسد 90 درصد موارد مربوط به ایجاد شهرک صنفی با هدف تغییر کاربری اراضی و واگذاری آن به آینده دنبال می شود.
مسعود مهدی زاده مقدم گفت: پیشنهاد می شود که اراضی شهرک‌های صنفی تولیدی را شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی مدیریت کند و در واقع این شرکت اراضی را در اختیار گرفته و راه اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی را به دست بگیرد.
وی افزود: بر این اساس، شرکت شهرک‌های صنعتی می تواند زمین را در اختیار بگیرد و اصناف زیرساخت‌های خود را در آن ایجاد کنند و از این طریق قیمت تمام شده برای اصناف در راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی کمتر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: همچنین پیشنهاد می شود که شهرک‌های صنفی در قالب نواحی صنعتی راه‌اندازی شوند چون از این طریق به راحتی می‌توان مجوز نواحی صنعتی را در استان صادر کرد.
مهدی زاده مقدم با اشاره به زمین‌های موجود در اطراف شهر برای راه‌اندازی شهرک صنفی پوشاک افزود: در حال حاضر شهرک صنعتی کلات از ظرفیت لازم برای توسعه 200 هکتار برخوردار است و در حریم مشهد نیز قرار دارد که صنوف می‌توانند در آن مستقر شوند و حداقل فاصله را با مشهد داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویکرد خراسان رضوی به سوی تعامل تغییر کرده است

شتاب ثبت نام داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس در خراسان رضوی

نهضت سبز نهال‌کاری در 380 هکتار اراضی سبزوار آغاز شد

کاشت 10 هزار اصله نهال در مه‌ولات آغاز شد

53 دستگاه تاکسی و ون ویژه معلولان در مشهد رونمایی شد

تاکید دانشجویان بر مطالبه گری و لزوم پاسخگویی مدیران

مدیر کل راهداری خراسان رضوی خواستار یکسان سازی قرارداد کارکنان این اداره شد

اعضای هیات اجرایی انتخابات گناباد و بجستان تعیین شدند

ایجاد نسل جدید دانشگاه‌ها در کشور آغاز شده است

سال آینده بودجه‌ای برای زیارت نداریم/ موافقت با بودجه 250میلیاردی

جلسه انتخابات شورای اجرایی خانه احزاب استان برگزار شد.

رویکرد خراسان رضوی به سمت تعامل تغییر پیدا کرده است

استارتاپ انگور در خراسان شمالی برترین‌های خود را شناخت

رمز پایداری انقلاب پیروی از ولایت است

جای فرآوری پسته در خوشاب خالی است

20 شبکه مجازی خارجی برای آشوب در خراسان رضوی متمرکز شده بودند

مشهد برای میزبانی شهرداران جهان پیشنهاد شد

کارآفرینی توسط دانشگاه میسر است/ دیپلماسی؛ راهی برای توسعه

زیارت سرمایه مادی و معنوی ایران اسلامی است

شمار داوطلبان انتخابات مجلس در خراسان شمالی به 63 نفر رسید

99.5 درصد روستاهای شیروان از گاز شهری بهره‌مندند

تیم بسکتبال آویژه صنعت مشهد تیم اکسون تهران را مغلوب کرد

ارتفاع زیاد بار کمپرسی علت سقوط پل عابر پیاده در مشهد اعلام شد

تیم هندبال سربداران به مصاف تیم زاگرس اسلام آباد می‌رود

شمار داوطلبان انتخابات در خراسان جنوبی به 48 نفر رسید

خانه احزاب خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

تلاش دولت فراهم کردن امکانات مناسب اقامتی برای زائران است/تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و کمک خیرین برای ساخت زائرسراها

هشت میلیون اصله نهال در شهرکهای صنعتی کشور کاشته شد

طرح تنفس جنگل های شمالی فرصت مناسب برای رونق زراعت چوب

312 هزار و 500 نهال در خراسان شمالی کاشته‌ شد

لایحه صیانت از بانوان تلاش برای احقاق حقوق آنان است

واعظی :اتخاذ تصمیمات کاربردی برای کمک به زائران ضروری است

آمریکا نمی‌تواند به ما ضربه بزند

ثبت نام قطعی 161 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان طی روز پنجم

بروکراسی نحس اداری «سرمایه‌گذار و مجاهد اقتصادی» را خسته کرده است

ضرورت برنامه‌ریزی برای جذب یک میلیارد نفر مسلمان محب اهل بیت در حوزه زیارت

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ موجب فرصتهای سرمایه‌گذاری است

واعظی: بودجه سال 99 وضعیت بهتری از امسال ندارد

استقبال از نوسازی بافت‌ فرسوده در خراسان جنوبی کم است

بسیاری از صنایع و معادن خراسان جنوبی به برق نیاز دارند

دشمن امروز در برابر ایران مستأصل شده است

وزیر علوم: نگاه درآمدزایی به دانشجویان خارجی نداریم

توانمندسازی احزاب در اولویت دولت و وزارت کشور است

تجمع باشکوه ضد استکباری دانشجویان انقلابی در دانشگاه فردوسی

ناچار به دفاع کردن شدیم/ می توانستیم بازی را با تساوی تمام کنیم

دورهمی فردوسی ها/ هم افزایی شهرهای همجوار رمز توسعه منطقه

رتبه‌بندی کیفیت آموزشی و معیشت معلمان را افزایش می‌دهد

حدود یک میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه می‌شود

کادر آموزشی خراسان شمالی در انتظار رتبه‌بندی معلمان

توانمندی‌های انقلاب اسلامی دشمنان را دیوانه کرده است