پیام خراسان

آخرين مطالب

شهرک‌های صنفی در خراسان رضوی توسعه می‌یابند سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: شهرک‌های صنفی- تولیدی نظیر سوغات، پوشاک، آجیل و خشکبار در استان ایجاد می‌شوند و لازم است هر چه سریع‌تر مکان‌یابی لازم برای راه‌اندازی آنها انجام گیرد.

علی رسولیان روز جمعه در نشستی با موضوع توسعه شهرک‌های صنفی در خراسان رضوی افزود: ضروری است تا کمیته‌ای برای مکان‌یابی مناسب شهرک‌های صنفی تشکیل شود.
وی ادامه داد: توسعه شهرک‌های صنفی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود و سال‌های گذشته نیز این موضوع مورد توجه مسئولان بود و مقرر شد تا شهرک صنفی سوغات در استان راه اندازی شود و حتی نشست هایی نیز در این خصوص برگزار و طرحی هم تدوین شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در این راستا اتحادیه‌های صنفی پای کار آمدند و همین موجب شد تا سهم آنها از سوغات زائر افزایش زیادی پیدا کند همچنین در حوزه کیف، کفش و پوشاک اقدامات خوبی انجام گرفت و از منطقه سپاد هم برای راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی بازدید شد و تفاهم‌نامه‌ای نیز با مجموعه سپاد به امضا رسید تا در آن منطقه، شهرک سوغات ایجاد شود.
رسولیان افزود: معاونت اقتصادی استانداری، شهرداری مشهد و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید با همکاری یکدیگر طی یک بازه دو ماهه مطالعات مربوط به طرح سوغات را به نتیجه برسانند.
وی ادامه داد: جایگاه خراسان رضوی در حوزه پوشاک اهمیت زیادی دارد و این استان در این حوزه از ظرفیت بالایی برخوردار است و به زودی واحد تولیدی پوشاک در بردسکن با سرمایه گذاری پنج میلیارد ریال راه اندازی می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت تولید آجیل و خشکبار در استان افزود: خشکبار نیز یکی دیگر از ظرفیت‌های سوغات استان به شمار می آید که باید برای راه اندازی شهرک صنفی در این خصوص مطالعه بیشتری صورت گیرد.
تغییر کاربری زمین‌ها، عمده ترین مشکل
رئیس اتاق اصناف مشهد نیز در این نشست با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و این اتاق در خصوص ایجاد شهرک‌های صنفی گفت: علاوه بر این، راه‌اندازی شهرک‌هایی برای صنوف کارگاهی نیز مدنظر است که در این خصوص نقطه نظراتی وجود دارد.
محمود بنانژاد افزود: برخی از این صنوف، کارگاهی هستند و برخی دیگر با توجه به رسته خود توانایی تجمیع دارند و تجمیع این صنوف در مجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی می‌تواند امکانات مشترک برای این دسته از اصناف ایجاد کند که به رشد آنها کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد: عمده‌ترین مساله مربوط به راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی، تغییر کاربری زمین‌های آنهاست به عنوان نمونه، زمین شهرک آجیل و خشکبار با سرمایه اصناف خریداری شده اما باید تسهیلاتی در خصوص صدور مجوزها برای آن ارائه شود.
رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: در حال حاضر تغییر کاربری‌ها برای راه اندازی شهرک های صنفی به هزینه بالایی نیاز دارد که سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز باید در این موضوع مشارکت کند زیرا راه اندازی شهرکی مانند آجیل و خشکبار به نوعی صنایع تبدیلی نیز به شمار می رود.
بنانژاد افزود: برای راه‌اندازی شهرک صنفی- تولیدی چوب نیز طی بازدیدهایی منطقه‌ای در نظر گرفته شده است و اگر بتوان تسهیلاتی برای این موضوع در نظر گرفت می‌توان کار را آغاز کرد و به تدریج شهرک صنفی- صنعتی خصوصی ایجاد کرد.
وی ادامه داد: متاسفانه برای تغییر کاربری اراضی به منظور راه اندازی شهرک صنفی، 80 درصد قیمت زمین بعد از تغییر کاربری دریافت می‌شود که چنین ارقامی اصلا برای اصناف توجیه‌پذیر نیست.
رئیس اتاق اصناف مشهد در خصوص راه‌اندازی شهرک پوشاک نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در روند راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی پوشاک، مساله قیمت‌هاست که بر توجیه‌پذیری اقتصادی این اقدامات تاثیرگذار است.
بنانژاد افزود: در واقع مشکل کارگاره‌های تولیدی این است که باید هزینه‌های مکان فعالیت خود را به صورت تجاری بپردازند و در شرایط غیر استاندارد به کار ادامه دهند به همین جهت ضروری است تا با راه‌اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی، این وضعیت را از حالت غیراستاندارد خارج کنیم.
بلاتکلیفی راه اندازی هفت شهرک صنفی در استان
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به بی ‌سرانجام بودن اقدامات گذشته برای راه‌اندازی هفت شهرک صنفی در استان گفت: به نظر می‌رسد 90 درصد موارد مربوط به ایجاد شهرک صنفی با هدف تغییر کاربری اراضی و واگذاری آن به آینده دنبال می شود.
مسعود مهدی زاده مقدم گفت: پیشنهاد می شود که اراضی شهرک‌های صنفی تولیدی را شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی مدیریت کند و در واقع این شرکت اراضی را در اختیار گرفته و راه اندازی شهرک‌های صنفی- تولیدی را به دست بگیرد.
وی افزود: بر این اساس، شرکت شهرک‌های صنعتی می تواند زمین را در اختیار بگیرد و اصناف زیرساخت‌های خود را در آن ایجاد کنند و از این طریق قیمت تمام شده برای اصناف در راه‌اندازی شهرک صنفی تولیدی کمتر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: همچنین پیشنهاد می شود که شهرک‌های صنفی در قالب نواحی صنعتی راه‌اندازی شوند چون از این طریق به راحتی می‌توان مجوز نواحی صنعتی را در استان صادر کرد.
مهدی زاده مقدم با اشاره به زمین‌های موجود در اطراف شهر برای راه‌اندازی شهرک صنفی پوشاک افزود: در حال حاضر شهرک صنعتی کلات از ظرفیت لازم برای توسعه 200 هکتار برخوردار است و در حریم مشهد نیز قرار دارد که صنوف می‌توانند در آن مستقر شوند و حداقل فاصله را با مشهد داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیت‌الله علم‌الهدی: عزاداری محرم طبق دستور ستاد مقابله با کرونا انجام شود

مغز هنگام خواب، به شدت مشغول کار است و محفوظات جدید را بازسازی می‌کند

توزیع یک هزار بسته فرهنگی در مناطق مرزی زیرکوه

اطلس کودکان کار خراسان شمالی تدوین شد

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

3500 بسته کمک معیشتی در سبزوار توزیع شد

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

امام جمعه بجنورد: گشایش مشکلات کشور در اتکای به درون است

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

نتایج موفقیت‌آمیز داروی "آویفاویر" در درمان کووید-19

14 طرح محرومیت زدایی در مناطق روستایی خواف اجرا شد

خبرنگاران سبزوار با خانواده یک شهید دیدار کردند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: نمایندگان توجه کافی به مسائل ملی ندارند

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

نمازجمعه در 3 شهر خراسان جنوبی اقامه شد

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

شهرداری بجنورد ساخت نخستین مسیر دوچرخه‌ استان را شتاب دهد

استاد دانشگاه مقیم ترکیه پاسخ می‌دهد/ مروری بر آخرین مراحل ساخت واکسن کرونا

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

صدور پروانه ساختمان‌ سیستمی می‌شود/فکر نمی‌کنم فضای مشهد امکان صدور مجوز برج‌سازی داشته باشد

ضرورت ایجاد یک شرکت برای ساماندهی سرویس مدارس فاروج

جزئیات برنامه‌های خانه مطبوعات خراسان رضوی در هفته خبرنگار

توزیع 8 هزار پرس غذای گرم در رازوجرگلان

دوست دارم خوش خبر باشم

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

کاهش فوتی‌های ناشی از کرونا در مشهد با رعایت محدودیتها

پیام تبریک وزیر کشور در آستانه روز خبرنگار صادر شد

افراد 30تا39 سال، بیشترین مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی

تاخت و تازه کرونا در خراسان جنوبی

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

بازداشت همه مسئولان بندر بیروت

بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب‌ ها

تحویل سیلندر گاز مایع در خراسان رضوی الکترونیکی انجام می‌شود

صدور 101 مجوز برپایی جشن در فضاهای باز مشهد

استاندار بیروت: 300 هزار نفر آواره شدند

سازو کار اخذ مالیات از خانه‌ های خالی تعیین شد

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

توزیع 16 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان شیروان

فروش سهام خانواده شهدا برخط شد

مسوولان خراسان رضوی روز خبرنگار را تبریک گفتند

جشن روز غدیر همراه با خطبه‌خوانی در حرم رضوی برگزار می‌شود

نیازمند خبرنگارانی با نگاه تخصصی در دنیای امروز هستیم

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر

اجرای طرح سلامت یاران حسینی ویژه ایام ماه محرم

نقش رسانه در ترغیب و تشویق به مشارکت در توسعه استان

بی خبرند، می خواهم بنویسم اما...

مکاشفه از سیدخندان تا چهارراه قصر

یک مسوول: رسانه‌ها دشمن را با روشنگری جریان تحریف خنثی کنند

رسانه‌ها با روشنگری جریان تحریف دشمن را خنثی کنند