پیام خراسان

آخرين مطالب

تسهیلات ارزان‌ قیمت برای فراوری زرشک در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - استاندار خراسان جنوبی گفت: منابع مالی، اعتباری و تسهیلات ارزان‌ قیمت برای فراوری محصولات استراتژیک استان از جمله زرشک دیده شده است و در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری، محمدصادق معتمدیان در حاشیه بازدید از باغات زرشک روستای شاخن بیرجند در جمع خبرنگاران افزود: ایجاد صنایع فراوری محصولات استراتژیک کشاورزی به ویژه روستاهای دارای محصول، اولویت استان است تا از این طریق حداقل سود محصول عاید کشاورزان شود.
وی گفت: درخصوص محصولات با ارزش و استراتژیک خراسان جنوبی کمیته‌ای در استانداری تشکیل شده که دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی حضور دارند تا با هم‌اندیشی یکدیگر تدابیری برای کمک به کشاورزان اندیشیده و اجرا شود.
وی بیان کرد: براساس مطالعات انجام شده، یکی از دغدغه‌های اصلی کشاورزان خراسان جنوبی درآمد و کسب سود پایین از محصولات باارزشی است که یکی از دلایل آن نیز خام‌فروشی و فروش محصول به دلالان است.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: به عنوان مثال محصول زرشک با قیمت 10 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم از کشاورز خریداری و با قیمت‌های خیلی بیشتر در بازار عرضه می‌شود.
وی گفت: تلاش داریم با خرید توافقی و پیگیری‌های انجام شده از طریق سازمان تعاون روستایی کشور به تثبیت قیمت‌ها کمک کنیم تا منافع این محصولات به کشاورزان برسد.
معتمدیان فاصله بین قیمت خرید محصول از کشاورز و فروش آن در بازار را قابل توجه دانست و افزود: محصول از کشاورز با 10 هزار تومان خریداری می‌شود در حالیکه بیش از 80 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
وی با بیان اینکه حدود 10 درصد محصول زرشک در استان فراوری می‌شود یادآور شد: این در حالیست که انحصار این محصول استراتژیک در اختیار خراسان جنوبی است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: این استان رتبه نخست تولید زرشک بی دانه در جهان و رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده لذا فراوری این محصول در اولویت است.
وی بیان کرد: در قالب تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی منعقد شد، تا پایان دولت 150 هکتار بارگاه زرشک در استان اجرا خواهد شد.
معتمدیان گفت: همچنین زیرساخت‌های لازم برای این محصول از طریق پرداخت تسهیلات بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی فراهم خواهد شد و در حال رایزنی هستیم تا منابع مالی مورد نظر را ایجاد کنیم.
وی اظهار داشت: بدون شک یکی از مناطقی که در این زمینه مورد توجه واقع خواهد شد، روستای شاخن بیرجند است که امید است برای ایجاد بارگاه زرشک اقدام شود.
وی گفت: برای مکان‌هایی که نیاز به احداث بارگاه زرشک دارد اما اراضی ملی است با مطالعات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی درخواست متقاضیان را برآورده خواهیم کرد.
معتمدیان یادآور شد: صادرات یکی دیگر از موصوعاتی است که باید به آن بپردازیم چراکه کمتر از دو یا سه درصد محصول زرشک استان صادر می‌شود.
وی تصریح کرد: شرایطی باید فراهم شود تا این محصول استراتژیک به صورت مستقیم صادر شود همچنین میزان صادرات نیز افزایش یابد و منافع این محصول به کشاورزان استان برسد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال تولید محصول زرشک در استان 2 درصد افزایش یافته است افزود: میزان برداشت این محصول حدود 20 هزار تن برآورد شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: با مصوباتی که در کمیته محصولات استراتژیک مطرح می‌شود و اعتباراتی که در زمینه پژوهش این محصولات اختصاص یافته است شاهد افزایش میزان تولید آن باشیم.
وی گفت: یکی از موضوعات سند سازگاری با کم آبی به عنوان نخستین استان کشور، پرداختن به محصولات کم آب بر است که در دستور کار قرار دارد.
معتمدیان ادامه داد: همچنین تلاش داریم با تخصیص آب مورد نیاز برای مدیریت منابع آبی موجود استان قدم‌های بلندی را برداریم.
براساس پیش‌بینی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی امسال 20 هزار و 500 تن زرشک از سطح مزارع استان برداشت می‌شود.
سطح زیر کشت زرشک در خراسان‌ جنوبی 16 هزار و 726 هکتار است و شهرستان قاینات بیشترین میزان زرشک تولیدی استان را دارد.
تور خبری «برداشت یاقوت کویر» امروز با حضور استاندار خراسان جنوبی و مسئولان استانی برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امضاء تفاهم‌نامه ساماندهی کارگران ساختمانی

جلسه شورای «همتا» خراسان رضوی برگزار شد

پنج هزار فرصت شغلی در روستاهای خراسان رضوی تثبیت شد

صدور تولیدات کشاورزی خراسان شمالی حدود 277 درصد افزایش یافت

80 درصد رانندگان خودرو‌ های عمومی بیرجند موفق به دریافت تسهیلات کرونا شدند

خراسان جنوبی کمبود کود شیمیایی ندارد

وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی سفر می‌کند

59 شکارچی غیرمجاز در خراسان جنوبی دستگیر شدند

«طبس» شهری بدون جرائم خشن است

ثبت دمای زیر صفر در خراسان جنوبی

دستگیری باند اخلالگر بازار طلا در بیرجند

آخرین آمار بیماری کرونا در خراسان جنوبی

اینفوگرافیک/ جدیدترین وضعیت استان های درگیر با کرونا

یارانه معیشتی مهرماه فردا شب واریز می‌ شود

زیستگاه‌های سمنان، مامنی برای گونه‌های در معرض انقراض

بی دفاع شدن شهرها در مقابل آلاینده ها و پسماندها در صورت تصویب طرح عدم پرداخت درآمد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

گره مشکلات صنایع غرب مشهد بر اجرای یک مصوبه

ماجرای سرنوشت سیاه دختر 20ساله