پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی:

43 درصد عرصه و 60 درصد حریم مشهد اراضی موقوفه است اقتصادي

43 درصد عرصه و 60 درصد حریم مشهد اراضی موقوفه است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی گفت: محدوده مصوب فعلی مشهد در عرصه، 43 درصد موقوفه است اما ما مالک همه نیستیم، در این 43 درصد یا مستاجر ما هستند یا بخش محدودی از مالکیت برای ما باقی مانده، 60 درصد حریم مشهد نیز اراضی موقوفه است.

به گزارش ایسنا، مرتضی حقیقی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: ما در حوزه املاک و مستقلات دو وظیفه را انجام می‌دهیم، یک بخش در رابطه با نگه‌داری، حفظ، حراست و ایجاد ارزش افزوده برای موقوفه با رویکرد ارزش بهره‌وری و کاربری موقوفه است که در این راستا تثبیت مالکیت و اخذ سند مالکیت را انجام می‌دهیم.
وی افزود: کاری که امسال انجام شد این بود که با استفاده از ظرفیت برون‌سپاری و عدم تصدی‌گری، بخشی از این موضوع را در قالب فراخوان و استفاده از ظرفیت شرکت‌های توانمند به ویژه بخش خصوصی انجام دادیم که در 6 ماهه اول سال افزایش 4 برابری از لحاظ تعداد و 2.7 برابری از لحاط مساحت در سند مالکیت اخذ شده را به همراه داشت.
افزایش 2 برابری در پرداخت اجاره شهری در 6 ماه اول سال
حقیقی با بیان اینکه گام بعدی به روزرسانی اسناد اجارات است که متولیان وقف باید اجاره موقوفات را به روز پرداخت کنند، عنوان کرد: اعتمادسازی خوبی با مستاجران انجام دادیم که خروجی نشان می‌دهد در 6 ماهه اول سال تنها در بخش پرداخت اجاره رقم‌های شهری، افزایش 2 برابری داشتیم. سال گذشته 2800 سند اجاره به روزرسانی و تجدید شد که در 6 ماهه اول امسال به 4 هزار مورد رسیده است. مردم نسبت به پرداخت وجوهات موقوفه تمایل دارند.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در خصوص افزایش تکیه درآمد موقوفات به درآمد پایدار، گفت: در موقوفه‌داری برخی درآمدها مانند واگذاری زمین موقتی و زودگذر و برخی مانند مال‌الاجاره پایدار و ثابت است. تلاش کردیم مال‌الاجاره‌ها را به روز کنیم و به سمت تعریف پروژه‌های مشارکتی برویم تا بتوانیم مال‌الاجاره را به موقع اخذ و ثبات خوبی را برای موقوفه نسبت به تبدیل درآمدها از زودگذر به پایدار ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: گام بعدی فعالیت‌ها تعامل با کسانی است که به عنوان مستاجر با وقف در ارتباط هستند. هدف اصلی ما تکریم ارباب رجوع و تسریع در پاسخگویی به آن‌ها است. بخشی از کار خود را روی تکمیل بانک‌های اطلاعاتی و استقرار سیستم‌های الکترونیکی گذاشتیم تا بتوانیم فعالیت‌های تجدید اجاره و حق انتقال را کاهش دهیم. در حوزه تجدید اجاره، مدت زمان 50 درصد کاهش یافته و زمان از 12 به 6 روز رسیده است.
جریمه تاخیر بدهی مستاجران زیر 10 میلیون را حذف کردیم
حقیقی بیان کرد: برای پرداخت به موقع حقوقات موقوفه، شرایط و تسهیلات خاصی برای مستاجران ایجاد کردیم، اول اینکه جریمه تاخیر بدهی مستاجر که زیر 10 میلیون و از سال 90 ‌به بعد بوده را حذف کردیم. بسته تشویقی برای مواردی گذاشتیم که مستاجران تغییر کاربری دادند یعنی زمینی را به صورت مسکونی از موقوفه گرفته و تجاری کردند.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی اضافه کرد: اگر این افراد خودشان مراجعه کرده و تغییر کاربری را پرداخت کنند، مشمول 30 درصد تخفیف نقدی در پرداخت می‌شوند و اگر بخواهند اقساط پرداخت کنند، 6 ساله این اقساط را دریافت می‌کنیم. امکانی را برای افرادی فراهم کردیم که اقساطی برای سال‌های آینده دارند که اگر به صورت نقد پرداخت کند، در سال اول مشمول 20 درصد تخفیف می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه گام مهمی در راستای سال حمایت از اشتغال و کسب و کار برداشته شده است، تصریح کرد: اگر تغییر کاربری صورت گیرد، افراد مشمول پرداخت حقوقاتی به موقوقه می‌شوند اما برای بخش‌های آموزشی این ضریب تغییر کاربری را که عمدتا 20 درصدی است، حذف کردیم. از سال‌های گذشته مصوبه خوبی وجود داشته که کمک به سنددار کردن اراضی موقوفه فاقد سند است، این زمین‌های موقوفه بیشتر در مناطق حاشیه شهر مورد تصرف قرار گرفته است.
حقیقی افزود: در پلاک‌‎هایی که اصلاحات ارضی داشته، تا 70 درصد بخشودگی برای حق تقدیمی‌ها اعلام کردیم که تنها با 30 درصد قیمت زمین با اقساط بلندمدت حدود 7 ساله صاحب سند می‌شوند. بخش‌هایی که اصلاحات ارضی نداشته، 40 درصد مشمول بخشودگی شده و با پرداخت 60 درصد قیمت زمین می‌‎توانند صاحب سند شوند.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی بیان کرد: مصوبه مساعدتی برای منازل 154 روستای شهرستان سرخس داشتیم که 50 هزار نفر مشمول این مصوبه می‌شوند. حق تقدیمی بخشیده شده و مردم به صورت رایگان اعتبارنامه‌هایی را می‌گیرند.
25 درصد اسناد اجاره شهری منقضی شده است
وی خاطرنشان کرد: مردم برای مراجعه به منظور تجدید اجاره رغبت پیدا کردند و رشد 100 درصدی مراجعه برای تحدید اجاره نشان می‌دهد که خود مردم رغبت به پرداخت حقوقات موقوفه دارند اما در وضع موجود 31 هزار سند اجاره ما منقضی شده یعنی 25 درصد اسناد اجاره شهری مدت زمانشان گذشته است که می‌توانیم با تخفیف‌ها و مساعدت‌ها و نیز استفاده از ظرفیت مردم موضوع به روزرسانی اسناد اجاره‌ها را داشته باشیم.
حقیقی ادامه داد: در حال استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیز هستیم. این کارها تنها در ساعات اداری نیست و می‌توان از ظرفیت تمام محضرهای سطح شهر استفاده کرد. گام بعدی این کار این است که قصد داریم ظرفیت را داخل ظرفیت‌های مردمی مانند بسیج محله و گروه‌های مشاوره‌ای که در ساماندهی بافت‌های فرسوده کار می‌کنند ببریم، بنابراین کار تنها در ساعات اداری انجام نمی‌شود.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در خصوص سیستم شفافیت اطلاع‌رسانی و وضعیت ثبت موقوفات، گفت: زیرساخت‌های بانک اطلاعاتی موقوفات از نظر نرم‎افزاری آماده شده و تمام تلاش ما این است که بتوانیم تا آخر سال درگاه الکترونیکی و استفاده خدمات مستاجران را فعال کنیم تا اگر کسی قصد پرداخت موقوفات از طریق الکترونیکی و سامانه را داشت، امکان‌پذیر باشد.
هرکجا بازگشایی معابر داشته باشیم، اراضی موقوفه را در اختیار قرار می‌دهیم
وی در خصوص اراضی آبشار، چشمه‌پونه و بلوار نماز، عنوان کرد: بلوار نماز از سال گذشته با هماهنگی آستان قدس و مدیریت شهری در مسیر پروژه آبشار بازگشایی شد و در اختیار مردم قرار گرفت. موقوفه حداکثر همکاری را در طرح‌های مصوب شهری داشته و اقدامات نیز موثر بوده است. هرکجا طرح مصوب کمیسیون ماده 5 برای بازگشایی معابر داشته باشیم، اراضی موقوفه را در اختیار قرار می‌دهیم.
حقیقی اضافه کرد: اراضی آبشار روستای چشمه‌گونه پلاک 70 هکتاری است که مشارکت دادیم. برخی افراد ساکن آن محدوده اعتقاد دارند که سند مالکیت این محدوده حدود 10 هکتاری متعلق به موقوفه نیست و پرونده آن در حال بررسی است. ما برای کل محدوده سند داریم، اما تنها ابهام، ادعای این افراد است که تا پایان سال موضوع به جمع‌بندی می‌رسد.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در خصوص مشارکت با مردم، تصریح کرد: آمادگی داریم در زمینه اراضی وقفی پس از تایید توان‌سنجی فنی و مالی با مردم مشارکت کنیم. کمیسیون ‌مشارکت آستان قدس فعال است، درخواست‌ها به ما و معاونت فنی ارسال می‌شود، هر هفته جلسات رسیدگی داریم، مشروط بر اینکه فردی که درخواست می‌دهد از لحاظ مالی و فنی توانایی سرمایه‌گذاری را داشته باشد. در رابطه با انعقاد قرارداد مشارکت اقدام می‌کنیم.
وی با بیان اینکه آستان قدس وارد ساخت مجموعه‌های مال مانند مشهدمال نمی‌شود، عنوان کرد: آستان قدس از بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها خارج شده و در بخشی از زمین‌ها برای مشارکت و ساخت واحدهای مسکونی کوچک ورود پیدا کرده که در حال برنامه‌ریزی هستیم تا در مناطق کم‌برخوردار شهر مانند شهرک انصار که در نزدیکی شهرک شهید رجایی قرار دارد، با رویکرد ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد با الگوی مشارکت اقدام کنیم.
حدود 50 هزار پلاک ما تصرف شده است
حقیقی بیان کرد: همیشه این سوال از ما پرسیده می‌شود که تعیین تکلیف اراضی بدون استفاده داخل شهر چگونه خواهد بود؟ احمدآباد، بلوار سجاد و امامت موقوفه هستند که به تدریج متناسب با طرح‌‎های توسعه شهری و با برنامه‌هایی که بوده، ساخته و مشارکت شده است. تعدادی از پلاک‌های بزرگ مقیاس داخل شهر باقی مانده که تلاش کردیم برای حفظ و نگه‌داری آن‌ها دیوار بکشیم. بخش عمده‌ای از تصرفات موقوفه به این دلیل بوده که حفظ و حراست نشده است. حدود 50 هزار پلاک یا منزل داخل شهر داریم که تصرف شده و سند و رابط استیجاری با موقوفه ندارد.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی در خصوص مالکیت در کمربندجنوبی، خاطرنشان کرد: تنها مسیر ما در کمربندجنوبی پلاک زکریای 2 بوده و سهم ما نسبت به طول محدود است. مسیر کمربند جنوبی 29 تا 30 کیلومتر بوده و ما در پلاک آبشار، زکریا و بخشی در پلاک طرق تداخل مالکیت داریم.
وی در خصوص پایگاه انتقال خون ثامن، گفت: این پایگاه در صحن رضوان قرار دارد و از مکان‌هایی است که مردم بیشتر برای خون دادن مراجعه می‌کنند. قرار شده که آستان قدس مکان دیگری معرفی کند. ما تاکنون برای مال‌الاجاره وجهی دریافت نکردیم.
حقیقی با اشاره به اینکه ما برای ساخت و ساز بر اساس آنچه در سند بیان شده وجهی نمی‌گیریم اما برای تغییر کاربری که خلاف سند است، وجوهاتی را دریافت می‌کنیم، تصریح کرد: شهرداری نیز در این زمینه وجهی را به عنوان مدیریت شهری دریافت می‌کند، در حالی که مالکیت ندارد اما موقوفه مالکیت دارد و اگر فردی بخواهد خلاف شرط استفاده کند، باید پول پرداخت نماید.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی افزود: اعتراضاتی در خصوص قیمت‌گذاری این وجه بود که از ابتدای سال خودمان قیمت‌گذاری کرده و اعلام می‌کنیم که برای این قیمت‌گذاری پولی دریافت نمی‌کنیم اما اگر اعتراض داشته باشند باید به هیات کارشناسی بفرستند که این کار با هزینه خودشان انجام می‌شود. تجربه نشان داده که معمولا این افراد عدد کارشناسی را به ما برنگرداندند و همان میزانی که ما قیمت‌گذاری کردیم را پرداخت نمودند.
43 درصد عرصه و 60 درصد حریم مشهد اراضی موقوفه است
وی با بیان اینکه محدوده مصوب فعلی مشهد در عرصه، 43 درصد موقوفه است اما ما مالک همه نیستیم، تصریح کرد: در 43 درصد اراضی مشهد یا مستاجر ما هستند یا بخش محدودی از مالکیت برای ما باقی مانده است. یکی از تهدیدهای شهر مشهد و سایر شهرهای بزرگ، حریم شهرها است که برای حریم مشهد باید هرچه زودتر طرح پهنه‌بندی مشخص شود. این حریم‌ها عمده بخش‌هایی هستند که اکنون تخلفات در آن اتفاق می‌افتد و دستگاه‌ها نمی توانند نظارت و کنترل داشته باشند زیرا طرح ندارند. 60 درصد حریم مشهد اراضی موقوفه است.
حقیقی گفت: از حدود 2 هزار پلاک ثبتی در آستان قدس، از لحاظ تعدادی 80 درصد و از لحاظ مساحت 40 درصد سند دارد. با مدیرکل ثبت استان تفاهم‌نامه‌ای تنظیم و برنامه و مسیر راه برای سنددار کردن موقوفات باقی مانده را مشخص کردیم که پلاک‌های بزرگ نیز در آن‌ها قرار دارد. تعدادی از پلاک‌ها نیز جریانی بوده که منجر به صدور سند مالکیت نشده است.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی بیان کرد: مطالبات ما از 23 دستگاه دولتی بوده که با 12 دستگاه جلساتی تشکیل دادیم، تعامل خوب بوده و تنها باید محل ردیف بودجه مشخص باشد تا پرداخت کنند. مطالبات تا سال 94 حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که با حساب‌های دستگاه‌های مختلف به اوراق مشارکت تبدیل می‌شود و در سال 97، 703 میلیارد تومان آن تعیین تکلیف شده است. مطالبات از سال 94 به بعد نیز هزار و 400 میلیارد تومان بوده که در حال بررسی است.
وی در خصوص املاک و اراضی رها شده آستان قدس رضوی، تصریح کرد: اراضی ما از لحاظ موقعیت قرارگیری مشخص بوده و آن‌ها را حفظ و حراست کردیم. لکه‌های بزرگ‌مقیاس در سطح شهر مشهد حدود 25 قطعه بوده که مکان‌ها مشخص است و حفاظت می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جذب سرمایه‌گذار با تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی امکان‌پذیر است

گره قاچاق بر تار و پود صنعت نساجی خراسان رضوی

عارضه یابی صنعت نساجی و پوشاک در خراسان رضوی / ظرفیت ها و چالش ها

دیوار بلند مشکلات در برابر صنعت پوشاک

ششمین جلسه گروه کاری اشتغال شهرستان

گزارش ایسنا از مناظره «کشاکش آراء در مساله بنزین»

خراسان رضوی به یکی از مقاصد قاچاق در زمینه پوشاک تبدیل شده است

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در مسیر توسعه اقتصادی

برداشت 18 هزار تن طلای سفید از کشتزارهای خراسان شمالی

توزیع گوشت قرمز با قیمت مصوب در خراسان رضوی آغاز شد

آمادگی فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای حضور در نمایشگاه تاجیکستان

توزیع 5500 تن برنج پاکستانی در خراسان رضوی

اجرای طرح کاداستر در بیش از 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی

پرداخت 3 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت راه‌های بین‌مزارع سیل‌زده در خراسان‌شمالی

ایجاد 29 تفرجگاه با تخصیص اعتبار 100 درصدی در خراسان جنوبی

خراسان شمالی در ترکمنستان کشت فراسرزمینی چغندرقند انجام می دهد

رشد و توسعه اقتصادی پایدار بدون نوآوری حاصل نمی‌شود

پیامدهای توسعه شهرنشینی در اقتصاد مدرن

‌زنجیره تولید زعفران در خراسان شمالی تکمیل می‌شود

پرداخت 8.5 میلیارد تسهیلات به طرح های گردشگری و صنایع دستی

ارزآوری 4 میلیون دلاری صادرات فرش خراسان‌جنوبی

4.5 تُن زعفران در تربت‌جام خریداری شد

مراجعه به پمپ‌ بنزین‌ها بیشتر اما میزان سوخت‌گیری کمتر شده است

500 میلیارد ریال برای دسترسی به مجتمع‌های بین راهی اختصاص یافت

هرات مقصد 80 درصد کالاهای خروجی از گمرک دوغارون است

حال خاک خوب نیست

نگارش آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک

تولیدات دامی برای عشایر خراسان شمالی ارزش افزوده چندانی ندارد

افزایش 6 درصدی خانوارهای بهره‌مند از عواید فروش سوخت مرزنشینان

آماری از شاخص‌های اقتصادی فعالیت معین‌ها نداریم

کارخانه‌های پسته باید در شهرک‌های صنعتی قرار بگیرند

تولید قطعات ریل راه آهن مورد نیاز رجا در مجتمع صنعتی فولاد اسفراین

کشمش وارد بورس شد

396 پنل خورشیدی در اختیار عشایر خراسان شمالی قرار گرفت

253 میلیون دلار کالا از گمرکات و بازارچه‌های خراسان‌جنوبی صادر شد

10 استانی که 60درصد یارانه‌بگیرانش از حمایت معیشتی محروم شدند

گلخانه‌ای که با اشتغال بانوان ناشنوا رونق گرفت

20 دوره آموزشی در زمینه توانمندسازی عشایر خراسان شمالی برگزار می‌شود

کارگروه رفع موانع تولید شهرستان

تولید انبوه محور لکوموتیوجی.ام در مجتمع صنعتی اسفراین آغاز شد

فولاد اسفراین برای قطارهای رجا چرخ تولید می‌کند

قیمت گوجه فرنگی در مسیر کاهش

چند درصد یارانه‌بگیران،«حمایت معیشتی»دریافت نکردند؟

سرقت 22 ترانس اختصاصی برق در خراسان شمالی

مشکل عمده صادرات ایران نداشتن متولی تجارت است

507 میلیارد ریال به مقاوم‌سازی مسکن اختصاص یافت

تزریق تسهیلات بلاعوض به طرح های خورشیدی/اختصاص 2 میلیارد اعتبار

بازدید فرماندار از روند آماده سازی بازارچه مرزی یزدان.

5 تفاهم‌نامه اقتصاد مقاومتی شهرستان‌های داورزن، جغتای و چناران به امضاء رسید

خرابی تانکرهای سیار عشایر خراسان شمالی را با مشکل تامین آب مواجه کرد