پیام خراسان

آخرين مطالب

استاد جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه فردوسی:

ورزشگاه محل تخلیه انرژی است/باید با هنجارشکنی به‌شدت برخورد شود ورزشي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی استاد جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه فردوسی گفت: اگر شرایط اقتصادی و موقعیت ایران در نظام بین‌المللی بهتر بود، نه تنها مسایل مربوط به قومیت‌گرایی در ورزشگاه‌ها وجود نداشت، بلکه همگان به دنبال پیوند هرچه بیشتر با نام ایران بودند.

آرش بیدالله‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره اتفاقات رخ داده در برخی ورزشگاه‌های کشورمان مثل یادگار امام تبریز و رواج شعارهای قومیتی اظهار کرد: درباره مسائل قومی باید عوامل و دلایل مختلفی را در نظر گرفت. امروزه امور سیاسی، اجتماعی و عمومی رسانه‌ای شده است. در تاریخ هرگاه موقعیت ایران در نظام بین‌المللی ضعیف بوده، نداهای تجزیه‌طلبانه به گوش رسیده‌است.
وی ادامه داد: مثلا با وجود اینکه اسپانیا در آمریکای لاتین رویه‌ای استعمارگرانه داشته، اما توسعه و رشد اقتصادی آن باعث جذب تعداد زیادی مهاجر از همان منطقه شده‌است. نکته مهم این است که این مهاجرین به هر نحوی می‌خواهند ثابت کنند که از منظر نژادی نیز با اسپانیا پیوند دارند. این نکته درباره ایران نیز صدق می‌کند. این مسایل بیش از اینکه ریشه‌ای و عمیق باشند، به مسائل سیاسی سطحی که در شبکه‌های اجتماعی ریشه دارند، برمی‌گردند.
عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی بیان کرد: پیوند فرهنگ ایرانی و آذری ناگسستنی است. بسیاری از سرداران و جویشگران فرهنگ ایرانی از استان‌های آذری زبان هستند. فرهنگ آذری با ترکی متفاوت است. در بسیاری از دانشگاه های کشور آذربایجان، زبان فارسی تدریس می‌شود، زیرا به این درک رسیده‌اند که برای فهم پیشینه خود به آن احتیاج دارند. نژاد آذری با ترکی متفاوت است و بیشترین همسانی را با فلات ایران دارد.
بیدالله‌خانی تاکید کرد: موقعیت بین‌المللی ایران بر مسائل داخلی اثر گذاشته‌است. فضای بین‌المللی علیه ایران است و در داخل نیز شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نامتعادل است و عده‌ای با تندروی می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. عده‌ای که این اقدامات را در ورزشگاه انجام می‌دهند، دلائل سیاسی دارند و توسط سازمان‌های مختلف سازماندهی می‌شوند و معمولا پول هم می‌گیرند.
وی تصریح کرد: جوانان، احساسات و هیجانات خود را باید به نوعی تخلیه کنند و وقتی بسیاری از مجراهای ارضای نیازهای جوانان بسته باشد، نتیجه‌اش همین می‌شود که دیدیم.
این استاد دانشگاه ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی انسان‌ها را سطحی می‌کنند و مطالب غیرواقعی زیادی در دل خود جای داده‌اند. این مسئله به‌هیچ عنوان زیرشاخه جدایی طلبی نیست. سوئد را درنظر بگیرید. ما اگر از هر قوم و نژادی باشیم، تلاش می‌کنیم تا شهروندی سوئد را به دست آوریم. دلیل، رفاه و سطح بالای زندگی در این کشور است و اصلا مهم نیست که رنگ چشم و یا زبان تکلم دیگر چه باشد. حتی می‌بینیم که همین مردم ترکیه نیز به شدت به دنبال مهاجرت به آلمان هستند.
بیدالله‌خانی اظهار کرد: ما در منطقه بازیگر فعالی هستیم. در نتیجه برخی می‌خواهند در این امر خلل ایجاد کنند و یکی از ابزار آنان ایجاد شکاف‌های قومی است. در یک ورزشگاه چند ده‌هزار نفری، 10 تا 20 نفر این شعارها را می‌دهند و شبکه‌های اجتماعی آن را در سطح وسیعی پوشش می‌دهند و شبکه‌های خارجی نیز روی آن مانور می‌دهند. اخیرا اسناد ویکی‌لیکس ثابت کرده‌ بسیاری از رهبران پان‌ترک پول دریافت می‌کنند. فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و جبهه‌بندی‌های ایجادشده باعث شده کشورهای جبهه مقابل نیز این راه ‌ها را امتحان کنند. مردم، مطبوعات و دولت ایران از حمله ترکیه به سوریه حمایت نکردند و دولت ترکیه نیز از این شرایط خشمگین بود، در نتیجه این حرکت را به شدت پوشش داد و آن را مصادره به مطلوب نمود وگرنه این مسئله اصلا تا این حد مهم نبود. بسیاری از مدافعین ایرانشهری تبریزی هستند، اما این مسئله اصلا بولد نمی‌شود.
این استاد علوم سیاسی بیان کرد: وقتی نیازهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به خوبی تامین نشود، باید شاهد این‌گونه اعتراضات باشیم. اگر همین امروز به آن دسته از تماشاگران تراکتور که شعارهای خاص می‌دهند، ویزای ترکیه را بدهند، آن را قبول نخواهندکرد، زیرا شرایط ترکیه تفاوت چندانی با ایران ندارد اما شهروندی سوئد را حتما قبول می‌کند در صورتی که هیچ تناسبی با فرهنگ و نژاد ترکی ندارد.
وی افزود: نابرابری‌های منطقه ای به این مسئله دامن می‌زند. این مسئله ممکن است در سیستان و بلوچستان هم اتفاق بیفتد. اگر ایران رشد اقتصادی داشته‌باشد و موقعیت بین‌المللی خود را بهبود بخشد، آنگاه شاهد تلاش اقوام سایر کشورها خواهیم‌بود که تلاش می‌کنند پیشینه خود را به ایران گره بزنند. بخشی از این مسائل به فرهنگ مناطق برمی‌گردد. فرهنگ منطقه تعیین می‌کند که شعارهای جدایی‌طلبانه سر بدهند یا اقدام به سنگ‌پراکنی کنند.
بیدالله‌خانی ادامه داد: کم‌کاری مسئولان نیز قطعا به این مسئله دامن می‌زند. قانون شفافی در زمینه ورزشگاه ها نداریم. قوانین حوزه ورزشگاه ها باید شفاف باشند. ورزشگاه ها باید مجهزباشند و بتوان با دوربین، افراد متخلف را شناسایی کرد.
وی با مقایسه اعتراضات در ورزشگاه‌های ایران و اسپانیا گفت: مسئله باسک و کاتالونیا کاملا متفاوت است، ما در ایران با شعارهای سطحی قومی روبه‌رو هستیم، اما آنجا مسئله عمیقا اقتصادی و سیاسی است. بارسلونا دومین شهر ثروتمند اسپانیا است اما بخش اعظم ثروت آن به دولت مرکزی سوق داده‌می‌شود، وگرنه زبان کاتالان کاملا با زبان اسپانیولی یکسان است و مسائل قومی مطرح نیست.
استادیار جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه فردوسی هشدار داد: مشابه این اتفاق ممکن است در همه ورزشگاههای ایران حتی در مشهد رخ دهد، کما اینکه سابقا هم اتفاق افتاده‌است و حتی در تهران با شدت بسیار زیادی شاهد این خشونت ها بودیم و شعارهای متفاوتی در ورزشگاه آزادی شنیده‌شده‌است.
بیدالله‌خانی اظهار کرد: این مسائل در ایران چندان عمیق نیست زیرا فرهنگ ایرانی مبتنی بر یک نژاد یا زبان خاص نیست. مبنای ایران، فرهنگی با احساس باهم‌بودن است.
وی افزود: ورزشگاه جای اعتراضات مدنی نیست. باید با این هنجارشکنی به‌شدت برخورد شود. مسئولان نیز باید شرایط اقتصادی را بهبود ببخشند و شرایط تجمع و اعتراض را به نحو مطلوب فراهم آورند و برای صحبت‌کردن هزینه نتراشند، برای حل این مشکل، اقدامات اقتصادی و سیاسی بر اقدامات فرهنگی اولویت دارند. اگر مشکل بیکاری، گرانی، آزادی بیان و عقیده حل شود، این مشکلات نیز وجود نخواهدداشت.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعلام محدودیت های کرونایی جدید در خراسان جنوبی

رضا افضلی درگذشت

آتش سوزی تریلی سواری کش در جاده نیشابور

زن خیانتکار، عاشقش را برای قتل شوهرش اجیر کرد

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

نماز جمعه این هفته در بجنورد اقامه نمی‌شود

تقاضا برای خرید لاستیک خودرو در مشهد کم نشده است

دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در دیدارهای مردمی، اول کشور شد

دمای هوا در خراسان رضوی پایدار است

اخراج گله 400 نفری شتر و 2000 راس گوسفند ازمنطقه شکار تیراندازی ممنوع ا.. آباد

کیفیت هوای 3 منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار دارد

افزایش شیوع کرونا برگزاری نماز جمعه را در خراسان رضوی کاهش داد

نماز جمعه در بجنورد و گرمه خراسان شمالی برگزار نمی‌شود

جهیزیه 1152 زوج نیازمند خراسان شمالی تأمین می‌شود

افزایش هفت برابری اعتبارات سازمان آموزش و پرورش استثنایی

رمزگشایی بیش از 78 هزار کارت سوخت در خراسان رضوی

پیش بینی وزش باد شدید در خراسان جنوبی/ احتمال بروز خسارت

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

رییس شورای شهرستان: محدودیت رفت و آمد در مشهد برقرار شود

روزهای کرونایی، فرصتی تاریخی برای ترویج زندگی سالم

کاشت 6 اصله نهال سرو به یاد جانباختگان آتش سوزی های زاگرس در سرپل ذهاب

تعطیلی مجدد تالار های عروسی در طرقبه شاندیز

قاتل فراری تحت تعقیب را شناسایی کنید + عکس

تصمیمات تازه دولت درباره سهام عدالت

6 هکتار از گندمزارهای اسفراین در آتش سوخت

افزایش شیوع کرونا برگزاری نمازجمعه را در خراسان رضوی کاهش داد

افزایش شیوع کرونا برگزاری نماز جمعه در خراسان رضوی را کاهش داد

تاثیر تغذیه بر سطح استرس مرغ بومی

کرونا همچنان بر اقتصاد کشاورزی خراسان جنوبی می‌تازد

تکمیل طرح‌های صنایع کشاورزی خراسان جنوبی 305 میلیارد ریال نیاز دارد

افراد دارای فشار خون در صدر مبتلایان به کرونا در اسفراین

تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری بجنورد، نقطه پایانی بر چشم‌انتظاری جوانان

امیدآفرینی نیاز جامعه در شرایط جنگ اقتصادی

تاثیر مصرف سبزی‌های تخمیر شده در کاهش مرگ‌ومیر کرونا

نماز جمعه در بجنورد و گرمه خراسان شمالی برگزار نمی‌شود

تعاونی‌های خراسان جنوبی چقدر اشتغالزایی داشته‌اند؟

تکذیب آمار تعداد بازیکنان کرونایی تیم فوتسال بانوان خراسان رضوی

آمار کرونا در تیم فوتسال بانوان خراسان رضوی تکذیب شد

اعتبار تولید شمش منیزیوم خراسان شمالی نهایی و ابلاغ شد

کمیته امداد خراسان شمالی جهیزیه هزار و 152 زوج را تامین می‌کند

سالن‌های مطالعه بیرجند تعطیل است

سهم 2500 واحدی فرهنگیان خراسان رضوی از طرح ملی مسکن

سهم 2500 واحدی فرهنگیان خراسان رضوی از طرح اقدام ملی تامین مسکن

تخصیص 1200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل 75 طرح در خراسان جنوبی

استاندار خراسان رضوی: شرایط فعلی همانند جنگ اقتصادی است

استاندار خراسان رضوی شرایط فعلی را جنگ اقتصادی توصیف کرد

روح‌ الله زم به حکم اعدامش اعتراض کرد

شهریه مدارس غیردولتی خراسان شمالی تا 30 درصد افزایش یافت

عناوین روزنامه‌های نوزدهم تیرماه خراسان رضوی

2 هزار و 750 تن آسفالت در معابر گناباد توزیع شد