پیام خراسان

آخرين مطالب

تولید سلول‌های بنیادی شبه کبد و شبه پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد علمي

تولید سلول‌های بنیادی شبه کبد و شبه پانکراس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تولید سلول‌های بنیادین کبد و پانکراس در محیط آزمایشگاهی شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مبرا اظهار کرد: در این طرح با استفاده از مهندسی بافت، از داربست‌های زیست سازگارپذیر برای تمایز سلول‌های IPS انسانی به سلول‌های شبه کبدی و پانکراس استفاده شد که نتایج نشان داد با استفاده از داربست‌های فوق، سلول‌های تمایزیافته، مارکرهای بیوشیمیائی و مولکولی را بهتر از زمانی که داربست استفاده نشده است، نشان می‌دهند.
استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «سلول‌های بنیادین ما در تمام سلول‌های بدن هستند و به سلول‌های جنینی، بالغین و بند ناف تقسیم‌بندی می‌شوند»، افزود: برای رسیدن به درمان پایدار در تعداد قابل توجهی از بیماری‌ها ناگزیر به استفاده از سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت هستیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: با توجه به بیماران کبدی، پانکراسی و شیوع روز افزون دیابت، باید سلولی تولید می‌کردیم که شبیه سلول‌های طبیعی بدن باشد اما مورد دیگری این بود که داربستی تولید کنیم که سلول‌ها روی آن سوار شوند و با حداکثر شباهت به سمت پانکراس و کبد تمایز پیدا کنند. سلول‌های بنیادی انسان توانایی خودنوزایی دارد که این موضوع مزیت برجسته سلول‌های بنیادی بود و مشخصه قابل توجه آن این بود که تبدیل به سلول بالغ می‌شود.
وی با اشاره به اینکه «سلول‌های بنیادین در اغلب بافت‌های بدن وجود دارد»، تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی زخم پوست خود به خود ترمیم می‌شود، این کار با همکاری و مداخله سلول‌های بنیادین است و این پتانسیل خوبی برای درمان است. در گذشته سلول مغزی قلبی یا کلیوی اگر دچار مشکل می‌شد اینطور تصور می‌شد که این سلول از بین می‌رود و دیگر قابل بازیافت و ترمیم شدن نیست اما پیشرفت علمی نشان داد که می‌توان با استفاده از سلول‌های بنیادی بسیاری از بافت‌ها را تولید و به بدن بیمار پیوند زد.
استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: باتوجه به اینکه توانسته‌ایم تاکنون موفقیت‌هایی در این حوزه به دست آوریم، حمایت نهادهای علمی و مسئولان دانشگاه را می‌طلبد تا بتوانیم با تعریف طرح‌های تحقیقاتی در قالب پایان نامه‌های ارشد و دکتری مطالعات کاربردی را به سمت invivo و بالینی شدن پیش ببریم و این تحقیقات را بر روی رده‌های مختلف حیوانی و در نهایت روی موارد انسانی به اثبات برسانیم.
مبرا در خصوص تاریخچه و اهمیت سلول درمانی مطالبی را ارائه و خاطرنشان کرد: سلول درمانی برای اولین بار در سال 1369 در تهران و توسط دکتر اردشیر قوام زاده در مرکز پیوند بیمارستان شریعتی بر روی بیماران خونی انجام شد. تاکنون نزدیک به 500 پیوند در کشور انجام شده است که هنوز نیاز به تعداد بیشتری در کشور داریم. تقریبا 18مرکز وجود دارد که 6 مرکز در تهران و 12 مرکز در سطح کشور در این زمینه فعالیت می‌کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این پرسش که «با توجه به ظرفیت این دانشگاه آیا می‌تواند در این حوزه موفق عمل کند؟»، گفت: باتوجه به ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌توان این مهم را در دانشگاه راه‌اندازی نمود. تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی در کشور اندک است و مشهد این ظرفیت را دارد که بتواند به عنوان قطبی در این حوزه فعالیت کند چراکه بسیاری از همکاران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانستند در حوزه پوست، غضروف و استخوان موفقیت‌های خوبی را کسب کنند. در نتیجه دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌تواند به عنوان مرکزی در حوزه سلول‌های بنیادی و پیوند شناخته شود و با توجه به حضور توریسم سلامت در این شهر می‌تواند توجه به این رشته علمی توفیقات زیادی را برای دانشگاه، شهر و استان به همراه داشته باشد.
وی در مورد کاربردهای سلول‌های بنیادی در حوزه بالغین افزود: در گذشته تصور براین بود که اگر سلول‌های بدن از بین روند دیگر نمی‌توان آن را با سلول‌های سالم جایگزین کرد اما اکنون با پیشرفت علم این تصور دیگر رنگ باخته و اکنون با استفاده از سلول‌های بنیادی دانشمندان به درمان دیابت، درمان ضایعات استخوانی و درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند. از سال 2007 که یاماناکا سلول‌های بنیادی IPS انسانی را تولید کرد تاکنون تحقیقات زیادی صورت پذیرفته است که نشان می‌دهد استفاده از IPS سریعتر و بهتر به درمان پاسخ می‌دهد و اینکه IPS را می‌توان در محیط آزمایشگاه تولید و به بافت آسیب‌دیده تمایز و سپس پیوند زد .
استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد کاربرد مهندسی بافت در درمان بیماری‌ها تصریح کرد: به رشد و تکثیر سلول‌های بافت بر روی داربست‌های سه بعدی شبیه بدن و در محیط آزمایشگاهی مهندسی بافت گفته می‌شود، به عبارتی تقلیدی از ساختار سه بعدی بدن است؛ به طوری که می‌توان قسمتی از بافت آسیب دیده را در محیط invitro ساخت و سپس پیوند زد. دانشمندان از سال‌ها قبل قادر به تست سلول‌های بنیادی در محیط آزمایشگاه بوده‌اند اما توسعه و تولید سلول و بافت در شرایط سه بعدی نزدیک به بدن اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و برای ساخت یک بافت به شیوه مهندسی، نیز به طراحی یک داربست با ساختار فیزیکی مناسب با امکان چسبندگی سلول‌ها به آن، مهاجرت سلولی، تکثیر سلولی و تمایز سلولی و در نهایت رشد و جایگزینی بافت جدید است.
وی در خصوص تاریخچه مهندسی بافت یادآور شد: اولین بار الکسی کارل در سال 1900 واژه مهندسی بافت را مطرح و به همراه لیندربرگ آزمایشگاهی را برای نگهداری بافت‌ها در شرایط آزمایشگاهی و جایگزینی آن در بدن موجودات زنده راه‌اندازی کرد و پس از آن تحقیقات زیادی انجام شد تا اینکه سال 1980 پوست مصنوعی ساخته و بر روی یک بیمار آزمایش شد و از آن پس مهندسی بافت به عنوان شاخه جدیدی از علم شروع به گسترش کرد. موش گوژ پشت نماد مهندسی بافت بود.
مبرا اظهار کرد: در ایده مهندسی بافت، هدف استفاده از داربست‌هایی است که خاصیت قرارگیری سلول‌ها و بافت‌ها در بدن را تقلید نمایند و از لحاظ خاصیت دینامیکی با بافت مورد نظر تطبیق داشته باشد؛ به عنوان مثال داربست ( Polyethersulfone (PES) برای بافت‌های سخت و ( Polylactic acid or polylactide PLLA) برای بافت‌های نرم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما باید توجه داشت که از داربست‌های زیست‌سازگارپذیر استفاده شود که پس از مدتی از پیوند در خود بدن جذب و ضرر و سمیتی برای بدن نداشته باشد.
وی اضافه کرد: در همین راستا دو مطالعه از داربست‌های زیست‌سازگارپذیر برای تمایز سلول‌های IPS انسانی به سلول‌های شبه کبدی و پانکراس استفاده شد که نتایج نشان داد با استفاده از داربست‌های فوق، سلول‌های تمایز یافته مارکرهای بیوشیمیائی و مولکولی را بهتر از زمانی که داربست استفاده نشده است، نشان می‌دهند.
استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به چالش‌های حوزه مهندسی بافت بیان کرد: یکی از چالش‌های مهم در مهندسی بافت نبود سلول کافی جهت تولید بافت مورد نظر است؛ به عبارت دیگر نیاز به تعداد زیادی از سلول‌های بالغ آن بافت است. این در حالی است که اغلب سلول‌های بالغ توانایی تکثیر ندارد و با توجه به محدودیت‌های فوق، استفاده از سلول‌های بنیادی برای غلبه بر این محدودیت کاندید خوبی جهت تامین سلول مورد نظر در مهندسی بافت هستند .
مبرا عنوان کرد: در مجله TIME که یکی از مجلات معتبر علمی دنیا است آورده شده بود که در 50 سال آینده پیش‌بینی می‌شود رشته مهندسی بافت جزء بهترین شغل‌های دنیا باشد و در صدر لیست 10 شغل برتر دنیا، مهندسی بافت ذکر شده بود. بنابراین با توجه به اینکه توانسته‌ایم تاکنون موفقیت‌هایی در این حوزه به دست آوریم، حمایت نهادهای علمی و مسئولان دانشگاه را می‌طلبد تا بتوانیم با تعریف طرح‌های تحقیقاتی در قالب پایان نامه‌های ارشد و دکتری مطالعات کاربردی را به سمت invivo و بالینی شدن پیش ببریم و این تحقیقات را بر روی رده‌های مختلف حیوانی و در نهایت روی موارد انسانی به اثبات برسانیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرسی‌های آزاداندیشی فرصت هستند نه تهدید

کرسی‌های آزاداندیشی در جهت مسئولیت‌پذیری دانشگاه‌ها حرکت کنند

اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی مدام در حال تغییر

دانشگاهیان و حوزویان هویتی جز آزاداندیشی ندارند

لزوم استفاده از کرسی‌های آزاداندیشی برای اصلاح مدیریت و دانشگاه

دنیای امروز نیاز به تفکر سیستمی دارد

توانمندی دانشگاه و دغدغه‌ای که در صنعت نیست

حمایت 150 میلیارد تومانی شهرداری از شرکت‌های دانش‌بنیان

دستگاه‌های اجرایی باید نیازهایشان را از تولیدات داخلی تامین کنند

اداره کشور از عدم وجود تفکر سیستمی رنج می‌برد

طرح پذیرش دو برابری دانشجو در رشته های پزشکی مسکوت ماند

تاثیر حس تنهایی در گروه بر عملکرد شناختی مغز

پردازش بهتر صدا با ورزش کردن

مهاجرت علمی؛ خوب یا بد؟

طراحی و تولید اپلیکیشن کاربردی ناظر در دانشگاه بیرجند

دانشجویان بین‌الملل چهره واقعی ایران را به جهانیان نشان خواهند داد

تقدیر از عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی به عنوان پژوهشگر نمونه

21 پژوهشگر برتر خراسان جنوبی تجلیل شدند

حضور پر رنگ بخش خصوصی در بیستمین نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی

طبل‌نوازان، عملکرد مغزی متفاوت‌تری نسبت به سایرین دارند

آیا مصرف آسپرین برای همه افراد مفید است؟

صفر؛ سهم پایان‌نامه‌های دانشجویی به سفارش صنعت

روشی جدید در ضدعفونی کردن ابزارهای پزشکی

نواختن طبل مغز را تغییر می‌دهد

150 میلیارد ریال برای تجهیز دانشگاه کوثر بجنورد اختصاص یافت

شرکت‌های دانش بنیان یک درصد از فروش محصولات خراسان‌شمالی را به خود اختصاص می‌دهند

از مناسب‌سازی مدارس استثنایی در خراسان جنوبی چه خبر؟

اخذ مجوز 12 رشته کارشناسی ارشد در نهبندان

نگاه پژوهندگی در دانشگاه فرهنگیان احساس نمی‌شود

انجام پژوهش باید برای رفع مشکلات مردم باشد

جراحی مغز در بیداری برای اولین بار در خراسان جنوبی

800 دانشجو با 8 ملیت در دانشگاه امام رضا(ع) تحصیل می‌کنند

بسیاری از ساخت‌وسازها از حق‌التولیت آیت‌الله طبسی ساخته شده است

تاثیر پروبیوتیک‌ها در دختران و پسران متفاوت است

آغاز به کار کارگاه آموزشی نشریات دانشجویی در خراسان شمالی

ایسنا به دور از تعلقات خبر منتشر می‌کند/ اختصاص 40 میلیون یورو برای تجهیزات دانشگاه­‌ها

فناوران، سربازان جنگ اقتصادی هستند

تنفس، کلید افزایش اکسیژن در مغز

کودکان والدین مبتلا به افسردگی ساختارهای مغزی متفاوتی دارند

ایده‌هایی که در استارتاپ دانش‌آموزی اشتغال می‌آفریند

از متن‌های سفارشی تا تشکل‌هایی که جنس درد خود را نمی‌دانستند

ایجاد تحول در برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش خراسان شمالی

پارک‌های علم و فناوری، محرکی در ترویج اقتصاد دانش‌بنیان

درمان سنگ کلیه با روشی سریع و کم درد

دغدغه ها و مشکلات دانشجویان دانشگاه های خراسان شمالی

شیوع جهانی آنفلوانزا

دانشجویان اتفاقات پیرامون خود را ریزبینانه رصد می‌کنند

کسر از حقوق بزرگترین مشکل ماست/ دانشگاه فرهنگیان بیش از حد ظرفیت دانشجو می‌پذیرد

نمایشگاه موزه علوم‌ و فناوری ایران در دانشگاه حکیم سبزواری بر پا شد

وزیر علوم: مراکز رشد و پارک‌های فناوری وابستگی کشور را کاهش دادند