پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی استان:

باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را در خراسان رضوی فراهم کنیم اقتصادي

باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را در خراسان رضوی فراهم کنیم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را حداقل در استان فراهم کنیم که خیلی از این مسائل نه تنها به استان بلکه به کشور و دولت برمی‌گردد.

محسن شادمان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بنگاه‌های فعال انرژی در استان خراسان رضوی عنوان کرد: دایره بنگاه‌های فعال زیر مجموعه کمیسیون انرژی از جمله بنگاه‌های فعال در زمینه نفت، گاز، آب و برق بسیار گسترده است که در هر کدام شرکت‌هایی وجود دارد که در سطح استان، کشور و حتی دیگر کشور های خاورمیانه فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: تقریبا 40 شرکت در زمینه پیمانکاری تولید برق، حدود 400 شرکت در زمینه پیمانکاری توزیع برق و حدود 30 شرکت در زمینه آّب فعالیت دارند اما در زمینه نفت و گاز به دلیل فاصله زیاد از جنوب کشور حجم شرکت‌های فعال ممکن است کمتر از سایر انرژی‌های استان خراسان باشد.
شادمان در خصوص پتانسیل بالای انرژی در استان گفت: صنعت برق یکی از صنایع زیر بنایی کشور است و قابلیت خوبی در استان خراسان رضوی دارد، به نحوی که بسیاری از دفترهای مرکزی پیمانکارهای سطح کشور در مشهد قرار دارد، در این زمینه خراسان رضوی بعد از تهران که پایتخت کشور است حرف اصلی را در صنعت برق می‌زند.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در مورد مشکلات فعالیت‌های بنگاه‌های انرژی اظهار کرد: شرکت‌های فعال انرژی در استان گاهی در زمینه صادرات و واردات و گاهی در زمینه پیمانکاری که طرف قرار داد آنها بخش دولتی است مخصوصا در شرایط حاضر که دولت درگیر عدم پرداخت‌ها است مشکلات بسیاری دارند، تغییر نرخ ارز و اثراتی که روی فعالیت‌های حوزه انرژی می‌گذارد و اثرات بیمه و مالیات که مشکلات عمومی همه صنایع است از دیگر موانع بنگاه‌های فعال انرژی در استان است.
وی افزود: ایجاد بستر مناسب برای فعالیت فعالان اقتصادی حوزه انرژی از مهمترین اهدافی است که امیدواریم بتوانیم پیگیری کنیم، موضوعاتی مثل تایید مجوزها، بررسی نیازها و تامین منابع مالی مانند همکاری بانک‌ها را در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مورد پیگیری قرار می‌دهیم.
شادمان در خصوص اشتغال و کارآفرینی بنگاه‌های فعال در حوزه انرژی استان گفت: قطعا اشتغال و کارآفرینی متناسب با سرمایه گذاری ایجاد می‌شود، اگر به سمت تولید محصول حرکت کنیم اشتغال بیشتری ایجاد می شود و اگر به سمت تولید انرژی برویم اشتغال کمتر خواهد بود، ما باید به دنبال شرکت‌هایی باشیم که محصولات و کالاهای مورد استفاده نیروگاه‌ها را بسازد، در این صورت می‌توانیم اشتغال و کارآفرینی بیشتری داشته باشیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا سطح تولید انرژی در استان زمینه صادرات را فراهم می‌کند، عنوان کرد: زمینه صادرات انرژی بحث عمده‌ای دارد که مهم‌ترین مسئله آن اقتصاد انرژی است؛ ما باید با راهکارهای مشورتی که ارائه می‌دهیم زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را حداقل در استان فراهم کنیم که خیلی از این مسائل نه تنها به استان بلکه به کشور و دولت برمی‌گردد، ما باید آنها را هم در حد توان پیگیری کنیم تا بتوانیم به نتایج قابل قبولی در کمیسیون انرژی برسیم.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این مورد افزود: ما صرفا به چشم تولید به انرژی نگاه نمی‌کنیم، چیزی که به آن تکیه داریم تولید خدمات فنی و مهندسی انرژی است. متاسفانه بخش زیادی از صادرات ما در کشور مربوط به صادرات انرژی است، از جمله خام فروشی نفت تا فروش محصولات پتروشیمی و ... که به دلیل سوبسیدهایی است که در زمینه انرژی وجود دارد؛ در واقع حتی صادرات صنعت فولاد هم متاثر از سوبسیدهایی است که در زمینه انرژی در کشور ما وجود دارد، اما اگر تکیه ما بر صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد می‌توانیم قدم‌های موثرتری برداریم.
شادمان در خصوص وضعیت سرمایه گذاری در حوزه انرژی در استان گفت: ما صرفا به تولید و صادرات انرژی نگاه نمی‌کنیم، بلکه تولید محصولات و پیمانکاری محصولات، خدمات فنی و مهندسی که در رابطه با محصولات این صنایع استفاده می‌شود مد نظر است، در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌تواند خیلی بیشتر باشد.
وی افزود: سرمایه گذاری در جریان انرژی در استان خراسان رضوی فقط سرمایه گذاری بخش خصوصی است که عمدتا هم سرمایه‌گذاری های خرد است اما امیدواریم که بتوانیم صنایع بزرگ را هم در این زمینه در آینده نه چندان دور در استان خراسان رضوی پای کار بیاوریم.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پاسخ به اینکه مهمترین بازارهای صادراتی انرژی در کدام کشورها است، اظهار کرد: دامنه کشورهایی که شرکت های ایرانی می‌توانند بنا بر روابطی که دارند با آنها کار کنند گسترده است، اما کشورهایی که می‌توانند بازارهای خوبی برای فعالیت باشند سوریه، عراق، کشورهای شمال آفریقا، افغانستان و کشورهای CIS هستند، در حالی که بعضی از شرکت‌های ما حتی با کشورهای اروپایی نیز کار می‌کنند که اگر موانع صادراتی مثل بیمه، مالیات و ضمانت‌های بانکی در خارج از کشور وجود نداشت صادرات بیشتری داشتیم.
شادمان درخصوص بهره‌برداری از انرژی‌های خورشیدی و بادی در استان گفت : ما مزارع خوبی در منطقه دیز باد داریم که در خیلی از این مناطق امکان توسعه صنایع نیز وجود دارد. تولید پنل‌های خورشیدی شاید برای اولین بار در استان اتفاق افتاده و شرکت‌های خوبی هم در این زمینه فعال هستند، در این مباحث مهم‌تر از همه اصلاح اقتصاد این بخش است که شرکت‌ها شرایط و زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت داشته باشند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جذب سرمایه‌گذار با تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی امکان‌پذیر است

گره قاچاق بر تار و پود صنعت نساجی خراسان رضوی

عارضه یابی صنعت نساجی و پوشاک در خراسان رضوی / ظرفیت ها و چالش ها

دیوار بلند مشکلات در برابر صنعت پوشاک

ششمین جلسه گروه کاری اشتغال شهرستان

گزارش ایسنا از مناظره «کشاکش آراء در مساله بنزین»

خراسان رضوی به یکی از مقاصد قاچاق در زمینه پوشاک تبدیل شده است

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در مسیر توسعه اقتصادی

برداشت 18 هزار تن طلای سفید از کشتزارهای خراسان شمالی

توزیع گوشت قرمز با قیمت مصوب در خراسان رضوی آغاز شد

آمادگی فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای حضور در نمایشگاه تاجیکستان

توزیع 5500 تن برنج پاکستانی در خراسان رضوی

اجرای طرح کاداستر در بیش از 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی

پرداخت 3 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت راه‌های بین‌مزارع سیل‌زده در خراسان‌شمالی

ایجاد 29 تفرجگاه با تخصیص اعتبار 100 درصدی در خراسان جنوبی

خراسان شمالی در ترکمنستان کشت فراسرزمینی چغندرقند انجام می دهد

رشد و توسعه اقتصادی پایدار بدون نوآوری حاصل نمی‌شود

پیامدهای توسعه شهرنشینی در اقتصاد مدرن

‌زنجیره تولید زعفران در خراسان شمالی تکمیل می‌شود

پرداخت 8.5 میلیارد تسهیلات به طرح های گردشگری و صنایع دستی

ارزآوری 4 میلیون دلاری صادرات فرش خراسان‌جنوبی

4.5 تُن زعفران در تربت‌جام خریداری شد

مراجعه به پمپ‌ بنزین‌ها بیشتر اما میزان سوخت‌گیری کمتر شده است

500 میلیارد ریال برای دسترسی به مجتمع‌های بین راهی اختصاص یافت

هرات مقصد 80 درصد کالاهای خروجی از گمرک دوغارون است

حال خاک خوب نیست

نگارش آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک

تولیدات دامی برای عشایر خراسان شمالی ارزش افزوده چندانی ندارد

افزایش 6 درصدی خانوارهای بهره‌مند از عواید فروش سوخت مرزنشینان

آماری از شاخص‌های اقتصادی فعالیت معین‌ها نداریم

کارخانه‌های پسته باید در شهرک‌های صنعتی قرار بگیرند

تولید قطعات ریل راه آهن مورد نیاز رجا در مجتمع صنعتی فولاد اسفراین

کشمش وارد بورس شد

396 پنل خورشیدی در اختیار عشایر خراسان شمالی قرار گرفت

253 میلیون دلار کالا از گمرکات و بازارچه‌های خراسان‌جنوبی صادر شد

10 استانی که 60درصد یارانه‌بگیرانش از حمایت معیشتی محروم شدند

گلخانه‌ای که با اشتغال بانوان ناشنوا رونق گرفت

20 دوره آموزشی در زمینه توانمندسازی عشایر خراسان شمالی برگزار می‌شود

کارگروه رفع موانع تولید شهرستان

تولید انبوه محور لکوموتیوجی.ام در مجتمع صنعتی اسفراین آغاز شد

فولاد اسفراین برای قطارهای رجا چرخ تولید می‌کند

قیمت گوجه فرنگی در مسیر کاهش

چند درصد یارانه‌بگیران،«حمایت معیشتی»دریافت نکردند؟

سرقت 22 ترانس اختصاصی برق در خراسان شمالی

مشکل عمده صادرات ایران نداشتن متولی تجارت است

507 میلیارد ریال به مقاوم‌سازی مسکن اختصاص یافت

تزریق تسهیلات بلاعوض به طرح های خورشیدی/اختصاص 2 میلیارد اعتبار

بازدید فرماندار از روند آماده سازی بازارچه مرزی یزدان.

5 تفاهم‌نامه اقتصاد مقاومتی شهرستان‌های داورزن، جغتای و چناران به امضاء رسید

خرابی تانکرهای سیار عشایر خراسان شمالی را با مشکل تامین آب مواجه کرد