پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی استان:

باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را در خراسان رضوی فراهم کنیم اقتصادي

باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را در خراسان رضوی فراهم کنیم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: باید زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را حداقل در استان فراهم کنیم که خیلی از این مسائل نه تنها به استان بلکه به کشور و دولت برمی‌گردد.

محسن شادمان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بنگاه‌های فعال انرژی در استان خراسان رضوی عنوان کرد: دایره بنگاه‌های فعال زیر مجموعه کمیسیون انرژی از جمله بنگاه‌های فعال در زمینه نفت، گاز، آب و برق بسیار گسترده است که در هر کدام شرکت‌هایی وجود دارد که در سطح استان، کشور و حتی دیگر کشور های خاورمیانه فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: تقریبا 40 شرکت در زمینه پیمانکاری تولید برق، حدود 400 شرکت در زمینه پیمانکاری توزیع برق و حدود 30 شرکت در زمینه آّب فعالیت دارند اما در زمینه نفت و گاز به دلیل فاصله زیاد از جنوب کشور حجم شرکت‌های فعال ممکن است کمتر از سایر انرژی‌های استان خراسان باشد.
شادمان در خصوص پتانسیل بالای انرژی در استان گفت: صنعت برق یکی از صنایع زیر بنایی کشور است و قابلیت خوبی در استان خراسان رضوی دارد، به نحوی که بسیاری از دفترهای مرکزی پیمانکارهای سطح کشور در مشهد قرار دارد، در این زمینه خراسان رضوی بعد از تهران که پایتخت کشور است حرف اصلی را در صنعت برق می‌زند.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در مورد مشکلات فعالیت‌های بنگاه‌های انرژی اظهار کرد: شرکت‌های فعال انرژی در استان گاهی در زمینه صادرات و واردات و گاهی در زمینه پیمانکاری که طرف قرار داد آنها بخش دولتی است مخصوصا در شرایط حاضر که دولت درگیر عدم پرداخت‌ها است مشکلات بسیاری دارند، تغییر نرخ ارز و اثراتی که روی فعالیت‌های حوزه انرژی می‌گذارد و اثرات بیمه و مالیات که مشکلات عمومی همه صنایع است از دیگر موانع بنگاه‌های فعال انرژی در استان است.
وی افزود: ایجاد بستر مناسب برای فعالیت فعالان اقتصادی حوزه انرژی از مهمترین اهدافی است که امیدواریم بتوانیم پیگیری کنیم، موضوعاتی مثل تایید مجوزها، بررسی نیازها و تامین منابع مالی مانند همکاری بانک‌ها را در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی مورد پیگیری قرار می‌دهیم.
شادمان در خصوص اشتغال و کارآفرینی بنگاه‌های فعال در حوزه انرژی استان گفت: قطعا اشتغال و کارآفرینی متناسب با سرمایه گذاری ایجاد می‌شود، اگر به سمت تولید محصول حرکت کنیم اشتغال بیشتری ایجاد می شود و اگر به سمت تولید انرژی برویم اشتغال کمتر خواهد بود، ما باید به دنبال شرکت‌هایی باشیم که محصولات و کالاهای مورد استفاده نیروگاه‌ها را بسازد، در این صورت می‌توانیم اشتغال و کارآفرینی بیشتری داشته باشیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا سطح تولید انرژی در استان زمینه صادرات را فراهم می‌کند، عنوان کرد: زمینه صادرات انرژی بحث عمده‌ای دارد که مهم‌ترین مسئله آن اقتصاد انرژی است؛ ما باید با راهکارهای مشورتی که ارائه می‌دهیم زمینه اصلاح اقتصاد انرژی را حداقل در استان فراهم کنیم که خیلی از این مسائل نه تنها به استان بلکه به کشور و دولت برمی‌گردد، ما باید آنها را هم در حد توان پیگیری کنیم تا بتوانیم به نتایج قابل قبولی در کمیسیون انرژی برسیم.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این مورد افزود: ما صرفا به چشم تولید به انرژی نگاه نمی‌کنیم، چیزی که به آن تکیه داریم تولید خدمات فنی و مهندسی انرژی است. متاسفانه بخش زیادی از صادرات ما در کشور مربوط به صادرات انرژی است، از جمله خام فروشی نفت تا فروش محصولات پتروشیمی و ... که به دلیل سوبسیدهایی است که در زمینه انرژی وجود دارد؛ در واقع حتی صادرات صنعت فولاد هم متاثر از سوبسیدهایی است که در زمینه انرژی در کشور ما وجود دارد، اما اگر تکیه ما بر صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد می‌توانیم قدم‌های موثرتری برداریم.
شادمان در خصوص وضعیت سرمایه گذاری در حوزه انرژی در استان گفت: ما صرفا به تولید و صادرات انرژی نگاه نمی‌کنیم، بلکه تولید محصولات و پیمانکاری محصولات، خدمات فنی و مهندسی که در رابطه با محصولات این صنایع استفاده می‌شود مد نظر است، در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌تواند خیلی بیشتر باشد.
وی افزود: سرمایه گذاری در جریان انرژی در استان خراسان رضوی فقط سرمایه گذاری بخش خصوصی است که عمدتا هم سرمایه‌گذاری های خرد است اما امیدواریم که بتوانیم صنایع بزرگ را هم در این زمینه در آینده نه چندان دور در استان خراسان رضوی پای کار بیاوریم.
رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پاسخ به اینکه مهمترین بازارهای صادراتی انرژی در کدام کشورها است، اظهار کرد: دامنه کشورهایی که شرکت های ایرانی می‌توانند بنا بر روابطی که دارند با آنها کار کنند گسترده است، اما کشورهایی که می‌توانند بازارهای خوبی برای فعالیت باشند سوریه، عراق، کشورهای شمال آفریقا، افغانستان و کشورهای CIS هستند، در حالی که بعضی از شرکت‌های ما حتی با کشورهای اروپایی نیز کار می‌کنند که اگر موانع صادراتی مثل بیمه، مالیات و ضمانت‌های بانکی در خارج از کشور وجود نداشت صادرات بیشتری داشتیم.
شادمان درخصوص بهره‌برداری از انرژی‌های خورشیدی و بادی در استان گفت : ما مزارع خوبی در منطقه دیز باد داریم که در خیلی از این مناطق امکان توسعه صنایع نیز وجود دارد. تولید پنل‌های خورشیدی شاید برای اولین بار در استان اتفاق افتاده و شرکت‌های خوبی هم در این زمینه فعال هستند، در این مباحث مهم‌تر از همه اصلاح اقتصاد این بخش است که شرکت‌ها شرایط و زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت داشته باشند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرجام شلیک برای انتقام

آتش‌سوزی گسترده در کوه‌بهار جاجرم

بخش زبرخان، شهرستان شد

220 سالن سینما در کشور در دست ساخت است

بیشترین مبتلایان و فوتی‌های کرونا جوانان هستند

طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد با تراز منفی 104 درصدی تصویب شد

چند خبر کوتاه از خراسان رضوی

فرماندار خواف به کرونا مبتلا شد

38 درصد ارز حاصل از صادرات در خراسان رضوی به سامانه نیما بازگشت

تابلوی «ورود سرمایه گذار ممنوع» را در ابتدای خراسان شمالی بزنید

تدوین سند آبرسانی پایدار روستاهای خراسان شمالی

محدودیت‌های جدید در خراسان جنوبی اعمال می‌شود

باند حفاران غیرمجاز در زاوه دستگیر شدند

کرونا شهردار نیشابور را به قرنطینه برد

دستگیری 3 متهم به سرقت و 2 مالخر در مشهد

دو سینما در خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری رسید

709 طرح دهیاری‌های خراسان شمالی روی میز وزارت کشور

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است/موج دوم کرونا در مشهد آغاز شده است

2 سینما در خراسان جنوبی پس از بهسازی بازگشایی شدند

کیفیت نان در خراسان رضوی بهبود یافت

افزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در خراسان رضوی طی دولت دوازدهم

توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

توضیح سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیرامون صدور یک حواله برای تعاونی

کلیات طرح تفصیلی غرب مشهد تصویب شد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

طرح‌های تفصیلی از نظر محتوایی بلاتکیلف مانده‌اند

افزایش 98 درصدی کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

شهروندان خراسان شمالی هفت هزار واحد مسکونی نیاز دارند

تربت جام در وضعیت قرمز کرونا/ مردم به دستورالعمل‌ها بی‌توجهند

بخش زبرخان نیشابور به شهرستان ارتقا یافت

کاهش فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 66 نفر رسید

اختصاص به موقع اعتبارات؛ نگرانی برای تکمیل پروژه 10 ساله بجنورد به جنگل گلستان

کشف 9 سکه دوره ساسانی در خراسان‌جنوبی

شهردار مشهد برای استعفای معاونش از شورا تذکر گرفت

آخرین وضعیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است

بوکسورهای خراسان رضوی 1600 بسته معیشتی به نیازمندان اختصاص دادند

رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

انتشار فراخوان دیوارنگاری «روشنای شهر3»

ملخ‌های صحرایی به 68 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی آسیب زدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین شد

اعلام سریع نتیجه آزمون وسع برای بیمه سلامت مبتلایان کرونا

نیاز جامعه کنونی به گسترش مناظرات در حوزه و دانشگاه

بروز آتش سوزی طی هر سه روز در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی