پیام خراسان

آخرين مطالب

14 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی راه یافت سياسي

14 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی راه یافت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: 14 اثر از گروه‌های نمایشی مشهد و 6 شهرستان دیگر استان به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی رضوان راه یافت.

محمدرضا محمدی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: "آدیداس" به کارگردانی پوریا غازی از مشهد، "حادثه در نوسا" به کارگردانی دانوش یزدان پناه از مشهد، "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد، "مکبث" به کارگردانی امین رضایی و وحید عباسی و مسعود میرنیکزاد از مشهد از جمله آثار نمایشی راه یافته به این جشنواره هستند.
وی "نسخه پشتیبان" به کارگردانی علی ایزدپناه از مشهد، "زن سرخ پوش" به کارگردانی مجید بخششیان از مشهد، "سونامی" به کارگردانی احسان روحی از مشهد، "ناحملط" به کارگردانی مسعود صفری از مشهد، "دور سه فرمان با ماری" به کارگردانی رضا بیقشی از سبزوار، "منیژه 1400 و چند" به کارگردانی رضا حسن زاده از خواف، "پرونده عجیب مرگ آقایان ف.الف و عین.الف" به کارگردانی حمید مهدوی از گناباد، "نفت" به کارگردانی عبدالحسین مهرکام از فریمان، "چرا خداحافظی نکردی با نجمه سورچی" به کارگردانی محمد رضایی از نیشابور، "آوات" به کارگردانی رسول محمدنیا از تربت جام را از دیگر آثار راه یافته به جشنواره تئاتر استانی برشمرد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در صورت عدم حضور آثار نمایشی یاد شده در جشنواره تئاتر استانی، هفت اثر نمایشی دیگر شامل "کشیده" از نیشابور، استکهلم" از مشهد، "برچسب" از کاشمر، "دژاوو" از مشهد، "موجود سوم" از مشهد، "کارنامه بنددار بی‌دخش" از مشهد، "جنگ سوم" از مشهد به ترتیب جایگزین می‌شوند.
محمدی اظهار داشت: افتتاحیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی 27 آبان ماه در مجتمع فرهنگی- هنری امام رض ا(ع) و مراسم پایانی آن 30 آبان ماه در سالن اصلی تئاتر شهر خواهد بود و در این مدت آثار نمایشی در سالن اشراق و مجموعه تئاتر شهر به نمایش درمی‌آیند.
وی گفت: عمده متون نمایشی در این جشنواره جدید و مربوط به نویسندگان بومی است و پس از انتخاب هیات داوران 2 اثر نمایشی برگزیده این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابد.
وی افزود: سهمیه این استان 2 اثر نمایشی برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر است که بارها از مسئولان وزارتخانه درخواست شده است که با توجه به گستردگی خراسان رضوی و تعداد زیاد گروه‌های نمایشی سهمیه بیشتری برای حضور در جشنواره فجر برای این استان در نظر بگیرند که هنوز میسر نشده است.
محمدی اظهار داشت: همه شهرستان‌های استان مجتمع فرهنگی و هنری در اختیار دارند اما هنوز ساختمان مجتمع سه یا چهار شهرستان به بهره‌برداری کامل نرسیده است.
وی گفت: از آنجا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با محدودیت اعتباری مواجه است، از توان بخش خصوصی برای ساخت سالن‌های تئاتر بهره گرفته شده که تاکنون در نیشابور 2 سالن نمایش توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.
وی افزود: برخی دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌ها سالن‌های خوبی در اختیار دارند که می‌توانند آن را به گروه‌های نمایشی اختصاص دهند، از سوی دیگر شهرداری مشهد نسبت به راه‌اندازی پردیس تئاتر شهر تا سال 1400 قول مساعد داده و یک مجتمع تجاری نیز در این شهر 2 یا سه سالن تئاتر تا پایان امسال آماده راه‌اندازی خواهد کرد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در مجموع فضای اجرای نمایش در شهرستان‌های استان در حد استاندارد نیست و باید با کمک گرفتن از توان بخش خصوصی و نهادها این میزان را به حد مطلوب رساند.
رشد تئاتر شهرستانی در جشنواره تئاتر
رییس انجمن نمایش خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از پنج ماه قبل 145 اثر برای بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی به دبیرخانه این رویداد ارسال شد که از این تعداد 120 اثر به مرحله بازبینی رسید و باقی آنها به دلایل مختلف از جمله نداشتن مجوز نویسنده و نداشتن امکانات از گردونه جشنواره حذف شدند.
آرش خیرآبادی افزود: 120 اثر برای سه بازخوان متن نمایشی ارسال شد و پس از بررسی 30 اثر از این تعداد حذف گردید، سپس سه داور بازبین در 15 شهرستان در مدت چهار هفته 90 اثر نمایشی را مورد بازبینی قرار دادند که از این تعداد 45 اثر از مشهد و باقی آنها از شهرستان‌های دیگر بود.
وی اظهار داشت: در بررسی آثار نمایشی موضوعاتی که مرتبط با دغدغه‌ها و مشکلات کنونی جامعه یا آثار فولکلور بودند، در اولویت انتخاب داوران قرار گرفتند که در نهایت داوران هفت اثر اصلی و چند اثر به عنوان رزرو برای حضور در جشنواره برگزیدند.
وی حضور پرتعداد آثار شهرستانی را از موفقیت‌های این دوره از جشنواره تئاتر استانی برشمرد و گفت: حضور هنرمندان هفت شهرستان که آثار آنان به مرحله نهایی این جشنواره رسید، نشان دهنده سرمایه‌گذاری موفقیت آمیز گروه‌های نمایشی شهرستانی است.
خیرآبادی افزود: در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی 88 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که از این تعداد 43 اثر به مرحله بازبینی رسید که تعداد آثار رسیده به جشنواره امسال نشان‌دهنده ارتقای سطح کمی و کیفی آثار نمایشی حوزه شهرستانی است.
وی اظهار داشت: چارچوب آموزشی تئاتر در شهرستان‌های خراسان رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و محلی و همچنین تهران سازماندهی و برنامه‌ریزی بهتری نسبت به گذشته داشت و در نتیجه امروز شاهد بارور شدن تئاتر در شهرستان‌های استان هستیم.
وی گفت: گروه‌های نمایشی که مجوز ورود به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی را دریافت کردند، باید تا پنجشنبه هفته جاری، یک نسخه از متن نمایشی اثر، مجوز متن نمایشی ، مجوز نویسنده، مجوز اجرای عمومی در مشهد و شهرستان‌ها و لوح فشرده یکی از اجراهای خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
برچسب‌ها
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره خراسان رضوی تئاتر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرجام شلیک برای انتقام

آتش‌سوزی گسترده در کوه‌بهار جاجرم

بخش زبرخان، شهرستان شد

220 سالن سینما در کشور در دست ساخت است

بیشترین مبتلایان و فوتی‌های کرونا جوانان هستند

طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد با تراز منفی 104 درصدی تصویب شد

چند خبر کوتاه از خراسان رضوی

فرماندار خواف به کرونا مبتلا شد

38 درصد ارز حاصل از صادرات در خراسان رضوی به سامانه نیما بازگشت

تابلوی «ورود سرمایه گذار ممنوع» را در ابتدای خراسان شمالی بزنید

تدوین سند آبرسانی پایدار روستاهای خراسان شمالی

محدودیت‌های جدید در خراسان جنوبی اعمال می‌شود

باند حفاران غیرمجاز در زاوه دستگیر شدند

کرونا شهردار نیشابور را به قرنطینه برد

دستگیری 3 متهم به سرقت و 2 مالخر در مشهد

دو سینما در خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری رسید

709 طرح دهیاری‌های خراسان شمالی روی میز وزارت کشور

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است/موج دوم کرونا در مشهد آغاز شده است

2 سینما در خراسان جنوبی پس از بهسازی بازگشایی شدند

کیفیت نان در خراسان رضوی بهبود یافت

افزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در خراسان رضوی طی دولت دوازدهم

توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

توضیح سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیرامون صدور یک حواله برای تعاونی

کلیات طرح تفصیلی غرب مشهد تصویب شد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

طرح‌های تفصیلی از نظر محتوایی بلاتکیلف مانده‌اند

افزایش 98 درصدی کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

شهروندان خراسان شمالی هفت هزار واحد مسکونی نیاز دارند

تربت جام در وضعیت قرمز کرونا/ مردم به دستورالعمل‌ها بی‌توجهند

بخش زبرخان نیشابور به شهرستان ارتقا یافت

کاهش فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 66 نفر رسید

اختصاص به موقع اعتبارات؛ نگرانی برای تکمیل پروژه 10 ساله بجنورد به جنگل گلستان

کشف 9 سکه دوره ساسانی در خراسان‌جنوبی

شهردار مشهد برای استعفای معاونش از شورا تذکر گرفت

آخرین وضعیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است

بوکسورهای خراسان رضوی 1600 بسته معیشتی به نیازمندان اختصاص دادند

رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

انتشار فراخوان دیوارنگاری «روشنای شهر3»

ملخ‌های صحرایی به 68 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی آسیب زدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین شد

اعلام سریع نتیجه آزمون وسع برای بیمه سلامت مبتلایان کرونا

نیاز جامعه کنونی به گسترش مناظرات در حوزه و دانشگاه

بروز آتش سوزی طی هر سه روز در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی