پیام خراسان

آخرين مطالب

14 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی راه یافت سياسي

14 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی راه یافت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: 14 اثر از گروه‌های نمایشی مشهد و 6 شهرستان دیگر استان به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی رضوان راه یافت.

محمدرضا محمدی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: "آدیداس" به کارگردانی پوریا غازی از مشهد، "حادثه در نوسا" به کارگردانی دانوش یزدان پناه از مشهد، "ژنتیک" به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد، "مکبث" به کارگردانی امین رضایی و وحید عباسی و مسعود میرنیکزاد از مشهد از جمله آثار نمایشی راه یافته به این جشنواره هستند.
وی "نسخه پشتیبان" به کارگردانی علی ایزدپناه از مشهد، "زن سرخ پوش" به کارگردانی مجید بخششیان از مشهد، "سونامی" به کارگردانی احسان روحی از مشهد، "ناحملط" به کارگردانی مسعود صفری از مشهد، "دور سه فرمان با ماری" به کارگردانی رضا بیقشی از سبزوار، "منیژه 1400 و چند" به کارگردانی رضا حسن زاده از خواف، "پرونده عجیب مرگ آقایان ف.الف و عین.الف" به کارگردانی حمید مهدوی از گناباد، "نفت" به کارگردانی عبدالحسین مهرکام از فریمان، "چرا خداحافظی نکردی با نجمه سورچی" به کارگردانی محمد رضایی از نیشابور، "آوات" به کارگردانی رسول محمدنیا از تربت جام را از دیگر آثار راه یافته به جشنواره تئاتر استانی برشمرد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در صورت عدم حضور آثار نمایشی یاد شده در جشنواره تئاتر استانی، هفت اثر نمایشی دیگر شامل "کشیده" از نیشابور، استکهلم" از مشهد، "برچسب" از کاشمر، "دژاوو" از مشهد، "موجود سوم" از مشهد، "کارنامه بنددار بی‌دخش" از مشهد، "جنگ سوم" از مشهد به ترتیب جایگزین می‌شوند.
محمدی اظهار داشت: افتتاحیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی 27 آبان ماه در مجتمع فرهنگی- هنری امام رض ا(ع) و مراسم پایانی آن 30 آبان ماه در سالن اصلی تئاتر شهر خواهد بود و در این مدت آثار نمایشی در سالن اشراق و مجموعه تئاتر شهر به نمایش درمی‌آیند.
وی گفت: عمده متون نمایشی در این جشنواره جدید و مربوط به نویسندگان بومی است و پس از انتخاب هیات داوران 2 اثر نمایشی برگزیده این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابد.
وی افزود: سهمیه این استان 2 اثر نمایشی برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر است که بارها از مسئولان وزارتخانه درخواست شده است که با توجه به گستردگی خراسان رضوی و تعداد زیاد گروه‌های نمایشی سهمیه بیشتری برای حضور در جشنواره فجر برای این استان در نظر بگیرند که هنوز میسر نشده است.
محمدی اظهار داشت: همه شهرستان‌های استان مجتمع فرهنگی و هنری در اختیار دارند اما هنوز ساختمان مجتمع سه یا چهار شهرستان به بهره‌برداری کامل نرسیده است.
وی گفت: از آنجا که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با محدودیت اعتباری مواجه است، از توان بخش خصوصی برای ساخت سالن‌های تئاتر بهره گرفته شده که تاکنون در نیشابور 2 سالن نمایش توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.
وی افزود: برخی دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌ها سالن‌های خوبی در اختیار دارند که می‌توانند آن را به گروه‌های نمایشی اختصاص دهند، از سوی دیگر شهرداری مشهد نسبت به راه‌اندازی پردیس تئاتر شهر تا سال 1400 قول مساعد داده و یک مجتمع تجاری نیز در این شهر 2 یا سه سالن تئاتر تا پایان امسال آماده راه‌اندازی خواهد کرد.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: در مجموع فضای اجرای نمایش در شهرستان‌های استان در حد استاندارد نیست و باید با کمک گرفتن از توان بخش خصوصی و نهادها این میزان را به حد مطلوب رساند.
رشد تئاتر شهرستانی در جشنواره تئاتر
رییس انجمن نمایش خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از پنج ماه قبل 145 اثر برای بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی به دبیرخانه این رویداد ارسال شد که از این تعداد 120 اثر به مرحله بازبینی رسید و باقی آنها به دلایل مختلف از جمله نداشتن مجوز نویسنده و نداشتن امکانات از گردونه جشنواره حذف شدند.
آرش خیرآبادی افزود: 120 اثر برای سه بازخوان متن نمایشی ارسال شد و پس از بررسی 30 اثر از این تعداد حذف گردید، سپس سه داور بازبین در 15 شهرستان در مدت چهار هفته 90 اثر نمایشی را مورد بازبینی قرار دادند که از این تعداد 45 اثر از مشهد و باقی آنها از شهرستان‌های دیگر بود.
وی اظهار داشت: در بررسی آثار نمایشی موضوعاتی که مرتبط با دغدغه‌ها و مشکلات کنونی جامعه یا آثار فولکلور بودند، در اولویت انتخاب داوران قرار گرفتند که در نهایت داوران هفت اثر اصلی و چند اثر به عنوان رزرو برای حضور در جشنواره برگزیدند.
وی حضور پرتعداد آثار شهرستانی را از موفقیت‌های این دوره از جشنواره تئاتر استانی برشمرد و گفت: حضور هنرمندان هفت شهرستان که آثار آنان به مرحله نهایی این جشنواره رسید، نشان دهنده سرمایه‌گذاری موفقیت آمیز گروه‌های نمایشی شهرستانی است.
خیرآبادی افزود: در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی 88 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که از این تعداد 43 اثر به مرحله بازبینی رسید که تعداد آثار رسیده به جشنواره امسال نشان‌دهنده ارتقای سطح کمی و کیفی آثار نمایشی حوزه شهرستانی است.
وی اظهار داشت: چارچوب آموزشی تئاتر در شهرستان‌های خراسان رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و محلی و همچنین تهران سازماندهی و برنامه‌ریزی بهتری نسبت به گذشته داشت و در نتیجه امروز شاهد بارور شدن تئاتر در شهرستان‌های استان هستیم.
وی گفت: گروه‌های نمایشی که مجوز ورود به بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی را دریافت کردند، باید تا پنجشنبه هفته جاری، یک نسخه از متن نمایشی اثر، مجوز متن نمایشی ، مجوز نویسنده، مجوز اجرای عمومی در مشهد و شهرستان‌ها و لوح فشرده یکی از اجراهای خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
برچسب‌ها
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره خراسان رضوی تئاتر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رویکرد خراسان رضوی به سوی تعامل تغییر کرده است

شتاب ثبت نام داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس در خراسان رضوی

نهضت سبز نهال‌کاری در 380 هکتار اراضی سبزوار آغاز شد

کاشت 10 هزار اصله نهال در مه‌ولات آغاز شد

53 دستگاه تاکسی و ون ویژه معلولان در مشهد رونمایی شد

تاکید دانشجویان بر مطالبه گری و لزوم پاسخگویی مدیران

مدیر کل راهداری خراسان رضوی خواستار یکسان سازی قرارداد کارکنان این اداره شد

اعضای هیات اجرایی انتخابات گناباد و بجستان تعیین شدند

ایجاد نسل جدید دانشگاه‌ها در کشور آغاز شده است

سال آینده بودجه‌ای برای زیارت نداریم/ موافقت با بودجه 250میلیاردی

جلسه انتخابات شورای اجرایی خانه احزاب استان برگزار شد.

رویکرد خراسان رضوی به سمت تعامل تغییر پیدا کرده است

استارتاپ انگور در خراسان شمالی برترین‌های خود را شناخت

رمز پایداری انقلاب پیروی از ولایت است

جای فرآوری پسته در خوشاب خالی است

20 شبکه مجازی خارجی برای آشوب در خراسان رضوی متمرکز شده بودند

مشهد برای میزبانی شهرداران جهان پیشنهاد شد

کارآفرینی توسط دانشگاه میسر است/ دیپلماسی؛ راهی برای توسعه

زیارت سرمایه مادی و معنوی ایران اسلامی است

شمار داوطلبان انتخابات مجلس در خراسان شمالی به 63 نفر رسید

99.5 درصد روستاهای شیروان از گاز شهری بهره‌مندند

تیم بسکتبال آویژه صنعت مشهد تیم اکسون تهران را مغلوب کرد

ارتفاع زیاد بار کمپرسی علت سقوط پل عابر پیاده در مشهد اعلام شد

تیم هندبال سربداران به مصاف تیم زاگرس اسلام آباد می‌رود

شمار داوطلبان انتخابات در خراسان جنوبی به 48 نفر رسید

خانه احزاب خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

تلاش دولت فراهم کردن امکانات مناسب اقامتی برای زائران است/تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و کمک خیرین برای ساخت زائرسراها

هشت میلیون اصله نهال در شهرکهای صنعتی کشور کاشته شد

طرح تنفس جنگل های شمالی فرصت مناسب برای رونق زراعت چوب

312 هزار و 500 نهال در خراسان شمالی کاشته‌ شد

لایحه صیانت از بانوان تلاش برای احقاق حقوق آنان است

واعظی :اتخاذ تصمیمات کاربردی برای کمک به زائران ضروری است

آمریکا نمی‌تواند به ما ضربه بزند

ثبت نام قطعی 161 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان طی روز پنجم

بروکراسی نحس اداری «سرمایه‌گذار و مجاهد اقتصادی» را خسته کرده است

ضرورت برنامه‌ریزی برای جذب یک میلیارد نفر مسلمان محب اهل بیت در حوزه زیارت

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ موجب فرصتهای سرمایه‌گذاری است

واعظی: بودجه سال 99 وضعیت بهتری از امسال ندارد

استقبال از نوسازی بافت‌ فرسوده در خراسان جنوبی کم است

بسیاری از صنایع و معادن خراسان جنوبی به برق نیاز دارند

دشمن امروز در برابر ایران مستأصل شده است

وزیر علوم: نگاه درآمدزایی به دانشجویان خارجی نداریم

توانمندسازی احزاب در اولویت دولت و وزارت کشور است

تجمع باشکوه ضد استکباری دانشجویان انقلابی در دانشگاه فردوسی

ناچار به دفاع کردن شدیم/ می توانستیم بازی را با تساوی تمام کنیم

دورهمی فردوسی ها/ هم افزایی شهرهای همجوار رمز توسعه منطقه

رتبه‌بندی کیفیت آموزشی و معیشت معلمان را افزایش می‌دهد

حدود یک میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه می‌شود

کادر آموزشی خراسان شمالی در انتظار رتبه‌بندی معلمان

توانمندی‌های انقلاب اسلامی دشمنان را دیوانه کرده است