پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی:

بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت مواجه می‌شود اقتصادي

بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت مواجه می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: کشاورزان عجله نکنند و به میزان نیازشان زعفران تحویل دهند زیرا بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت مواجه خواهد بود.

ایرج ناصری مقدم امروز در نشست خبری طرح حمایتی خرید زعفران، اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی از دو بخش حاکمیتی و تشکل‌ها تشکیل شده که بیشترین وظیفه خریدهای مباشرتی، توافقی، حمایتی یا تضمینی با نظارت نهادهای حاکمیتی و با عمل کردن قسمت تشکل‌ها انجام می‌شود.
وی افزود: مجموعه 671 تشکل موجود از قبیل روستایی و کشاورزی از اتحادیه‌ها و تشکل‌های تعاون خدمات روستایی و تعاونی‌های کشاورزی تخصصی در زمینه خدمات‌رسانی به بخش کشاورزی فعالیت‌های گسترده ای می‌کنند که خریدهای حمایتی، توافقی و تضمینی بخشی از این موارد است. هر زمان در بحث تنظیم بازار این احساس در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شود که به کشاورز آسیب خواهد رسید، سازمان این وظیفه را در خود احساس می‌کند که یا خرید حمایتی، یا توافقی و یا تضمینی انجام دهد.
ناصری مقدم ادامه داد: در سال جاری با توجه به رفت و آمدهای انجام شده در روستاها و میزان تولید بالای زعفران، به خصوص در خراسان رضوی که رتبه یک کشور و حتی جهان را دارد، این احساس به وجود آمد که دست‌اندرکارانی به دنبال این هستند قیمت این طلای سرخ را بشکنند، به نحوی که کشاورز متضرر شود. در همین راستا طرح خرید حمایتی از طریق وزارت جهاد کشاورزی به دولت ارائه گردید، سازمان مدیریت در این راستا موافقت کرد، این طرح به سازمان جهاد کشاورزی، از طریق وزارت کشاورزی به سازمان تعاون و از طریق سازمان تعاون به سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ابلاغ شد.
رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از زمان ابلاغ تاکنون نزدیک به 6 کارگروه استانی داشتیم که در این 6 کارگروه، 18 مرکز خرید زعفران در استان برای خرید تجهیز و از پنجشنبه گشته همراه با ابلاغ دستورالعمل‌ها و جداول خرید، خرید در شهرستان‌ها آغاز شد. این خرید در هشت مرکز در تربت حیدریه، تربت جام، رشتخوار، زاوه و پس از آن در مشهد، نیشابور و سبزوار انجام شد و این کار در سایر مراکز نیز صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: تاکنون نزدیک به 8 تن زعفران خریداری شده‌ و نوع خرید به این شکل است که به صورت تحویل موقت از کشاورز بوده، این زعفران‌ها در پلاستیک‌های مخصوص در حضور خود کشاورز توزیع شده و با پهنه‌بندی و نامه جهاد مبنی بر کشاورز بودن فرد، زعفران تحویل و جلوی کشاورز پلمپ می‌شود تا مراحل آزمایشگاهی را طی کند. از هر محموله 2 نمونه 5 گرمی آزمایش گرفته می‌شود؛ یک نمونه شاهد در داخل پلاستیک پلمپ و نمونه دیگر راهی آزمایشگاه می‌شود.
ناصری مقدم اضافه کرد: با استعلام انجام شده، 10 آزمایشگاه در استان دارای استانداردهای لازم برای این آزمایش‌ها هستند که با 10 آزمایشگاه قرارداد بسته شده و در آزمایشگاه ظرف مدت 48 تا 52 ساعت نتیجه به ما ابلاغ و با جدول استاندارد ملی زعفران تطبیق داده خواهد شد، چنانچه قابل تحویل باشد، قرارداد دائمی مبنی بر واگذاری زعفران به دولت، بین سازمان تعاون با کشاورز بسته شده و زعفران به انبار اصلی سردخانه در مشهد ارسال خواهد شد.
رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان در خصوص قیمت خرید زعفران در طرح حمایتی، گفت: زعفران تحویل داده شده چهار رنج قیمتی دارد. زعفران پوشال معمولی با قیمت 8 میلیون و 200هزارتومان، زعفران پوشال رشته‌ای درجه یک با قیمت 9 میلیون تومان، زعفران رشته‌ای شبه نگین با قیمت 9 میلیون و 500 هزار تومان و زعفران رشته‌ای نگین با قیمت 10 میلیون و 500 هزار تومان خریداری می‌شود که این زعفران‌ها با آنالیز و دستورالعمل اداره ملی زعفران قیمت‌گذاری و قرارداد با کشاورز بسته می‌شود.
وی با بیان اینکه تا تاریخ 30 آذر ابلاغیه سازمان مرکزی، خرید ادامه دارد و این 18 مرکز دایر هستند، عنوان کرد: ما تمایلی به خرید زعفران نداریم و مسئول تنظیم بازار هستیم؛ تا زمانی که کشاورز احساس کند قیمت حمایتی به نفعش هست ما خرید را انجام می‌دهیم و در خصوص محدودیت حمایتی تاکنون هزار میلیاد تعیین اعتبار انجام شده است.
ناصری مقدم در خصوص تجربه اجرای طرح حمایتی مشابه درخصوص گوجه‌فرنگی، تصریح کرد: گوجه‌فرنگی بسیار زیاد بود، در واقع ما با سونامی گوجه‌فرنگی مواجه بودیم و برای تنظیم بازار 41 هزار تن گوجه خریداری کردیم. امسال نیز آمار موجود در خصوص زعفران بسیار بالا است، اما ما به میزانی خریداری می‌کنیم که بازار متعادل شود و امسال ممکن است تا 70 تن خرید کنیم. بازار بورس زعفران برای ما مهم بوده و در بازار بورس قیمت نگین و شبه نگین نزدیک به قیمت حمایتی است.
رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال در دستورالعمل ابلاغی در کمیته راهبری با اعضای مشخص شده، تصمیم‌گیری خرید، نگه‌داری و شرایط بیمه و خسارت فیزیکی انجام شده است. بحث فروش زعفران بعد از خرید یا حین خرید نیز در چارچوب مقررات جاری به کمیته سپرده شده که یا به صورت مزایده و یا ارائه در تالار بورس به فروش می‌رسد.
وی افزود: در خصوص بحث تشخیص کشاورز در دستورالعمل به صراحت بیان شده که این اقدام زیر نظر کمیته مربوط به خرید زعفران انجام می‌شود و با توجه به پهنه‌بندی که در اختیارشان است، در یک فرمت طراحی شده که یکسان و دارای شماره سریال است، کشاورز به ما معرفی و اصالت وی توسط جهاد تایید می‌شود.
ناصری مقدم در خصوص نحوه و شرایط خرید زعفران در طرح حمایتی، بیان کرد: در هنگام تحویل زعفران، خبره محلی که درمحل مستقراست تایید می‌کند این زعفران مربوط به امسال بوده یا کهنه است. امسال طبق دستورالعمل، هزینه آزمایشگاه با کشاورز است که این هزینه از قیمت خرید کم می‌شود و کشاورزانی که محصولشان در آزمایشگاه مورد تایید واقع نشد نیز ملزم به پرداخت این هزینه هستند که در حدود قیمتی هر نمونه 150 هزارتومان است.
رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص گوجه‌فرنگی دو ماه پول کشاورز پرداخت شد و مابقی مربوط به اشکالات در مشخصاتی بوده که خود کشاورز داده و 49 درصد این پروسه به همین دلیل به طول انجامیده است.
وی با اشاره به حجم زیاد کشت زعفران در سال جاری، عنوان کرد: امسال هیچ نوع نحوه پرداختی مشخص نشده است. در کشور آماری داده شده که شاید نزدیک به 500 هزار تن زعفران کشت شده باشد و بیشتر این زعفران صادراتی است، اما آمار دقیق را باید از جهاد دانشگاهی جویا شد.
ناصری مقدم اضافه کرد: کشاورزان عجله نکنند و به میزان نیازشان زعفران تحویل دهند، زیرا بازار زعفران قطعا با افزایش قیمت مواجه خواهد بود. زعفران با گوجه‌فرنگی متفاوت است و خریدش نیازی به عجله ندارد. با توجه به قیمت بالای هرکیلوی آن باید نکات مورد نظر در خصوص آن به دقت چک شود.
رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در دستورالعمل امسال خرید به دو نحو انجام می‌شود، تصریح کرد: یک مورد خرید حمایتی است که در 18 مرکز ما انجام می‌شود و در روش دوم پنج انبار و پنج معتمد اعلام آمادگی کردند و قرار است مکاتباتی با سازمان انجام دهند، این روش بدین صورت است که کشاورز محموله را وارد بازار بورس خواهد کرد و سپرده کالایی به او داده خواهد شد. زعفران با اجازه خود کشاورز در بورس عرضه می‌شود. اگر زعفران بالاتر از خرید حمایتی خریداری شود، این زعفران به فروش می‌رسد، اما چنانچه سه روز در تالار بورس ماند و به فروش نرفت؛ در تالار بورس خرید حمایتی توسط سازمان انجام می‌شود و این موضوع در پنج نقطه استان در حال راه‌اندازی ست. اگر امروز کشاورز متوجه شود که بازار به نفعش است، اقدام به شرکت در این طرح نمی‌کند.
وی گفت: بیمه زعفران و محصولات کشاورزی توسط صندوق بیمه کشاورزی انجام می‌شود و تنها بیمه ما این است که محصولات موجود در انبار را در بحث احتراق و آتش‌سوزی بیمه می‌کنیم و در بحث حمل و نقل این بیمه نیز انجام می‌شود.
ناصری مقدم در خصوص همکاری خراسان رضوی با خراسان شمالی و کمک به آن برای اجرای طرح، بیان کرد: خراسان شمالی با توجه به عدم وجود آزمایشگاه استاندارد خواستار این است که کمکی از سمت خراسان رضوی در بحث نمونه‌گیری‌ها انجام شود. یکی از وظایف سازمان بحث تنظیم بازار بوده و اعتقاد ما بر این است که حرکت عناصر بازار را منطقی کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه تصفیه فاضلاب کارخانه قند شیروان اجرایی می شود

صنایع دستی راهی برای توسعه اشتغال و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی

28 کانون فرسایش بادی حساسیت کار در حوزه معدن را افزایش داده است

واعظی: دولت اعتقادی به پرداخت یارانه ندارد

فعالیت 60 مرکز خرید و فروش غیر مجاز ضایعات معضل زیست محیطی بیرجند

خراسان شمالی صرافی ندارد

جذب گردشگر و صنعت توریسم از برنامه‌های توسعه اقتصادی نیشابور است

فعالیت 850 کارگاه صنایع دستی در فردوس

12 هزار بسته مواد غذایی بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع شد

راه اندازی پاسگاه انتظامی به منظور تامین امنیت در معدن آلبلاغ

ساخت نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری خارجی در خوسف آغاز شد

برق نیروگاه خورشیدی خوسف وارد شبکه سراسری می‌شود

قرارداد جدید اتصال ریلی بیرجند به شبکه سراسری منعقد شد / حرکت پرشتاب برای احداث خط ریلی

روی خوش سرمایه‌گذاران به بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی

جذب سرمایه‌گذار با تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی امکان‌پذیر است

گره قاچاق بر تار و پود صنعت نساجی خراسان رضوی

عارضه یابی صنعت نساجی و پوشاک در خراسان رضوی / ظرفیت ها و چالش ها

دیوار بلند مشکلات در برابر صنعت پوشاک

ششمین جلسه گروه کاری اشتغال شهرستان

گزارش ایسنا از مناظره «کشاکش آراء در مساله بنزین»

خراسان رضوی به یکی از مقاصد قاچاق در زمینه پوشاک تبدیل شده است

همایش ملی ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی در مسیر توسعه اقتصادی

برداشت 18 هزار تن طلای سفید از کشتزارهای خراسان شمالی

توزیع گوشت قرمز با قیمت مصوب در خراسان رضوی آغاز شد

آمادگی فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای حضور در نمایشگاه تاجیکستان

توزیع 5500 تن برنج پاکستانی در خراسان رضوی

اجرای طرح کاداستر در بیش از 54 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی

پرداخت 3 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت راه‌های بین‌مزارع سیل‌زده در خراسان‌شمالی

ایجاد 29 تفرجگاه با تخصیص اعتبار 100 درصدی در خراسان جنوبی

خراسان شمالی در ترکمنستان کشت فراسرزمینی چغندرقند انجام می دهد

رشد و توسعه اقتصادی پایدار بدون نوآوری حاصل نمی‌شود

پیامدهای توسعه شهرنشینی در اقتصاد مدرن

‌زنجیره تولید زعفران در خراسان شمالی تکمیل می‌شود

پرداخت 8.5 میلیارد تسهیلات به طرح های گردشگری و صنایع دستی

ارزآوری 4 میلیون دلاری صادرات فرش خراسان‌جنوبی

4.5 تُن زعفران در تربت‌جام خریداری شد

مراجعه به پمپ‌ بنزین‌ها بیشتر اما میزان سوخت‌گیری کمتر شده است

500 میلیارد ریال برای دسترسی به مجتمع‌های بین راهی اختصاص یافت

هرات مقصد 80 درصد کالاهای خروجی از گمرک دوغارون است

حال خاک خوب نیست

نگارش آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک

تولیدات دامی برای عشایر خراسان شمالی ارزش افزوده چندانی ندارد

افزایش 6 درصدی خانوارهای بهره‌مند از عواید فروش سوخت مرزنشینان

آماری از شاخص‌های اقتصادی فعالیت معین‌ها نداریم

کارخانه‌های پسته باید در شهرک‌های صنعتی قرار بگیرند

تولید قطعات ریل راه آهن مورد نیاز رجا در مجتمع صنعتی فولاد اسفراین

کشمش وارد بورس شد

396 پنل خورشیدی در اختیار عشایر خراسان شمالی قرار گرفت

253 میلیون دلار کالا از گمرکات و بازارچه‌های خراسان‌جنوبی صادر شد

10 استانی که 60درصد یارانه‌بگیرانش از حمایت معیشتی محروم شدند