پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون وزیر راه و شهرسازی:

زمینهای دولتی به نرخ کارشناسی وگذار می شوند اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: بخش عمده ای از قیمت مسکن به زمین مربوط می شود و از آنجا که مبنای فعالیت دولت فراهم کردن زمین برای ساخت است لذا زمینهای دولتی در هر نقطه از کشور به قیمت کارشناسی منطقی در اختیار بخش خصوصی و انبوه سازان قرار می گیرند.

اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی روز پنجشنبه به نقل از مازیار حسینی در نشست شورای مسکن خراسان رضوی در مشهد افزود: چند مولفه اصلی در تعیین قیمت مسکن نقش دارد که مهمترین آن بحث زمین است که در شهرهای بزرگ تا 60 درصد قیمت تمام شده مسکن را به خود اختصاص داده لذا دولت تلاش می کند با واگذاری زمین دولتی به قیمت کارشناسی بخش زیادی از هزینه ها را کاهش دهد.
وی به طرح اقدام ملی مسکن نیز اشاره و بیان کرد: اخت و تکمیل یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی در سطح کشور شروع شده و در این مسیر حدود 500 هزار واحد مسکن مهر و 400 هزار واحد مسکن در قالب "طرح اقدام ملی" و 200 هزار مسکن روستایی واگذار می شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی مهمترین موضوع را مشارکت بین دولت و بخش خصوصی ذکر و بیان کرد: زمین را دولت و سرمایه را بخش خصوصی فراهم می کنند و قرارداد طبق سهم مشارکت بین طرفین منعقد می شود. در این مسیر از همه ظرفیت های قانونی برای تسهیل کار استفاده می کنیم.
وی ادامه داد: هرجا زمین های دولتی بدون مشکل در اختیار دستگاه ها است می توانند با اولویت پرسنل همان دستگاه اقدام به ساخت و عرضه مسکن کنند که البته باید یک درصد از این واحدها نیز به مردم عادی و با توان کمتر در خرید مسکن و به صورت طرح استیجاری واگذار شود تا طبقات مختلف جامعه با زندگی در کنار هم جامعه شهری سالم را شکل دهند. البته اجرای " طرح اقدام ملی مسکن" در کلانشهرهایی مثل مشهد باید هم راستا و تابع سقف جمعیت پذیری باشد.
حسینی گفت: دولت از ساخت و تولید مسکن روستایی نیز حمایت می کند زیرا اقتصاد در حوزه کشاورزی طی سالهای اخیر رونق گرفته و در برخی موارد منجر به مهاجرت معکوس شده لذا کمک به نوسازی و بهسازی مسکن در روستاها نیز می تواند در ادامه این اتفاق خوب موثر باشد.
وی افزود: در طرح اقدام ملی به منظور تولید و عرضه مسکن، بخش خصوصی مورد توجه قرار خواهد گرفت و اختیارات به استانداران تفویض می شود تا با سازندگان خوشنام همکاری کنند. همچنین تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر به جز مواردی که دارای مسائل حقوقی و قضایی هستند در دستور کار قرار دارد.
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در راستای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن از هر تصمیمی و ایده ای که در راستای قانون در نهایت منجر به خانه دار شدن مردم شود و به نهضت تولید مسکن کمک کند حمایت می کنیم.
وی همچنین گفت: امسال جشنواره برترین های کشور در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن برگزار می شود و هر طرحی در زمینه تولید و عرضه مسکن که شایستگی داشته باشد در این جشنواره مورد تشویق قرار می گیرد.
حسینی از جامعه مهندسی و انبوه سازان کشور نیز خواست پیشنهادات و طرح های منصفانه خود را در زمینه ساخت و عرضه مسکن و رفع مشکلات احتمالی قانون جهت اجرایی شدن به معاونت های زیرمجموعه در وزارتخانه و نیز مدیران کل راه و شهرسازی استان ها منعکس کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: هیچ مشکلی در تامین ملزومات حوزه صنعت ساختمان وجود ندارد. در صنعت ساختمان هیچ وابستگی به خارج از کشور نداریم و تمام امکانات مورد نیاز ساخت ساختمان های زیر 12 طبقه در داخل کشور تولید می شود.
وی ارائه تسهیلات بانکی را نیز از راهکارهای به حرکت درآوردن چرخ صنعت ساختمان ذکر و بیان کرد: باید همه دستگاه های مرتبط کمک کنند تا با صدور دفترچه اقساط واحدهای تحویل شده مسکن مهر، بانک مسکن منابع مورد نیاز برای حمایت از طرح های تولید مسکن را تامین کند.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گزارشی از وضعیت پروژه های مسکن مهر این استان ارائه و بیان کرد: در مجموع 120 هزار و 601 واحد مسکن مهر در استان ساخته شده که هم اکنون 92.64 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمدرضا اخوان عبداللهیان افزود: از این تعداد 93 هزار و 948 واحد واگذار و 20 هزار و 909 واحد تمکیل نشده که از این تعداد هفت هزار و 544 واحد آن دارای متقاضی و 13 هزار و 365 واحد آن فاقد متقاضی است. با این حال طبق برنامه ریزی صورت گرفته پرونده مسکن مهر استان در سال 98 بسته خواهد شد.
همچنین در این نشست مصوب شد برای واحدهای مسکن مهر تعاونی ساز و سه جانبه که تاکنون تکمیل نشده با اخذ تعهدنامه محضری جهت تکمیل پروژه در چارچوب سیاستهای دولت، مهلت قانونی مقرر و در صورتی که در مهلت مقرر تکمیل نگردد زمین بازپس گرفته شود که در این راستا با همکاری دادگستری شعبه ویژه رسیدگی به پروژه های ناتمام مسکن مهر تشکیل شده و مباحث حقوقی آن پیگیری خواهد شد.
بر اساس دیگر مصوبه این نشست با توجه به اینکه برای تعدادی از واحدهای تکمیل و تحویل شده مسکن مهر خراسان رضوی دفترچه اقساط صادر نشده، با پیگیری مدیریت بانک مسکن استان و مشارکت تمامی دستگاه های مرتبط جلساتی برای حل مشکل این واحدها که هنوز دفترچه اقساط خود را دریافت نکرده اند برگزار و نتایج آن به شورای مسکن استان گزارش می شود.
7489/‌1858
برچسب‌ها
مدیر عامل بانک مسکن


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرجام شلیک برای انتقام

آتش‌سوزی گسترده در کوه‌بهار جاجرم

بخش زبرخان، شهرستان شد

220 سالن سینما در کشور در دست ساخت است

بیشترین مبتلایان و فوتی‌های کرونا جوانان هستند

طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد با تراز منفی 104 درصدی تصویب شد

چند خبر کوتاه از خراسان رضوی

فرماندار خواف به کرونا مبتلا شد

38 درصد ارز حاصل از صادرات در خراسان رضوی به سامانه نیما بازگشت

تابلوی «ورود سرمایه گذار ممنوع» را در ابتدای خراسان شمالی بزنید

تدوین سند آبرسانی پایدار روستاهای خراسان شمالی

محدودیت‌های جدید در خراسان جنوبی اعمال می‌شود

باند حفاران غیرمجاز در زاوه دستگیر شدند

کرونا شهردار نیشابور را به قرنطینه برد

دستگیری 3 متهم به سرقت و 2 مالخر در مشهد

دو سینما در خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری رسید

709 طرح دهیاری‌های خراسان شمالی روی میز وزارت کشور

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است/موج دوم کرونا در مشهد آغاز شده است

2 سینما در خراسان جنوبی پس از بهسازی بازگشایی شدند

کیفیت نان در خراسان رضوی بهبود یافت

افزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در خراسان رضوی طی دولت دوازدهم

توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

توضیح سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیرامون صدور یک حواله برای تعاونی

کلیات طرح تفصیلی غرب مشهد تصویب شد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

طرح‌های تفصیلی از نظر محتوایی بلاتکیلف مانده‌اند

افزایش 98 درصدی کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

شهروندان خراسان شمالی هفت هزار واحد مسکونی نیاز دارند

تربت جام در وضعیت قرمز کرونا/ مردم به دستورالعمل‌ها بی‌توجهند

بخش زبرخان نیشابور به شهرستان ارتقا یافت

کاهش فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 66 نفر رسید

اختصاص به موقع اعتبارات؛ نگرانی برای تکمیل پروژه 10 ساله بجنورد به جنگل گلستان

کشف 9 سکه دوره ساسانی در خراسان‌جنوبی

شهردار مشهد برای استعفای معاونش از شورا تذکر گرفت

آخرین وضعیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است

بوکسورهای خراسان رضوی 1600 بسته معیشتی به نیازمندان اختصاص دادند

رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

انتشار فراخوان دیوارنگاری «روشنای شهر3»

ملخ‌های صحرایی به 68 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی آسیب زدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین شد

اعلام سریع نتیجه آزمون وسع برای بیمه سلامت مبتلایان کرونا

نیاز جامعه کنونی به گسترش مناظرات در حوزه و دانشگاه

بروز آتش سوزی طی هر سه روز در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی