پیام خراسان

آخرين مطالب

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- دیگر کابوس های وحشتناک رهایش کرده است و با خیال راحت تری، کودکش را راهی مدرسه می کند، دیگر دغدغه سوختن دست های کودکش را ندارد، آخر چند روزی است که بخاری نفتی مدرسه را برچیده اند.
 از وقتی که دست کودک معلولش به بخاری چسبیده بود، صبح ها با هزار دلهره و هراس، او را راهی مدرسه کرده و شب ها کابوس آتش گرفتن بخاری رهایش نمی کرد.
اما اکنون با اجرای طرح حذف بخاری های نفتی از همه مدارس استان، دلش قرص و گرم شده بود و او می توانست فرزندش را با شور و شوقی تمام و بدون ترس و نگرانی روانه کلاس درس کند.
دیگر تمام واهمه های والدین 20 هزار دانش آموز روستایی استان بابت وجود بخاری های نفتی در کلاس ها پایان یافته بود زیرا در اقدامی جهادگونه و تحسین برانگیز، تمام بخاری های نفتی
جمع آوری و با بخاری های ایمن و استاندارد جایگزین شده بود.
* پایانی بر دلهره ها
مادر یک دانش آموز معلول در روستای یکه سعود شهرستان مرزی راز و جرگلان گفت: کودکم معلول است و آنگونه که باید نمی تواند از خود مراقبت کند، یک بار دستش به بخاری کلاس خورده و دچار سوختگی شد، از آن زمان هر صبح با دغدغه و اضطراب او را راهی مدرسه می کردم.
غنچه پرهیزگار اظهار داشت: پس از حادثه سوختن دستش، شب و روزم با دلهره می گذشت که مبادا در حین بازی، دست و صورتش به بخاری بخورد و یا در بازیگوشی بچه ها، بخاری آتش بگیرد اما اکنون دیگر دغدغه ای در این زمینه ندارم.
پدر یکی از دانش آموزان مدرسه روستای سنجد در شهرستان شیروان هم گفت: پیش از این کلاس های مدرسه با بخاری نفتی گرم می شد و ناایمن بودن این بخاری ها، دغدغه ای همیشگی برای معلمان و دانش آموزان بود.
عبدالله صادقی اظهار داشت: وجود بخاری نفتی در کلاس درس به خودی خود خطرناک است و البته پر کردن مخزن بخاری، که عمدتا به عهده دانش آموزان است، خطرناکتر است چون احتمال ریختن نفت بر روی بخاری و شعله ور شدن آن بسیار زیاد است.
وی با اشاره به معضل بخاری نفتی و دغدغه تامین نفت آن در روستاهای دورافتاده منطقه، افزود: ذخیره نفت در مدارس بعضا تمام می شد و مدارس در تامین نفت دچار مشکل می شدند و البته زمستان ها راه های این مناطق برف گیر، مسدود و غیرقابل تردد می شود و این امر، کارها را مشکل تر می کرد.
صادقی با اشاره به طرح برچیده شدن بخاری های نفتی از مدارس استان گفت: اکنون دیگر دغدغه تمام شدن نفت، سرد شدن کلاس ها و یا چسبیدن دست و صورت بچه ها به بخاری را نداریم و با حذف این بخاری ها، دل ما نیز چون فضای کلاس ها گرم شده است.
* حذف 1378 بخاری نفتی از مدارس خراسان شمالی
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: با خرید و نصب یکهزار و 378 بخاری هوشمند هرمتیک، کار حذف بخاری های نفتی از مدارس این استان به سرانجام رسید.
امین فلاح اظهار داشت: این اقدام، با دستور و پیگیری استاندار، حتی سه روز پیش از پایان مهلت تعیین شده از سوی استاندار برای حذف بخاری های نفتی، محقق شد.
استاندار خراسان شمالی سیزدهم دیماه با تعیین ضرب الاجلی یکماهه بر لزوم برچیدن بساط
بخاری های نفتی از هزار و 378 کلاس درس این استان و نصب بخاری های استاندارد به جای آن تاکید کرده بود.
فلاح هزینه خرید و نصب بخاری های استاندارد در قالب این طرح را 80 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: نیمی از این هزینه توسط استانداری و نیمی از محل اعتبارات سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تامین شده است.
وی خاطرنشان کرد: مدارسی که از بخاری های نفتی برای گرمایش استفاده می کردند عمدتا در مناطق صعب العبور و محروم استان واقع بودند که برای نصب بخاری های هرمتیک، که همزمان برق و گاز مصرف می کند، نسبت به گازکشی این مدارس اقدام شد.
* 40 درصد بخاری های نفتی استان مربوط به منطقه مرزی راز و جرگلان بود
مدیر آموزش و پرورش شهرستان مرزی راز و جرگلان هم با بیان اینکه حدود 40 درصد از بخاری های نفتی حذف شده، مربوط به مدارس این شهرستان بود، گفت: یکی از دغدغه های ما برای نصب بخاری های هرمتیک، گازکشی مدارس بود که با دستور استاندار و برنامه ریزی های مناسب، محقق شد.
محمدمهدی محمدی اظهار داشت: برخی از روستاها گازکشی شده بود اما گازکشی به مدارس انجام نشده بود که با همت مسئولان این اقدام عملی شد.
وی افزود: تاکنون گرمای 50 درصد کلاس های درس این شهرستان با بخاری های نفتی تامین می شد، که با اجرای این طرح، دانش آموزان از تجهیزات استاندارد و ایمن گرمایشی برخوردار شدند.
مدیر آموزش و پرورش راز و جرگلان اظهار داشت: 523 بخاری نفتی از 94 مدرسه این شهرستان مرزی حذف و با بخاری های هرمتیک جایگزین شد.
* نشانه ای بر توان مدیریتی استان
جشن برچیدن بخاری های نفتی از مدارس خراسان شمالی دیروز با حضور استاندار و جمعی از مدیران این استان در شهرستان محروم و مرزی راز و جرگلان برگزار شد.
استاندار خراسان شمالی در این جشن که در روستای مرزی غلامان در شهرستان راز و جرگلان برگزار شد، گفت: جشن امروز که به لطف خدا در سراسر استان برگزار شد، حاصل تشخیص درست اولویت و یک همراهی و انسجام درونی است.
محمدعلی شجاعی این حرکت را نشانه ای از توان مدیریتی استان خواند و اظهار داشت: با این اقدام هم وظیفه خود را انجام دادیم و هم خرسندی فرزندان دانش آموز خود را می بینیم که شکرانه توانمندی مسئولان، حل مشکلات مردم است.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: با توجه به محدودیت منابع، می شد این منابع را در محل دیگری هزینه کرد، اما با تشخیص درست اولویت، از آن برای تامین ایمنی دانش آموزان و حل دغدغه والدین استفاده شد.
وی خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور برخی، وعده برچیدن یک ماهه بخاری های نفتی خطر کردن نبود، چون بر تمام شئون کار اشراف داشته و آن را کاملا شدنی می دانستیم.
شجاعی افزود: با وجود بعضی درخواست ها برای تمدید این مهلت با بهانه کردن شرایط نامساعد آب و هوایی و... بر انجام آن در موعد تعیین شده اصرار شد که شکر خدا نتیجه بخش هم بود.
بر اساس این گزارش، اکنون یکهزار و 399 کلاس درس در 288 مدرسه شهری و روستایی این استان با گاز طبیعی گرم می شود و سه هزار و 955 کلاس درس در 725 مدرسه هم با اجرای گرمایش مرکزی، دارای سیستم استاندارد برای گرمایش هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واژگونی سمند در محور قوچان به سبزوار یک کشته برجای گذاشت

نجات 2 مقنی از عمق چاه 150 متری در روستای امرقان

افزایش 14 برابری تعداد بستری های مبتلا به کرونا در کاشمر

محمدمهدی برادران مدیر عالی حرم مطهر رضوی شد

عطر فضا به فروش می‌رسد!

توزیع هزار و 350 بسته غذایی بین نیازمندان شیروان

برگزاری آیین تعویض پرچم حرم رضوی

روند بستری بیماران حاد تنفسی در خراسان جنوبی افزایشی است

"سلام بر امام" از حرم مطهر رضوی در سراسر کشور طنین‌انداز شد

آسمان مشهد در آستانه میلاد امام رضا (ع) نورافشانی شد

45 حقیقت جالب درمورد سریال وایکینگ ها که نمی‌دانستید!

بازگرداندن 21 پرنده شکاری همزمان با میلاد ضامن آهو به آسمان خراسان رضوی

ضرب‌الاجل فرماندار فاروج به شهرداری برای جانمایی محل دفن زباله

قرآن، مبنای زندگی امام رضا (ع) بود

خراسان شمالی بیش از 70 هزار رضا دارد

صرفه‌جویی ارزی 95 هزار دلاری با تولیدات یک واحد فناور در خراسان رضوی

فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 60 مورد رسید

سه پایگاه اهدای خون همزمان با میلاد امام رضا(ع) در مشهد دایر است

نماز جمعه در 14 نقطه خراسان شمالی برگزار می‌شود

زلزله سربیشه خسارتی نداشت

مدیحه سرایی مداح اهل بیت (ع) در حرم رضوی

مدیحه‌سرایی مداح اهل بیت(ع) در بارگاه ملکوتی رضوی

کاهش 48 درصدی میزان جابجایی مسافر در سه ماهه اول امسال

46 هزار تن گندم در خراسان رضوی به شیوه تضمینی خریداری شد

آغاز پیش ثبت‌نام مدارس نمونه دولتی در خراسان جنوبی

شیوع کرونا در سبزوار روند صعودی گرفت

نهبندان و سربیشه به کارگاه راهسازی تبدیل می‌شوند

175 سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد مشهد اهدا شد

خانه مطبوعات با نگاه‌های نو و سلایق روزآمد نیازمند تحول است

احتمال کاهش ساعت کاری حمل‌ونقل عمومی مشهد

ورود مسافر به مشهد کاهش 50 درصدی داشته است

الزامی شدن استفاده از ماسک در محیط کار

نمازجمعه در 22 نقطه خراسان جنوبی اقامه می‌شود

بررسی مطالبات پرستاران با حضور نماینده دادستان

35 صندوق خرد محلی خود اشتغالی در شهرستان رشتخوار تشکیل شده است

عکس/ استفاده از ماسک در بیرجند

یک کشته و 3 زخمی در محور نهبندان به بیرجند

بازگشت 21 پرنده شکاری همزمان با میلاد ضامن آهو به آسمان خراسان رضوی

تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین کشتار خرگوش‌های وحشی

انتصابات مدیران زن بر اساس شایسته سالاری

خانه مطبوعات نیازمند تحول و نگاه‌های نو است

هیات مدیره جدید خانه مطبوعات خراسان رضوی معارفه شدند

زمین لرزه 3.9 ریشتر در سربیشه

پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز ملی محیط بان

دریچه چشم مردم به طبیعت یا مدافع بی‌ادعای پنهان از چشم

کشف 600 میلیون ریال کالای قاچاق در خراسان شمالی

اعمال محدودیت یک هفته ای به منظور کنترل بیماری کرونا در کیش

چاپ مجدد ماهنامه «گلهای کیش» نشریه ویژه کودک و نوجوان

زوجی که در انفجار کلینیک شمال تهران درگذشتند

برگزاری نماز جمعه 13 تیر ماه در 47 پایگاه خراسان رضوی