پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس اتحادیه عمومی کشاورزان سوریه:

شرکت‌های ایرانی برای بازسازی به دمشق بیایند اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس اتحادیه عمومی کشاورزان سوریه گفت: متاسفانه رسانه‌های بین‌المللی باعث شدند، دو شرکت بزرگ ما پرواز خود به ایران را کنسل کنند زیرا به خاطر اعتراضات، تبلیغات منفی شده اما ما به ایران آمدیم و در تهران و مشهد موردی را مشاهده نکردیم.

نزار سعدالدین امروز در نشست فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری ایران و سوریه در هتل پارس مشهد، اظهار کرد: ما از سوریه سربلند و سوریه پیروز بر داعش به ایران آمدیم که به برکت رئیس‌جمهوری بشار اسد و ارتش سوری مقاوم که شهادت‌ها و رشادت‌های زیادی تقدیم کردند، تمام وضعیت کشور سوریه از دست آنها خارج شد که با همکاری کشورهای دوست و در راس آنها ایران و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری اتفاق افتاد.
وی افزود: ما نیاز به بازسازی کشورمان داریم و همان‌طور که رئیس جمهور گفت، بازسازی سوریه به دست کشورهای دوست اجرا می‌شود که در کنار ما ایستادند و از ما دفاع کردند و در راس آنها ایران قرار دارد. نمایندگان تعداد زیادی از اتحادیه‌های کشور سوریه از جمله شرکت‌های صنعتی، تجارتی، مواد غذایی، مهندسان فنی مهندسی و برق، تولیدکنندگان کشاورزی، شرکت‌های تولیدات دام و طیور و مشتقات آن، شرکت‌های داروسازی دامپزشکی و غیر دامپزشکی و همچنین شرکت‌هایی در زمینه‌های صادرات و واردات مواد مختلف به ایران آمدند.
سعدالدین بیان کرد: ما همه تاجر و شرکت‌های مقتدر هستیم و ما مدیران شرکت‌ها تمایل داریم تا در کنار شرکت‌های ایرانی در زمینه تعاملات اقتصادی و تجاری فعالیت کنیم. از تمام شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنم تا به دمشق که نیاز به بازسازی دارد، بیایند. اکنون سوریه در امنیت است. امیدواریم 88 کالا صادراتی شامل معافیت 4 درصد شود.
رئیس اتحادیه عمومی کشاورزان سوریه گفت: دشمنان بدنامی‌ها و عدم استقرار را تبلیغ می‌کنند و من ناراحت هستم که رسانه‌های بین‌المللی باعث شدند، دو شرکت بزرگ ما پرواز خود را کنسل کنند زیرا به خاطر اعتراضات، تبلیغات منفی شده اما ما به ایران آمدیم و در تهران و مشهد موردی را مشاهده نکردیم.
صادرات 74 میلیون دلاری از سوریه در 6 ماهه اول سال 98
محمدحسین سجادنژاد، دبیر میز کشور سوریه همچنین در این نشست اظهار کرد: همکاری‌های درازمدت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تجاری با سوریه از دهه‌های گذشته و شاید بیشتر وجود داشته و روابط بین دو کشور و ملت همچنان مستمر بوده است.
وی با بیان اینکه در بحث همکاری‌های اقتصادی با دولت سوریه، یکی از طرح‌های مهم تجاری کشور که اکنون نیز در حال اجرا بوده، تجارت آزاد است، عنوان کرد: موافقت‌نامه تجارت آزاد از سال 89 به امضا رسید و در سال 90 عملیاتی شد که اکنون بین دو کشور عملیاتی و در حال اجرا است. موافقت‌نامه تجارت آزاد بین دو ‌کشور به این صورت بوده که کلیه کالاهای منشا ایران با تعرفه 4 درصد به سوریه و بالعکس صادر می‌شود، همچنین موافقت‌نامه ارزش افزوده نیز وجود دارد که کالاهایی که در ایران 50‌ درصد ارزش افزوده داشته باشد، از تجارت آزاد بهره‌مند شده و با کف تعرفه 4 درصد وارد سوریه و بالعکس می‌شود.
سجادنژاد گفت: لیستی بین ما و سوری‌ها به عنوان مستثنائات تجارت آزاد به نام لیست تجارت 88 کالا وجود دارد که این لیست از شمول موافقت‌نامه تجارت آزاد بین‌ دو کشور مستثنا بوده و شامل 14 قلم کشاورزی و 74 قلم در زمینه‌ محصولات نساجی و صنعتی است، البته معنایش این نیست که ورودشان به سوریه و بالعکس امکان‌پذیر نیست، بلکه مشمول کف تعرفه 4 درصد نیستند.
دبیر میز کشور سوریه افزود: اکنون در حال مذاکرات هستیم و یکی از بحث‌های بین دو کشور این بوده که این 88 قلم نیز به موافقت‌نامه بپیوندند. با توجه به مذاکرات با وزارت صنایع و کشاورزی قرار است بخش قابل توجهی از این 88 قلم مشمول موافقت‌نامه تجارت آزاد بین دو کشور شود، البته هدف تجاری بین دو کشور این 88 قلم نیست، بلکه 6 یا 7 هزار قلم کالا وجود دارد که تنها 88 مورد مستثنا شده است، سال گذشته آقای جهانگیری، معاون‌ رئیس‌جمهور، سفری به سوریه داشتند و در این سفر موافقت‌نامه‌هایی امضا شد که مهم‌ترین همکاری‌های راهبردی بین دو کشور بود.
وی در خصوص صادرات 6 ماهه اول سال 98 به سوریه، گفت: میزان صادرات حدود 74 میلیون‌ دلار و 6 میلیون دلار نیز واردات ما از سوریه بوده است، زمینه همکاری بین دو کشور متنوع بوده و با توجه به تخریب گسترده سوریه، بنا به نظر کارشناسان و گزارشات بین‌المللی، برای 20 سال زمینه اشتغال در منطقه ایجاد شده است، موافقت‌نامه‌های زیادی با سوری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری‌های نمایشگاهی و ایجاد شورای مشترک بازرگانی ما در اتاق ایران را به امضا رساندیم، البته اکنون توافق شده است.
سجادنژاد ادامه داد: سال گذشته با همکاری معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل اتاق مشترک بازرگانی بین دو کشور توافق شد که اکنون در سوریه اتاق مشترک تجاری ایران و سوریه آغاز به فعالیت کرده و در ایران نیز شورای مشترک فراخوانی برای تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه داده است.
دبیر میز کشور سوریه بیان کرد: از جمله اقدامات دیگر راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در سوریه بود که این مرکز در منطقه آزاد دمشق است در زمینه حمل و نقل بین دو کشور نیز در حال حاضر حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی فعال است، کالاهای صادراتی از ایران، ابتدا به ترکیه رفته و بعد وارد دمشق می‌شود که بین یک هفته تا 15 روز زمان می‌برد، واردات نیز در حال اجرا است.
وی با اشاره به اینکه هر سال سازمان توسعه تجارت در نمایشگاه‌های خارج کشور برای پاویون ایران فراخوان می‌دهد، تصریح کرد: در دو نمایشگاه مهم سوریه پاویون برگزار کردیم که شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی و نمایشگاه بازسازی سوریه بود، 160 شرکت ایرانی در این نمایشگاه‌ها شرکت کردند.
سجادنژاد خاطرنشان کرد: سال گذشته و 6 ماهه اول هیات‌های متعددی از ایران به سوریه و بالعکس رفت و آمد کردند. بحث بازسازی سوریه که بحث بسیار مهمی بوده و حجم تخریبی زیادی دارد، موافقت‌نامه راهبردی بین دو کشور در زمینه‌های مختلفی به امضا رسیده که برای شرکت‌های ما فرصتی است تا در زمینه تجاری و فنی مهندسی فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرجام شلیک برای انتقام

آتش‌سوزی گسترده در کوه‌بهار جاجرم

بخش زبرخان، شهرستان شد

220 سالن سینما در کشور در دست ساخت است

بیشترین مبتلایان و فوتی‌های کرونا جوانان هستند

طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد با تراز منفی 104 درصدی تصویب شد

چند خبر کوتاه از خراسان رضوی

فرماندار خواف به کرونا مبتلا شد

38 درصد ارز حاصل از صادرات در خراسان رضوی به سامانه نیما بازگشت

تابلوی «ورود سرمایه گذار ممنوع» را در ابتدای خراسان شمالی بزنید

تدوین سند آبرسانی پایدار روستاهای خراسان شمالی

محدودیت‌های جدید در خراسان جنوبی اعمال می‌شود

باند حفاران غیرمجاز در زاوه دستگیر شدند

کرونا شهردار نیشابور را به قرنطینه برد

دستگیری 3 متهم به سرقت و 2 مالخر در مشهد

دو سینما در خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری رسید

709 طرح دهیاری‌های خراسان شمالی روی میز وزارت کشور

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است/موج دوم کرونا در مشهد آغاز شده است

2 سینما در خراسان جنوبی پس از بهسازی بازگشایی شدند

کیفیت نان در خراسان رضوی بهبود یافت

افزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در خراسان رضوی طی دولت دوازدهم

توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

توضیح سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیرامون صدور یک حواله برای تعاونی

کلیات طرح تفصیلی غرب مشهد تصویب شد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

طرح‌های تفصیلی از نظر محتوایی بلاتکیلف مانده‌اند

افزایش 98 درصدی کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

شهروندان خراسان شمالی هفت هزار واحد مسکونی نیاز دارند

تربت جام در وضعیت قرمز کرونا/ مردم به دستورالعمل‌ها بی‌توجهند

بخش زبرخان نیشابور به شهرستان ارتقا یافت

کاهش فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 66 نفر رسید

اختصاص به موقع اعتبارات؛ نگرانی برای تکمیل پروژه 10 ساله بجنورد به جنگل گلستان

کشف 9 سکه دوره ساسانی در خراسان‌جنوبی

شهردار مشهد برای استعفای معاونش از شورا تذکر گرفت

آخرین وضعیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است

بوکسورهای خراسان رضوی 1600 بسته معیشتی به نیازمندان اختصاص دادند

رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

انتشار فراخوان دیوارنگاری «روشنای شهر3»

ملخ‌های صحرایی به 68 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی آسیب زدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین شد

اعلام سریع نتیجه آزمون وسع برای بیمه سلامت مبتلایان کرونا

نیاز جامعه کنونی به گسترش مناظرات در حوزه و دانشگاه

بروز آتش سوزی طی هر سه روز در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی