پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان :

بیکاری در خراسان رضوی 5 درصد نسبت به میانگین کشوری کمتر است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: براساس اعلام مرکز آمار در تابستان سال جاری، نرخ بیکاری در استان 9 درصد بود که نسبت به سال گذشته 2 درصد کاهش یافته و این رقم نسبت به میانگین کشوری 5 درصد کمتر است.

محمد سنجری در نشست خبری به مناسبت آغاز گرامی‌داشت هفته جهانی کارآفرینی در محل اداره کل کار، رفاه و تعاون اجتماعی اظهار کرد: در حال حاضر اهمیت و ضرورت کارآفرینی بسیار مهم است، کارآفرینی به عنوان موتور توسعه اقتصادی است زیرا در ارتقای بهره‌وری، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری نقش کلیدی دارد.
وی افزود: در شرایط کنونی اشتغال یکی از مقوله‌های اصلی است و راهکارهای مختلفی برای ایجاد آن ارائه می‌شود و آنچه در این زمینه بسیار کارگشا و گره‌گشاست، توجه به کارآفرینی و توسعه آن است. یکی از برنامه‌های نظام تحول اداری، کاهش نیروی انسانی در بخش دولتی است و هدف‌گذاری اداره کل کار، رفاه و تعاون اجتماعی کاهش 15درصدی نیروی انسانی تا سال 1400 است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی بیان کرد: نگاه به استخدام و جذب نیرو در تشکیلات اداری باید تغییر پیدا کند و تنها راهکاری که می‌تواند ما را سریع‌تر به مقصد برساند، توجه به کارآفرینی و نهادینه کردن این فرهنگ در میان مردم است.
سنجری در خصوص اهم اقدامات این اداره کل در هشت ماهه اخیر خاطرنشان کرد: براساس اعلام مرکز آمار در تابستان سال جاری، نرخ بیکاری در استان 9 درصد بود که نسبت به سال گذشته دو درصد کاهش یافته و این رقم نسبت به میانگین کشوری پنج درصد کمتر است. همچنین نرخ مشارکت 47.7 درصد است که 2.5 درصد بیشتر از میانگین کشوری است و نسبت به تابستان سال گذشته 5.3 درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: افزایش نرخ مشارکت به معنای افزایش ورودی به بازار کار و افزایش تقاضای کار است که امیدواریم این ظرفیت را در برنامه‌ریزی‌های خود به خوبی مدیریت کنیم، سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی 20 درصد، صنعت 32.5 و در بخش خدمات 47.5 درصد است که این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر نکرده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در خصوص وضعیت استان در بهبود فضای کسب‌وکار تصریح کرد: شاخص استان در این راستا 6.10 درصد است که 1.13 درصد نسبت به سال گذشته و 0.64 درصد نسبت به فصل مشابه گذشته بهبود یافته است. در این راستا مجموعه‌های صمت، میراث‌فرهنگی و جهاد کشاورزی اصلاح فرایند صدور مجوزها را در دستور کار قرار داده‌اند که منجر به کاهش هزینه و صرفه‌جویی در وقت کارآفرینان می‌شود.
سنجری عنوان کرد: از جمله عوامل مخل در بهبود فضای کسب‌وکار می‌توان به غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار اشاره کرد.
وی ادامه داد: مهمترین اقدامات اداره کل در حوزه اشتغال‌زایی در سال جاری شامل، پیگیری جهت استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه، پیگیری جهت استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه سال 97 و 98، پیگیری اجرای سیاست‌های فعال بازار کار در استان، اجرای طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی توسط فنی و حرفه‌ای، اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، اجرای طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی و اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص وضعیت تعهد اشتغال در استان گفت: تعهد اشتغال در استان در سال جاری، 78 هزار و 617 نفر است که تاکنون 48 هزار و 932 نفر به میزان 62 درصد محقق شده است، همچنین عملکرد استان در جذب مهارت‌آموز در محیط کار واقعی در یکسال گذشته سه هزار و 59 نفر بوده که از این تعداد هزار و 46 نفر از ابتدای سال جاری تاکنون در واحدهای پذیرنده مشغول به کار شده‌اند.
سنجری اظهار کرد: در یکسال گذشته 715 نفر کارورز در طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بکار گمارده شده‌اند که از این تعداد 459 نفر از ابتدای سال جاری تاکنون در واحدهای پذیرنده مشغول به کار شده‌اند.
وی در خصوص وضعیت عملکرد مشوق‌های بیمه‌ای کارفرما در استان افزود: در یک‌سال گذشته 382 نفر مشغول به کار شده‌اند که امیدواریم با رفع موانع موجود با بیمه تامین اجتماعی این موضوع سریعا برطرف شود.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در رابطه با وضعیت عملکرد مشاغل خانگی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 979 مجوز صادر شده که 580 مورد آن مربوط به مشاغل خانگی مستقل و 399 مورد آن مربوط به مشاغل خانگی پشتیبان است، همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون دو میلیارد و 684 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که منجر به ایجاد اشتغال برای 709 نفر شده است.
سنجری خاطرنشان کرد: سهمیه ابلاغی مشاغل خانگی خراسان رضوی در سال جاری در مجموع 10 میلیارد و 800 میلیون تومان است که این مبلغ به صورت کامل به بانک‌های عامل استان اختصاص یافته است اما مبلغی تاکنون پرداخت نشده است.
وی در خصوص اعتبارات اشغال‌زا و عملکرد استان در رابطه با تبصره 16 قانون بودجه تصریح کرد: تعداد طرح‌های معرفی شده به بانک توسط کمیته امداد هزار و 295 مورد و توسط بهزیستی هزار و 836 مورد بوده که 154 شغل در رابطه با بودجه کمیته امداد و 533 مورد در رابطه با بودجه بهزیستی ایجاد خواهد شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری عنوان کرد: در این راستا 40 هزار و 786 هزار متقاضی ثبت‌نام کرده‌اند که 18 هزار و 381 طرح در کارگروه مصوب و به بانک معرفی و به واسطه این طرح 13 هزار و 755 نفر اشتغال ایجاد شده است.
سنجری در رابطه با اقدامات و عملکرد در حوزه کارآفرینی مطرح کرد: در استان 36 مرکز مشاوره، اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی فعال ایجاد شده است که شش مرکز در شهرستان‌های نیشابور، کاشمر، گناباد، تربت‌جام و تربت‌حیدریه راه‌اندازی شده است.
وی ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه تشکیل انجمن صنفی مراکز مشاوره، اطلاع‌رسانی و کارآفرینی، تشکیل انجمن مراکز مشاوره شتاب‌دهنده و فضای کار اشتراکی، همکاری در طرح نجات و پیش‌بینی 17 برنامه برای محلات هدف در حاشیه شهر و... است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های اداره کل در هفته جهانی کارآفرین می‌توان به ارائه مشاوره‌های تخصصی با محوریت مالکیت فکری، کارآفرینی و تجاری‌سازی دانش فنی، افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی و سوغات، افتتاحیه اولین کمپ نوآوری و توانمندسازی مشاغل خانگی و... اشاره کرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افروختن مشعل گاز در 455 شهر و روستای خراسان شمالی

قتل در داورزن / پدر و پسر با قمه و شمشیر حمله کردند

انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی

آتش بی‌احتیاطی دامن بوستان‌های شهری بجنورد را گرفت

سکته بوکسور 14 ساله در مشهد

اگر ازدواج کنید از این سرطان کشنده جان سالم به در می‌برید!

انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی اعلام شد

حوادث خراسان رضوی 5 کشته و 16 مصدوم برجای گذاشت

نخستین پرواز خارجی بجنورد مردادماه راهی ترکمنستان می‌شود

تولید ماده‌ای که سبک‌ترین محافظ الکترومغناطیسی جهان است

توزیع غذای گرم بین نیازمندان در طبس

مردم خراسان جنوبی برای مقابله با ملخ صحرایی نیازمند 3 میلیارد تومان اعتبار هستند

کشف 16هزار قرص غیرمجاز در بیرجند

پیام تبریک سردار سرتیپ محمد شرفی، به مناسبت فرا رسیدن روز ملی محیط‌بان

رقابت جذاب مهمانداران کیش ایر و ایران ایر

یک کشته و 7 مجروح در تصادف سه خودرو در جاده میامی مشهد

کشف تنها یک تصادف ساختگی در خراسان شمالی

حوادث خراسان رضوی پنج کشته و 16 مصدوم برجای گذاشت

زباله‌گردهای بجنورد جوان هستند

کرونا لیگهای فوتبال خراسان رضوی را تعلیق کرد

تندباد در اسفراین خسارت زد

بوکسور نوجوان خراسان رضوی درگذشت

نامه‌نگاری برخی جریانات خاص برای احیای سیاسی خود

نامه‌نگاری برخی جریانات خاص با آمریکا برای احیای حیات سیاسی خود

کشف جسد زنی ٣٢ ساله در استخر ذخیره آب کشاورزی نیشابور

چالش‌های دانشگاه مجازی در ایران

انفجار خط انتقال گاز روستایی در جاجرم مهار شد

تاکید وزیر میراث فرهنگی بر احیای آثار ناملموس در خراسان شمالی

شاعر اهل تسنن که خود را غلامِ رضا می‌داند

کشف محموله 350 کیلوگرمی موادمخدر در مشهد

سعید تشکری و آریا عظیمی نژاد خادم الرضا شدند

تشکیل پرونده قضایی برای برپاکنندگان تجمع‌های غیرضروری در مشهد

لغو 2 نمایشگاه در مشهد به علت شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی

امام جمعه مشهد: مردم شکرگزار انقلاب هستند

350 کیلوگرم مواد مخدر در مشهد کشف شد

بررسی گاز خنده در یک آزمایش بالینی برای درمان افسردگی

خطبه‌های نماز جمعه خراسان رضوی

رعایت مسائل بهداشتی در پیشگیری از ویروس کرونا را وظیفه شرعی بدانیم

ببینید| گلباران ضریح مطهر رضوی توسط خدام بارگاه امام مهربانی

توصیه رهبری مبنی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تکلیف شرعی است

عملیات ساخت هتل پدیده شاندیز در راستای احیای حقوق سهامداران آغاز شد

امام جمعه موقت بجنورد: مبارزه با کرونا را باید تکلیف شرعی دانست

آغاز پیوند آسمانی در زیر پرچم سبز رضوی+عکس

کاروان زیرسایه خورشید به شهرستان اسفراین رسید

ته سیگار موجب حریق 65 درخت کاج در بیرجند شد

مصرف 1.1 میلیارد لیتر فرآورده نفتی در خراسان رضوی طی بهار امسال

نماینده شیروان: شرکت‌های خصوصی خود را از قوانین کشور مستثنی نکنند

سرمایه ملی در مسیر قاچاق

شورای ‌امنیت، آتش‌ بس جهانی اعلام کرد

50 درصد تالارها ورشکسته مطلق شدند