پیام خراسان

آخرين مطالب

شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها نباید رودربایستی داشته باشد سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی گفت: صلاحیت افراد برای ورود به فرآیند انتخابات باید احراز شود و این کار، مسئولیت بزرگی است که بر دوش شورای نگهبان قرار دارد و در انجام این وظیفه قانونی نباید با هیچ فرد یا جناحی رودربایستی داشت.

مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی در جمع اعضای هیات‌های بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی افزود: نظام وظیفه دارد جلو ورود عناصر ناباب به فرآیند انتخابات را بگیرد.
وی اظهار داشت: اگر نمایندگان شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها به خوبی و مطابق قانون به وظیفه خود عمل کنند، کشور چهار سال رو به آبادانی خواهد بود در غیر این صورت ممکن است کشور با بحران روبرو شود.
وی گفت: انتخابات در کشور باید زمینه ساز انسجام داخلی شود نه مایه تضعیف نظام جمهوری اسلامی، انتخابات همانند موضوع گران شدن قیمت سوخت نیست که عده‌ای نسبت به آن اعتراض داشته و بخواهند با سوء استفاده از شرایط پس از انتخابات، به دنبال بر هم زدن امنیت و انسجام کشور باشند.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی افزود: مشارکت در انتخابات حق همه است و هر شهروند ایرانی باید بتواند حق خود را در تنظیم آینده کشور و انتخاب مدیران اعمال کند اما ورود به جمع نامزدها نیازمند احراز صلاحیت است و هر کسی از چنین حقی برخوردار نیست، قانون به شورای نگهبان حق داده است که بگوید چه کسی صلاحیت انتخاب شدن دارد و چه کسی صلاحیت ندارد.
وی اظهار داشت: نمایندگان شورای نگهبان با بررسی صلاحیت متقاضیان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حقیقت حق نظام را اعمال می‌کنند و در انجام این مسئولیت هم نباید هیچ رودربایستی و خجالتی وجود داشته باشد چرا که قانون چنین حقی را مشخص کرده‌ است.
وی گفت: در مواردی که دلیلی برای رد صلاحیت وجود نداشته‌ باشد، کسی به خود اجازه نخواهد داد که صلاحیت فرد را رد کند، حق هر ایرانی است که نامزد انتخابات شود اما نظام بر اساس قانون وظیفه دارد جلو ورود عناصر ناباب را بگیرد تا وارد فرآیند انتخابات نشوند، باید توجه داشت که عقلای عالم حق عمومی را به حق فردی ترجیح می‌دهند.
مشاور وزیر اطلاعات با بیان اینکه تایید یا رد صلاحیت افراد نباید همراه با تضییع حق فردی و جمعی باشد افزود: اعمال حق حاکمیت در زمینه احراز صلاحیت‌ها باید مستند به قانون باشد به این معنی که مصلحت اندیشی، سلیقه، رویکردهای سیاسی در آن نقشی نداشته باشد.
وی اظهار داشت: بالاترین مصلحت رفتار منطبق بر اعمال قانون است و کسی که در زمینه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس وظیفه دارد نباید در انجام وظیفه، گرایش سیاسی خود را دخالت دهد یا در تجمعات سیاسی نقش بارز داشته‌ باشد.
وی با بیان اینکه حق افراد در بررسی صلاحیت‌ها نباید تضییع شود گفت: برخی افرادی که یقین یا شبهه دارند که صلاحیت آن‌ها تایید نمی‌شود از هم اکنون جوسازی می‌کنند تا شرایط به گونه‌ای شود که کسی جرات رد صلاحیت آن‌ها را نداشته‌ باشد، این مسئله نباید نمایندگان شورای نگهبان را تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی افزود: فرآیند نظارت بر انتخابات و احراز صلاحیت‌ها نباید شبهه مهندسی در پی داشته‌ باشد و برای این منظور باید خط مرز مهندسی و احراز صلاحیت را برجسته‌ کرد، بهتر است بدون در نظر گرفتن اسم افراد، صلاحیت آن‌ها بررسی شود، حتی اگر نامزد مورد نظر فرزند یا از اقوام ما باشد، تایید یا رد صلاحیت‌ وی باید کاملا پاکدستانه و قابل استناد حقوقی و قانونی باشد.
وی اظهار داشت: نمایندگان شورای نگهبان باید از مجموعه معیارهای ضروری برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی درک راهبردی داشته‌ باشند، برخی اوقات ممکن است فردی با یک امضا پای نامه‌ای، التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه را از دست بدهد. به عبارت دیگر، باندبازی، فرقه‌گرایی و طایفه‌گرایی، اختلاس و استفاده از حق نمایندگی برای تضعیف نظام و استفاده ابزاری از جایگاه حقوقی با التزام به ولایت فقیه و قانون اساسی سازگار نیست.
وی گفت: تلاش دشمن بر این است که بعد نظارت را در عرصه انتخابات کمرنگ کند تا ترکیب مجلس آینده متناسب با فشارهایی باشد که به کشور وارد می‌کنند، به عبارت دیگر می‌خواهند کسانی راهی خانه ملت شوند که با اندکی فشار اقتصادی و سیاسی، به خواسته‌های آنان تن بدهند و در مقابل آنها تسلیم شوند.
مدیر کل اطلاعات خراسان رضوی، سلامت، امنیت، رقابت و کارآمدی را نکات کلیدی در انتخابات برشمرد و افزود: جریان‌های سیاسی در استان خراسان رضوی آمادگی کامل برای مشارکت گسترده در انتخابات دارند و ما با این پیش بینی به سوی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌رویم.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز در اوج اقتدار قرار دارد و به اعتراف دوست و دشمن، کشور ما از اقتدار ویژه‌ای در منطقه و جهان برخوردار است اما در عین حال با مشکلاتی در داخل کشور مواجه هستیم که اگر از آن‌ها غفلت شود، ممکن است همه اقتدار ما فرو ریزد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به عنوان یک وزنه در معادلات بین‌المللی شناخته می‌شود و حتی قدرت این را دارد که اراده خود را بر سایر اراده‌ها تحمیل کند لذا دشمن از این مسئله واهمه دارد و همواره به دنبال کمرنگ جلوه دادن عظمت و اقتدار ایران است.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی با بیان اینکه دشمن جنگ نرم با جمهوری اسلامی ایران را از رهگذر مسائل اقتصادی دنبال می‌کند ادامه داد: دشمن توانایی مقابله با ایران از طریق جنگ سخت را ندارد به همین دلیل به سراغ جنگ نرم رفته و تمام توان خود را روی این مسئله متمرکز کرده‌ است لذا برای مقابله با دشمن در این عرصه باید کشور را متناسب با اقتضائات جنگ نرم آماده کنیم.
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه امسال برگزار می‌شود.
برچسب‌ها
مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت اطلاعات


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

آماده‌باش نیروهای امدادی خراسان جنوبی در برابر وزش باد شدید

مراسم عزا و عروسی در خراسان شمالی تعطیل شد

کشف 30 هزار نخ سیگار قاچاق از اتوبوس

یافتن فرد مفقود شده در سربیشه

2 کشته و مصدوم در واژگونی سواری ام وی ام در طبس

فوتی‌های کرونا به 70 نفر رسید

سرمربی موقت شهرخودرو: سایپا تیم خطرناکی است

بستری 201 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی

صادقی: بعد از استقلال و سپاهان، این سومین بازی سخت ماست

آیت‌الله علم‌الهدی: بی حجابی دهن کجی به پیامبر اسلام (ص) است

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است/ بیماران کرونایی پول نجومی به دارو ندهند

عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

فرمانده انتظامی خواف: پلیس با برگزار کنندگان مجالس جمعی برخورد می‌کند

رقابت 3 هزار و 902 دانش‌آموز خراسان جنوبی برای مدارس نمونه

برگزاری ترم تابستانی دانشگاه فردوسی به صورت مجازی

کشف 262 کیلوگرم تریاک از اتوبوس مسافربری در مشهد

پلمب 12 تالار عروسی در مشهد

کلاس‌های آموزش هنر در خراسان رضوی تعطیل شدند

دستگیری 15 خرده‌فروش مواد مخدر در بیرجند

15 خرده‌فروش مواد مخدر در بیرجند دستگیر شدند

پاسخ به یک غفلت 15 ساله | علی حیدری

امتحان‌های دانشگاه‌های بجنورد و گرمه به‌دلیل کرونا لغو شد

هشدار احتمال وزش باد شدید در خراسان رضوی

همه جرایم اعدامی مشهدی؛ از 20 سابقه کیفری تا آدم ربایی و اعمال منافی عفت

بجنورد به جمع شهرهای قرمز کرونا پیوست؛ دانشجویان: محدودیت اعمال کنید

نماز جمعه در 21 پایگاه خراسان رضوی اقامه شد

هر شهروند بجنوردی روزانه 3 عدد زباله پلاستیکی تولید می‌کند

3500 شرکت کننده در آزمون استخدامی خراسان رضوی

آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی و دبیرستان‌های نمونه دولتی خراسان رضوی برگزار شد

آزمون حضوری استخدامی در خراسان رضوی برگزار شد

دهیاری‌های خراسان شمالی هزار و 70 میلیارد ریال پروژه اجرا کردند

262 کیلو گرم مواد مخدر در خراسان رضوی کشف شد

«رضا افضلی»؛ شاعری مردمی که شعر نو می‌سرود

بازدید سرزده استاندار خراسان جنوبی از روستاهای سربیشه

بادامکی: نگاه پرسپولیس باید به آسیا باشد/ دخالت‌ها فوتبال ایران را آشفته کرده‌است

نظارت افسران سلامت بر تیم‌های ورزشی

آزمون‌ استخدامی سه گانه توسط جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی برگزار شد

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی توسط جهاد دانشگاهی در خراسان شمالی برگزار شد

12 تالار عروسی در مشهد مهروموم شد

شهرخودرویی‌ها تست کرونا دادند

جزئیات مربوط به خبر اعدام یک مجرم مشهدی

افزایش 30 درصدی آبرسانی سیار در خراسان جنوبی کمتر از یک هفته

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می‌یابد

سرانه فضای سبز شهر سبزوار یک مترمربع افزایش یافت

سرانه فضای سبز در سبزوار افزایش یافت

دستگیری زن و شوهر کلاهبردار

ارتقای مراکز درمانی جانبازان در خراسان رضوی ضروری است

عرضه مرغ در خراسان شمالی بالاتر از نرخ مصوب

روسیه از سومین داروی کرونا هم رونمایی کرد