پیام خراسان

آخرين مطالب

شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها نباید رودربایستی داشته باشد سياسي

شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها نباید رودربایستی داشته باشد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی گفت: صلاحیت افراد برای ورود به فرآیند انتخابات باید احراز شود و این کار، مسئولیت بزرگی است که بر دوش شورای نگهبان قرار دارد و در انجام این وظیفه قانونی نباید با هیچ فرد یا جناحی رودربایستی داشت.

مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی در جمع اعضای هیات‌های بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی افزود: نظام وظیفه دارد جلو ورود عناصر ناباب به فرآیند انتخابات را بگیرد.
وی اظهار داشت: اگر نمایندگان شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها به خوبی و مطابق قانون به وظیفه خود عمل کنند، کشور چهار سال رو به آبادانی خواهد بود در غیر این صورت ممکن است کشور با بحران روبرو شود.
وی گفت: انتخابات در کشور باید زمینه ساز انسجام داخلی شود نه مایه تضعیف نظام جمهوری اسلامی، انتخابات همانند موضوع گران شدن قیمت سوخت نیست که عده‌ای نسبت به آن اعتراض داشته و بخواهند با سوء استفاده از شرایط پس از انتخابات، به دنبال بر هم زدن امنیت و انسجام کشور باشند.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی افزود: مشارکت در انتخابات حق همه است و هر شهروند ایرانی باید بتواند حق خود را در تنظیم آینده کشور و انتخاب مدیران اعمال کند اما ورود به جمع نامزدها نیازمند احراز صلاحیت است و هر کسی از چنین حقی برخوردار نیست، قانون به شورای نگهبان حق داده است که بگوید چه کسی صلاحیت انتخاب شدن دارد و چه کسی صلاحیت ندارد.
وی اظهار داشت: نمایندگان شورای نگهبان با بررسی صلاحیت متقاضیان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حقیقت حق نظام را اعمال می‌کنند و در انجام این مسئولیت هم نباید هیچ رودربایستی و خجالتی وجود داشته باشد چرا که قانون چنین حقی را مشخص کرده‌ است.
وی گفت: در مواردی که دلیلی برای رد صلاحیت وجود نداشته‌ باشد، کسی به خود اجازه نخواهد داد که صلاحیت فرد را رد کند، حق هر ایرانی است که نامزد انتخابات شود اما نظام بر اساس قانون وظیفه دارد جلو ورود عناصر ناباب را بگیرد تا وارد فرآیند انتخابات نشوند، باید توجه داشت که عقلای عالم حق عمومی را به حق فردی ترجیح می‌دهند.
مشاور وزیر اطلاعات با بیان اینکه تایید یا رد صلاحیت افراد نباید همراه با تضییع حق فردی و جمعی باشد افزود: اعمال حق حاکمیت در زمینه احراز صلاحیت‌ها باید مستند به قانون باشد به این معنی که مصلحت اندیشی، سلیقه، رویکردهای سیاسی در آن نقشی نداشته باشد.
وی اظهار داشت: بالاترین مصلحت رفتار منطبق بر اعمال قانون است و کسی که در زمینه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس وظیفه دارد نباید در انجام وظیفه، گرایش سیاسی خود را دخالت دهد یا در تجمعات سیاسی نقش بارز داشته‌ باشد.
وی با بیان اینکه حق افراد در بررسی صلاحیت‌ها نباید تضییع شود گفت: برخی افرادی که یقین یا شبهه دارند که صلاحیت آن‌ها تایید نمی‌شود از هم اکنون جوسازی می‌کنند تا شرایط به گونه‌ای شود که کسی جرات رد صلاحیت آن‌ها را نداشته‌ باشد، این مسئله نباید نمایندگان شورای نگهبان را تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی افزود: فرآیند نظارت بر انتخابات و احراز صلاحیت‌ها نباید شبهه مهندسی در پی داشته‌ باشد و برای این منظور باید خط مرز مهندسی و احراز صلاحیت را برجسته‌ کرد، بهتر است بدون در نظر گرفتن اسم افراد، صلاحیت آن‌ها بررسی شود، حتی اگر نامزد مورد نظر فرزند یا از اقوام ما باشد، تایید یا رد صلاحیت‌ وی باید کاملا پاکدستانه و قابل استناد حقوقی و قانونی باشد.
وی اظهار داشت: نمایندگان شورای نگهبان باید از مجموعه معیارهای ضروری برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی درک راهبردی داشته‌ باشند، برخی اوقات ممکن است فردی با یک امضا پای نامه‌ای، التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه را از دست بدهد. به عبارت دیگر، باندبازی، فرقه‌گرایی و طایفه‌گرایی، اختلاس و استفاده از حق نمایندگی برای تضعیف نظام و استفاده ابزاری از جایگاه حقوقی با التزام به ولایت فقیه و قانون اساسی سازگار نیست.
وی گفت: تلاش دشمن بر این است که بعد نظارت را در عرصه انتخابات کمرنگ کند تا ترکیب مجلس آینده متناسب با فشارهایی باشد که به کشور وارد می‌کنند، به عبارت دیگر می‌خواهند کسانی راهی خانه ملت شوند که با اندکی فشار اقتصادی و سیاسی، به خواسته‌های آنان تن بدهند و در مقابل آنها تسلیم شوند.
مدیر کل اطلاعات خراسان رضوی، سلامت، امنیت، رقابت و کارآمدی را نکات کلیدی در انتخابات برشمرد و افزود: جریان‌های سیاسی در استان خراسان رضوی آمادگی کامل برای مشارکت گسترده در انتخابات دارند و ما با این پیش بینی به سوی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌رویم.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز در اوج اقتدار قرار دارد و به اعتراف دوست و دشمن، کشور ما از اقتدار ویژه‌ای در منطقه و جهان برخوردار است اما در عین حال با مشکلاتی در داخل کشور مواجه هستیم که اگر از آن‌ها غفلت شود، ممکن است همه اقتدار ما فرو ریزد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به عنوان یک وزنه در معادلات بین‌المللی شناخته می‌شود و حتی قدرت این را دارد که اراده خود را بر سایر اراده‌ها تحمیل کند لذا دشمن از این مسئله واهمه دارد و همواره به دنبال کمرنگ جلوه دادن عظمت و اقتدار ایران است.
مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی با بیان اینکه دشمن جنگ نرم با جمهوری اسلامی ایران را از رهگذر مسائل اقتصادی دنبال می‌کند ادامه داد: دشمن توانایی مقابله با ایران از طریق جنگ سخت را ندارد به همین دلیل به سراغ جنگ نرم رفته و تمام توان خود را روی این مسئله متمرکز کرده‌ است لذا برای مقابله با دشمن در این عرصه باید کشور را متناسب با اقتضائات جنگ نرم آماده کنیم.
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه امسال برگزار می‌شود.
برچسب‌ها
مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان انتخابات مجلس شورای اسلامی وزارت اطلاعات


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده‌های خراسان رضوی مه‌آلود است

30 هزار سفیر سلامت خانوار در سبزوار فعالیت دارند

آلودگی هوای مشهد به مرز هشدار رسید

مدیران برای کاهش گرد و غبار زمان را از دست ندهند

معاون وزیر کشور از پنج طرح در شهرستان خوسف بازدید کرد

واحدهای مسکونی روستایی خراسان شمالی بیمه می شود

بیمه واحدهای مسکونی روستاییان خراسان شمالی معطل تامین اعتبار

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در هفدهم آذر

پروازهای فرودگاه مشهد برقرار شد

حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در خوسف

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

دیدار مدیرکل راه و شهرسازی با فرماندار زیرکوه

57 درصد مخازن سدهای خراسان رضوی آب دارد

پروازهای بعداز ظهر فرودگاه ایلام لغو شد

45 درصد مخازن سدهای خراسان رضوی پرآب است

کاهش دید افقی پروازهای فرودگاه مشهد را متوقف کرد

جلسه ستاد توسعه گلخانه های شهرستان برگزار گردید

تشکیل جلسه کمیته فنی یادمان شهدای گمنام شهر سربیشه

برگزاری مراسم بدرقه دانش آموزان شهرستان سربیشه به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس

فرماندار متعهد ، پرتلاش و محبوب شهرستان سربیشه کسب رتبه چهارم کشوری و رتبه اول استان خراسان جنوبی ، توسط جنابعالی در آزمون تخصصی برگزار شده توسط وزارت کشور بین فرمانداران کل کشور

تشکیل جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان سربیشه

پرونده ثبت نام از داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس در خراسان رضوی بسته شد

ثبت‌نام 122 نفر برای نمایندگی مجلس در خراسان جنوبی

دانشجویان اثرگذاری گذشته در عرصه سیاسی را ندارند

شمار داوطلبان انتخابات مجلس در خراسان جنوبی به 123 نفر رسید

معرفی ظرفیت های خراسان شمالی در سفر رییس جمهوری به سرمایه گذاران

دهه فجر، زمان افتتاح طرح‌های خُرد سفر ریاست جمهوری به خراسان شمالی

ثبت نام داوطلبان در خراسان جنوبی همچنان ادامه دارد/ثبت نام 122نفر

سامانه‌های انتخابات، پاییز خراسان شمالی را بهارستانی کرد

امانتداری رای مردم باید مهمترین دستاورد انتخابات باشد

کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی دغدغه دانشگاه‌های خراسان شمالی

مهلت 10 روزه برای حل مشکل ایاب و ذهاب دانشجویان خراسان شمالی

139 نفر در خراسان شمالی داوطلب انتخابات مجلس شدند

آیت‌الله علم‌الهدی: عده‌ای من را کدخدای مشهد معرفی کرده‌اند

برنامه وزارت علوم، محرومت‌زدایی در توسعه آموزش عالی است

784 هزار عدد داروی قاچاق در مرز دوغارون تایباد کشف شد

پیامدهای تقاضا برای گاز ال. پی. جی

استانداری خراسان جنوبی و سازمان صدا و سیما تفاهم‌نامه امضا کردند

426 کیلوگرم موادمخدر در خراسان رضوی کشف شد

ایجاد 9 هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی در تابستان سال جاری

پیروزی فرش آرا مقابل هایپر در دیدار عقب مانده

سوادآموزی خراسان شمالی 43 میلیارد ریال اعتبار دارد

22 گروه راهداری خراسان شمالی به مسافران خدمات می دهند

22 گروه راهداری در محورهای برف‌گیر خراسان شمالی مستقر شدند

سانحه اتوبوس در مشهد شش مجروح برجای گذاشت

مدیران پروازی مانعی برای توسعه خوشاب هستند

بیش از 400 کیلو مواد مخدر در خراسان رضوی کشف شد

یک فعال سیاسی: ارائه تحلیل‌های جهتدار توهین به شعور مردم است

هیچ‌گونه مشکلی با موسیقی نداریم/ مسئله اجرای کنسرت مبتذل است

اطلاعیه شماره 6 ستاد انتخابات کشور: