پیام خراسان

آخرين مطالب

شهرهای جدید درد یا درمان؟ مقالات

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- شهرهای جدید پدیده‌ای نوظهور در اطراف شهرهای بزرگ و صنعتی است که با رویکرد بر دوش کشیدن سرریز جمعیتی کلانشهرهای اطراف ظهور و بروز پیدا کردند اما به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌ها از رسالت واقعی خود دور ماندند.

ایجاد شهرهای جدید به عنوان پدیده‌ای اجتماعی اقتصادی از حدود سه دهه قبل با رویکردهای مختلفی از جمله جلوگیری از حاشیه نشینی و رشد افقی کلانشهرها در خارج از محدوده قانونی شهرها در کشور مورد توجه قرار گرفت.
کاهش آلودگی‌های زیست محیطی در کلانشهرها، انتقال کارگاه‌های تولیدی به شهرهای جدید و سبک‌تر شدن بار ترافیکی از دیگر اهداف شکل گیری شهرهای جدید هستند.
بنا به اذعان متخصصان حوزه شهرسازی، تکمیل زیرساخت‌های مختلف از جمله زیرساخت‌های حمل و نقلی و خدماتی قبل از جمعیت پذیری در شهرهای جدید ضروری است اما متاسفانه به دلیل وجود نواقص زیرساختی شهرهای جدید از رسالت اصلی خود دور مانده‌اند و به کانون مهاجرتی از سایر استان‌ها به جای مادرشهر محدوده خود تبدیل شده‌اند.
طبق اعلام مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید در حال حاضر هفت شهر جدید با مجموع جمعیت نزدیک به یک میلیون نفر در این شهرها سکونت دارند.
که دو شهر از این تعداد در نزدیک کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد احداث شده است. شرکت عمران شهر جدید گلبهار در سال 1369 و شرکت عمران شهر جدید بینالود در سال 1381 تاسیس شدند و ایجاد این دو شرکت سرآغاز آغاز عملیات اجرایی دو شهر جدید گلبهار و بینالود در نزدیک مشهد شد.
هم اینک حدود 80 هزار نفر در شهر جدید گلبهار و 6 هزار نفر نیز در شهر جدید بینالود سکونت دارند.
ضرورت تکمیل زیرساخت‌ها قبل از جمعیت‌پذیری
رییس کمیته معماری و طراحی شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص کارکرد شهرهای جدید گفت: اندیشه تاسیس شهرهای جدید به حدود 30 سال قبل باز می‌گردد و این شهرها با هدف جلوگیری از حاشیه نشینی و همچنین پذیرا بودن جمعیت سرریز در کلانشهرها ایجاد شدند.
محمد رضا حسین نژاد افزود: پدیده شهرهای جدید در تمام نقاط دنیا وجود دارد اما در کشورهای پیشرفته قبل از هر اقدامی اول به فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم در احداث این شهرها توجه می‌شود.
وی ادامه‌ داد: متاسفانه در کشور و در مشهد در ساخت شهرهای جدید عکس این رویه عمل شد و پس از احداث شهرهای جدید و پذیرش جمعیت در آنها به زیرساخت‌ها توجه شد که در نتیجه این غفلت، شهرهای جدید به جای اینکه پذیرای جمعیت سرریز شهر مادر باشند، به کانون جمعیت مهاجر از سایر استان‌ها تبدیل شدند و از ظرفیت کامل جمعیتی این شهرها استفاده نمی‌شود.
رییس کمیته معماری و طراحی شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: به عنوان نمونه شهر جدید گلبهار در نزدیکی مشهد ظرفیت سکونت 500 هزار نفر را دارد اما هم‌اینک حدود 80 هزار نفر در آن سکونت دارند که اغلب آنها نیز از شهرها و استان‌های دیگر هستند.
حسین نژاد افزود: این در حالی است که اگر قطار شهری گلبهار به مشهد و سیستم حمل و نقلی آن از ابتدای احداث مورد توجه بود، این شهر جدید پذیرای جمعیت زیادی از شهر مشهد می‌بود.
وی ادامه داد: شهرهای جدید نقش مهمی در جلوگیری از حاشیه‌نشینی دارند مثلا هم اکنون بسیاری از روستاهای اقماری مشهد که ظرفیت رشد داشته‌اند به این کلانشهر چسبیده‌اند و محدوده این شهر به 30 هزار هکتار رسیده‌ و حریم شهر مشهد نیز نسبت به دهه‌های قبل سه برابر شده‌است.
رییس کمیته معماری و طراحی شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: طرح تفصیلی و پهنه بندی حریم شهر مشهد به منظور جلوگیری از رشد افقی شهر در دست تهیه است که طرح پهنه بندی جنوب غربی مشهد آماده شده و پس از تایید شورای اسلامی شهر مشهد در کمیسیون ماده پنج مصوب خواهدشد.
تجدید نظر در توسعه شهرهای جدید
رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در خصوص شهرهای جدید به خبرنگار ایرنا گفت: موضوع شهرهای جدید از سال 1368 در کشور کلید خورد و مقرر شد 28 شهر جدید در اطراف شهرهای بزرگ و کلانشهرها ایجاد شود.
محمد هادی مهدی نیا افزود: در سال‌های 55 تا 65 به دلیل حذف سیاست‌های کنترل جمعیتی، جمعیت رو به افزایش بود لذا هدف اصلی از ایجاد شهرهای جدید جذب سرریز جمعیت شهرهای مادر بود اما در بازه زمانی سالهای 65 تا 75 سیاست‌های کاهش جمعیت اجرا شد و در بازه زمانی سال‌های 75 تا 85 نیز رشد جمعیت بسیار کاهش یافت و به 1.2 رسید.
وی ادامه داد: به دلیل مکان‌یابی نامناسب، عدم پشتیبانی هسته‌های اقتصادی، عدم تامین زیرساخت‌های لازم برای اتصال شهرهای جدید به شهرهای مادر نظیر زیرساخت‌های ریلی و بزرگراهی، جمعیت در شهرهای جدید جذب نشده صورت نگرفته‌ و یک دهم پیش بینی نیز در خصوص جمعیت این شهرها محقق نشده‌ است.
رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همین امر موجب شده که بر جمعیت کلانشهرها به شکل حاشیه نشینی، شهرفروشی و افزایش تراکم افزوده‌ شود.
مهدی نیا افزود: حتی سیاست دولت‌های نهم و دهم مبنی بر ساخت مسکن مهر در شهرهای جدید برای جذب جمعیت نیز موثر واقع نشد لذا در سیاست توسعه شهرهای جدید باید بازاندیشی مجدد صورت گیرد.
وی اضافه کرد: به جای توسعه شهرهای جدید باید به فکر توزیع متوازن جمعیت در شهرهای موجود باشیم و برای جذب جمعیت در شهرهای میانی چاره‌اندیشی کنیم.
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بی‌هویتی یکی از چالش‌های شهرهای جدید است، افراد باید نسبت به شهر و مکان زندگی خود حس تعلق داشته‌باشند لذا باید با اقدامات اجتماعی- فرهنگی این حس را ایجاد کرد.
دو شهر جدید در خراسان رضوی
دو شهر جدید در خراسان رضوی و در نزدیکی مشهد با حدود 81 هزار نفر جمعیت وجود دارد که شهر جدید گلبهار یکی از آنهاست، این شهر یکی از شهرهای جدید ایران و استان خراسان رضوی در 35 کیلومتری شمال غربی کلانشهر مشهد قرار دارد.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار در خصوص این شهر گفت: مطالعات و طراحی شهر جدید گلبهار در سال 1369 آغاز شد گلبهار یکی از 18 شهر جدید کشور و شهری رو به توسعه است که جمعیت فعلی آن به حدود 75 هزار نفر رسیده و امید است بتوان جمعیت سرریز مشهد را در این شهر ساکن کرد.
هومن گریوانی افزود: طرح قطار برقی مشهد - گلبهار – چناران از مهمترین طرحهای شهر جدید گلبهار است که اجرای این طرح از سال 1391 از محل اعتبارات دولتی آغاز شد و تاکنون ساخت پل ها، ابنیه فنی و زیرسازی 30 کیلومتر از مسیر طرح ملی قطار برقی مشهد - گلبهار - چناران به اتمام رسیده و آماده ریل گذاری است.
وی ادامه داد: مسیر طرح قطار سریع‌السیر مشهد – گلبهار – چناران تنها یک تونل دارد که در محل ورودی به سه راهی مشهد – طرقبه – شاندیز و نزدیک پایانه خط یکم قطار شهری مشهد قرار می‌گیرد.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت: تاکنون 95 درصد از زمینهای واقع در مسیر ریلی طرح قطار سریع‌السیر مشهد – گلبهار آزادسازی و زمین آن تملک شده است و تملک زمین در مسیر شش کیلومتری گلبهار - چناران نیز در حال پیگیری است.
گریوانی افزود: همچنین از مجموع 39 هزار و 833 واحد مسکن مهر در شهر جدید گلبهار تاکنون 28 هزار و 682 واحد افتتاح شده و طبق سیاستگذاری انجام گرفته باقی واحدهای نیمه ساز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و واحدهای فاقد متقاضی نیز تعیین تکلیف می شود.
شهر جدید بینالود نیز در 53 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد که با حدود سه هزار و 300 هکتار وسعت در اسفند 1370 تأسیس و عملیات اجرایی آن از سال 1381 آغاز شد.
به گفته مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید بینالود جمعیت شهر بینالود در افق سال 1405 باید به 135 هزار نفر برسد که هم اینک حدود 6 هزار نفر در این شهر جدید سکونت دارند.
حمید رضا یزدانی افزود: 31 واحد تولیدی در شهرک صنعتی بینالود وجود دارد که مهترین آن واحد ایران خودروی خراسان با حدود چهار هزار نیروی کار به عنوان بزرگترین واحد تولید خودرو در شرق کشور است و 30 واحد صنعتی دیگر نیز در این شهر در دست ساخت است.
وی در خصوص پروژه مسکن مهر این شهر نیز گفت: پیشرفت این طرح از 58 درصد در سال 1392 به حدود 75 درصد در حال حاضر رسیده‌ و حدود 807 واحد آن تا کنون تحویل شده‌است.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید بینالود جمعیت شهر بینالود گفت: هم اکنون سه هزار و 700 واحد مسکن مهر در شهر جدید بینالود در سه بخش انبوه سازان، تعاونی ها و خودمالکین در حال ساخت است.
یزدانی افزود: ایجاد قطار حومه ای بینالود – مشهد از طرح های مصوب رویداد فرهنگی مشهد 2017 است که کل طول مسیر آن هف و نیم کیلومتر با دو ایستگاه است.
وی ادامه داد: این شرکت برای انتخاب مشاور جهت طراحی مرحله یک این مسیر ریلی اقدام کرده و مطالعات این مسیر توسط راه‌آهن جمهوری اسلامی تایید شده است و پس از آن مطالعات مرحله دوم نیز شروع و نقشه برداری لازم توسط مشاور تکمیل شده‌ است.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید بینالود گفت: مدت زمان لازم برای ساخت این مسیر پس از تملک زمین، یک سال و مدت زمان سفر از مشهد به بینالود در این مسیر 57 دقیقه پیش بینی شده‌ است.
برچسب‌ها
خراسان مشهد کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مسکن مهر بینالود شاندیز طرقبه مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید شرکت عمران شهرهای جدید خراسان رضوی چناران مسکن مهر گلبهار محمدهادی مهدی نیا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

تمام جایگاه‌های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

بستری 48 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

درگذشت آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی ارتحال آیت الله ربانی

پیام تسلیت نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

ضرب و شتم کادر درمانی اورژانس 115 نیشابور در حین خدمات‌رسانی

تیم اتومبیلرانی بانوان قاینات قهرمان خراسان جنوبی شد

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید/ از عقب‌نشینی عاشقان امام حسین بیشتر وحشت داریم

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

پرداخت کمک هزینه اجاره مسکن به مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

پیام تسلیت امام جمعه بیرجند و استاندار به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

کشف سلول چشایی جدید توسط محققان آمریکایی

بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است

آلودگی صوتی در مشهد از استانداردها بالاتر است

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منافاتی با عزاداری ماه محرم ندارد

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت بهداشت منافاتی با عزاداری محرم ندارد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

یک‌چهارم خبرنگاران خراسان شمالی محروم از هدیه ریاست‌جمهوری

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

کشف "نانوبادی‌های" جدیدی که کروناویروس را در حالت غیرفعال قفل می‌کنند

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فردا شب

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فرداشب

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

کارگاه تولید شوینده‌های غیر بهداشتی در سبزوار مهروموم شد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آئین چادرپوشان حسینیه قنادها در سبزوار برگزار شد

آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی درگذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

برگزاری مراسم محرم بدون رعایت مسائل بهداشتی صدای بیگانه است

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

عزاداری محرم باید بر اساس مصوبات مقابله با کرونا باشد

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

دیواره صخره‌نوردی شهرستان شیروان در آران‌ و بیدگل نصب شد

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

دهیاری‌های طرقبه شاندیز به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

دهیاری‌های بینالود به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

آغاز تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی دوین شیروان

برگزاری شایسته آیین‌ها تکلیفی بر دوش رسانه‌ها و مبلغان است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اتاق بازرگانی باید پایگاه مطالبه باشد