پیام خراسان

آخرين مطالب

نفس‌های مشروط مقالات

نفس‌های مشروط
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - بیماران ریوی بخشی از هزاران بیمار صعب العلاج هستند که نفس‌هایشان مشروط به دستگاه کمک تنفسی (بای پپ) است و برای اینکه زیر بار هزینه‌های سنگین خرید این دستگاه کمر خم نکنند، به کمک خیران نیاز دارند.

82 سال از زندگی‌اش می‌گذرد آنطور که خودش به یاد دارد حدود 50 سال عمرش را در دُکانی کنار خانه‌اش خیاطی کرده ولی از چهار سال پیش به خاطر تشدید بیماری خانه‌نشین شده است.
سال 94 مشکلات ریوی و تنفسی بر او غلبه کرد لذا مجبور شد برای همیشه خیاطی‌ را تعطیل کند و به دنبال چاره‌ای برای درمان باشد.
ریه‌هایش به مرور از کار افتاد و قلبش خونریزی کرد که با تلاش‌های فرزندش در یکی از بیمارستان‌‎ها تحت مداوا قرار گرفت و محکوم به استفاده از داروهای خاص با هزینه‌های کمرشکن است.
از یک سال پیش عارضه‌ دیگری او و خانواده‌اش را متاثر می‌کند؛ ورم شدید در قسمت پایین تنه‌ باعث شده که باز هم پا به مطب پزشک بگذارد و درمانی را چاره‌جویی کند.
پزشک وجود یک تومور در مثانه را تشخیص می‌دهد و فقط پرتودرمانی می‌تواند او را به زنده ماندن امیدوار کند، پس به همراه پسر و همسرش برای درمان راهی استان دیگر می‌شوند.
35 جلسه پرتو درمانی وضعیت او را نسبت به قبل بسیار بهتر می‌کند حالا می‌تواند به راحتی بنشیند و سخن بگوید اما هنوز در تنفس مشکل دارد.
دستگاه الکترونیکی کمک تنفسی به نام «بای پپ« به تشخیص پزشک از این پس باید همیشه همراه او باشد تا با کمک آن بتواند نفس بکشد.
روزی سه بار به مدت 2 ساعت باید دستگاه به او وصل باشد تا بتواند تنفس کند و ادامه حیات داشته باشد.
خرید چنین دستگاهی 11 میلیون تومان هزینه بر این مددجوی کمیته امداد تحمیل کرده است. صابری سالمندی که سال‌ها به شغل شریف خیاطی مشغول بوده اما به خاطر نداشتن بیمه اکنون از کارافتاده شده و حقوق بازنشستگی هم ندارد پس بدون هیچ منبع درآمدی باید این هزینه‌های سنگین را تامین کند.
کمیته امداد به کمک منابع در اختیار توانسته هفت میلیون تومان از این هزینه را پرداخت کند اما در عین حال برای مابقی آن نیازمند کمک هستند و هزینه‌های دیگر هم در کنار این مسئله بر خانواده صابری وارد است.
از طرفی آنطور که پزشک زمان پرتودرمانی تومور موجود در مثانه نظریه صادر کرده این مرحله از درمان فقط 30 تا 40 درصد تومور را نابود می‌کند و امکان عود وجود دارد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با اشاره به پرهزینه بودن بیماری‌های صعب العلاج به جمعی از خبرنگاران که در برنامه عیادت از این بیمار حضور داشتند گفت: 40 هزار بیمار به این شکل تحت حمایت کمیته امداد هستند که سه هزار نفر از آنان در استان خراسان جنوبی زندگی می‌کنند.
رضا سلم‌آبادی افزود: این آمار نشان می‌دهد که هشت درصد بیماران صعب العلاج و زمین‌گیر کشور ساکن خراسان جنوبی هستند که به نسبت جمعیت رقم بالایی است.
وی گفت: در برخی خانواده‌ها ممکن است 2 تا سه نفر اعضا بیماری‌های صعب العلاج داشته باشند که جای تامل دارد.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی عنوان کرد: قبلا این قبیل بیماران تحت حمایت کمیته امداد کارت‌های زرد رنگی داشتند که سهم فرانشیز آنها توسط این نهاد پرداخت می‌شد و زمانی که بیمارستان می‌رفتند هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کردند اما الان به خاطر نبود بیمه پایه، این کارت زرد نیز کاربرد ندارد.
وی اظهار داشت: البته مبلغی در اعتبار سالانه به عنوان مکمل پیش بینی شده و اگر سهم فرانشیز بیمار زیاد باشد به تناسب اولویت وضعیت مالی بیماران، پرداخت می‌شود.
سلم‌آبادی با اشاره به وجود 500 بیمار زمین‌گیر در خراسان جنوبی گفت: حداقل هزینه پوشینه هر فرد بیمار با این شرایط ماهانه 400 هزار تومان است اما کمیته امداد فقط 100 هزار تومان می‌تواند در ماه به هر بیمار کمک کند.
وی تاکید کرد: فاصله‌ای بین میزان پرداخت کمیته امداد و نیاز مددجو مشاهده می‌شود که برای پر کردن این خلاء نیازمند کمک خیران هستیم.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی عمده مشکل را در زمینه پوشینه دانست و افزود: تامین دارو، لوازم و تجهیزات درمانی بیماران نیز در دیگر مواردی است که نیاز به جذب کمک داریم.
وی گفت: امسال 500 میلیون تومان اعتبار برای درمان بیماران صعب العلاج در نظر گرفته شده اما باز هم نیاز موجود از این رقم بسیار بالاتر است.
سلم‌آبادی با اشاره به محدودیت‌های حمایتی بیمه سلامت از مددجویان کمیته امداد اظهار داشت: طبق قانون باید در بیمارستان هرچه نیاز بیمار است تامین شود و بیمه سلامت نیز این قبیل هزینه‌ها را پرداخت می‌کند اما اغلب بیمارستان‌ها از بیماران می‌خواهند که برخی لوازم را خارج از بیمارستان تهیه کنند که آن دیگر در تعهد بیمه سلامت نیست و بر هزینه‌های بیمار تحمیل می‌شود.
وی افزود: البته برنامه‌ریزی می‌کنیم سال آینده وضعیت بیمه‌ای مددجویان را به شکل سابق برگردانیم.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه سرجمع هزینه‌های درمان در خراسان جنوبی به تناسب کشور بالا است گفت: وجود هشت درصد بیماران صعب العلاج تحت حمایت کمیته امداد کشور در خراسان جنوبی یک علامت خطر است که نیاز به بررسی دارد.
وی اظهار داشت: براساس کارتکس‌های پزشک که تا سال گذشته در کمیته امداد موجود بود می‌توانستیم فراوانی یک نوع بیماری خاص را در مناطق مختلف اعلام کنیم اما امسال دیگر این پرونده‌ها دست ما نیست.
سلم‌آبادی افزود: مردم استان می‌توانند با وارد کردن کد دستوری # 7788 *، شماره‌گیری تلفن گویای 096887 و همچنین مراجعه به آدرس اینترنتی www.emdad.ir برای کمک به بیماران خاص و صعب‌ العلاج اقدام کنند.
برچسب‌ها
بیماری های صعب العلاج خیران کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

«توبافی» از طلوع در خراشاد تا درخشش در جهان

روستایی جهانی که آنلاین نیست

زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

بررسی طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رابطه میان خردورزی و عقلانیت

طلای سرخ گناباد در کش و قوس مشکلات

سعدالدین‌نزاری حکیمی غریب در زادگاه/توسعه مقبره نزاری در ابهام

وعده‌هایی برای انتخابات مجلس

پله پله تا سقف مهربانی

اختلالات خواب

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

نفس‌های مشروط

گرانی بنزین، اعتماد عمومی و ادراک اجتماعی

شهرهای جدید درد یا درمان؟

روزگار ناخوش نویسندگی

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

بی‌اطلاع از دیابت

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی