پیام خراسان

آخرين مطالب

چمنیان: ویلموتس یک کالای بی‌کیفیت خارجی است/ برانکو بهترین گزینه است چون زمان نداریم ورزشي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان ایران گفت: برای آینده تیم ملی باید از هم اکنون برای درازمدت تصمیم‌گیری شود تا ناچار نباشیم به کالای بی‌کیفیت خارجی رو بیاوریم.

عباس چمنیان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص افزایش مشکلات میان ویلموتس و فدراسیون اظهار کرد: مشکلات اصلی به خود ویلموتس بازمی‌گردد. فدراسیون قراردادی حساب‌شده‌تر را نسبت به آنچه قبلا با کی‌روش بسته بود، با ویلموتس بست، اما علی‌رغم پرداخت حق و حقوق ویلموتس او از کارفرما تمکین نمی‌کند. او برای بازی با عراق، دیر به تیم ملی ملحق شد که در نتیجه شرایط بازی هم خوب پیش نرفت و نتیجه را واگذار کردیم.
وی عنوان کرد: فدراسیون باید هرچه سریع‌تر شرایط را تغییر دهد. فرصتی برای تیم ملی باقی نمانده و چهار بازی آتی، حکم مرگ و زندگی را دارد. از هر راهی برای تغییر شرایط و کمک به تیم ملی باید استفاده کرد.‌ رفتن ویلموتس اتفاق مثبتی است. ویلموتس نتوانسته تاثیر زیادی روی بازیکنان بگذارد و ارتباط خوبی هم با فدراسیون نداشت. از همه مهم‌تر برای فضای فوتبال کشور و مردم ایران احترامی قائل نبود و نشان داده برایش اهمیتی ندارد که موفقیت فوتبال ایران برای مردم چقدر مهم است.
سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان ادامه داد: در زمان کی‌روش هم تنش‌هایی برای پرداخت مطالبات و فراهم‌ شدن امکانات برای تیم ملی وجود داشت، اما کی‌روش هیچ‌وقت تیمش را رها نمی‌کرد. یکی از ویژگی‌های مثبت کی‌روش همین بود، چرا که می‌دانست اگر از تیم ملی غافل شود، همه چیز را از دست می‌دهد. ویلموتس به این شرایط واقف و پایبند نبود. در ابتدای ورود ویلموتس فضای مثبت و آرامی در فوتبال ایران به وجود آمد و از فضای پرتنش دوران کی‌روش، به فضای مهربانی و رفاقت برای ویلموتس وارد شدیم. این رویه شاید در کوتاه مدت جواب می‌داد و فضای مثبتی میان مردم، رسانه‌ها و باشگاه‌ها ایجاد می‌شد، اما به ازای آن تعصب و قدرت ذهنی تیم ملی را از دست دادیم.
چمنیان یادآور شد: در دوران کی‌روش، هیچگاه درون خود تیم ملی تنشی وجود نداشت. ممکن بود دفاعی بازی کنیم و فوتبال زیبایی ارائه ندهیم، اما می‌دانستیم بازیکنان برای موففیت تیم ملی می‌جنگند و به معنای واقعی تیم هستند، اما این روزها، به ویژه در مصاف با بحرین و عراق، چنین چیزی را در زمین ندیدیم. بازیکنان همان بازیکان هستند، اما چیزی که تغییر کرده فضای رهبری تیم به دلیل عدم تعصب و احساس مسئولیت ویلموتس بود. این که چه کسی قرار است جایگزین ویلموتس شود، بحثش جداست. در حال حاضر اسم برانکو مطرح است. بدیهی‌ترین گزینه که هم خارجی است و هم به فوتبال ایران اشراف دارد، برانکو است. او گزینه بدی نیست، گرچه مربیان داخلی همچون قلعه‌نویی و گل‌محمدی که در لیگ برتر موفق بوده‌اند نیز می‌توانند راه‌گشا باشند.
وی افزود: بزرگترین ویژگی مثبت برانکو این است که از فوتبال ایران شناخت دارد. نباید از واقعیت فرار کنیم. خیلی از مربیان بزرگ حاضر نیستند به فوتبال ایران بیایند، چرا که حاضر نیستند مسئولیت یک کار نیمه‌تمام را قبول کنند، البته شرایط پرداخت رقم مدنظر بزرگان را هم نداریم. برانکو محتمل‌ترین و در دست‌ترین گزینه موجود است. گرچه استحقاق فوتبال ایران یک مربی با سطح بالاست، اما این انتخاب باید در فرصت مناسب شکل گیرد. مشکلات مالی و تحریم‌ها را هم نباید فراموش کنیم. تمام این فاکتورها روی انتخاب سرمربی تیم ملی ایران تاثیرگذار است.
سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان در پاسخ به این سوال که آیا برانکو موفقیتش در پرسپولیس را علی‌رغم مشکلات فراوانی که پیش از این در تیم ملی داشته می‌تواند تکرار کند یا خیر، گفت: پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی پیچیده و زمان‌بر است. اگر می‌خواهیم به دنبال گزینه جدیدی باشیم، دو سه ماه خیلی مهم را از دست خواهیم داد. اگر قرار به تغییر سرمربی تیم ملی باشد، کلید موفقیت سرمربی آتی زمان خواهد بود. برای شناخت ظرفیت‌های تیم و پیاده کردن اهداف تاکتیکی نیاز به زمان داریم. اگر قرار به تغییر سرمربی است، باید کسی باشد که شناخت خوبی از فوتبال ایران داشته و سریع‌تر به جمع‌بندی برسد. اگر این اتفاق در مورد یک مربی بزرگ‌تر از کی‌‎روش و برانکو رخ دهد خیلی خوب است، اما مربی بزرگ حاضر نیست با چنین شرایطی به فوتبال ایران بیاید.
چمنیان تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در دنیای فوتبال موفق باشیم باید راهی را برویم که پیش از ما قطر و بسیاری از کشورهای دنیا طی کردند. اگر این چشم‌انداز در فدراسیون ترسیم شود، ناچار نیستیم به کالای بی‌کیفیت خارجی رو بیاوریم تا بعدها برایمان عوارض مالی و سیاسی داشته و ضرر کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود مشکلاتی در خصوص پرداخت حقوق کی‌روش، فدراسیون مجددا رویه گذشته خود را تکرار کرده، افزود: این چالشی است که در حال حاضر در مورد استفاده از کالای ایرانی وجود دارد. با توجه به سیاست‌های نظام تصمیم می‌گیریم در تمام زمینه‌ها از کالای ایرانی استفاده کنیم، در حالی که کالای ایرانی الزاما ماشین لباس‌شویی نیست و مربی داخلی هم می‌تواند باشد. باید بپذیریم که مربیان توانمندی داریم. ایران همانند خیلی از کشورهای کوچک دنیا و آسیا نیست که از نیروری انسانی کارآمدی برخوردار نباشد. باید به این مربیان بها داده و برای چشم‌اندازهای سال‌های آتی فوتبال ایران سرمایه‌گذاری کنیم. دو سه مربی توانمند پس از جام جهانی می‌توانند به تیم ملی کمک کنند. از هم اکنون باید آنان را به کلاس‌های مختلف مربی‌گری در دنیا اعزام کرده و یا در کادر تیم ملی از آن‌ها استفاده کنیم. پس از چند سال اعتماد به این مربیان، می‌توانیم از آن‌ها در تیم ملی استفاده کنیم. در گذشته این کار را انجام نداده‌ایم و در حال حاضر مجبوریم پس از کی‌روش از گزینه دسته دومی همچون ویلموتس استفاده کنیم.
سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان گفت: ویلموتس قاطعیت و کاریزمای لازم برای مدیریت تیم و مصون نگه داشتن آن از حواشی بیرونی را ندارد. کی‌روش در خیلی از مواقع با داوران، رسانه‌ها و حتی مربیان و مسئولین وارد تنش می‌شد تا حواشی را از تیمش دور نگه دارد، حتی به قیمت این که خودش وارد تنش‌ها و حواشی شود. نقطه مقابل کی‌روش، ویلموتس است. به راحتی اجازه می‌دهد حواشی به درون تیمش نفوذ کند. یکی از این‌ها ورود دلالان به تیم ملی است. در بازی بحرین و عراق بازیکنان با کوچک‌ترین حرکتی شکننده می‌شدند. این بازیکنان همان بازیکنانی هستند که روح جنگندگی و مبارزه‌طلبی داشتند، اما به راحتی مقابل بحرین و عراق تن به شکست دادند. نه فدراسیون و نه رسانه‌ها توانایی هدایت و رهبری تیم را ندارند. تمام این‌ها به دلیل مدیریت ضعیف ویلموتس است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

تمام جایگاه‌های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

بستری 48 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

درگذشت آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی

پیام تسلیت نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی ارتحال آیت الله ربانی

ضرب و شتم کادر درمانی اورژانس 115 نیشابور در حین خدمات‌رسانی

تیم اتومبیلرانی بانوان قاینات قهرمان خراسان جنوبی شد

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید/ از عقب‌نشینی عاشقان امام حسین بیشتر وحشت داریم

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

پرداخت کمک هزینه اجاره مسکن به مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

پیام تسلیت امام جمعه بیرجند و استاندار به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

کشف سلول چشایی جدید توسط محققان آمریکایی

بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است

آلودگی صوتی در مشهد از استانداردها بالاتر است

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منافاتی با عزاداری ماه محرم ندارد

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت بهداشت منافاتی با عزاداری محرم ندارد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

یک‌چهارم خبرنگاران خراسان شمالی محروم از هدیه ریاست‌جمهوری

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

کشف "نانوبادی‌های" جدیدی که کروناویروس را در حالت غیرفعال قفل می‌کنند

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فردا شب

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فرداشب

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

کارگاه تولید شوینده‌های غیر بهداشتی در سبزوار مهروموم شد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آئین چادرپوشان حسینیه قنادها در سبزوار برگزار شد

آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی درگذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

برگزاری مراسم محرم بدون رعایت مسائل بهداشتی صدای بیگانه است

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

عزاداری محرم باید بر اساس مصوبات مقابله با کرونا باشد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

دیواره صخره‌نوردی شهرستان شیروان در آران‌ و بیدگل نصب شد

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

دهیاری‌های بینالود به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

دهیاری‌های طرقبه شاندیز به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

آغاز تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی دوین شیروان

برگزاری شایسته آیین‌ها تکلیفی بر دوش رسانه‌ها و مبلغان است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اتاق بازرگانی باید پایگاه مطالبه باشد

تداوم گرما در خراسان جنوبی