پیام خراسان

آخرين مطالب

نرخ بیکاری خراسان رضوی 9.4 درصد اعلام شد اجتماعي

نرخ بیکاری خراسان رضوی 9.4 درصد اعلام شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- نرخ بیکاری استان 9.4 درصد است که براساس برنامه ای که در سال جاری تدوین شده امید است به 8.5 درصد کاهش یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کارگروه اشتغال استان گفت: باید تلاش کنیم با ایجاد 706 هزار شغل دیگر در استان، نرخ بیکاری به 8.5 درصد برسد.
علی رسولیان با تاکید بر اینکه اشتغال حمایتی برای استان خراسان رضوی بسیار حائز اهمیت است افزود: باید بتوانیم برای افراد کم توان شغل ایجاد کنیم، لذا رویکرد بانک ها باید در این خصوص بهبود یابد و ضرورت دارد که دستگاه های متولی نیز به تعهداتشان عمل کنند.
وی پیشنهاد کرد، و هفته به بانک های عامل و نهادهای حمایتی فرصت داده شود تا بتوانند گزارش های لازم را از عملکرد خود تدوین و ارائه کنند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سهم استان از تبصره 18 قانون بودجه 28 هزار و 390 میلیارد ریال است که باید تخصیص پیدا کند و شامل 950 میلیارد ریال وجه نقد، هزار و 15 میلیارد ریال یارانه تسهیلات و هزار و 108 میلیارد ریال کمک بلاعوض است.
وی افزود: براین اساس برای استان خراسان رضوی ایجاد 46 هزار و 531 شغل پیش بینی شده که اگر نتوان تسهیلات مزبور را جذب کرد، سایر استان ها از این ظرفیت بهره خواهند گرفت.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: وظیفه اصلی کارگروه اشتغال پیگیری مصوبات شورای عالی کار می باشد که در قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.
محمد سنجری افزود: عملکرد دستگاه ها در حوزه تبصره 18 در سطح ملی با پراکندگی همراه بوده و تفاهم نامه های اعتبارات تبصره 18 بین سازمان برنامه و بودجه کشور و دستگاه ها و وزارتخانه ها منعقد شده و این مسئله پراکندگی هایی را موجب شده است.
وی اظهار داشت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در بهار سال گذشته 43.5 درصد اعلام شد که در بهار امسال به 40.4 درصد کاهش یافت و نرخ بیکاری استان پس از چندین سال تک رقمی شد و از 10.7 درصد در بهار پارسال به 9.4 درصد در بهار امسال کاهش یافت.
وی گفت: آخرین اعلام برای سهم خراسان رضوی از اعتبارات روستایی 6 هزار و 520 میلیارد ریال بوده است که 5.1 درصد از سهم کشور در این حوزه اعتباری را شامل می شود.
سنجری افزود: از این مبلغ دو هزار و 194 میلیارد ریال سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید است که ابلاغ لازم برای آن صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: در مجموع 30 درصد از منابع مزبور به صورت متمرکز هنوز در اختیار تهران است، برهمین اساس مکاتبات متعدد از سوی خراسان رضوی و تمام استان های کشور با وزارتخانه صورت گرفته و درخواست شده است 30 درصد منابع متمرکز (با توجه به حجم بالای طرح هایی که نزد بانک هاست)، در اختیار استان ها قرار بگیرد که به احتمال زیاد این امر محقق خواهد شد.
وی گفت: در حال حاضر پنج هزار و 644 طرح برای جذب منابع مزبور در استان توسط بانک ها مصوب شده که از این تعداد پنج هزار و 527 طرح منجر به انعقاد قرارداد شده و برای پنج هزار و 448 طرح نیز پرداخت صورت گرفته است.
سنجری در خصوص عملکرد بانک های خراسان رضوی افزود: بانک توسعه و تعاون 710 میلیارد ریال، بانک کشاورزی هزار و 640 میلیارد ریال، پست بانک 760 میلیارد ریال و صندوق توسعه کارآفرینی 750 میلیارد ریال به نهادهای حمایتی پرداخت کرده اند که میانگین پرداخت استان با احتساب نهادهای حمایتی، 69 درصد است.
وی اظهار داشت: روند پرداخت اعتبارات توسط بانک ها کند شده و این مسئله ناشی از وضعیت طرح ها و عملکرد دستگاه های حمایتی بوده است.
نماینده اشتغال کمیته امداد استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: کمیته امداد در زمینه اشتغال های حمایتی نظارت های کامل دارد و مبلغ بسیاری را در زمینه نظارت هزینه می کند و در نتیجه انحراف ها نیز بسیار اندک است.
زهره اکبرزاده افزود: سرانه اشتغال برای دستگاه های حمایتی 500 میلیون ریال است، در صورتی که این سرانه برای دستگاه های دیگر به مراتب بیشتر است، زمانی که انحراف در این شرایط اقتصادی کنترل می شود اشتغالزایی افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: برای هر طرح اشتغال زایی در کمیته امداد، حدود 50 میلیون ریال هزینه نظارت پرداخت می شود لذا تقاضا می شود به بحث نهادهای نظارتی در این حوزه به طور ویژه نگریسته شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دامپروری و دامداری در اکثر نقاط روستایی استان خراسان رضوی حرفه غالب است و با توجه به محدودیت 35 درصد اعتباری که در حوزه دامپروری داریم، اکثر طرح های تعیین شده در کارگروه ملی به تایید نرسیده و در بانک های عامل استان نیز اجرایی نشده است.
حمیدرضا پوریوسف افزود: بسیاری از مددجویان به بانک معرفی شده اند اما طرح آنان برگشت خورده لذا این موضوع باید دوباره در کارگروه ملی مطرح شود تا تاییدیه دامپروری را دریافت کند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 444 طرح در بانک های عامل خراسان رضوی مربوط به بهزیستی است که امیدواریم 70 الی 80 درصد از این تعداد را بتوان به مرحله پرداخت رساند.
رئیس اداره اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تخصیص اعتبار به نهادهای حمایتی بسیار دیرهنگام صورت می گیرد، به طوری که پارسال حدود سه تا چهار ماه مانده به پایان سال این اعتبارات اعلام شد.
علی حاتمی افزود: تاکنون 40 درصد از تسهیلات بانک توسعه تعاون پرداخت شده و حدود 60 درصد طرح های ما نیز در دست شعب است.
وی اظهار داشت: در پست بانک تعداد طرح های کمتری در دست شعب باقی می ماند، همچنین در صندوق کارآفرینی امید نیز حدود 30 درصد طرح ها در دست شعب است در حالی که بیشترین طرح ها مربوط به بانک کشاورزی بوده و تنها به حدود 20 درصد از طرح ها تسهیلات پرداخت شده است، آن هم در شرایطی که حدود 80 درصد طرح های ما تایید کارگروه ملی را دارد.
  
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسئولان برای رفع فقر فرهنگی و ضعف اقتصادی تلاش کنند

انبارهای کیک‌ های مشکوک پلمب شد/ مردم نگران نباشند

شناسایی نوع قرص‌ های جاسازی شده در کیک‌ ها

اولتیماتوم وزارت بهداشت به فروشگاه‌ ها

دختر 23 ساله گمشده در سربیشه پس از 24 ساعت پیدا شد

یک قتل، یک جسد؛ دو محکومیت!!

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

2000 عنوان مجرمانه داریم

170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد می‌شود

جنگ‌طلبان برای واقعیت انسان اعتباری قائل نیستند

امسال 170 هزار شغل در کمیته امداد ایجاد خواهد شد

صنف پزشکی کمترین فرار مالیاتی را دارد

کاهش ولادت ها نگران کننده است

واگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس است

اهدای عضو به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

آنفلوانزا تا 2 هفته آینده فروکش می‌ کند

مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار ثبت جهانی شد

آیا از خانه‌های خالی و ماشین دوم مالیات اخذ می‌شود؟

تولید 2500 مترمربع فرش دست‌باف توسط مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

تخریب یک منزل مسکونی در بیرجند در اثر انفجار گاز/ حادثه تلفات جانی نداشت

گلایه نماینده مردم بجنورد و مانه و سملقان از وضعیت بیمارستان آشخانه

در سال 2050، به‌ازای هر 3 نفر، یک نفر کهنسال خواهیم داشت

سالانه 88 هزار زوج به جمعیت نابارور کشور اضافه می‌شوند

پرداخت روزانه 25 میلیارد تومان هزینه برای درمان بیمارانی که دخانیات مصرف می کنند

ضرورت راه‌اندازی مشاوره تلفنی مامایی

سالانه حدود 224 هزار سقط غیرقانونی‌ داریم

اجرای طرح آموزش های هنگام ازدواج در 428 مرکز کشور

استقرار 543 دستگاه سنگین و نیمه‌سنگین در جاده‌های مواصلاتی

محمدعلی نجفی باردیگر به قتل عمد محکوم شد

مراقبت‌های مامایی از سنتی به نوین در حال تغییر است

ماماها می‌توانند از 80 درصد مرگ‌های مادر-نوزادی پیشگیری کنند

تعداد فوتی‌ های حادثه آتش‌ سوزی سقز افزایش یافت

سرنوشت نوزاد رها شده در شهرضا

وضعیت آب و هوای کشور طی چهار روز آینده

اختلال در خط یک مترو تهران مسافران را معطل کرد

جامعه‌شناسی را نباید مسؤول مسائل اجتماعی بدانیم

ترخیص موتورسیکلت‌های پارکینگی با 100هزار تومان

وجود 292 پروژه مشکل‌دار در بافت پیرامونی حرم/ از ابتدا با فعالیت‌های بازرگانی شهرآرا مخالف بودم

آغاز زمستان با فعالیت 85 تیم خودرویی در جاده‌های خراسان جنوبی

راه اندازی اورژانس هوایی از نیازهای اساسی خراسان شمالی

نرخ سزارین را تا 12.5 درصد کاهش داده‌ایم

وجود 292 پروژه مشکل‌دار در بافت پیرامونی حرم/ ایمنی شهر مشهد پایین است

هوشمندسازی جمع‌آوری زباله خشک به اقتصاد خانواده‌ها کمک می‌کند

نقش مراسم سنتی کریسمس در افزایش آلودگی پلاستیک

سه راهبرد اصلی شهرداری مشهد به روایت کلائی

پاکسازی محیط‌زیست با بزرگ‌ترین دیوار سبز اروپا

جامعه‌شناسی را نباید مسئول مسائل اجتماعی بدانیم

مرغ‌ دزدی در اردبیل به بهانه آنفلوانزای مرغی!

122 امدادگر در 27 پایگاه در جاده‌های خراسان جنوبی امدادرسانی می‌کنند

طرح زمستانه پلیس راه در خراسان شمالی آغاز شد