پیام خراسان

آخرين مطالب

نرخ بیکاری خراسان رضوی 9.4 درصد اعلام شد اجتماعي

نرخ بیکاری خراسان رضوی 9.4 درصد اعلام شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- نرخ بیکاری استان 9.4 درصد است که براساس برنامه ای که در سال جاری تدوین شده امید است به 8.5 درصد کاهش یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کارگروه اشتغال استان گفت: باید تلاش کنیم با ایجاد 706 هزار شغل دیگر در استان، نرخ بیکاری به 8.5 درصد برسد.
علی رسولیان با تاکید بر اینکه اشتغال حمایتی برای استان خراسان رضوی بسیار حائز اهمیت است افزود: باید بتوانیم برای افراد کم توان شغل ایجاد کنیم، لذا رویکرد بانک ها باید در این خصوص بهبود یابد و ضرورت دارد که دستگاه های متولی نیز به تعهداتشان عمل کنند.
وی پیشنهاد کرد، و هفته به بانک های عامل و نهادهای حمایتی فرصت داده شود تا بتوانند گزارش های لازم را از عملکرد خود تدوین و ارائه کنند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سهم استان از تبصره 18 قانون بودجه 28 هزار و 390 میلیارد ریال است که باید تخصیص پیدا کند و شامل 950 میلیارد ریال وجه نقد، هزار و 15 میلیارد ریال یارانه تسهیلات و هزار و 108 میلیارد ریال کمک بلاعوض است.
وی افزود: براین اساس برای استان خراسان رضوی ایجاد 46 هزار و 531 شغل پیش بینی شده که اگر نتوان تسهیلات مزبور را جذب کرد، سایر استان ها از این ظرفیت بهره خواهند گرفت.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: وظیفه اصلی کارگروه اشتغال پیگیری مصوبات شورای عالی کار می باشد که در قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.
محمد سنجری افزود: عملکرد دستگاه ها در حوزه تبصره 18 در سطح ملی با پراکندگی همراه بوده و تفاهم نامه های اعتبارات تبصره 18 بین سازمان برنامه و بودجه کشور و دستگاه ها و وزارتخانه ها منعقد شده و این مسئله پراکندگی هایی را موجب شده است.
وی اظهار داشت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در بهار سال گذشته 43.5 درصد اعلام شد که در بهار امسال به 40.4 درصد کاهش یافت و نرخ بیکاری استان پس از چندین سال تک رقمی شد و از 10.7 درصد در بهار پارسال به 9.4 درصد در بهار امسال کاهش یافت.
وی گفت: آخرین اعلام برای سهم خراسان رضوی از اعتبارات روستایی 6 هزار و 520 میلیارد ریال بوده است که 5.1 درصد از سهم کشور در این حوزه اعتباری را شامل می شود.
سنجری افزود: از این مبلغ دو هزار و 194 میلیارد ریال سهم نهادهای حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید است که ابلاغ لازم برای آن صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: در مجموع 30 درصد از منابع مزبور به صورت متمرکز هنوز در اختیار تهران است، برهمین اساس مکاتبات متعدد از سوی خراسان رضوی و تمام استان های کشور با وزارتخانه صورت گرفته و درخواست شده است 30 درصد منابع متمرکز (با توجه به حجم بالای طرح هایی که نزد بانک هاست)، در اختیار استان ها قرار بگیرد که به احتمال زیاد این امر محقق خواهد شد.
وی گفت: در حال حاضر پنج هزار و 644 طرح برای جذب منابع مزبور در استان توسط بانک ها مصوب شده که از این تعداد پنج هزار و 527 طرح منجر به انعقاد قرارداد شده و برای پنج هزار و 448 طرح نیز پرداخت صورت گرفته است.
سنجری در خصوص عملکرد بانک های خراسان رضوی افزود: بانک توسعه و تعاون 710 میلیارد ریال، بانک کشاورزی هزار و 640 میلیارد ریال، پست بانک 760 میلیارد ریال و صندوق توسعه کارآفرینی 750 میلیارد ریال به نهادهای حمایتی پرداخت کرده اند که میانگین پرداخت استان با احتساب نهادهای حمایتی، 69 درصد است.
وی اظهار داشت: روند پرداخت اعتبارات توسط بانک ها کند شده و این مسئله ناشی از وضعیت طرح ها و عملکرد دستگاه های حمایتی بوده است.
نماینده اشتغال کمیته امداد استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: کمیته امداد در زمینه اشتغال های حمایتی نظارت های کامل دارد و مبلغ بسیاری را در زمینه نظارت هزینه می کند و در نتیجه انحراف ها نیز بسیار اندک است.
زهره اکبرزاده افزود: سرانه اشتغال برای دستگاه های حمایتی 500 میلیون ریال است، در صورتی که این سرانه برای دستگاه های دیگر به مراتب بیشتر است، زمانی که انحراف در این شرایط اقتصادی کنترل می شود اشتغالزایی افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: برای هر طرح اشتغال زایی در کمیته امداد، حدود 50 میلیون ریال هزینه نظارت پرداخت می شود لذا تقاضا می شود به بحث نهادهای نظارتی در این حوزه به طور ویژه نگریسته شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دامپروری و دامداری در اکثر نقاط روستایی استان خراسان رضوی حرفه غالب است و با توجه به محدودیت 35 درصد اعتباری که در حوزه دامپروری داریم، اکثر طرح های تعیین شده در کارگروه ملی به تایید نرسیده و در بانک های عامل استان نیز اجرایی نشده است.
حمیدرضا پوریوسف افزود: بسیاری از مددجویان به بانک معرفی شده اند اما طرح آنان برگشت خورده لذا این موضوع باید دوباره در کارگروه ملی مطرح شود تا تاییدیه دامپروری را دریافت کند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 444 طرح در بانک های عامل خراسان رضوی مربوط به بهزیستی است که امیدواریم 70 الی 80 درصد از این تعداد را بتوان به مرحله پرداخت رساند.
رئیس اداره اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تخصیص اعتبار به نهادهای حمایتی بسیار دیرهنگام صورت می گیرد، به طوری که پارسال حدود سه تا چهار ماه مانده به پایان سال این اعتبارات اعلام شد.
علی حاتمی افزود: تاکنون 40 درصد از تسهیلات بانک توسعه تعاون پرداخت شده و حدود 60 درصد طرح های ما نیز در دست شعب است.
وی اظهار داشت: در پست بانک تعداد طرح های کمتری در دست شعب باقی می ماند، همچنین در صندوق کارآفرینی امید نیز حدود 30 درصد طرح ها در دست شعب است در حالی که بیشترین طرح ها مربوط به بانک کشاورزی بوده و تنها به حدود 20 درصد از طرح ها تسهیلات پرداخت شده است، آن هم در شرایطی که حدود 80 درصد طرح های ما تایید کارگروه ملی را دارد.
  
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار مسئولان محیط زیست استان کرمانشاه با خانواده شهید احسان عزیزی

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

آغاز ساخت هزار نیروگاه خورشیدی برای مددجویان خراسان شمالی

تامین برگ توت؛ مشکل اصلی نوغانداری خراسان رضوی

ریشه شایعات انتشار اخبار ناصحیح است

کیفیت هوا در 5 منطقه مشهد پاک است

تعطیلی 1833 واحد صنفی توزیع مواد غذایی متخلف در مشهد

درخواست نماینده مردم مشهد از شهرداری برای عدم افزایش قیمت بلیت اتوبوس و مترو

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ادعای پزشکان ایتالیایی درباره کرونا/ ویروس یا باکتری، مسئله این است!

میکسر جان کارگر جوان را گرفت

کاهش 7 درصدی بودجه کمیته امداد خراسان شمالی در سال 99

مراسم ارتحال امام در مصلی بجنورد برگزار می‌شود

ظرفیت حج تمتع خراسان شمالی تکمیل شد/اعزام‌ها از تیرماه

افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای گناباد به یک معضل تبدیل شده است

وزش باد در خراسان رضوی ادامه دارد

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

باید از بازار بورس برای واحدهای تولیدی و اقتصادی خراسان رضوی استفاده کنیم

برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خراسان رضوی مجازی برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت 14 و 15 خرداد در مساجد خراسان جنوبی برگزار می‌شود

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

آموزش مجازی، چالشی با تاثیرات مثبت

عامل گرانی گوشت، خروج دام از خراسان رضوی است

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال بیمارستان فوق تخصصی رضوی

زایشگاه یوز ایران محیط‌بان کم دارد

35 هزار خانوار روستایی خراسان شمالی هیچ نوع بیمه‌ای ندارند

معامله سکه در بازار مشهد رونق گرفت

فعالیت سامانه تلفنی 141 راهداری خراسان رضوی استانی شد

ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» برگزار می شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

تشدید نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در خراسان جنوبی

4820 بسته معیشتی ماه رمضان بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع شد

قصه ناشاد دانش‌آموزان کاشمری در استفاده از نرم افزار "شاد"

کیفیت هوای مشهد در وضعیت سالم قرار دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

تب بالا، مهم ترین علامت بیماری کاوازاکی

پلمب 117 مرکز در خراسان شمالی به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

صندوق پژوهش و فناوری خراسان جنوبی افتتاح می‌شود

انبار کارخانه تولید مواد خوراکی در مشهد آتش گرفت

بناهای غیرمجاز در زمینهای کشاورزی مشهد تخریب شدند

عناوین روزنامه‌های دوازدهم خرداد خراسان رضوی

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

استعمال قلیان در کلانشهر مشهد همچنان پر طرفدار است

خراسان رضوی 13 هزار خودروی فرسوده حمل کالا و مسافر دارد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم مطهر رضوی

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

طرح‌های بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

غربالگری بیش از 50 هزار خانوار مشهدی در بسیج ملی مبارزه با کرونا

روح جمعی مشهد هنوز نفس می‌کشد