پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیئت مدیره جمعیت مردمی سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع):

15 درصد جمعیت کارتن‌خوابان بهبودیافته «سنا» تحصیلات دانشگاهی دارند اجتماعي

15 درصد جمعیت کارتن‌خوابان بهبودیافته «سنا» تحصیلات دانشگاهی دارند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیئت‌مدیره جمعیت مردمی سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع) گفت: شهر مشهد با آمار معتاد و کارتن‌خوابی که امروز دارد در پنج سال آینده امکان دارد، شبیه به تهران شود که در این صورت دیگر نمی‌توان کاری کرد. ما در قدم اول قصد داریم چهره سیاه اعتیاد را از سطح شهر پاک کنیم.

جواد رفیعی‌نژاد در جلسه کمیته تخصصی توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، اظهار کرد: در روزهایی که ما مجوز نداشتیم، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و سازمان‌های این‌چنینی مرکز ما را پلمب کردند، در نتیجه به دنبال مجوز برای انجمن سنا رفتیم.
وی با بیان اینکه «ما برای اینکه یک روز پاک بمانیم در مسیری قدم گذاشتیم که به این‌جا ختم شد»، افزود: به نظر من اعتیاد را می‌توان مدیریت کرد اما نمی‌توان آن را حذف یا برایش درمان قطعی در نظر گرفت.
عضو هیئت‌مدیره جمعیت مردمی سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع) عنوان کرد: ما در قدم اول قصد داریم چهره سیاه اعتیاد را از سطح شهر پاک کنیم. انجمن اتوبوسی دارد که کار حمایتی را انجام می‌دهد. در این اتوبوس، غذا، لباس، درمان، آرایشگاه و... به کارتن‌خواب‌ها داده می‌شود. جمعیت ما در نظر دارد چهره و سر و وضع نامناسب کارتن‌خواب شهر را اصلاح کند و قرار است استارت آن از عید نوروز زده شود.
رفیعی‌نژاد خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم مستندی از افراد بهبودیافته‌ مانند خود را درست کنیم و به کارتن‌خواب‌ها نشان بدهیم تا آن‌ها جذب شوند. اجبار در هر جایی نتیجه عکس می‌دهد.
وی بیان کرد: هر کلونی کارتن‌خواب و معتاد را که خراب کنید آن‌ها به منطقه‎های دیگر شهر می‌روند. یکی از پیامدهای سنگین آن این است که کارتن‌خوابی به کوچه و پس‌کوچه‌های شهر وارد می‌شود. یکی از کارهایی که صحبت‌های اولیه آن انجام گرفته، این است که شهرداری، پارکی در اختیار ما قرار دهد که تنها کارتن‌خواب‌ها اجازه ورود به آن‌جا را داشته باشند. همه کارتن‌خواب‌ها در آن‌جا جمع خواهند شد و اداره امور آن‌جا نیز به دست خودشان باشد و تمام حمایت‌های لازم را در همان‌جا دریافت کند که در این صورت می‌توان به این شکل، آن‌ها را کنترل و مدیریت کرد. به این شکل اگر روزنامه‌نگار یا عکاسی بخواهد پژوهشی در این زمینه داشته باشد، دسترسی راحت‌تری خواهد داشت. شهر مشهد با آماری که امروز دارد در پنج سال آینده امکان دارد شبیه تهران شود و دیگر نمی‌توان کاری کرد.
عضو هیئت‌مدیره جمعیت مردمی سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع) خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از اعتیاد از دانشگاه‌ها شروع کردیم؛ چرا که حدود 15 درصد جامعه 3600 نفری جمعیت، تحصیلات دانشگاهی دارند. اگر بهزیستی کمک کند یک مرکز ترک اعتیاد vip برای افراد خاص مانند جراح، دندان‌پزشک، پزشک و... معتاد تاسیس می‌کنیم؛ چرا که این افراد به دلیل موقعیت اجتماعی‌شان نمی‌توانند در مراکز اعتیاد معمولی بروند.
وی با اشاره به اینکه «برای پیشگیری از اعتیاد از دانشگاه‌ها شروع کردیم»، اظهار کرد: با بچه‌هایی که در مسیر بهبودیافتگی هستند به دانشگاه فردوسی، دانشگاه امام رضا و تمام دانشگاه‌های غیرانتفاعی رفتیم و با دانشجویان صحبت کردیم. در نظر داریم در قدم بعدی با مدارس ارتباط برقرار کنیم و برای پیشگیری با خانواده‌ها نیز در ارتباط هستیم.
رفیعی‌نژاد گفت: در منطقه کال زرکش، علی‌رغم اینکه اعتیاد زیاد است و رفاه اجتماعی فوق‌العاده کمی وجود دارد اما درصد زیادی از آن‌ها سالم زندگی می‌کنند. می‌خواهیم با استفاده از زندگی این افراد سالم، تجربه اطلاعاتی خود را در اختیار جهاد دانشگاهی قرار بدهیم تا آن‌ها بتوانند راهکاری برای سالم زندگی‌کردن پیدا کنند.
وی عنوان کرد: در حوزه فرهنگی، در حال ساخت مستند، سریال و تئاتر هستیم که می‌تواند از آثار مفاخر کشورمان باشد. در این تئاتر با استاد صابری همکاری می‌کنیم. از موضوعاتی که در این‌ کارها گنجانده شده است، کودک‌فروشی، فروش اعضاء، اعتیاد هنرمندان و... است.
عضو هیئت‌مدیره جمعیت مردمی سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع) ادامه داد: متاسفانه سازمان ارشاد سالنی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد. حدود 100 میلیون از ظرفیت‌های مردمی را وارد این گود کرده‌ایم و باید پاسخگو باشیم و زمان نیز محدود است. با توجه به نزدیک‌شدن به جشنواره فجر، سر بازیگران شلوغ است. امیدوارم راهکاری برای این مسئله پیدا شود.
رفیعی‌نژاد افزود: کشور ما در خاک‌ریز اول مبارزه با موادمخدر هستیم و قربانی زیادی در این حوزه داده‌ایم. در این مستند اعتیاد را در اوکراین، ترکیه و... تصویربرداری کردیم و شرایط کارتن‌خوابی را در ایران با سایر کشورها مقایسه کرده‌ایم. باید همگان بفهمند که جامعه ما در قبال نرسیدن اعتیاد به کشورهای دیگر چه هزینه سنگینی را می‌پردازد. تهیه کننده این مستند قرار است این اثر را در جشنواره‌های بین‌المللی کشور فرانسه، استرالیا، کانادا و... ببرد. اگر این اثر اقبال فروش داشته باشد، به سرای نجات یافتگان امام علی(ع) اختصاص یافته می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان کسانی که این درد را کشیدیم بهتر می‌توانیم به جامعه خدمت کنیم. آرزوی ما این است که سرای نجات یافتگان امام علی مستقل، خودگران و درآمد مالی داشته باشد و دست نیاز به هیچ‌کس دراز نکند.
مصطفی آذری صدیق، مدیرعامل سرای نجات‌یافتگان امام علی(ع) نیز در ادامه این جلسه، اظهار کرد: من یک کارتن‌خواب بهبودیافته هستم و هیچ‌وقت نتوانسته‌ام حس خوبی از این جلسات داشته باشم.
وی ادامه داد: اعتیاد آتشی است که در جامعه افتاده است. اینکه بیاییم و بگوییم چرا این اتفاق افتاد یا چه شد؟ کار مفیدی نیست.
آذری صدیق افزود: زمانی فروش موادمخدر مافیا بود. احساس می‌کنم در حال حاضر مبارزه با موادمخدر به یک مافیا تبدیل شده است.
وی عنوان کرد: هر موفقیتی که جمعیت سرای نجات‌یافتگان به دست آورده است، تنها ثمر تلاش‌های انجمن سنا است. انجمن سنا به دنبال دوربین و تبلیغات نیست. باید همه دست به دست هم بدهیم تا این معضل حل شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرجام شلیک برای انتقام

آتش‌سوزی گسترده در کوه‌بهار جاجرم

بخش زبرخان، شهرستان شد

220 سالن سینما در کشور در دست ساخت است

بیشترین مبتلایان و فوتی‌های کرونا جوانان هستند

طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد با تراز منفی 104 درصدی تصویب شد

چند خبر کوتاه از خراسان رضوی

فرماندار خواف به کرونا مبتلا شد

38 درصد ارز حاصل از صادرات در خراسان رضوی به سامانه نیما بازگشت

تابلوی «ورود سرمایه گذار ممنوع» را در ابتدای خراسان شمالی بزنید

تدوین سند آبرسانی پایدار روستاهای خراسان شمالی

محدودیت‌های جدید در خراسان جنوبی اعمال می‌شود

باند حفاران غیرمجاز در زاوه دستگیر شدند

کرونا شهردار نیشابور را به قرنطینه برد

دستگیری 3 متهم به سرقت و 2 مالخر در مشهد

دو سینما در خراسان‌جنوبی به بهره‌برداری رسید

709 طرح دهیاری‌های خراسان شمالی روی میز وزارت کشور

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است/موج دوم کرونا در مشهد آغاز شده است

2 سینما در خراسان جنوبی پس از بهسازی بازگشایی شدند

کیفیت نان در خراسان رضوی بهبود یافت

افزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در خراسان رضوی طی دولت دوازدهم

توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌های ویژه کرونا در مشهد

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

توضیح سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی پیرامون صدور یک حواله برای تعاونی

کلیات طرح تفصیلی غرب مشهد تصویب شد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

طرح‌های تفصیلی از نظر محتوایی بلاتکیلف مانده‌اند

افزایش 98 درصدی کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

شهروندان خراسان شمالی هفت هزار واحد مسکونی نیاز دارند

تربت جام در وضعیت قرمز کرونا/ مردم به دستورالعمل‌ها بی‌توجهند

بخش زبرخان نیشابور به شهرستان ارتقا یافت

کاهش فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در خراسان‌جنوبی به 66 نفر رسید

اختصاص به موقع اعتبارات؛ نگرانی برای تکمیل پروژه 10 ساله بجنورد به جنگل گلستان

کشف 9 سکه دوره ساسانی در خراسان‌جنوبی

شهردار مشهد برای استعفای معاونش از شورا تذکر گرفت

آخرین وضعیت فعالیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

تایید طرح‌های تفصیلی مشهد صرفا برای برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی است

بوکسورهای خراسان رضوی 1600 بسته معیشتی به نیازمندان اختصاص دادند

رژیم غذایی مناسب بیماران مبتلا به کرونا

انتشار فراخوان دیوارنگاری «روشنای شهر3»

ملخ‌های صحرایی به 68 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی آسیب زدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن در خراسان جنوبی تامین شد

اعلام سریع نتیجه آزمون وسع برای بیمه سلامت مبتلایان کرونا

نیاز جامعه کنونی به گسترش مناظرات در حوزه و دانشگاه

بروز آتش سوزی طی هر سه روز در عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی