پیام خراسان

آخرين مطالب

در کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند صورت گرفت؛

رایزنی معدن‌کاران با متولیان منابع طبیعی برای کاهش اختلافات اقتصادي

رایزنی معدن‌کاران با متولیان منابع طبیعی برای کاهش اختلافات
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- معدن‌کاران خراسان‌جنوبی مسائل خود را با مدیران و مسئولان منابع طبیعی استان مطرح‌کردند تا با رایزنی اختلافات کاهش و به تفاهم برسند.

به گزارش خبرنگارمهر، در کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند معدن‌کاران خراسان‌جنوبی مسائل خود را با مدیران و مسئولان منابع طبیعی استان مطرح‌کردند.
علی باقری رئیس خانه معدن خراسان‌جنوبی و رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ضرورت حمایت‌های قضایی از معدن‌کاران خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در این زمینه با رئیس پیشین دادگستری خراسان‌جنوبی و ریاست فعلی دادگستری رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی صورت گرفته است.
وی بیان‌کرد: دیدگاه مجموعه قضایی استان با توجه به تأکیدات رئیس قوه قضائیه در زمینه حمایت از تولید بسیار روشن است و از این جهت با یک هیئت حل اختلاف معدنی می‌توان این موضوعات را پیگیری و بررسی کرد.
تشکیل هیئت حل اختلاف از موضوعات گره‌گشایی می‌کند
رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجندادامه داد: پیشنهاد ما این است که برای این هیئت حل اختلاف یک نفر از اتاق بازرگانی، یک نفر از خانه معدن و دو نفر از سازمان صمت و دو نفر نیز از نظام مهندسی کاندید شوند و به دادگستری معرفی شوند.
حمید باقرپور، معاون امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: از معدن‌کاران خراسان‌جنوبی می‌خواهیم همانگونه که انتظار رعایت حقوق خود از سوی منابع طبیعی را دارند آنان نیز حقوق عرصه‌های منابع طبیعی، حقوق دامداران و بهره‌برداران را مراعات کنند.
وی با اشاره به بند ب ماده 12 قانون افزایش بهره‌وری، اظهارکرد: براساس این قانون اگر معدن‌کار مجبور شد به واسطه فعالیت‌های خود خسارتی به منابع طبیعی برساند باید جبران کند.
معاون امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: اگر معدن‌کار با مجموعه منابع طبیعی همکاری کند ما نیز کمک کار او خواهیم بود ولی اگر معدن کار به عناوین مختلف از جبران خسارت طرفه رود ما نیز اعمال قانون خواهیم کرد.
باقرپور با اشاره به بحث بازسازی معادن در خراسان‌جنوبی ادامه داد: اگر معدنی در خراسان‌جنوبی مواد معدنی آن تمام شده و متروکه تلقی می‌شود باید در راستای بازسازی آن کمک شود.
در برخی معادن نخاله‌ها در حریم رودخانه‌ها ریخته می‌شود
وی با اشاره به ضرورت رعایت مسائل زیست‌محیطی در فعالیت‌های معدنی افزود: در منطقه شاهکوه نهبندان و برخی دیگر از معادن نخاله‌های معدنی در مسیل‌ها و حریم رودخانه‌ها ریخته می‌شود که به واسطه سمی بودن برخی از آنان برای انسان و دام آسیب‌زا است.
معاون امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی‌گفت: هدف ما این است که هم از منابع طبیعی حراست شود و هم معدن‌کار بتوانند به فعالیت خود ادامه دهد.
محمد سالاری، معاون امور معادن و صنایع سازمان صمت خراسان‌جنوبی نیز در این‌جلسه اظهارکرد: پروانه‌های قدیمی حوزه معدن ما در گذشته طبق قانون هیچ کدام استعلام نداشته است و انتظار این است که وقتی برای تمدید پروانه معدن کار مراجعه می ‌ند، با همان نگاهی که از قبل بوده با او برخورد شود.
وی بیان‌کرد: انتظار این است که همانطور که پروانه‌های معدن را به تناوب رصد و بازبینی و گاه سلب صلاحت می‌کنیم به واسطه خشکسالی‌های 20 ساله، منابع طبیعی خراسان‌جنوبی نیز پروانه‌های چرای دام خود را یک بازبینی کند.
معاون امور معادن و صنایع سازمان صمت خراسان‌جنوبی ادامه داد: همانگونه که معدن‌کار می‌داند که محدوده معدنی تنها تا پایان ذخیره معدنی در اختیار اوست در حوزه چرای دام نیز تا زمان وجود پوشش گیاهی باید عرصه مربوطه به دامدار داده شود تا مشکلات بین معدن کار و منابع طبیعی کاهش یابد.
سالاری با اشاره به مسائل مرتبط با حوزه بازسازی منطقه عملیاتی معدنی، گفت: طبق قانون درصدی بابت بازساری و مرمت منطقه عملیاتی از معدن‌کار گرفته می‌شود.
وی بیان کرد: از طرف دیگر نیز طبق قانون معادن 12 درصد از حقوق دولتی و 15 درصد از حقوق مرتبط با تبصره 3 ماده 6 قانون معادن به حساب خزانه بابت به منظور جبران خسارت احتمالی ناشی از اکتشاف و بهره برداری واریز می شود.
معدن حلقه نخست تولید در خراسان‌جنوبی
معاون امور معادن و صنایع سازمان صمت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه معدن‌حلقه نخست تولید در خراسان‌جنوبی یادآور شد: بی‌شک با توجه به شرایط اقلیمی خراسان‌جنوبی برای رشد و توسعه اقتصادی بیش از هر چیز معدن و صنایع مرتبط با معدن حائز اهمیت است.
سالاری گفت: می‌توان با تعامل و همفکری کاری‌کرد که هم معدن‌کاران به فعالیت خود ادامه دهند و هم آسیبی به پوشش گیاهی منطقه وارد نشود.
روح‌الله محمدی در جلسه کمیسیون معدن اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهارکرد: در کشور مدیران و مسئولان از یک طرف شعار حمایت از تولید و سرمایه‌گذار می‌دهند و از طرف دیگر برخی از قوانین مصوب شده مخالف با این شعارها است.
عضو هیأت رئیسه خانه معدن خراسان‌جنوبی با اشاره به برخی از برخوردها در عرصه منابع طبیعی و معدن بیان‌کرد: براساس آمار بیان شده 9 هزارم درصد عرصه برخورد منابع طبیعی و معدن در سطح کشور داریم که قابل توجه و تأمل کنیم.
محمدی با اشاره به اینکه باید تدبیری برای حل این موضوع داشته باشیم، ادامه‌داد: باید مناطقی که آنجا برای استخراج معدن مخالف شده بازدیدهایی صورت گیرد.
نقشه‌های منابع طبیعی استان به روز نیست
وی با اشاره به اینکه نقشه‌های منابع طبیعی و معادن خراسان جنوبی به روز نیست، گفت: به روزرسانی معادن یک امر ضروری است.
محمدهادی اربابی از فعالان حوزه معدن خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در زمین حق چرای دام در مناطقی که معدن وجود دارد رایزنی‌ها و تفاهم‌های لازم صورت گرفته و در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد.
وی بیان‌کرد: گاه در یک معدن بعد از اتمام یک ذخیره معدنی، ماده معدنی دیگری کشف و به سازمان صمت اعلام می‌شود ولی وقتی از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری استعلام صورت می‌گیرد، با عدم موافقت رو به‌رو می‌شویم که در این زمینه نیز باید گره‌گشایی صورت گیرد.
این فعال حوزه معدن در خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: هر چند منابع طبیعی اعلام می‌کند که به 45 درصد استعلامات معدن‌کاران پاسخ مثبت داده است ولی به نسبت محدوده‌ای که استعلام می‌شود میزان پاسخ مثبت بسیارکم و تنها حدود 2 درصد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرخ مشارکت اقتصادی استان به 52.5 رسیده است

52 درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌ای استان دارای تخصیص است

فعالان اقتصادی به دنبال جلب توجه‌ها به سمت سیستان و بلوچستان‌اند

رعایت مقررات رانندگی، کاهش حوادث جاده ای را تضمین خواهد کرد

دستیابی صد در صدی اسکاتلند به انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2020

مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

چقدر گوشت مرغ در خراسان رضوی تولید می‌شود؟

کشت دیم در جوین دو برابر شد

لزوم کاهش20 درصدی مصرف انرژی برای جلوگیری از قطعی برق

صرفه‌جویی 20 درصدی در مصرف انرژی مانع قطع برق می‌شود

خراسان رضوی فاقد اتحادیه‌های توانمند در بخش زراعت است

اجاره به جای خرید نقد؛ شگرد جدید تجمل‌گراها

قیمت خودروهای داخلی 98/11/02

قیمت خودروهای وارداتی 98/11/01

نوسانات قیمت؛ علت اصلی فعالیت سنتی دامداران عشایر خراسان شمالی

احتمال افزایش یارانه نقدی به 75 هزار تومان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/02

اهمیت اقتصادی دیجیتال‌سازی

دانمارک رکوردار جهانی تولید انرژی بادی در سال 2019 شد

کاهش 50 درصدی مصرف خوراک دام در خراسان شمالی

درخواست شرکت گاز خراسان رضوی از شهروندان

392 هکتار از اراضی سبزوار به آبیاری نوین مجهز شد

رشد 200 درصدی جذب منابع اشتغال پایدار روستایی در مه‌ولات

محلات عشایری سربیشه با پنل خورشیدی برق‌دار شدند

حداقل حقوق کارمندان در سال 99

حضرتی: قرار نیست مسافران، مالیات سفر بدهند

سدِ "سد سیاهو" شکست

همتی: تمام وام‌ ها را دانه درشت‌ ها نگرفته‌ اند

معدن "آلبلاغ"؛ عامل اصلی کاهش جمعیت قوچ و میش در خراسان شمالی

افزایش پنج درصدی مصرف گاز در خراسان شمالی طی شب گذشته

نقش حاکمیت در هوشمندسازی باید مورد توجه قرار گیرد

99 درصد دستگاه‌های استان به شبکه دولت متصل هستند

‌تسهیلات اشتغالزایی خراسان جنوبی زیر ذره‌بین نظارت

حجم مصرف گاز در خراسان رضوی بالا رفت

3 هزار و 700 تن سهمیه گاز «ال‌ پی جی» برای خراسان جنوبی اختصاص یافت

جلسه بررسی مسائل و مشکلات شرکت سهامی، زراعی سهل آباد

نرخ تورم دی‌ ماه اعلام شد

اراده‌ای برای روان‌سازی و رفع مشکلات دوغارون وجود ندارد

ترازوی مغازه‌داران خراسان رضوی میزان است

راه‌اندازی باراندازهای تعاون روستایی در خراسان رضوی کلید خورد

استثنائاتِ عدم پرداخت عوارض خروج از کشور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

ارتباطات ایران و پاکستان در حال گسترش است

کارمندان امسال چقدر عیدی می‌ گیرند؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

میزان تاب‌آوری یکی از نقاط ضعف طرح مثلث توسعه اقتصادی است

کدام تراکنش‌ ها نیاز به رمز پویا دارند؟

افزایش دغدغه تامین آب شرب روستاییان خراسان‌شمالی با کاهش بارش‌های زمستانی

ملزم کردن خودروسازان به انجام تعهدات‌شان قیمت بازار را می‌شکند

هزار کامیون در مرز دوغارون منتظر ورود به افغانستان هستند