پیام خراسان

آخرين مطالب

افزایش تقاضا برای تجهیز خودروها به مخزن سی ان جی سياسي

افزایش تقاضا برای تجهیز خودروها به مخزن سی ان جی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - پس از اجرای طرح اصلاح نرخ سوخت، تمایل شهروندان به نصب مخازن ال. پی. جی و سی. ان. جی در خراسان جنوبی افزایش چشمگیری داشته در حالیکه از مخازن LPG به عنوان بمب متحرک یاد شده و نصب آن غیرقانونی است.

با توجه به رشد شهرنشینی و افزایش رفاه نسبی در جامعه همچنین توسعه حمل و نقل، نیاز به تأمین سوخت مناسب که بتواند جایگزین مناسبی برای بنزین و گازوئیل باشد مورد توجه قرار گرفته است.
در ماه‌های اخیر نیز با افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و مشکلاتی که پس از آن دامنگیر بخش زیادی از مردم کشور و به ‌خصوص حمل‌ و نقل در شهرها شد توجه مردم به سوخت‌های جانشین بنزین را بیشتر جلب کرد.
در حال حاضر CNG «گاز طبیعی فشرده» و LPG «گاز مایع نفتی» نخستین گزینه‌های جانشین بنزین شده‌اند هرچند LPG چند سالی بود از سبد مصرفی سوخت خودرو حذف شده ‌بود اما اخیرا بعد از سهمیه‌بندی بنزین بازار نصب آن تقریبا در تمامی استان‌ها به موضوع داغ این روزها تبدیل شده است.
آگهی‌های نصب مخازن LPG در فضای مجازی در سطوح قیمتی متفاوت در حالی منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد نظارت‌ها در این زمینه محدود یا اینکه وجود ندارد.
نصب سیلندر گاز مایع بر روی خودرو، غیرمجاز و بسیار خطرناک است که علاوه بر غیر قانونی بودن آن سلامت و امنیت شهروندان را به خطر می‌اندازد اما دغدغه رانندگان برای تامین سوخت ارزان آنها را از فکر کردن به فاجعه بزرگ خطر آتش سوزی این خودروها غافل کرده است.
یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه قیمت بنزین بالاست رانندگان مجبور هستند خودروهای خود را ال .پی.جی سوز کنند زیرا با صرفه‌تر است.
مهدی حمیدی که خود برای نصب مخزن ال. پی. جی به یکی از مراکز سطح شهر مراجعه کرده بود افزود: شغل بنده بگونه‌ای است که زیاد از ماشین استفاده می‌کنم لذا قیمت بنزین و سهمیه آن از لحاظ اقتصادی کفاف نمی‌دهد و علیرغم اینکه تاکنون از مخالفان نصب ال. پی. جی بوده‌ام اما سیستم را نصب کردم.
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی هم گفت: استفاده از گاز مایع در خودروها و دوگانه‌سوز کردن خودسرانه به امری عادی در میان برخی رانندگان استان تبدیل ‌شده است.
علی محمدی افزود: برخی مواقع سوار خودروهایی شده‌ام که بوی گاز به ‌طور شدید در داخل ماشین استشمام می‌شود و این موضوع لرزه بر تن شهروندان می‌اندازد و نشان می‌دهد خودرو به صورت غیراصولی دوگانه سوز شده است.
وی تاکید کرد: تعداد مراکز غیرمجاز نصب تجهیزات ال. پی. جی در استان رشد چشمگیری یافته است حتی افراد زیادی در منازل یا به شکل زیرزمینی نسبت به این امر اقدام می‌کنند که این امر مستلزم نظارت بیشتر مسؤولان و مراجع ذیربط است.
رئیس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نصب و راه‌اندازی هرگونه سیستم گازسوز ال. پی. جی در خودروها غیرمجاز و غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می‌شود.
مصطفی بذری ادامه داد: حتی خودروهایی که به صورت غیرمجاز اقدام به نصب سیستم سی. ان. جی یا دوگانه سوز کنند فاقد برچسب استاندارد خواهند بود و از سوختگیری در جایگاه‌های مجاز منع می‌شوند.
وی با اشاره به نظارت بر آزمون مخازن خودروهای سی. ان. جی اظهار داشت: در زمینه CNG سه وظیفه قانونی تدوین استانداردهای لازم قطعات و تجهیزات گازسوزکردن خودروها، رعایت استانداردهای اجباری خودروهای گاز سوز و نظارت بر استانداردسازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده بر عهده سازمان ملی استاندارد است.
رئیس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی تصریح کرد: سیستم گازسوز خودروها از پرکن تا انتها توسط این سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین مخازن سوخت نیز بر اساس عمر آن در آزمایشگاه هیدرواستاتیک به صورت متناوب نظارت می‌شود.
وی عنوان کرد: هیچگونه نظارتی بر مخازن ال. پی. جی سوز برای سازمان استاندارد تعریف نشده است و متولی آن سازمان صمت و شرکت نفت است.
نذری ادامه داد: اصولا این سیستم‌ها در مراکز غیرمجاز و فاقد پروانه نصب می‌شود لذا یکی از کارهای اشتباه باز و بست کردن دائم مخزن است چون عمر دستگاه را بسیار پایین آورده و خطرآفرین است.
وی تاکید کرد: مردم در صورت مشاهده نصب ال.پی. جی می‌توانند مراتب را با شماره 1517 سازمان ملی استاندارد گزارش دهند تا مراتب در اسرع وقت پیگیری و با متخلفان برخورد شود.
رئیس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی اضافه کرد: بعد از گرانی قیمت بنزین تاکنون گزارشی مبنی بر نصب مخازن ال. پی. جی در استان گزارش داده نشده است.
وی به شهروندان توصیه کرد: در صورتیکه تمایل به دوگانه سوز کردن خودروی خود دارند حتما از مخازن سی. ان. جی با ایمنی بالا استفاده کنند.
بذری ادامه داد: همچنین شهروندان باید برای نصب مخزن به مراکز مجاز مراجعه کرده و خودشان هیچگونه دستکاری بر روی مخزن، شیرآلات و سایر انجام ندهند و نظارت را به مراکز مجاز و آزمایشگاه‌های هیدرواستاتیک بسپارند.
مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نهم آذرماه در نشست کمیسیون تنظیم بازار استان گفت: با توجه به افزایش تقاضا برای گازسوز کردن خودروها، اداره‌ کل صمت باید با همکاری اتاق اصناف، نسبت به شناسایی و برخورد با مراکز نصب غیراستاندارد مخازن گاز اقدام کند.
برچسب‌ها
بنزین خراسان جنوبی گاز مایع


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield