پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد:

ایجاد 9 هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی در تابستان سال جاری سياسي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در تابستان امسال 9 هزار و 193 شغل برای روستاییان استان ایجاد شد که جمعیت شاغل روستایی در استان را به 533 هزار و 199 نفر رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان که با حضور رئیس دفتر رئیس جمهوری در سالن اجتماعات شهید باهنر استانداری برگزار شد، با ارائه گزارشی از روند تولید، صادرات و اشتغال این استان در سال جاری اظهار کرد: در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 840 هزار نفر شغل بیشتر ایجاد شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: نرخ بیکاری روستایی استان در تابستان 98 به 3.6 درصد رسیده که نسبت به تابستان سال 97 به میزان 5.3 درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: خالص اشتغالزایی خراسان رضوی از ابتدای سال 1398 تا پایان تابستان امسال 50 هزار و 777 نفر بوده و سهم اشتغالزایی استان نسبت به کشور 14 درصد است.
رسولیان با اشاره به برنامه‌ریزی استان مبنی بر جذب 180 میلیون دلار سرمایه خارجی تا پایان سال جاری، خاطرنشان کرد: در هشت ماهه امسال 25 طرح مصوب با مبلغ 135 میلیون دلار توسط کشورهای افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، گرجستان، عراق و هندوستان در استان به تصویب رسیده که میانگین پیشرفت اجرایی آن‌ها 45 درصد است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، هدف خراسان رضوی در سال جاری را تحقق 2.3 میلیارد دلار صادرات ذکر و بیان کرد: در مدت هشت ماهه امسال یک میلیارد و 126 میلیون دلار صادرات کالا از استان انجام شد که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل در وزن 24 درصد رشد داشت.
وی عنوان کرد: طی هفت ماهه سال جاری در راستای رونق تولید، بیشتر محصولات صنایع در استان رشد کرده‌اند به طوری که تولید کاغذ 32 درصد، سیمان 27 درصد، کنسانتره مس 160 درصد، سموم آفات نباتی 41 درصد، لوله و پروفیل 36 درصد و 10 قلم کالای دیگر نسبت به‌مدت مشابه سال قبل رشد تولید داشته است.
رسولیان رشد 10 درصدی مصرف صنعت و معدن خراسان رضوی از گاز و رشد 9 درصدی این بخش از برق را طی هشت ماهه امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل دلیلی بر رونق تولید در استان دانست.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: کلینیک صنعت خراسان رضوی با مسوولیت شرکت شهرک‌های صنعتی استان برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و توانمندسازی آنها در اردیبهشت ماه امسال راه‌اندازی شد و این کلینیک هزار و 400 واحد صنعتی را بررسی کرده که منجر به عارضه‌یابی 352 واحد و راه‌اندازی مجدد 65 واحد با اشتغال 652 نفر شده است.
وی گفت: در مجموع کلینیک صنعت خراسان رضوی در سال جاری موفق به ایجاد و تثبیت اشتغال در حوزه صنعت و تولید به تعداد هزار و 123 نفر شده است.
رسولیان اضافه کرد: طی هشت ماهه امسال کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان با گروه‌های کاری خود 83 نشست برگزار کرده که در آن‌ها یک هزار و 901 پرونده بررسی و منتهی به 2 هزار و 184 مصوبه شده و تاکنون هزار و 789 مصوبه آن اجرایی شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی حجم تسهیلات پرداختی سیستم بانکی استان در هفت ماهه امسال را 202 هزار و 415 میلیارد ریال در بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن و ساختمان، بازرگانی و خدمات، قرض‌الحسنه و امور صادراتی ذکر کرد و اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 34 درصد رشد داشته است.
وی افزود: از کل این تسهیلات 371 میلیارد ریال برای احیای واحدهای تولیدی نیمه تعطیل، تعطیل و غیرفعال استان پرداخت شده است.
رسولیان بیان کرد: تعداد کل واحدهای تملیکی بانک‌های خراسان رضوی در پایان سال گذشته 180 واحد بود که از این تعداد 50 واحد در 6 ماهه امسال واگذار شد و 130 واحد دیگر باقیمانده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی تعداد شرکت‌های دانش بنیان خراسان رضوی را 260 واحد و تعداد واحدهای فناور را 650 واحد ذکر و بیان کرد: این شرکت‌ها 730 محصول داشته‌اند که از این تعداد 196 محصول صادر شده است.
وی خواستار اعطای تسهیلات ثابت و افزایش اختیارات بانک‌ها در استان، صدور مجوز اجاره به شرط تملیک جهت واگذاری واحدهای تملیکی بانک‌ها، اصلاح ماده 37 قانون تامین اجتماعی، واگذاری اختیارات کامل پارک آی.سی.تی کشور در حوزه استان، تخصیص 10 میلیارد تومان به صندوق پژوهش و فناوری استان و افزایش اختیارات استاندار شد.
رسولیان ادامه داد: اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی از قلعه گنج توسط آقای رزم حسینی در استان کرمان آغاز شد و در پی تأکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری مبنی بر الگویی بودن این طرح، مثلث مزبور در خراسان رضوی نیز اجرا شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در این راستا 142 شرکت عمدتا مربوط به بخش خصوصی به عنوان معین اقتصادی، مسئولیت توسعه روستاهای خراسان رضوی را برعهده گرفتند و ائمه جمعه، استاندار، فرمانداران، رؤسای دادگستری و نمایندگان مجلس تفاهم‌نامه‌های منعقده با این معین‌ها را امضاء و حمایت خود از آن‌ها را اعلام کردند.
وی افتتاح دبیرخانه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی برای رسیدگی به مشکلات معین اقتصادی و راه‌اندازی سامانه پیگیری و رصد طرح‌های سرمایه‌گذاری استان را از برنامه‌های جنبی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی برشمرد و گفت: تاکنون هزار و 129 تفاهم نامه سرمایه‌گذاری به ارزش 128هزار میلیارد تومان با اشتغالزایی 163هزار شغل در چارچوب طرح مزبور به امضاء رسیده که از این تعداد هزار و 72 طرح به ارزش 126 هزار و 400 میلیارد تومان در سامانه ثبت شده است.
رسولیان افزود: سهم بخش‌های مختلف از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان شامل صنعت 36 درصد، خدمات و سلامت 24 درصد، کشاورزی 36 درصد و معدن چهار درصد است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: موانع و مشکلاتی که معین‌های اقتصادی در مسیر توسعه روستاها و اجرای پروژه‌ها با آن مواجه شده‌اند شامل 21 درصد مربوط به صدور مجوزها، 63 درصد مربوط به تأمین مالی و 17 درصد مربوط به امور زیربنایی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرزند پروری سبز، پرورش کودک دوستدار محیط‌زیست

حق با کدام است؟ بانک‌ها یا بخش تولید

چگونه با پوشیدن ماسک احساس یکدیگر را درک کنیم؟

ایجاد پنجره واحد کسب‌وکار لازم است، اما کافی نیست

واژگونی خودروی سواری 405 در محور بردسکن به طبس یک کشته برجای گذاشت

یک کشته و 13 مصدوم در حادثه انفجار مخزن کارخانه تبرک

دستگیری عامل انتشار فیلم امر به معروف مأمور انتظامی خراسان شمالی

استاندار خراسان شمالی: رسانه‌ها، خدمات نظام را بازگو کنند

11 رکورد در مجتمع فولاد خراسان به ثبت رسید

مطالعه احداث منطقه گردشگری سد فریمان آغاز شد

عزمی در وزارت فرهنگ برای حل مشکلات خبرنگاران وجود ندارد

تشکیل جلسه شورای عالی شهرسازی با دستور کار ساختمان ریاست جمهوری

2 کشته و مجروح بر اثر واژگونی خودروی سواری در محور بردسکن به طبس

جان باختن 2 نفر دیگر از بیماران کرونایی در خراسان جنوبی

سریال های فانتری که یادآور جذابیت سریال بازی تاج و تخت است + عکس

تفاهمنامه همکاری شهرداری نیشابور با دانشگاه فردوسی مشهد

انتقاد به معنای زیر سوال بردن خدمات نظام و حاکمیت نیست

دستورالعمل نحوه برقراری مزایای غیرمستمر کارکنان شهرداری تهران؛ در آستانه تدوین

کشف 2 تن سنگ معدن و اخبار دیگر کوتاه در خراسان شمالی

نصب سایه‌بان‌های چادری در صحن‌های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)

روزانه 2 تن زباله در شهر زیارت شیروان جمع آوری می‌شود

نماینده وزارت بهداشت از زندان‌های خراسان رضوی بازدید کرد

رضایت مسکو از نتایج آزمایش واکسن کرونای روسی بر روی بیماران

انفجار مخزن یک کارخانه در چناران یک کشته و 13 مجروح داشت

49 هزار تن گندم به نرخ تضمینی در تربت‌جام خریداری شد

مسافران مترو تهران با وجود تعلیق طرح ترافیک کم نشدند

پروازهای ماهان جایگزین برنامه‌ لغوشده آسمان در بجنورد

درمان بیماری‌های سخت را به خاطر ترس از کرونا رها نکنیم

اما و اگرهای لغو محدودیت ارتفاع در جماران

پرداخت بیش از 700 میلیون تومان یارانه به نشریات خراسان شمالی

مشارکت 16 میلیارد ریالی مردم خراسان شمالی به نیازمندان در عید قربان

نقش خبرنگاران در مبارزه با کرونا قابل تقدیر است

افتتاح پروژه گازرسانی به 77 روستای استان خراسان رضوی

شاید هرگز سلاح جادویی برای مقابله با کرونا وجود نداشته باشد

10 علامت احتمالی بیماری‌های خود ایمنی

جشنواره کتاب ادینبورگ با امضاهای آنلاین برگزار می‌شود

97 درصد روستائیان مشهد از نعمت گاز برخوردارند

جهاددانشگاهی از نخستین مراکز پژوهشی فعال در حوزه قارچ‌های دارویی+فیلم

تردد 400 هزار خودروی فرسوده در شهر تهران

درخشش دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در مسابقات جهانی ریاضی

تشکیل 8700 پرونده تخلف صنوف خراسان رضوی

مراکز درمانی بهای خدمات جمع‌آوری پسماند پزشکی را پرداخت نمی‎‌کنند

پارکینگ‌های حرم رضوی جمع‌آوری می‌شوند

پیگیری وضعیت دوچرخه‌سواری بانوان در خراسان رضوی

دوچرخه‌سواری بانوان در محل‌های مشخص شده ایرادی ندارد

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود

2600 کامیون ترانزیت در مرز دوغارون منتظر ورود به افغانستان هستند

100 زوج مدافع سلامت در مشهد به بیماران کرونایی خدمت می‌کنند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه آذربایجان شرقی: اهداف و منویات جهش تولید با هم افزایی فعالان اقتصادی محقق می شود

پرداخت بیش از 130 میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به کسب وکارهای آسیب دیده در همدان