پیام خراسان

آخرين مطالب

بیرجندی ها از هنرهای سنتی استقبال کردند؛

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست مقالات

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- چهارمین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی آلبومی از هنرهای کهن ایران زمین را به نمایش گذاشته که با استقبال مردم روبرو شده و فرصت بازاریابی محصولات را برای هنرمندان فراهم کرده است.

 صنایع دستی و هنرهای سنتی هر منطقه بخشی از میراث فرهنگی آن نقطه بوده که از گذشتگان به یادگار مانده است. خراسان جنوبی با قدمت تاریخی خود دارای فرهنگی قدیمی بوده که در سطح جهانی می درخشد.
هنرمندان زیادی در گوشه گوشه از این استان کویری، تار و پودهای هنر های سنتی گذشتگان را بر هم می بافند تا قاب خاطره آیندگان، تصویری زیبا از صنایع دستی این خطه به ذهن بسپارد.
با وجود ریشه تاریخی صنایع دستی در فرهنگ مردمان شرق ایران زمین، رونق صنایع ماشینی و بازار کساد فروش صنایع دستی باعث شده تا شاهد مرگ تدریجی انگیزه هنرمندان در خراسان جنوبی باشیم. اگرچه بنا به گفته هنرمندان برگزاری نمایشگاه ها بستر مناسبی برای معرفی رشته های صنایع دستی به هنردوستان و ایجاد بازار فروش است که نگاه ویژه تری از سوی متولیان را می طلبد.

نمایشگاهی به رنگ هنرهای دیرینه
چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی خراسان جنوبی هم از 13 آذرماه کار خود را در استان آغاز و زمینه فروش محصولات صنعتگران را فراهم کرده است. در گزارش های میدانی مهر پیداست که مردم و غرفه داران از تنوع و کیفیت نمایشگاه رضایت ویژه ای داشته و خواستار استمرار اینگونه از برنامه ها هستند.
گذشته از این، برپایی چادرهای عشایری، برگزاری مراسم کف زنی و نوای دلنواز سازهای سنتی در نمایشگاه از جمله جاذبه هایی بوده که شهروندان را به تماشا فرا می خواند.
اگرچه نمایشگاه زیبایی های زیادی را در لابه لای غرفه ها به نمایش گذاشته اما سختی مسیر رفت و آمد به نمایشگاه گلایه هایی را هم رقم زده است. نبود خط اتوبوس مشخص و تاکسی برای تماشای این زیبایی ها از نارضایتی هایی بود که می طلبد دیگر دستگاه ها برای رفع آن گام بردارند.
تنوع و کیفیت
یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مکان قبلی برگزاری نمایشگاه ها در خیابان غفاری بیرجند بیان کرد: کمبود فضای نمایشگاهی و پارکینگ از مشکلات اصلی نمایشگاه بود که با مکان فعلی رفع شده است.
زینب فیاضی با بیان اینکه تنوع و کیفیت محصولات عرضه شده در نمایشگاه مطلوب است، افزود: نظم غرفه ها و تمیزی مکان از دیگر ویژگی های مطلوب در نمایشگاه است.
وی با اشاره به قیمت کالاهای عرضه شده اظهار کرد: قیمت برخی از صنایع دستی خاص خراسان جنوبی بالا بوده اما بسیاری از کالاها را می توان به قیمت مطلوب تهیه کرد.
فیاضی با اشاره به ضرورت برگزاری اینگونه از نمایشگاه ها بیان کرد: این برنامه ها باعث معرفی هنرمندان خراسان جنوبی به دیگر استان ها می شود که می طلبد استمرار داشته باشد.

بستری برای فروش هنر
یکی دیگر از افراد حاضر در نمایشگاه هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: گرم بودن فضای نمایشگاه، فضای باز داخل و پیش بینی پارکینگ برای خودروها باعث رضایت شهروندان است.
داوود شکرابی با بیان اینکه در نمایشگاه های قبلی که در خیابان غفاری برگزار می شد، کمبود مکان باعث برخورد افراد با یکدیگر می شد، افزود: در نمایشگاه فعلی فضای باز باعث می شود تا مردم به راحتی بتوانند از غرفه ها بازدید داشته باشند.
شکرابی با بیان اینکه از طریق این نمایشگاه با هنرهای دیرینه خراسان جنوبی و هنرمندان دیگر استان ها آشنا می شویم، گفت: همچنین این نمایشگاه ها بستری برای دسترسی آسان مردم به صنایع دستی و معرفی این محصولات می شود.
وی با ابراز رضایت از محصولات عرضه شده در نمایشگاه بیان کرد: جاذبه های نمایشگاه باعث شده که طی سه روز بازگشایی، هر روز از غرفه ها بازدید و خرید داشته باشم.
انتقاد از سختی راه
یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: هرساله نمایشگاه صنایع دستی برنامه ای متنوع در خراسان جنوبی بوده که خواستار استمرار آن طی سال هستیم.
جعفر عباسی با بیان اینکه نمایشگاه باعث ارتباط مردم با هنرمندان می شود، افزود: تماشای هنرهای کهن خراسان جنوبی در بستر نمایشگاه باعث آشنایی شهروندان با گذشته زیبای استان می شود.
وی با بیان اینکه از متولیان خواستاریم مسیر نمایشگاه مدیریت شود، افزود: تاریکی و کم عرض بودن مسیر باعث بروز حوادثی می شود که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.
این شهروند بیرجندی با بیان اینکه رفت و آمد به نمایشگاه بسیار دشوار است، اظهار کرد: با توجه به دور بودن این مکان از مرکز شهر باید سرویس هایی اعم از تاکسی و اتوبوس پیش بینی شود تا تمام شهروندان و دوستداران از نمایشگاه بتوانند دیدن کنند.
عباسی با بیان اینکه با توجه به استقبال بالای مردم از نمایشگاه، می طلبد در مناسبت های مختلف سالشاهد برگزاری آن باشیم، اظهار کرد: با توجه به مشاهده ها، استقبال و حضور مردم هر ساله نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
وی با اشاره به برپایی چادرهای عشایری در ورودی نمایشگاه بیان کرد: برپایی چادرها و طنین نوای سنتی در نمایشگاه روح انسان را با زندگی های بی آلایش عشایری پیوند می دهد.

پل اتصال مردم و هنرمندان
یکی از غرفه داران هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با ابراز رضایت از استقبال گسترده مردم از نمایشگاه بیان کرد: هر روز نسبت به روز گذشته استقبال مردم بیشتر می شود که این نشان دهنده رضایت شان است.
علی حسن نیا با بیان اینکه تاکنون در چند نمایشگاه صنایع دستی شرکت داشته ام، گفت: این نمایشگاه ها باعث فروش محصولات و استفاده از تجارب دیگران می شود.
وی بازار فروش را مشکل اصلی صنعتگران دانست و گفت: نمایشگاه های صنایع دستی باعث معرفی هنرمندان به دیگر استان ها و وصل شدن به بازارهای بزرگ می شود.
حسن نیا با بیان اینکه هرساله تنوع محصولات در نمایشگاه صنایع دستی بیشتر می شود، افزود: هنرمندان از طریق این نمایشگاه ها با ذائقه بازار آشنا شده و در این مسیر خلق هنر می کنند.
حضور 240 غرفه در نمایشگاه
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم با بیان اینکه چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی همزمان با 13 آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی بیرجند آغاز به کار کرده است، افزود: 240 غرفه در این نمایشگاه حضور دارند که از این تعداد 138 غرفه متعلق به صنعتگران و هنرمندان استانی است.
حسن رمضانی با بیان اینکه 65 غرفه نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان به هنرمندان سایر استان ها اختصاص دارد، گفت: هنرمندان استان های اصفهان و یزد به صورت ورکشاپ در این نمایشگاه حضور دارند.
وی بیان کرد: این نمایشگاه تا 18 آذر ماه از ساعت 16 الی 22 برای بازدید علاقمندان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی بیرجند دایر است.
رمضانی با ابراز رضایت از حضور و استقبال مردم‌ از نمایشگاه گفت: طی سال گذشته بیش از 11 میلیارد ریال فروش در این نمایشگاه داشته ایم که امیدورایم علی رغم مشکلات اقتصادی مردم امسال نیز شاهد افزایش فروش باشیم.
بدون شک برگزاری نمایشگاه های مختلف صنایع دستی باعث معرفی هرچه بیشتر هنرهای دیرینه خراسان جنوبی می شود و صنتعگران را با تجربه ای جدید روبه رو می کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدف همه مسئولان استان کاهش نرخ مرگ‌ومیر کروناست

نماز جمعه 22 فروردین هم در خراسان رضوی اقامه نمی شود

هشدار هواشناسی درباره شدت بارندگی در خراسان جنوبی

هشدار نارنجی هواشناسی خراسان شمالی نسبت به بارش و سیلاب

تاکید استاندار خراسان رضوی بر حمایت کامل از بخش درمان

شورای شهر مشهد مصیبت وارده بر تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت

توزیع 5 هزار بسته عیدانه میان کادر درمانی و مبتلایان به کرونا

مردم هیچ‌گاه تلاش خادمان سلامت را فراموش نخواهند کرد/پروتکل‌های بهداشتی با قوت اجرا شود

500 بسته معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان شیروان توزیع شد

نگاه صادرات محور راه حل مقابله با تحریم‌ها در روزهای کرونایی است

هفت هزار بسته بهداشتی بین محرومان سبزوار توزیع شد

پویش«هر محله یک قربانی»درسبزوار/اقدامی که تحسین رهبری را برانگیخت

حدود 118 هزار خودرو در جاده‌های خراسان‌رضوی به مبدا بازگردانده شد

کرونا و توصیه‌های دندانپزشکی+ ویدیو

مهارت در خدمت سلامت

بسیج مهندسی کشاورزی خراسان شمالی 20 هزار ماسک توزیع کرد

بسیاری از تلقی‌ها در مورد انتظار اشتباه است

دستگیری اعضای باند سرقت‌های خشن از سوپرمارکت‌های مشهد

از بسته‌های حمایتی ویژه برای فعالان صنایع دستی تا صادرات 7 میلیاردی در سال گذشته

دمای هوا در کوسه شیروان به 11 درجه زیر صفر رسید

استاندار خراسان رضوی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت

آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در اسفراین ایجاد می‌شود

117 هزار و 663 خودرو در جاده‌های خراسان‌رضوی بازگردانده شد

آرامش انسان در اطاعت از دستورات خدا و اهل بیت(ع) است

نذورات جشن میلاد امام زمان (عج) در سبزوار صرف کمک به نیازمندان شد

مردم قوچان دمای 11 درجه زیر صفر را تجربه کردند

توزیع نان رایگان در 313 نانوایی حاشیه شهر مشهد

ساختمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جغتای به بهره‌برداری رسید

سارقان چاقو به دست سوپرمارکت‌های مشهد دستگیر شدند

جشن‌های نیمه شعبان در خراسان جنوبی مجازی برگزار شد

اعلام ساعت کاری موسسات بیمه‌ای در کیش

اجرای پانزده پروتکل با نگرش بومی برای کنترل محیطی کرونا در کیش

12 باشگاه ورزشی متخلف خراسان رضوی لغو پروانه شدند

زوج خیر قوچانی حامی تحصیلی پنج معلول شدند

منتظر واقعی امیال نفسانی خود را در زندان ولایت حبس می‌کند

دمای هوا در کوسه شیروان به 11درجه سانتیگراد زیرصفر رسید

میانگین بارندگی در جنوب غرب خراسان رضوی افزایش یافته است

60 درصد حجم سازه‌های آبخیزداری خراسان ‌جنوبی آبگیری شد

6 هزار زندانی خراسان رضوی به مرخصی نوروزی رفتند

214 هزار ماسک در کارگاه‌های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی تولید شد

جشن نیمه شعبان در پایتخت معنوی ایران؛ متفاوت و همدلانه

وضعیت خراسان رضوی همچنان قرمز است

ذخیره آب در بندهای تایباد افزایش یافت

804 شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد شد

خراسان شمالی با بیش از 29 هزار نام مهدی

20 ثانیه تا مرگ کرونا

خیز خراسان رضوی در کشت گلخانه‌ای برای جهش تولید

1700 بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری خراسان رضوی

20 درصد دانش آموزان کاشمری به آموزش مجازی دسترسی ندارند

با تصویب شورای عالی کار ؛ حدقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد