پیام خراسان

آخرين مطالب

ایده‌هایی که در استارتاپ دانش‌آموزی اشتغال می‌آفریند علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی اولین پیش رویداد استارت‌آپ ویکند(بوت کمپ دانش‌آموزی) در دبیرستان دخترانه علامه حلی بیرجند با هدف ارائه ایده‌ها و عملیاتی سازی این ایده‌ها برگزار شد.

اگرچه در تعریف استارت آپ بر این مسئله تاکیدی وجود ندارد که حتماً فعالیت آن در حوزه تکنولوژی یا فن آوری اطلاعات باشد، اما به دلیل اینکه بسیاری از استارت آپ‌ها در سال‌های اخیر، حول این زمینه‌ها شکل گرفته‌اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این مسئله نیز اشاره می‌شود که استارت آپ باید در حوزه فن آوری‌های نوین فعال باشد.
در یک تعریف از این رویداد، استارت آپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است.
به گزارش ایسنا، ایده‌های موفق استارت آپی یا استارت آپ‌های موفق جهانی و استارت آپ‌های موفق ایرانی لزوماً بر روی کارهای علمی پیچیده کار نمی‌کنند؛ بلکه در تولید یک محصول و در فروش آن به مشتری، موفق‌تر از سایرین هستند.
ایده در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد که افرادی که خلاقانه محیط اطراف خود نگاه می کنند می توانند ایده های بهتری را برای تبدیل شدن به یک منبع کسب درآمد بدهند.
هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن این است که افراد در این گونه گروه‌ها یاد می‌گیرند چگونه درست فکر کرده و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهند.
در این راستا اولین پیش رویداد استارت‌آپ ویکند(بوت کمپ دانش‌آموزی) در دبیرستان دخترانه علامه حلی بیرجند با هدف ارائه ایده‌ها و عملیاتی سازی این ایده‌ها با حضور و استقبال دانش‌آموزان برگزار شد.

کیمیا موهبتی، یکی از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این رویداد در گفت‌وگو با ایسنا گفت: برگزاری این رویدادها در ایجاد خلاقیت دانش‌آموزان تاثیر زیادی دارد و فرصتی برای دیده شدن ما بود.
اکبری، دانش‌آموز دیگری با سابقه یک سال فعالیت در حوزه استارت آپ، کارآفرینی را پرورش یک ایده و تبدل آن به کسب و کار دانست و اظهار کرد: باتوجه به بیکاری نسل جوان و عدم داشتن شغل مناسب، با حمایت از کارآفرینان می‌توان این معضل اجتماعی را حل کرده و آینده کشور را تضمین کرد.
وی درباره تاثیرات اینگونه فعالیت‌ها در زندگی شخصی‌اش نیز گفت: این رویدادها موجب ایجاد انگیزه و سخت کوشی در بین دانش‌آموزان شده است.
محمدعلی ناصری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ترویج فرهنگ کارآفرینی و فرهنک کسب و کار از مهم‌ترین اهداف این رویداد است.
وی با بیان اینکه 32 ایده ارائه شده که 9 ایده انتخاب شده است، افزود: 54 نفر دانش‌آموز دختر با همکاری پارک علم و فناوری استان و دبیرستان دخترانه علامه حلی در این رویداد حضور داشتند.
به گزارش ایسنا، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی با بیان اینکه پنج مربی در این برنامه حضور داشتند، بر لزوم توجه به مباحث خلاقیت، کارگروهی و مطالعه در حوزه‌های مختلف توسط دانش آموزان تأکید کرد.
ناصری با بیان اینکه باید فرهنگ کارآفرینی را با برگزاری چنین استارت‌آپ ویکندهایی ایجاد کنیم، افزود: لازم است دانش‌آموزان از همین سنین با فرهنگ کارآفرینی آشنا شده تا در آینده بتوانند فعال و موفق باشند.

محمدعلی واقعی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز گفت: اولین پیش رویداد استارت‌آپ ویکند (بوتکمپ) دانش‌آموزی در دبیرستان دخترانه متوسطه دوره اول برگزار شد.
وی افزود: اولین پیش رویداد استارت‌آپ ویکند(بوتکمپ) دانش‌آموزی با هدف آشنایی دانش‌آموزان با مهارت‌های مرتبط با خلاقیت، ایده‌پردازی و راه‌اندازی کسب‌وکار در مدارس استان برگزار می‌شود.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به مشارکت گروه نوآوری و کارآفرینی اداره تکنولوژی و گروه‌های آموزشی استان، حمایت و همکاری پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در برگزاری این رویداد، تصریح کرد: در این دوره یک روزه 54 دانش‌آموز مقطع متوسطه اول دبیرستان علامه حلی حضور فعال داشتند.
وی با بیان شیوه اجرای این پیش رویداد، اظهار کرد: پس از توجیه دانش‌آموزان در خصوص اهداف و روند دوره‌های استارت‌آپ ویکند، کارگاهی در خصوص تفکر خلاق و ایده‌پردازی برگزار و دانش‌آموزان با مفاهیم مربوطه آشنا شدند و پس از آن دانش آموزان به ایده‌پردازی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار پرداختند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: پس از این تمرین خلاقانه، در فرصتی 15 دقیقه‌ای از دانش‌آموزان خواسته شد تا به صورت انفرادی نسبت به ارائه یک ایده برای حل یک مشکل که منجر به راه‌اندازی یک کسب‌وکار ‌شود، اقدام کنند.
وی ضمن تبیین شیوه برگزاری این رویداد، ادامه داد: سپس هر فرد در مدت یک دقیقه به معرفی ایده خود پرداخت تا دانش‌آموزان پس از شنیدن توضیحات مربوط به هر ایده در رأی‌گیری برای انتخاب ایده‌های پایانی شرکت کنند.
واقعی با اشار به انجام رأی‌گیری پس از ارائه توسط افراد، یادآور شد: 9 ایده‌ای که بیشترین رأی را به خود اختصاص دادند انتخاب و براساس آن‌ها تیم‌ها تشکیل شد.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی یادآور شد: تیم‌های تشکیل شده در کارگاهی با عنوان«اهمیت چگونگی ارائه ایده»، دانش‌آموزان با مفاهیم بوم مدل کسب و کار و بوم ناب آشنا شده و بعد از آن با راهنمایی تسهیل گران و منتورهای دوره، شروع به تکمیل بوم‌های خود کرده و به مدت 5 دقیقه طرح خود را برای داوران توضیح دادند و در پایان با ارزیابی داوران تیم‌های اول تا سوم معرفی شدند.انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسپری بینی رشد ویروس کرونا را کاهش می‌دهد

پرتاب مواد آتش‌زا مقابل دادگاه انقلاب شیراز

حمایت سازمان بهداشت جهانی از چین

اطعام فرهنگی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد / به طعام روح توجه شود

سینماهای خراسان شمالی بازگشایی شد

اختصاص 15 میلیارد تومان برای ایمن سازی گودهای پر خطر

طرح مرتعداری برای بیش از 6 هزار هکتار اراضی شیروان تهیه می‌شود

شبی با ستاره ها در مزار شهدای بیرجند

جمع آوری 253 قلاده سگ در منطقه 15

815 بیمار غیرایرانی مبتلا به کووید 19 در مشهد درمان شدند

3 هزار و177 نفر در خراسان جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند

کشف 101 کیلو و 750 گرم تریاک در سربیشه

اینفوگرافیک/ جدیدترین وضعیت استان های درگیر با کرونا

دستگیری سرکرده باند گوشـی قاپـی درخراسان رضوی

مشاغل آرامستان‌ها در رده مشاغل سخت قرار گرفتند

بیش از 3 هزار نفر در نیمه نخست امسال در خراسان شمالی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفتند

حضور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس(اقتدار40)

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده

واکنش به اصابت راکت در درگیری قره‌باغ به ایران

شورای شهر مشهد از فرمانده ارتش در عملیات شکست حصر آبادان تجلیل کرد

شورای شهر مشهد از فرمانده عملیات شکست حصر آبادان تقدیر کرد

سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان شود

رونمایی از سردیس شهیدان آوینی و فهمیده

پنجاه و دومین ایستگاه آتش‌نشانی در مشهد فعال شد

آتش نشانی تهران؛ از پلاسکو تا سینا اطهر

شهرداری مشهد در ساخت اردوگاه معتادان متجاهر مشارکت می‌کند

معامله با خدا در کلام فرشته‌های گمنام دفاع مقدس/بر همان عهد هستیم

عضو شورای شهر مشهد: این نهاد گامهای مهمی برای شفافیت برداشته است

19 درصد کانون‌های گرد و غبار خراسان جنوبی در وضعیت شدید هستند

تاکید اعضای شورای شهر مشهد بر ایمن سازی اماکن عمومی

تاکید شورای شهر مشهد بر ایمن‌سازی اماکن عمومی

آموزش پیش ‌دبستانی در خراسان جنوبی غیرحضوری است

وزارت مسکن‌وشهرسازی قصد خارج شدن از طرح بازسازی اطراف حرم رضوی را دارد

کرونا بار دیگر شورای شهر را به تعطیلی کشاند

فقط سه پزشک در خراسان شمالی از طرح الکترونیکی شدن نسخ استقبال نکردند

آموزش پیش از دبستان نقشه راه ندارد/ لزوم تدوین محتوای آموزشی

صندوق‌ سرمایه‌گذاری چگونه به کمک شهرداری می‌آید؟

آزادی 67 زندانی جرائم غیر عمد در خراسان جنوبی

آموزش غیرحضوری پیش‌دبستانی‌ها در خراسان جنوبی آغاز می‌شود

4 شهر خراسان جنوبی در وضعیت قرمز؛ سرایان تنها شهر با وضعیت سفید در استان

رونمایی از 7دستگاه خودروی عملیاتی آتش نشانی در بیرجند

دستگیری عامل کلاهبرداری میلیاردی در مشهد

شهردار چناران بازداشت شد

آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

استان همدان پیشرو در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای ایلام در جلسه انعقاد تفاهم نامه آموزشی عنوان کرد: توانمندسازی شغلی در حوزه کشاورزی در سایه آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای میسر خواهد شد

پرداخت 451 میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا در خراسان شمالی

توجه و تمرکز بر توسعه کارآفرینی و بها دادن به کارآفرینان در شرایط سخت اقتصادی گره‌گشا است

با شیوع ویروس کرونا 8604 نفر در استان کرمانشاه مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند