پیام خراسان

آخرين مطالب

سودجویان در آلبلاغ اسفراین، تونل مرگ حفر می‌کنند سياسي

سودجویان در آلبلاغ اسفراین، تونل مرگ حفر می‌کنند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- وسوسه ایجاد شده برای سودجویان، تیشه‌هایی است که بر دل کوه‌های ساریگل شهرستان اسفراین خورده و تونل‌های مرگ حفر می‌کند، در میان اقدامات سلبی، این بار گویا کارد به استخوان رسیده و مدعی‌العموم علیه مسئولان مربوط، اعلام جرم کرده است.

برداشت غیرمجاز معدن سرب روی از معدن آلبلاغ منطقه حفاظت شده ساریگل اسفراین خراسان شمالی، در حالی، امسال بارها در صدر اخبار قرار گرفت که مسوولان می گویند تکالیف را انجام داده اند و کوتاهی در این زمینه نشده است.
هفته پیش، اعلام شد که دادستان اسفراین به پرونده معدن آلبلاغ ورود کرده و علیه روسای ادارات حفاظت محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و اسفراین اعلام جرم کرده است.
محسن کریمی دلیل این اقدام را اجرایی نشدن مصوبات شورای تامین در باره این معدن اعلام کرد و اظهار داشت: با وجود مصوبه شورای تامین اسفراین مبنی بر ضرورت تخریب غارها و تونل های غیراصولی حفر شده در منطقه معدنی آلبلاغ که توسط برداشت کنندگان غیرمجاز ایجاد شده است، دستگاه های یاد شده به وظیفه خود در این خصوص عمل نکرده‌اند.
وی با اشاره به ادامه برداشت های غیرمجاز از معدن آلبلاغ، افزود: دستگاه های متولی همچون نیروی انتظامی، محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت، کم کاری کرده و در انجام وظایف قانونی خود در خصوص حفاظت مناسب از این منطقه معدنی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز ذخایر سرب و روی آن کوتاهی کرده اند.
دادستان اسفراین با تاکید بر ضرورت تشدید مجازات متخلفان این حوزه، افزود: میزان مجازاتی که قانون گذار برای مجرمان این بخش تعیین کرده است، چندان بازدارنده نبوده است.
مسوولان می گویندکه عیار بالا و صرفه اقتصادی معدن سرب و روی آلبلاغ سبب شده تا سودجویان با وجود برخوردهای نیروی انتظامی، به برداشت غیرمجاز ادامه دهند و در این میان، حضور دلالان و خریداران هیزم بر آتش طمع آنان ریخته است.
سودجویان، ماده معدنی سرب و روی برداشت شده را از نقاط سخت گذر برداشت کرده و با اسب و یا الاغ به پایین دست می کشانند و خریداران هم، آن را به استان زنجان منتقل می کنند.
اعلام جرم علیه حفاظت محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت در حالی است که این دستگاه ها اعلام می کنند که آنچه، قانون بر آنان تکلیف کرده، انجام داده و در این زمینه کوتاهی نکرده اند. و البته اقدامات سلبی هم راه به جایی نبرده و تلاش برای پاک سازی، نتوانسته است جلودار این تخلف باشد.
محیط زیست کوتاهی نکرده است
مدیرکل حفاظ محیط زیست خراسان شمالی در این باره گفت: این اداره کل و اداره شهرستان، در زمینه انجام وظایف کوتاهی نکرده و هر آنچه در توان بوده و به لحاظ قانون، بر عهده ما بوده، انجام شده است.
سیداصغر مطهری اظهار داشت: مستندات اقدامات انجام شده، برای جلوگیری از تخریب عرصه ها، موجود و قابل ارائه است.
وی تصریح کرد: وظیفه حفاظت محیط زیست، جلوگیری از تخریب عرصه ها است و در این باره اقدامات لازم انجام شده است، محیط بانان ما در منطقه مستقر شدند و بارها شاهد گزارش هایی از درگیری محیط بانان با افرادی که به صورت غیرمجاز اقدام به برداشت معدن می کردند، بودیم.
وی افزود: در این مدت، مقدار زیادی سنگ معدن کشف، الاغ و اسب های متخلفان توقیف و چند صد نفر متخلف به مراجع قضایی معرفی شده است.
مطهری گفت: خریداران و دلالان که مردم را به برداشت غیرمجاز تحریک می کنند، شناسایی و لیست شده و نام آنان به مراجع ذی صلاح ارائه شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به اینکه غیرقانونی بودن برداشت از معدن آلبلاغ، برای همه روشن است افزود: برای جلوگیری از این تخلف، باید هم افزایی میان اقشار مختلف از جمله دهیار، شورا و بخشداری وجود داشته باشد که متاسفانه، نیست.
وی در باره حضور سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در منطقه و انجام اقدامات پیجویی و اکتشاف اظهار داشت: ایمیدرو به علت شرایط آب و هوایی هنوز کار خود را آغاز نکرده است.
وی با بیان اینکه نباید دنبال مقصر بود، گفت: دلالان و عوامل خرید، شناسایی شده اند در دهله نخست، باید بازار خرید ناامن شود، باید جلوی دلالان را گرفت، مردم تا زمانی که از وجود بازار خرید برای ماده معدنی اطمینان نداشته باشند، برداشت نمی کنند.
وی گفت: اگر می بینیم که برداشت با این حجم و در این حد، وجود دارد، نشان از وجود بازار فروش و وجود خریدار دارد، باید بازار خرید برای برداشت کنندگان، ناامن شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: مردم ماده معدنی را از ارتفاعات سخت گذر، به صورت کولبری و یا با الاغ، به پایین کوه حمل می کنند، هر فرد 10 کیلوگرم و یا بیشتر، ماده معدنی را به پایین کوه می کشد، دلالان هم هر کیلوگرم سرب و روی را 50 هزار ریال تا 60 هزار ریال خریداری می کنند و به کارخانه های استان زنجان منتقل می کنند.
تکالیف صمت تمام و کمال انجام شده است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی هم با تاکید بر اینکه اقدام دادستان به عنوان مدعی العموم قابل احترام است گفت: مراجع قضایی نسبت به جان مردم مسوولیت دارد و البته این نشان از حساسیت این امر دارد و دادستانی با حساسیت بیشتری موضوع را پیگیری می کند اما ما وظایف قانونی خود را در این باره انجام داده ایم.
رضا فیروزه اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اداره شهرستانی در اسفراین، وظایف قانونی خود را انجام داده و در این زمینه کوتاهی نکرده است.
وی افزود: مستندات این اقدامات انجام شده، موجود است و این موارد در نشست اخیر شورای تامین که، به منظور بررسی مشکل آلبلاغ نشکیل شده بود، ارائه شد.
وی با تاکید بر اینکه تکالیف سازمان صنعت، معدن و تجارت تمام و کمال انجام شده است گفت: مجوز لازم برای پیجویی و اکتشاف به ایمیدرو داده شده است و محافظت از معدن هم بر عهده این سازمان است اما به علت برودت هوا هنوز کارها انجام نشده است.
وی بار دیگر اظهار داشت: مستندات در نشست شورای تامین، ارائه شد و آمادگی داریم تا این مستندات را به صورت مکتوب به مراجع قضایی ارائه دهیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: قانون در باره برداشت های غیرمجاز از معادن، تکالیف را مشخص کرده و ما هم مطبق آن، وظایف را انجام داده ایم.
کشف بیش از 200 تن ماده معدنی قاچاق
فرماندار شهرستان اسفراین هم در این باره گفت: از سال گذشته تا کنون، بیش از 200 تن ماده معدن قاچاق برداشت شده از معدن آلبلاغ، کشف شده است.
طاهر رستمی اظهار داشت: اکنون به علت سردی هوا، حضور متخلفان و برداشت از معدن کاهش یافته است اما مردم بومی منطقه همچنان به برداشت ادامه می دهند.
وی با بیان اینکه نظارت های لازم و برخورد با سودجویان انجام می شود البته کار محافظت از منطقه بر عهده ایمیدرو گذاشته است افزود: ایمیدرو در کنار اقدامات مطالعه و اکتشاف مقدماتی، کار محافظت را هم عهده دارد که البته هنوز در محل مستقر نشده است.
بر اساس اعلام مسوولان، در یکسال گذشته 400 پرونده تخلف در زمینه برداشت غیرمجاز از معدن آلبلاع تشکیل شده است.
از ابتدای امسال چهار نفر از افراد محلی که اقدام به برداشت غیرمجاز از ذخایر سرب و روی معدن تازه کشف شده آلبلاغ اسفراین کرده بودند به دلیل ریزش کوه جان خود را از دست داده اند که آخرین مرگ در هفته گذشته روی داد.
معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد.
برداشت غیرمجاز از ذخایر این معدن، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد ولی اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن دوباره افزایش یافته است.
استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نکردن موارد ایمنی در برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از این معدن، تاکنون منجر به وقوع 5 حادثه و مرگ 4 نفر و مصدومیت چند تن در این منطقه شده است.
واقع شدن این معدن در محدوده منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاکنون در ثبت آن ناکام بماند ولی حدود یک ماه پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور مجوزی، ایمیدرو را مامور انجام مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی کرده است.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد.
برچسب‌ها
اسفراین صنعت و معدن معادن خراسان شمالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استارتاپ ویکند، فرصت کارآفرینی یا غفلت از ایده‌های نو

کمیته مشترک ایران و پاکستان تشکیل می شود

تشکیل کمیته ملی برای تامین مالی پروژه‌های مهم خراسان رضوی

طرح توسعه بخش درح سربیشه وارد فاز اجرا شد

نگرانی کشاورزان شیروان از نبود بارش‌های موثر پاییزه

امکان پخش زنده بازی شهرخودرو و السیلیه قطر فراهم شد

جوان مرگ مغزی در مشهد جان 6 بیمار را نجات داد

مبادلات تجاری خراسان جنوبی با پاکستان توسعه می‌یابد

خلیل‎آباد رتبه اول خراسان رضوی را در تولید انگور دارد

تیم بسکتبال شیمیدر تیم آویژه صنعت را شکست داد

ارایه لیست انتخاباتی توسط اصلاح طلبان خراسان رضوی بعید است

تشکیل کمیته ملی برای تامین مالی پروژه های مهم سرمایه گذاری خراسان رضوی

اختصاص 832 میلیون ریال برای روستاهای بدون دهیار فاروج

برخی مشکلات واحدهای تولیدی به قوانین و مقررات مربوط است

اختصاص بیش از 3.6 میلیارد ریال برای کاوش شهر کهن بلقیس

دشمن شناسی باید در سیستم آموزشی برجسته شود

تیم دو صحرانوردی نوجوانان روستایی خراسان رضوی مقام نخست کشور را کسب کرد

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی ارتباطی به اسلام و حوزه‌های علمیه ندارد

13 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی انجام شد

110 میلیارد ریال در روستاهای مه‌ولات در خراسان رضوی هزینه شد

70 درصد بودجه امسال شهرداری مشهد محقق شد

مجوز خرید 90 دستگاه اتوبوس به شهرداری مشهد داده شد

بازدید سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی از روزنامه قدس و دفتر‌ خبرگزاری فارس

اجازه هیچ تعرضی را به دشمنان نخواهیم داد

تذکر انتخاباتی دادگستری خراسان شمالی به 13 نفر

350 برنامه ورزشی در خراسان رضوی برای دهه فجر تدارک دیده شده است

70 راس قوچ و میش در حیات وحش فردوس و سرایان تلف شد

بیشترین سفر زائران به مشهد در فصل بهار/ تهران در رتبه اول است

سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید هدایت شود

898 کیلوگرم مواد مخدر از ابتدای سال در فردوس کشف شده است

جزیره‌ای عمل ‌کردن به رونق تولید آسیب می‌زند

پایداری فعالیت‌های آب و خاک نیازمند مشارکت مردم است

جشنواره نقاشی کودکان در سبزوار برگزار شد

پرچم گنبد حرم رضوی به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) تعویض شد

نفوذ 90درصدی اینترنت بین جوانان بیرجندی/بحران مدیریت درفضای مجازی

حرم مطهر رضوی سیاه پوش شد

تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در خوابگاه ساکن می‌شوند

فعالیت 410 مبلغ دینی در دهه فاطمیه خراسان شمالی

لایحه بودجه سال 99 شهرداری مشهد به شورای شهر تقدیم شد

3500 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی تایباد اهدا شد

100 پوستر محتوایی دهه فجر در فضای مجازی منتشر می‌شود

رونق تولید نیازمند اصلاح برخی ساختارهای قانونی‌است

برگزاری 2779 برنامه توسط رده های مختلف بسیج در خراسان جنوبی

زمین لرزه 3.6 ریشتری شوسف را لرزاند

مرکز درمانی بیماری‌های خاص در شیروان راه اندازی می‌شود

خراسان شمالی از پیشتازان گازگرفتگی در کشور

طول فیبر نوری شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی به 52 کیلومتر می‌رسد

دشمن به دنبال ایجاد گسل بین مردم و نظام است

2 هزار و 779 برنامه سپاه خراسان جنوبی در دهه فجر برگزار می‌شود

مدیرکل حوزه استاندار منصوب شد