پیام خراسان

آخرين مطالب

32 تن گل زعفران در جنوب خراسان رضوی برداشت شد اقتصادي

32 تن گل زعفران در جنوب خراسان رضوی برداشت شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - گناباد- 32 هزار و 300 کیلوگرم گل زعفران طی فصل برداشت امسال تاکنون از سطح 9 هزار و 400 هکتار کشتزارهای شهرستانهای گناباد، خواف و بجستان در جنوب استان خراسان رضوی برداشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: برداشت زعفران از سه هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت در این شهرستان از دهم آبان ماه جاری آغاز شده و در مجموع 12 تن زعفران خشک از این اراضی برداشت شد.
علیرضا حسین زاده افزود: میزان برداشت زعفران در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است.
وی ادامه داد: از هر 85 کیلوگرم گل زعفران به طور معمول یک کیلوگرم زعفران خالص برداشت شده و حدود 300 میلیارد ریال صرف جمع آوری و استحصال زعفران این شهرستان طی سال زراعی جاری شده است.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: تغییرات شدید اقلیمی و گرمای شدید در فصل تابستان موجب تاخیر در باردهی پیاز زعفران و سرمای زیاد و زودرس در فصل پاییز و زمستان و همزمانی آن با برداشت زعفران به طور معمول خسارت‌های بسیار برای زعفرانکاران گنابادی به دنبال داشته به طوری که امسال یکصد میلیارد ریال به یک هزار هکتار معادل یک سوم زمین‌های زعفران گناباد خسارت وارد شده است.
مدیر جهاد کشاورزی خواف هم طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا از برداشت 14 تن زعفران از سطح چهار هزار و 200 هکتار اراضی این شهرستان طی یک ماه گذشته خبر داد.
رحمان دادپور افزود: با توجه به خسارت‌های ناشی از تغییرات اقلیمی میزان برداشت زعفران در این شهرستان طی سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک تن کاهش دارد.
محمد شجعی کلاتی مدیر جهاد کشاورزی بجستان هم به خبرنگار ایرنا گفت: یک هزار و 700 هکتار از اراضی این شهرستان طی سال زراعی جاری زیر کشت زعفران رفت و در مجموع 6 هزار و 300 کیلوگرم از این محصول در شهرستان برداشت شد.
86 هزار هکتار از مجموع 105 هزار هکتار زمین‌های کشت زعفران ایران مربوط به استان خراسان رضوی است و در این میان شهرستانهای گناباد، خواف و بجستان با مجموع 9 هزار و 400 هکتار سطح زیرکشت از مناطق مستعد قطب‌های تولید زعفران استان و منطقه به شمار می‌روند.
56 هزار و 500 بهره‌بردار بخش کشاورزی در 48 هزار و 326 هکتار از اراضی و باغات شهرستان‌های گناباد، خواف و بجستان در جنوب استان خراسان رضوی فعالیت دارند.
شهرستانهای خواف، بجستان و گناباد در مجموع با 270 هزار نفر جمعیت به ترتیب در 267، 278 و 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع هستند.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی برداشت محصول کشاورزی گناباد خواف خراسان رضوی بجستان اتحادیه زعفران و خشکبار


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield