پیام خراسان

آخرين مطالب

تغییر در قوانین مالیاتی مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود منطقه آزاد کیش

تغییر در قوانین مالیاتی مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک فعال اقتصادی در منطقه آزاد انزلی گفت: هرگونه تغییر در اجرای قوانین مالیاتی مناطق آزاد به نوعی بد عهدی در توافق صورت گرفته برای حضور فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در این مناطق است و سبب می شود خروج آنها از مناطق آزاد خواهد شد.

به گزارش فرینا به نقل از اقتصاد24، احمد طاهری یکی از موفق ترین سرمایه گذاران و کارآفرینان کشور است که بیشتر با تولید پوشاک و به خصوص استفاده از فناوری دانش بنیان در تولید پوشاک کودک و نوجوان شناخته می شود. این کارآفرین نمونه کشوری با استفاده از استانداردهای جهانی و صدور محصول به بیش از 40 کشور جهان توانسته موفقیت های زیادی کسب کند.
طاهری از سال 1361 به طور جدی وارد بازار تولید پوشاک می شود و اولین کارگاه خود را در خیابان جمهوری تهران، قلب پوشاک ایران راه اندازی می کند و در سال 1364 برای نخستین بار طعم صادرات را میچشد و برای نخستین بار تولیداتش را به کشور بلغارستان صادر می‌کند که این آغازی می‌شود برای صادرات به دیگر کشورهای اروپایی.
در همین زمان طاهری شروع به سفر برای جمع آوری اطلاعات و آگاهی از روش های نوین تولید صنعتی با استفاده از تجربیات کشورهایی که در تولید پوشاک شناخته شده بودند مانند ترکیه و چین و برخی کشورهای اروپایی می‌کند. وی در این سفرها و تحقیق و تفحص ها عوامل موفقیت این کشورها را مورد بررسی قرار می‌دهد و حاصل این تحقیق و تفحص او می شود تصمیمی برای ایجاد کارخانجات تولیدی اش در منطقه آزاد انزلی تا سرآغازی برای گسترش برند تجاری و رونق بخشیدن به بخش تولید و صادرات در این منطقه آزاد شود.
سال 1385 نقطه عطفی در فعالیت‌های طاهری است. در این سال فعالیت گروه کارخانجات سرزمین شاد در زمینه تولید البسه کودک که با به‌کارگیری به‌روزترین ماشین آلات دوخت، بهترین مواد اولیه و متخصصین طراحی و تولید پوشاک است، آغاز شد و هپی لند توانست نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد که در مدت کوتاهی آوازه این برند به آن سوی مرزها نیز رسید و محصولات گروه کارخانجات سرزمین شاد تحت برند «روح ـ ROOH» آلمان در بازارهای بین المللی عرضه شد که این فعالیت تا امروز نیز با موفقیت پیگیری می شود.
خبرنگار اقتصاد24 برای اطلاع از داستان تولد برند و کسب و کار مجموعه هپی لند با احمد طاهری مدیر این برند و صادرکننده نمونه کشور گفت‌و‎گویی انجام داده که در ادامه می خوانید.
* لطفا درباره فعالیت ها و پیشینه کاری خود در منطقه آزاد انزلی توضیحاتی بفرمایید.
در حدود 15 سال پیش با خرید یک کارخانه ورشکسته در منطقه آزاد انزلی ، کارخانه تولید پوشاک خودم را با برند روح (ROOH) به شکل گسترده تر ادامه دادم و در حال حاضر با جذب نیروی کار موجود در منطقه مجموعه کارخانجات هپی لند را در عرصه تولید تخصصی پوشاک صفر تا شانزده سال، تولید پوشاک بزرگسال، تولید اکسسواری، اسباب بازی و کیف و کفش و … توسعه دادم.
همچنین با ایجاد ظرفیت و بسترهای تولید و فروش محصولات هپی لند؛ فروشگاه های زنجیره ای خود را با نام تجاری “هپی لند”در تمام نقاط ایران تأسیس و شعب فروشگاهی خود را به 60 شعبه مختلف در شهرهای ایران برسانیم.

* با توجه به تجربیات شما در طول سال‌ها فعالیت در عرصه تولید و صادرات، از نظر شما مناطق آزاد برای سرمایه گذاران چه مزایایی دارد؟
مناطق آزاد در جهان و ایران در واقع با هدف تسریع و تسهیل سرمایه گذاری با تصویب مشوق ها و امتیازات قانونی برای فعالان اقتصادی جهت حضور در این مناطق تاسیس شده اند. به طور کلی زیرساخت های فراهم شده در مناطق آزاد جهت سهولت در امر صادرات محصولات تولیدی کارخانجات و واردات مواد اولیه با کمترین عوارض گمرکی از برجسته ترین مزایای مناطق آزاد تجاری – صنعتی محسوب می شود. آنچه مبرهن است در میان تمامی مشوق های سرمایه گذاری تصویب شده در این قانون، معافیت مالیاتی بیست ساله تضمین شده در ماده 13 قانون مناطق آزاد، مهمترین علت حضور فعالان اقتصادی در مناطق آزاد بوده است. از سوی دیگر قانونگذار در سال 1387 با تصویب بند 2 و 3 ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده، نقش حمایتی خود برای حضور بیشتر فعالان اقتصادی در مناطق آزاد پر رنگ کرد.
* به چه دلیل فعالیت خود را در منطقه آزاد انزلی ادامه دادید؟
من کارخانجات تولیدی خود را در یکی از مناطق آزاد تجاری ایران برپا ساختم. این تصمیم به من کمک می کرد تا از زیرساخت های این منطقه برای صادرات محصولات خود بهره ببرم. خرید کارخانه ای نیمه ساخته و ورشکسته در منطقه آزاد انزلی این فرصت رابه من داد تا فعالیت خود را در این منطقه به نحو چشمگیری گسترش دهم و از پتانسیل بالای منطقه آزاد به ویژه وجود نیروی کار جوان، تسهیلات درنظر گرفته در امرصادرات در راستای گسترش تولید و مطرح کردن نام یک برند ایرانی استفاده کنم.
* چشم انداز مناطق آزاد به خصوص منطقه آزاد انزلی در انجام فعالیت های اقتصادی و تولیدی را چطور ارزیابی می کنید؟
فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری به دنبال کمترین بروکراسی اداری و دریافت حداکثر امتیازات قانونی هستند و اگر فضای غیر کارشناسی و فشار کنونی توسط سازمان های غیر مقیم همچون سازمان امور مالیاتی بر مناطق آزاد ادامه یابد شاهد رکود شدید در مناطق، فرار فعالان اقتصادی فعال و یقینا بازتاب منفی گسترده در کشور و کشورهای سرمایه گذار در این مناطق خواهیم بود و این امر به منزله آسیب جدی به اقتصاد ملی خواهد بود، ولی در صورت کنترل این معضل مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی می توانند به جذب بیشتر فعالان اقتصادی نایل شوند و سرمایه گذاری در این مناطق افزایش یابد.
خروج سرمایه نتیجه تغییر در قوانین مالیاتی مناطق آزاد
* مناطق آزاد برای رسیدن به اهداف خود چه بایدها و نبایدهایی را باید رعایت کنند؟
هرگونه تغییر در اجرای قوانین مالیاتی مناطق آزاد به نوعی بد عهدی در توافق صورت گرفته برای حضور فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در این مناطق است و سبب می شود به دلیل عدم اجرای صحیح و کامل قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و آیین نامه های مربوطه، مداخله غیر کارشناسی سازمان های غیر مقیم در این مناطق با هدف تضعیف جایگاه توسعه ای و نقش ملی مناطق آزاد در اقتصاد کشور و به تبع آن فشار به فعالان اقتصادی پیش آید که این کار به تدریج باعث خروج سرمایه گذاران داخلی و به ویژه خارجی از مناطق آزاد خواهد شد.
بنده به عنوان یک فعال اقتصادی در بخش تولید منطقه آزاد انزلی انتظار دارم که با اظهارنظرهای غیر کارشناسی در بخش‌هایی از وزارت اقتصاد در مورد حذف معافیت مالیاتی 20 ساله و به ویژه مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، مخالفت جدی صورت گیرد چون با اجرای این مسئله و تغییر قوانین مالیاتی مناطق آزاد ، شاهد کم رونق شدن میزان سرمایه گذاری ها در این مناطق خواهیم بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

میزبانی کیش از دو رویداد بین‌المللی تنیس

امروز ساعت 18:30گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

فراخوان حسابرس مدیریت امور مجامع و حسابداری داخلی سازمان منطقه آزاد کیش

امروز گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

جمع آوری کمک های مردمی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

پایان مسابقه رالی خانوادگی کیش با معرفی نفرات برتر

برپایی کارگاه های آموزشی هنر، ویژه بانوان در کیش

پایان مسابقه رالی خانوادگی با معرفی نفرات برتر

تاکید بر بهینه سازی رفتارهای سازمانی در شورایعالی مناطق آزاد

برقراری پرواز رفت و برگشت سلیمانیه – کیش

انتخاب سرپرست تیم منتخب بدمینتون ایران از جزیره کیش

تبلور اقتصاد آزاد با اجرای کامل قانون مناطق آزاد

برپایی کارگاه آموزش فیلمسازی خلاق در کیش

اطلاعیه تاخیر پروازها

بررسی راهکارهای رفع مشکلات واحدهای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کیش

مسابقه شتاب بزرگ کیش

گشایش نمایشگاه عکس هور درگالری میکا

انتصاب رئیس هیأت ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی جزیره کیش

نشست هنرمند مطرح کشور با محوریت گرافیک در کیش

برگزاری کارگاه آموزشی پوستر در جزیره کیش

استقرار تیم سازمان انتقال خون هرمزگان در جزیره کیش

تغییر زمان اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال درکیش

تغییر زمان اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در کیش

فراخوان رویداد جذب ایده تفریحات و بازی های دریایی در کیش

انتصاب جدید در حوزه ورزش جزیره کیش

فقدان دانش مدیریت ریسک از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مدیران کشور است

تعیین و تکلیف گود برداریهای بلاتکلیف در سطح جزیره کیش

تعیین و تکلیف گود برداری های بلاتکلیف در سطح جزیره کیش

برپایی جشنواره جهانی شادی و نشاط در کیش

اطلاعیه خاموشی از 28دی تا5 بهمن

وجود 154 پروژه نیمه تمام در کیش/ رونق تولید و پاکدستی لازمه توسعه است

ورود تکنولوژی جدید با مشارکت شرکت اروپایی به جزیره کیش

برگزاری دوره آموزشی ارتباط موثر سازمانی در جزیره کیش

تغییر زمان برگزاری همایش ملی میراث معماری کرانه های ساحلی جنوب ایران

میزبانی کیش از شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی

پایان مسابقات راگبی ساحلی جام سردار شهید قاسم سلیمانی در کیش

توسعه خدمات دولت الکترونیک در سازمان منطقه آزاد کیش

مهم‌ترین فعالیت های معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش تشریح شد

اعلام نرخ نامه جدید حمل و نقل عمومی کیش

چرا اشتغال در مناطق آزاد مهم است و باید به آن بها داد؟

مراسم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کیش

ناپایداری های جوی از 24 تا 26 دی در استان هرمزگان

کیش میزبان مسابقات راگبی ساحلی کشور

برپایی همایش پیاده روی بانوان در جزیره کیش

جزیره کیش میزبان بزرگ مرد نبرد می شود

بعد از جنگ جهانی دوم؛ حمله موشکی به پایگاه آمریکایی در عراق

تشییع باشکوه سردار سلیمانی یک پیام نه به آمریکا در منطقه بود

بعد از جنگ جهانی دوم؛ حمله موشکی به پایگاه امریکایی در عراق

پایان رقابت های بین المللی تنیس پیشکسوتان در جزیره کیش

منطقه آزاد انزلی میزبان نشست کارگروه مدیران توسعه و تجارت مناطق آزاد کشور