پیام خراسان

آخرين مطالب

رییس اتاق بازرگانی ایران:

کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ظرفیتی برای انعکاس توانمندی‌های کشور است سياسي

کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ظرفیتی برای انعکاس توانمندی‌های کشور است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، ظرفیت ارزشمند برای انعکاس توانمندی‌های اقتصادی کشور در مجامع جهانی است که برای تقویت جایگاه این ساختار دفاتر منطقه‌ای آن در آینده نزدیک در کشور ایجاد می‌شود.

اتاق بازرگانی خراسان رضوی روز پنجشنبه به نقل از غلامرضا شافعی در نخستین نشست استانی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC در مشهد گزارش داد: اتاق‌های بازرگانی بین‌المللی (ICC) در کشورهای دیگر دارای جایگاه ویژه‌ای در عرصه تصمیم سازی بوده و اثرگذاری فراوان بر رویکردها و سیاستگذاری‌های دولت‌ها دارند و از این منظر توسعه تعاملات ما با این اتاق‌ها در کشورهای مختلف و توسعه دیپلماسی اقتصادی در این بخش می‌تواند به جهت دهی سیاست‌ها در سطح بین‌المللی نیز بیانجامد.
وی افزود: با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، دپارتمانی با محوریت حوزه اوراسیا در این اتاق تشکیل شده است که بخشی از اقدامات این دپارتمان بر توجه به ظرفیت استان‌های مرزی کشور متمرکز خواهد بود.
شافعی پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ظرفیت مهمی دانست که ماموریت‌های اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) می‌تواند در راستای توسعه آن قرار گیرد.
وی ادامه داد: در شرایط تحریم، اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) باید نوک پیکان حرکت ما در مجامع بین‌المللی باشد و به ارتقای دیپلماسی اقتصادی بخش خصوصی کشور کمک کند.
وی گفت: با وجود ظرفیت بسیار اتاق بازرگانی بین‌المللی تاکنون از قابلیت‌های آن به میزان لازم بهره نگرفتیم، به همین منظور توسعه فعالیت‌های اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، به ویژه در سطح اتاق‌های بازرگانی استان‌ها با رویکرد منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفته است.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: اتاق بازرگانی بین‌المللی در سال‌های اخیر ارتباط گسترده‌ای با اتاق‌های بازرگانی جهان و سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) برقرار کرده و در نشست‌های این مجامع مشارکت فعال دارد.
دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) نیز در این نشست به تشریح برنامه‌ها و اقدامات آتی این اتاق پرداخت و گفت: ICC را باید ماشین حرکت بین‌المللی بخش خصوصی توصیف کنیم، بکارگیری ابزارها و ظرفیت‌های این ساختار از اهمیت بسزایی برای اقتصاد کشور و بخش خصوصی فعال در آن برخوردار است و برای ما نیز یک ظرفیت خوب حتی در دوران تحریم به شمار می‌رود که باوجود فشارهای اقتصادی و سیاسی، از کارآمدی لازم برخوردار است.
محمد خزایی افزود: یکی از چالش‌های امروز ما در حوزه تعاملات اقتصادی و دیپلماسی حاکم بر آن، ضعف آگاهی و تسلط بر برخی قواعد و حقوق جهانی در این بخش است، این امر حتی در بدنه کارشناسی دستگاه‌های دولتی متولی نیز قابل مشاهده است و بخش خصوصی هم از این مساله مستثنی نیست.
وی ادامه داد: عدم اشراف و تسلط به مسائل بین‌المللی در حوزه های مختلف نظیر سرمایه‌گذاری و تعاملات تجاری به بروز چالش‌هایی منجر می‌شود و گاه زمینه ورود دلال‌ها و واسطه‌ها را به این بخش فراهم می‌کند.
وی گفت: امروز در عرصه تجارت جهانی، مقررات و قوانین بین المللی حاکم است و عمده کشورها به صورت یکپارچه از آن ها تبعیت می کنند، در واقع مرزها در این بخش برداشته شده و همه بازیگران، از قواعد جامع تبعیت می‌کنند، به این استناد نیز، تجار و سرمایه‌گذارانی در این عرصه موفق هستند که به مقررات بازی در سطح بین المللی آشنا و مسلط باشند.
خزایی به تشریح نقش اتاق بازرگانی بین‌المللی(ICC) پرداخت و افزود: این ساختار به نوعی نماینده بخش خصوصی در جهان است و در راستای تسریع و تسهیل مراودات تجاری در سطح بین‌المللی، از طریق تلاش در استانداردسازی سیاست‌ها و مقررات می کوشد، این اتاق در سال‌های اخیر ارتباط گسترده‌ای با اتاق‌های بازرگانی جهان از یک طرف و با سازمان‌های بین‌المللی موثر از سوی دیگر داشته است.
سفیر و نماینده پیشین ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: امروز 45 میلیون شرکت و اشخاص حقیقی صاحب نام عضو اتاق بازرگانی بین‌المللی هستند و بیش از سه هزار کارشناس فنی ماهر نیز در حوزه های گمرک، مالیات، سرمایه گذاری، تجارت و حقوق به این مجموعه سرویس می‌دهند، علاوه بر آن، «ICC» از طریق تشکیل کمیته‌های ملی، فعالیت خود را در بیش از 90 کشور جهان گسترش داده است.
وی گفت: سه سال پیش این ساختار به عنوان عضو ناظر مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد و گرچه نماینده آن، صاحب رای نیست اما در کمیسیون‌های داخلی و حتی در جلسات مجمع عمومی حضور می‌یابد و این فرصت را برای انتقال و انعکاس نظرات جامعه زیرپوشش خود در اختیار دارد.
خزایی به اقدامات کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی ICC اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 9 کمیسیون ذیل این ساختار و در عناوین بانکی، تسهیلات گمرکی و تجاری، بیمه، حقوقی و داوری، اقتصاد دیجیتال، تجارت و سرمایه گذاری، مقررات و رویه های بازرگانی و محیط زیست و انرژی تشکیل شده که ظرفیت طرح و بررسی بسیاری از مشکلات فعالان اقتصادی در آنها وجود دارد.
وی ادامه داد: خروجی تصمیمات این کمیسیون ها نیز به منظور گره‌گشایی از مشکلات اعضای این اتاق، به اشکال مختلف در دستگاه های متولی پیگیری خواهد شد، به همین منظور مذاکرات و تعاملاتی نیز با برخی دستگاه‌های دولتی داشته‌ایم، در این مرحله، تلاش ما، فعال‌سازی این کمیسیون‌هاست.
وی از حضور کمرنگ فعالان اقتصادی در بدنه اتاق بازرگانی بین المللی (ICC ) انتقاد کرد و گفت: این ساختار می‌تواند نقش بازوی ارتباطات خارجی بخش خصوصی ایران را ایفا کند، لذا عضویت اتاق های بازرگانی در آن از اهمیت بسیار برخوردار است.
خزایی افزود: در حال حاضر کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی 200 عضو دارد که این رقم در قیاس با تعداد اعضای اتاق های بازرگانی سراسر کشور و جامعه تجار فعال در بخش اقتصادی، بسیار اندک است.
دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC)، برخی از خدمات این ساختار به اعضای خود را شامل ارائه آموزش در حوزه تعاملات تجاری بین المللی و قواعد فعالیت اقتصادی در عرصه جهانی، خدمات مشاوره ای و زمینه سازی برای حضور تجار و فعالان اقتصادی در عرصه‌ها و رویدادهای بین المللی ذکر کرد.
وی ادامه داد: ازطریق مکاتبه با اتاق های بازرگانی سراسر کشور، از آنها خواسته‌ایم نماینده خود را به کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) معرفی کنند، مقرر است از این پس، جلسات مستمر با این نمایندگان داشته باشیم، تعامل خود را با کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران نیز افزایش خواهیم داد و از دیدگاه‌های تخصصی آنها بهره‌مند خواهیم شد.
خزایی برنامه دیگر خود را ایجاد نمایندگی‌های منطقه‌ای این کمیته ذکر و اظهار امیدواری کرد، با همکاری و همراهی فعالان اقتصادی بتوان از ظرفیت این ساختار در توسعه تعاملات اقتصادی کشور بهره گرفت.
برچسب‌ها
مشهد اتاق بازرگانی ایران غلامرضا شافعی خراسان رضوی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

80 درصد پول گردشگری سلامت کشور به جیب دلالان می‌رود

647 کیلو گرم مواد مخدر در گناباد کشف شد

مدارس باید خاستگاه آموزش اخلاق محیط زیستی باشند

انجمن مربیان فوتبال خراسان حذف حق میزبانی تیم‌های ایرانی را محکوم کرد

39 هزار و 500 خودرو آلاینده در مشهد اعمال قانون شد

رتبه دوم خراسان جنوبی از نظر امنیت سرمایه‌گذاری

حضور سفیر جدید ایران در ترکمنستان فصل تازه در روابط 2 کشور گشود

پروازهای مشهد - تهران از سر گرفته‌ شد

80 درصد گردش مالی صنعت گردشگری سلامت کشور به جیب دلالان می‌رود

خراسان جنوبی کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد

برای داشتن هوای پاک قدم‌های عملی برداریم/شعار کافی نیست

خراسان جنوبی کمترین آمار بیکاری را دارد/ کاهش سه درصدی نرخ بیکاری

وقوع 32 حادثه رانندگی در محورهای خراسان جنوبی/ ثبت 7 هزار تخلف

رونق اشتغال در بخش کشاورزی خراسان جنوبی/رشد اعتبارات و ایجاد امید

اجرای 14 پروژه با سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی

هزینه کرد 900میلیارد تومانی در صنعت ساختمان روستاهای خراسان جنوبی

نرخ مشارکت اقتصادی خراسان جنوبی 46.1 درصد است

400 واحد مسکن محرومان در شهرستان خوسف احداث می شود

دستگیری انبارهای پیاز خراسان شمالی از بازار

"موبدان در شاهنامه فردوسی" منتشر شد

فراخوان پذیرش بدون آزمون در دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شد

آموزشگاه 6 کلاسه در خوسف به بهره‌برداری رسید

توسعه سرمایه گذاری در خراسان شمالی با کمک مؤسسات مالی و اعتباری

بجنورد؛ فردا میزبان مسابقات بین المللی ورزش‌های زورخانه ای

رشد جمعیت کشور با کاهش موالید به کمتر از یک درصد می‌رسد

اهداء 35 سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند تربت حیدریه

درک صحیح سردار شهید قاسم سلیمانی از مواضع رهبری

شهادت عامل جاودانی اقدامات شهید سلیمانی شد

برابر ابلاغیه استاندار محترم ملزم شده ایم 100 هکتار گلخانه ظرف مدت دو سال در شهرستان قائنات ایجاد نماییم

نشست فرماندار با مدیران کانالهای فعال در فضای مجازی شهرستان بشرویه

واکنش هاشمی به رد صلاحیت‌ ها در انتخابات

رد صلاحیت گسترده، قدم نهادن در مسیر کاهش رونق انتخابات نیست؟

آغاز فروش بلیت مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای در بجنورد

تذکر به یک مدیر و 6 نامزد انتخابات مجلس در خراسان شمالی

387 داوطلب نمایندگی مجلس در خراسان رضوی به ردصلاحیت خود اعتراض کردند

حضور سفیر جدید ایران در ترکمنستان و فصل تازه روابط اقتصادی

رعایت توازن در توزیع تجهیزات پزشکی و پزشکان متخصص درخراسان رضوی

اندیشه سبز نخبگان به یاری سیل زدگان شتافت/20 نخبه اعزام می شوند

راهپیمایی سراسری

فرماندار شهرستان نهبندان در دهگردشی از چهار روستای بخش شوسف عنوان کرد: بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان خراسان جنوبی در پاییز 98 به 5.5 درصد رسیده که با توجه پیگیری های استاندار محترم و با اجرای طرح های مهمی همچون مسکن محرومین، نهضت گلخانه و تزریق اعتبار در بخش های مختلف از جمله راهسازی، کشاورزی، گازرسانی، بندهای خاکی و ... محقق که حائز کمترین نرخ بیکاری در کشور گردیده است.

شورای نگهبان با سعه صدر بیشتر، به مشارکت حداکثری کمک کند

استاندار خراسان جنوبی در نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان سربیشه: امیدواریم با اجرای پروژه‌های در دست اقدام، شاهد رفع محرومیت از این شهرستان و تحول اقتصادی در این منطقه باشیم

معارفه سرپرست جدید اداره گاز شهرستان فردوس

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در سفر به شهرستان سربیشه با حضور در جمع مردم شریف روستای کندرود با آنها به گفتگو پرداخت

دیدار چهره به چهره فرماندار شهرستان سرایان با مردم بخش آیسک

ستاد بزرگداشت دهه مبارک فجر خراسان رضوی فعال شد

مسابقات چندجانبه کشتی پهلوانی در خراسان شمالی برگزار می‌شود

تردد تریلی در محور بجنورد - اسفراین ممنوع شد

مدارس ابتدایی چند شهر خراسان رضوی صبح یکشنبه تعطیل است

مدارس ابتدایی شهرستان خوشاب در خراسان رضوی صبح یکشنبه تعطیل است