پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی:

خطر برخی رفتارها برای فرار سرمایه، از تحریم‌ها بیشتر است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی گفت: ما در داخل کشور با هجمه‌های ناعادلانه‌ای در حوزه معدن مواجه می‌شویم.

حبیب‌الله ترشیزیان در میزگرد معضلات فعالیت معادن که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد، در خصوص هجمه‌هایی که به بخش معدن وارد می‌شود، اظهار کرد: اکنون افرادی با حربه محیط زیست علیه معدن هجمه ایجاد می‌کنند، خطر این رفتارها برای فراری دادن سرمایه‌گذار از تحریم‌ها بیشتر است.
وی ادامه داد: تحریم‌ها بخش کوچکی از خطراتی است که می‌تواند برای سرمایه‌گذار پیش بیاید. ما باید به این باور برسیم که کسی که سرمایه خود را به جای اینکه در بانک بگذارد یا در حوزه ساخت و ساز سرمایه گذاری کند در حوزه پر ریسک معدن می‌آورد باید مورد حمایت قرار بگیرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی تصریح کرد: در بردسکن معدن مسی وجود دارد که وقتی سرمایه‌گذار به آن‌جا آمده بود همه می‌گفتند که ذخیره‌ای در سطح وجود ندارد، این شخص 60 هزار متر حفاری کرده که اکنون اگر با قیمت متری 700 هزار تومان تا یک میلیون تومان حساب کنیم عدد بسیار زیادی می‌شود.
ترشیزیان اضافه کرد: سرانجام این فرد به معدن خیلی خوب رسید و 700 نفر کارگر در آن معدن مشغول هستند، کارخانه فرآوری در کنار معدن احداث کرده و 95 درصد نیروها بومی هستند و پنج درصد نیروهای تخصصی هستند که از جای دیگری آورده است. دولت به عنوان یک وظیفه حاکمیتی موظف بوده خطوط انتقال برق را انجام دهد، از آن‌جا که دولت این کار را انجام نداده است این سرمایه‌گذار 25 کیلومتر خطوط انتقال برق را کشیده است، بنابراین نقش خود را برای آبادانی منطقه هم انجام داده است.
وی افزود: در همین شرایط که با وجود تحریم و همه سختی‌ها این سرمایه‌گذار کار خود را انجام داده است هجمه‌ای علیه آن ایجاد شده که فعالیت‌های معدنی این معدن باعث ایجاد گرد و خاکی می‌شود که بر روی درخت‌ها و بوته‌ها می‌نشیند و به محیط زیست آسیب می‌رساند و با یک دید منفی اذهان مردم منطقه را تخریب کرد، در نتیجه این هجمه‌ها رئیس منابع طبیعی بردسکن از معدن دفاع کرده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی تاکید کرد: وظیفه معدن‌کاران و در راس آن نظام مهندسی معدن حفظ و صیانت از منابع طبیعی است، ما معتقدیم که این منابع به نسل‌های آینده نیز تعلق دارد، ما با تخلف به شدت برخورد می‌کنیم، سازمان صمت نیز شاهد است و اگر در جایی تخلفی صورت بگیرد برخورد ‌می‌کنند.
12 درصد حقوق دولتی باید برای بازسازی منابع طبیعی هزینه شود
ترشیزیان اضافه کرد: 12 درصد حقوق دولتی که معدن‌کار می‌دهد برای بازسازی منابع طبیعی است و به نوعی معدن‌کار، کار و وظیفه خود را انجام می‌دهد اما اگر این پول از خزانه برای بازسازی منابع طبیعی باز نمی‌گردد بحث دیگری است.
وی ادامه داد: در همایش کاشمر مطرح شد که تقریبا هیچ درصدی از حقوق دولتی برای خرج در مناطق معدنی بازنگشته است، این مسئله باید ریشه‌یابی شود که چرا این مسئله به این شکل است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی در خصوص توسعه پایدار معادن خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم در معادن به توسعه پایدار برسیم چاره‌ای به جز شریک کردن مردم منطقه در درآمدهای معدن نداریم، اما این کار باید به شیوه درستی انجام شود، برخی از افراد شعارهای توخالی می‌دهند که به عنوان مثال درصدی را بگیریم و مانند یارانه به مردم بدهیم که این درست نیست، بلکه این هزینه باید در تامین زیرساخت‌ها، مراکز فرهنگی، هنری و ورزشی، به کارگیری مردم منطقه و مواردی از این دست صرف شود.
ترشیزیان افزود: صرف هزینه در مناطق معدنی برای امور مختلف فرهنگی، اجتماعی و زیرساختی در تمام دنیا انجام می‌شود و معدن‌کاران ما هم این کار را انجام می‌دهند و ما باید آن‌ها را آموزش بدهیم، تشویق کنیم که این کار را بیشتر انجام بدهند و مسئولین نیز بیشتر حمایت کنند که یکی از این راه‌ها این است که بخشی از مالیات‌ها خرج منطقه شود نه اینکه این حقوق دولتی وارد خزانه دولت شود و زمانی که قرار است به منطقه برگردد این اتفاق نمی‌افتد و این مبالغ به جاهای دیگر می‌رود.
وی گفت: در آلمان در دل جنگل استخراج از معدن کائولن که حتی استراتژیک هم نیست انجام می‌شود چراکه آن ها می‌دانند چگونه کار کنند و هم استخراج انجام می‌دهند و هم بر کارشان نظارت صورت می‌گیرد و هم بازسازی انجام می‌دهند، ما هم می‌توانیم تمام این کارها را انجام دهیم به شرط آن که تمام مسائلی که در قانون لحاظ شده انجام شود، همچون پول‌هایی که معدن‌کار به عنوان حقوق دولتی می‌دهد و باید برای بازسازی منطقه بازگردد.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی اضافه کرد: فعالین محیط زیست به استخراج از معادن، تخریب محیط زیست می‌گویند. این دو مسئله با هم خیلی متفاوت است. در کنار استخراج قطعا یک سری تخریب اتفاق می‌افتد اما در قانون راهکاری برای جبران آن پیش‌بینی شده است.
ترشیزیان درخصوص به روز کردن ماشین آلات معدن، بیان کرد: ما نیز معتقدیم که باید از ماشین‌آلات به روز استفاده کرد تا کمترین آلودگی را داشته باشند، در شرایط کنونی خرید ماشین‌آلات نو خارجی گران است و به همین دلیل ممکن نیست و دسته دوم‌ها را می‌توان از کشورهایی مثل امارات وارد کرد و وزارت صمت نیز چنین مصوبه‌ای را برای آزادی ورود ماشین آلات معدنی دسته دوم تا سال 98 در هیات دولت و اخیرا هم معاون مربوطه در وزارت درخواست تمدید این مصوبه را داشته است.
وی درمورد نقش حمایتی صندوق بیمه سرمایه گذاری برای افرادی که در نتیجه تشنجات بازار متضرر می‌شوند، گفت: صندوق کاری برای این دسته از معدن کاران انجام نداده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی در خصوص همکاری فعالان حوزه معدن برای تدوین نقشه راه معدن استان تصریح کرد: نظام مهندسی معدن استان با بیش از 3400 عضو متخصص شاید بهترین جا برای کمک به سازمان صمت برای تدوین نقشه راه استان است، چراکه از تمام حوزه‌های معدن و زمین شناسی افراد عضو سازمان نظام مهندسی هستند، همچنین انجمن‌های تخصی دیگر نیز این ظرفیت را دارند اما متاسفانه این کمک گرفته نشد و درخواست همکاری داده نشد.
ترشیزیان اضافه کرد: نام شورای معادن استانی با ریاست استاندار و دبیری سازمان صمت وجود دارد. ما در آن شورا بارها گفته‌ایم که این شورا باید محل سیاست گذاری‌های کلان معدنی استان باشد و وقت خود را به مسائل کم اهمیت نگذرانیم.
وی ادامه داد: یکی از پیشنهادات انجمن‌های تخصصی هم این است که نقشه راه در شورای معادن استانی بحث شود و سازمان صمت این کار را در دستور کار قرار دهد، این شوراها مکان خوب و مناسبی برای حوزه‌های معدنی در استان‌هاست و وزیر هم بارها گفته‌اند که به زودی شورای معادن کشور را به استان‌ها تفویض می‌کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیر طرح‌هایی برای بانوان هستم/ بی‌تدبیری مسئولان دلیل عمده مشکلات معیشتی مردم

رونمایی از نخستین سامانه مدیریت رستوران های کیش

رئیسی: از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری شود

اقتصاد دوار امتیازی برای واحدهای صنعتی است

اجرای طرح کوچه دوستی در محله فرحزاد

فرماندار نیشابور بر تهیه نقشه خطرپذیری شهرستان تاکید کرد

جهاد حوزه‌های علمیه باید در راستای دفاع از نظام اسلامی باشد

ثبت هزار قطعه عکس از دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

کشف بیش از 40 تن مواد مخدر در خراسان جنوبی

اولین بارش باران پاییزی در حرم مطهر رضوی

2500 میلیارد ریال به تجهیز آتش‌نشانی مشهد اختصاص یافت

باغ زیتون قابلیت کارآفرینی و گردشگری دارد

ظریف: شرمنده و بدهکار مردم هستیم

رودپارک سومین مجموعه بزرگ زیست محیطی مشهد است

دشمن به دنبال تهی کردن نظام اسلامی است

متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

شهید هاشمی نژاد روحانی مبارز و با بصیرت و آگاه به مقضیات زمان بود

واکنش رئیس شورای شهر مشهد به نامه مربوط به تخلفات در منطقه ثامن

آیین اختتامیه نمایشگاه هفته دفاع مقدس در منطقه 8

رونمایی از تمثال شهیدان منطقه 3 تهران

کشف سلاح غیرمجاز و دیگر اخبار کوتاه خراسان شمالی

بهای خدمات آرامستان‌های مشهد برای متوفیان زیر هفت سال نصف می‌شود

توزیع گوشت با تاریخ انقضای نزدیک در حاشیه شهر مشهد

تراز تجاری خراسان شمالی مثبت 7.7 میلیون دلار شد

اسپری بینی رشد ویروس کرونا را کاهش می‌دهد

پرتاب مواد آتش‌زا مقابل دادگاه انقلاب شیراز

حمایت سازمان بهداشت جهانی از چین

اطعام فرهنگی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد / به طعام روح توجه شود

مشهد بعد از تهران پیشروترین آتش‌نشانی را دارد

سینماهای خراسان شمالی بازگشایی شد

اختصاص 15 میلیارد تومان برای ایمن سازی گودهای پر خطر

طرح مرتعداری برای بیش از 6 هزار هکتار اراضی شیروان تهیه می‌شود

نظارت بر چگونگی توزیع گاز مایع در خراسان شمالی

شبی با ستاره ها در مزار شهدای بیرجند

کودکان قطعه کامل کننده زنجیره انتقال ویروس کرونا در میان افراد

جمع آوری 253 قلاده سگ در منطقه 15

815 بیمار غیرایرانی مبتلا به کووید 19 در مشهد درمان شدند

3 هزار و177 نفر در خراسان جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند

کاهش 10 درجه ای دمای هوا در خراسان شمالی

کشف 101 کیلو و 750 گرم تریاک در سربیشه

اینفوگرافیک/ جدیدترین وضعیت استان های درگیر با کرونا

دستگیری سرکرده باند گوشـی قاپـی درخراسان رضوی

مشاغل آرامستان‌ها در رده مشاغل سخت قرار گرفتند

بیش از 3 هزار نفر در نیمه نخست امسال در خراسان شمالی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفتند

حضور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس(اقتدار40)

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده

واکنش به اصابت راکت در درگیری قره‌باغ به ایران

طرح تنفس جنگل ها، فرصتی برای توسعه زراعت چوب در خراسان شمالی

شورای شهر مشهد از فرمانده ارتش در عملیات شکست حصر آبادان تجلیل کرد