پیام خراسان

آخرين مطالب

دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران:

استارت‌آپ‌ها در مشهد نتیجه نمی‌گیرند علمي

استارت‌آپ‌ها در مشهد نتیجه نمی‌گیرند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: متاسفانه استارت‌آپ‌ها به دلیل درست هدایت نشدن، نتیجه‌ای نمی‌گیرند، به ویژه در شهر مشهد، مراکز تخصصی استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها و یا مراکز نوآوری به درستی تعریف نشده‌اند.

سعید حشمتی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «اکثر استارت‌آپ‌های فعال در ایران، در حوزه فناوری هستند»، اظهار کرد: این استارت‌آپ‌ها نقش ویژه‌ای در توسعه فناوری و اقتصادی دارند. استارت‌آپ‌ها صرفا قصد ایجاد اشتغال ندارد، بلکه عنصر اصلی آن‌ها همان توسعه فناوری و اقتصادی است.
وی ادامه داد: در جهان حدود 60 درصد استارت‌آپ‌هایی که فعال هستند به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکایی، باعث رشد توسعه اقتصادی و فناوری در آن کشورها شدند.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «شرکت‌های بزرگی که در جهان می‌بینید، اول استارت‌آپ بوده‌اند»، افزود: شرکت اسنپ از ابتدا استارت‌آپ بود و بعد از فعالیت به جایگاه امروز خود رسیده است.
استارت‌آپ‌ها در مشهد به دلیل درست هدایت‌نشدن نتیجه نمی‌گیرند
حشمتی با بیان اینکه «استارت‌آپ‌ها نقش مهمی دارند»، عنوان کرد: متاسفانه استارت‌آپ‌ها به دلیل درست هدایت نشدن، نتیجه‌ای نمی‌گیرند. به ویژه در شهر مشهد، مراکز تخصصی استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها و یا مراکز نوآوری به درستی تعریف نشده‌اند. یکی از مشکلات اساسی آن‌ها این است که افراد متخصص در این مراکز حضور ندارند و فرآیندی که اجرا می‌شود نیز اشتباه است.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «رساله دکتری من شتاب‌دهنده سازمانی است»، خاطرنشان کرد: چیزی که به درد تمام سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ به ویژه کسب‌وکارهای صنعتی می‌خورد، شتاب‌دهنده سازمانی بسیار ساده است که به آن اصطلاحا نوآوریِ باز گفته می‌شود. با این شتاب‌دهنده سازمانی به‌راحتی می‌توان مشکلات سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ را حل کرد.
حشمتی تاکید کرد: در تهران چند کارخانه نوآوری بزرگ وجود دارد که توانسته است، بسیاری از مشکلات صنایع مختلف و سازمان‌های دولتی را حل کند اما در مشهد همچنان این معضل وجود دارد. استارت‌آپ‌هایی از بیرجند و بجنورد با تحمل هزینه‌های زیاد و مشکلات فراوان به تهران می‌روند. مانند استارت‌آپ «پازلی‌ها» که مستند آن‌ها ساخته و اکران شده است.
وی با بیان اینکه «مشکل این است که این استارت‌آپ‌ها هزینه زیادی می‌کنند تا به تهران بروند و در آن‌جا خدمات دریافت کنند»، اظهار کرد: در مشهد پتانسیل و زیرساخت به‌شدت فراوان وجود دارد. همچنین نیروی انسانی جوان و خلاق که استارت‌آپ را اداره کند نیز بسیار زیاد است، زیر ساخت در زمینه پول و سرمایه لازم نیز وجود دارد اما دانش و تخصص کافی و لازم وجود ندارد که این زیرساخت‌ها با مشارکت نیروی انسانی جوان و خلاق هدایت شود.
نبود شتاب‌دهی تخصصی موجب شکست بسیاری از استارت‌آپ‌ها در مشهد شده است
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران ادامه داد: استارت‌آپ‌های زیادی در مشهد شکل گرفته که شکست خورده‌اند. به این دلیل که فرآیند شتاب‌دهی تخصصی در این استارت‌آپ‌ها انجام نگرفته است.
وی با بیان اینکه « اولین عنصر در شکل‌گیری استارت‌آپ موفق، ایجاد بستر و زیرساختی است که باید در سازمان‌های دولتی فراهم شود»، گفت: استارت‌آپ خود یک بخش خصوصی است که باید در کنار دولت قرار بگیرد. بخش‌های خصوصی دیگر تنها در حوزه سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها می‌توانند بسترسازی کنند اما برخی از بسترها باید توسط سازمان‌های دولتی ایجاد شود.
نبود قانون مالکیت فکری در ایران از بزرگترین ‌ مشکلات استارت‌آپ‌هاست
حشمتی با اشاره به اینکه «یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استارت‌آپ‌ها، نبود قانون مالکیت معنوی و مالکیت فکری در ایران است»، بیان کرد: متاسفانه در کشور ما هیچ قانونی برای این مسئله وجود ندارد. در ایران هرکس هر ایده‌ای داشته باشد به راحتی فرد دیگری می‌تواند آن را اجرا کند.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران افزود: موانعی مانند بوروکراسی‌های اداری نیز وجود دارد. این بوروکراسی‌ها برای استارت‌آپ‌ها، بسیار وقت‌گیر و مزاحم هستند.
وی با بیان اینکه «یکی دیگر از مشکلات، عدم اعتماد سازمان‌های دولتی به جوان‌های استارت‌آپی است»، عنوان کرد: این مسائل موجب بسترسازی برای عدم پیشرفت استارت‌آپ‌هاست.
حشمتی یادآورشد: پتانسیل‌های زیادی در مشهد وجود دارد که ایده‌های خود را به خارج از کشور می‌برند. در این خصوص، تضمین اعتماد وجود ندارد. برای موفقیت استارت‌آپ‌ها باید بسترهای لازم و قوانینی ایجاد شود.
دانش تخصصی لازم در مرکز نوآوری شهرداری مشهد پیاده نمی‌شود
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران درخصوص مرکز نوآوری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: مرکز نوآوری شهرداری مشهد این مشکل را دارد که دانش تخصصی لازم در آن پیاده نمی‌شود. در کجای دنیا شما می‌بینید که مرکز نوآوری در شهرداری ایجاد شود؟ تنها یک شهر آن هم شهرداری نیویورک بوده است. جای مرکز نوآوری در دانشگاه است. کارخانه نوآوری می‌تواند در شهرداری باشد که کارهای لازم برای ایجاد کارخانه نوآوری در شهرداری در حال انجام است اما باز هم دانش تخصصی در آن وجود ندارد.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: استارت‌آپ از زمان شکل‌گیری‌اش نیاز به فرآیند شتاب‌دهی دارد و حدود 80 یا 70 درصد ادامه فعالیت استارت‌آپ بعد از شتاب‌دهی است که اگر به خوبی انجام نشود، استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند. مثلا اسنپ در حال حاضر رو به افول است.
حشمتی با بیان اینکه «مزیت رقابتی از موضوعات مهم دیگر در استارت‌آپ‌هاست»، عنوان کرد: تا زمانی که مزیت رقابتی در یک استارت‌آپ نسبت به رقبای خود وجود داشته باشد، می‌توان گفت که فعالیت آن استارت‌آپ خوب پیش می‌رود. مزیت رقابتی، نوآوری جدیدی است که سبب می‌شود استارت‌آپ از دیگر رقبای خود به عقب بیفتد.
نمایشگاه امسال پویایی لازم را نداشت
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران در خصوص نمایشگاه پژوهش، اظهار کرد: نمایشگاه پژوهش امسال نسبت به سال گذشته پویایی لازم را نداشت اما برخی غرفه‌ها نسبت به سال گذشته فعال‌تر بودند. مثلا فعالیت‌های عملی دانشگاه آزاد نسبت به سال گذشته بیشتر بود.
وی افزود: هفته پژوهش و برگزاری چنین نمایشگاهی به این معناست که افراد دستاوردهای پژوهشی خود را به نمایش بگذارند اما متاسفانه در برخی غرفه‌ها چنین چیزی وجود ندارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پردازش ابری پنجمین صنعت همگانی است

هر خانواده ایرانی، یک کارخانه

20 شرکت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجوز دانش‌بنیان دریافت کردند

130 نفر در ضیافت اندیشه دانشگاه بیرجند شرکت کردند

تلاش دانشگاهها و نهادهای نظارتی برای درک مشترک از قوانین

استکبار از پیشرفت‌های علمی ایران هراس دارد

جهاد دانشگاهی به دنبال پژوهش‌های محصول‌محور است

دانشگاه‌ها قوانینی تنظیم کرده‌اند که باعث مشکلاتی برای آن‌ها شده است

معاونت علمی ریاست جمهوری دیگر از پژوهش‌های صرف حمایت نمی‌کند

بودجه ما کمتر از 5 درصد بودجه دانشگاه‌های مشابه است

تجاری‎ سازی حدود 10 فناوری در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

تراکم مقرره‌گذاری در نظام آموزشی کشور زیاد است

دانشگاه‌ها قوانینی تنظیم کرده‌اند که باعث مشکلاتی برای آنها شده است

گروه بیوتکنولوژی قارچ‌های صنعتی، گروه پژوهشی برتر جهاد دانشگاهی خراسان رضوی شد

راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

ابلاغ بخش‌نامه‌ وضع تکلیف برای دستگاه‌های دارای اعتبارات پژوهشی

استادان دانشگاه حتی با اشارات خود می‌توانند نظام فکری را تغییر دهند

اداره هیچ سازمانی به سختی اداره دانشگاه نیست/ رتبه 61 کشور در نوآوری

واکسن خوراکی آنفلوانزا ساخته شد

مبتلایان به پرکاری تیروئید از مصرف قهوه و نان های فانتزی پرهیز کنند

وجود بزرگ‌ترین و فعال‌ترین گروه فیزیک پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ورزش، داروی پنهان سرماخوردگی

شرکت‌کنندگان در کارآزمایی بالینی، چه حقوقی دارند؟

ساعت بیولوژیکی بدن در عملکرد داروها تأثیر دارد

روناس؛ طلای سرخ شورزی ایران

دیوارهای دانشگاه برداشته نمی‌شود

المپیادهای علمی مقطع متوسطه اول در خراسان رضوی لغو شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد منصوب شد

کسب رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سومین دوره سمپوزیوم بازی‌های جدی کشور

دولت باید با مردم همدلی کند/ ضرورت ایجاد کمیته‌های سلامت روان در بحران‌ها

پژوهش در ترازوی سنجش/ چراغ سبز دانشگاه بیرجند به توسعه استان

نجات فرد افسرده با جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی

سه سال پرتلاطم در تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول در سطح بین‌المللی

توسعه سلول‌درمانی نیاز به تغییر قوانین دارد/ نگاه به سلول‌های بنیادی سطحی است

تمرکز بر اقتصاد سلول‌درمانی و گردشگری سلامت از نقاط شاخص کنگره است

استفاده مفرط از اینترنت مهارت‌های مطالعه را کاهش می‌دهد

افزایش گرایش دانش‌آموزان به تغذیه سالم با صرف غذای گروهی در مدرسه

مشاوره رایگان به آسیب‌دیدگان روحی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی

افسردگی بعد از زایمان را جدی بگیرید

تمرکز بر اصلاح ژنتیکی بیماری دوشن در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مرکز نوآوری دانشگاه امام رضا به دنبال رفع نیازهای کشور است

کسب رتبه برتر مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جشنواره رازی

پژوهش؛ چراغی روشن‌‎تر از گذشته در بیرجند

علم ژنتیک و تشخیص استعدادها

ساخت آجر زنده با ماسه و باکتری

اتاق‌های فکر در دانشگاه‌ها تشکیل شود

باید تدبیری اندیشید تا ارتباط دانشجویان خارج از کشور قطع نشود

از حاکمیت مقاله‌ها تا رشد قارچ گونه دانشگاه‌ها

مغزهای ایران را دریابیم

پیشنهاد قائم مقام وزیر علوم: اتاق‌های فکر در دانشگاه‌ها تشکیل شود