پیام خراسان

آخرين مطالب

دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران:

استارت‌آپ‌ها در مشهد نتیجه نمی‌گیرند علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: متاسفانه استارت‌آپ‌ها به دلیل درست هدایت نشدن، نتیجه‌ای نمی‌گیرند، به ویژه در شهر مشهد، مراکز تخصصی استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها و یا مراکز نوآوری به درستی تعریف نشده‌اند.

سعید حشمتی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «اکثر استارت‌آپ‌های فعال در ایران، در حوزه فناوری هستند»، اظهار کرد: این استارت‌آپ‌ها نقش ویژه‌ای در توسعه فناوری و اقتصادی دارند. استارت‌آپ‌ها صرفا قصد ایجاد اشتغال ندارد، بلکه عنصر اصلی آن‌ها همان توسعه فناوری و اقتصادی است.
وی ادامه داد: در جهان حدود 60 درصد استارت‌آپ‌هایی که فعال هستند به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکایی، باعث رشد توسعه اقتصادی و فناوری در آن کشورها شدند.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «شرکت‌های بزرگی که در جهان می‌بینید، اول استارت‌آپ بوده‌اند»، افزود: شرکت اسنپ از ابتدا استارت‌آپ بود و بعد از فعالیت به جایگاه امروز خود رسیده است.
استارت‌آپ‌ها در مشهد به دلیل درست هدایت‌نشدن نتیجه نمی‌گیرند
حشمتی با بیان اینکه «استارت‌آپ‌ها نقش مهمی دارند»، عنوان کرد: متاسفانه استارت‌آپ‌ها به دلیل درست هدایت نشدن، نتیجه‌ای نمی‌گیرند. به ویژه در شهر مشهد، مراکز تخصصی استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها و یا مراکز نوآوری به درستی تعریف نشده‌اند. یکی از مشکلات اساسی آن‌ها این است که افراد متخصص در این مراکز حضور ندارند و فرآیندی که اجرا می‌شود نیز اشتباه است.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «رساله دکتری من شتاب‌دهنده سازمانی است»، خاطرنشان کرد: چیزی که به درد تمام سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ به ویژه کسب‌وکارهای صنعتی می‌خورد، شتاب‌دهنده سازمانی بسیار ساده است که به آن اصطلاحا نوآوریِ باز گفته می‌شود. با این شتاب‌دهنده سازمانی به‌راحتی می‌توان مشکلات سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ را حل کرد.
حشمتی تاکید کرد: در تهران چند کارخانه نوآوری بزرگ وجود دارد که توانسته است، بسیاری از مشکلات صنایع مختلف و سازمان‌های دولتی را حل کند اما در مشهد همچنان این معضل وجود دارد. استارت‌آپ‌هایی از بیرجند و بجنورد با تحمل هزینه‌های زیاد و مشکلات فراوان به تهران می‌روند. مانند استارت‌آپ «پازلی‌ها» که مستند آن‌ها ساخته و اکران شده است.
وی با بیان اینکه «مشکل این است که این استارت‌آپ‌ها هزینه زیادی می‌کنند تا به تهران بروند و در آن‌جا خدمات دریافت کنند»، اظهار کرد: در مشهد پتانسیل و زیرساخت به‌شدت فراوان وجود دارد. همچنین نیروی انسانی جوان و خلاق که استارت‌آپ را اداره کند نیز بسیار زیاد است، زیر ساخت در زمینه پول و سرمایه لازم نیز وجود دارد اما دانش و تخصص کافی و لازم وجود ندارد که این زیرساخت‌ها با مشارکت نیروی انسانی جوان و خلاق هدایت شود.
نبود شتاب‌دهی تخصصی موجب شکست بسیاری از استارت‌آپ‌ها در مشهد شده است
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران ادامه داد: استارت‌آپ‌های زیادی در مشهد شکل گرفته که شکست خورده‌اند. به این دلیل که فرآیند شتاب‌دهی تخصصی در این استارت‌آپ‌ها انجام نگرفته است.
وی با بیان اینکه « اولین عنصر در شکل‌گیری استارت‌آپ موفق، ایجاد بستر و زیرساختی است که باید در سازمان‌های دولتی فراهم شود»، گفت: استارت‌آپ خود یک بخش خصوصی است که باید در کنار دولت قرار بگیرد. بخش‌های خصوصی دیگر تنها در حوزه سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها می‌توانند بسترسازی کنند اما برخی از بسترها باید توسط سازمان‌های دولتی ایجاد شود.
نبود قانون مالکیت فکری در ایران از بزرگترین ‌ مشکلات استارت‌آپ‌هاست
حشمتی با اشاره به اینکه «یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استارت‌آپ‌ها، نبود قانون مالکیت معنوی و مالکیت فکری در ایران است»، بیان کرد: متاسفانه در کشور ما هیچ قانونی برای این مسئله وجود ندارد. در ایران هرکس هر ایده‌ای داشته باشد به راحتی فرد دیگری می‌تواند آن را اجرا کند.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران افزود: موانعی مانند بوروکراسی‌های اداری نیز وجود دارد. این بوروکراسی‌ها برای استارت‌آپ‌ها، بسیار وقت‌گیر و مزاحم هستند.
وی با بیان اینکه «یکی دیگر از مشکلات، عدم اعتماد سازمان‌های دولتی به جوان‌های استارت‌آپی است»، عنوان کرد: این مسائل موجب بسترسازی برای عدم پیشرفت استارت‌آپ‌هاست.
حشمتی یادآورشد: پتانسیل‌های زیادی در مشهد وجود دارد که ایده‌های خود را به خارج از کشور می‌برند. در این خصوص، تضمین اعتماد وجود ندارد. برای موفقیت استارت‌آپ‌ها باید بسترهای لازم و قوانینی ایجاد شود.
دانش تخصصی لازم در مرکز نوآوری شهرداری مشهد پیاده نمی‌شود
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران درخصوص مرکز نوآوری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: مرکز نوآوری شهرداری مشهد این مشکل را دارد که دانش تخصصی لازم در آن پیاده نمی‌شود. در کجای دنیا شما می‌بینید که مرکز نوآوری در شهرداری ایجاد شود؟ تنها یک شهر آن هم شهرداری نیویورک بوده است. جای مرکز نوآوری در دانشگاه است. کارخانه نوآوری می‌تواند در شهرداری باشد که کارهای لازم برای ایجاد کارخانه نوآوری در شهرداری در حال انجام است اما باز هم دانش تخصصی در آن وجود ندارد.
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: استارت‌آپ از زمان شکل‌گیری‌اش نیاز به فرآیند شتاب‌دهی دارد و حدود 80 یا 70 درصد ادامه فعالیت استارت‌آپ بعد از شتاب‌دهی است که اگر به خوبی انجام نشود، استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند. مثلا اسنپ در حال حاضر رو به افول است.
حشمتی با بیان اینکه «مزیت رقابتی از موضوعات مهم دیگر در استارت‌آپ‌هاست»، عنوان کرد: تا زمانی که مزیت رقابتی در یک استارت‌آپ نسبت به رقبای خود وجود داشته باشد، می‌توان گفت که فعالیت آن استارت‌آپ خوب پیش می‌رود. مزیت رقابتی، نوآوری جدیدی است که سبب می‌شود استارت‌آپ از دیگر رقبای خود به عقب بیفتد.
نمایشگاه امسال پویایی لازم را نداشت
دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران در خصوص نمایشگاه پژوهش، اظهار کرد: نمایشگاه پژوهش امسال نسبت به سال گذشته پویایی لازم را نداشت اما برخی غرفه‌ها نسبت به سال گذشته فعال‌تر بودند. مثلا فعالیت‌های عملی دانشگاه آزاد نسبت به سال گذشته بیشتر بود.
وی افزود: هفته پژوهش و برگزاری چنین نمایشگاهی به این معناست که افراد دستاوردهای پژوهشی خود را به نمایش بگذارند اما متاسفانه در برخی غرفه‌ها چنین چیزی وجود ندارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

50 درصد از واحدهای مسکن روستایی استان خراسان جنوبی نامقاوم هستند

افتتاح فاز یک کارخانه پودر میکرونیزه بنتونیت خوسف

تشخیص رؤیا دیدن افراد در خواب ممکن شد

زنده ماندن زن اعدامی پس از به دار آویخته شدن

تشکیل گار گروه بررسی برگزاری نمایشگاه های تخصصصی در کیش

طرحی برای افزایش ایمنی و حفاظت فنی در کیش

کاهش 1 تا 2 میلیونی قیمت‌ ها در بازار خودرو

شهره سلطانی مادری چادری در "خانه امن" شد + عکس

از بلیت ناوگان حمل و نقل عمومی تا انتصابات در ذیحسابی

700 هزار خانوار در کشور از پوشش کمیته امداد خارج شدند

رسانه‌های خراسان شمالی ادبیات واحدی در پوشش اخبار کرونایی دارند

10 هزار بسته‌ اقلام بهداشتی در سبزوار توزیع شد

روزنامه‌نگاری تربت‌حیدریه قدمت صد ساله دارد

تغییرات جدید نام خیابانهای تهران

افتتاح پروژه های شهرداری منطقه 9 با حضور مدیران ارشد شهری

حاشیه‌های «شفافیت» در شورای شهر مشهد

مشارکت 40 درصدی شهروندان منطقه 2 در طرح تفکیک پسماند

مدیران کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری و حراست استانداری خراسان رضوی منصوب شدند

بهره گیری از فناوری «کشت بافت» نخل برای احیای تالاب هامون

پلیس: « سُها » هزار متر از کمپ دور شده بود

توقیف «جهان صنعت» به روایت مدیر مسوول

واکنش وزارت بهداشت به ادعایی درباره آمار کرونا

رویا نونهالی شوخی دردسرساز عصر جدید با او + عکس

تعداد مسافران مترو، روزانه حدود 800 هزار نفر

اسامی برندگان مسابقه طراحی بوستان بانوان ریحانه

برای تهیه طرح جامع انتقال انبارهای نفت تهران اقدام شود

فصل چهارم مرمت روستای ماخونیک خراسان جنوبی انجام شد

568 بنا و محوطه‌ تاریخی هزار ساله در خراسان رضوی تعیین حریم شدند

ایجاد 8 هزار فرصت شغلی با اجرای طرح «هاب شتر» در خراسان جنوبی

15 مجتمع تجاری فروخته می شود

تبدیل تهدیدهای کرونایی به فرصت‌های هوشمندسازی

انکار احساسات منفی در شرایط بیماری کووید 19 ممنوع!

رسانه ها و مطبوعات حال خوبی ندارند

خراسان جنوبی مجوز واردات شتر از پاکستان را دریافت کرد

صعود تیم کوهنوردی معاونت فنی و عمرانی به قله دماوند

مرکز مهارت آموزی کوثردر مرکز شهر تهران راه اندازی شد

تنها 33 روستای خراسان شمالی زیر پوشش آب و فاضلاب نیست

قوچان‌نژاد: مقصر حذف سهمیه والیبال خراسان مشخص است

از حراست از رود دره کن تا انتقال انبارهای نفت و ساخت پردیس سلامت

21 درصد سفرهای غیرضروری افزایش یافت

همایش آنلاین خدمت کریمانه در مشهد برگزار شد

خزر، فرصتی برای برون رفت کشور از خشکسالی

مشاهده حشره خوار کوتوله در استان قزوین

راه اندازی دسته‌های عزاداری در ماه محرم و صفر ممنوع است

آغاز دوگانه‌سوزکردن رایگان خودروهای عمومی در تربت‌حیدریه

خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز کرونا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: امروز باید با همدلی و تعامل بیشتر از واحدهای تولیدی حمایت کنیم

خراسان شمالی از جمله استان‌هایی با بیشترین بیماران سرطانی است

خریدار دام با چک پول تقلبی به دام افتاد

خانه موسیقی و خانه اقوام کیش، تاسیس می شود