پیام خراسان

آخرين مطالب

سطح بیمه تاکستان‌های خراسان شمالی 3 برابر شد سياسي

سطح بیمه تاکستان‌های خراسان شمالی 3 برابر شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- با اجرای طرح فراگیر بیمه باغ‌های انگور، سطح بیمه شده تاکستان‌های خراسان شمالی نسبت به سه سال پیش سه برابر شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی روز شنبه با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا سه سال پیش که طرح فراگیر بیمه اجرا نشده بود، تنها چهار هزار هکتار تاکستان استان زیر پوشش بیمه قرار داشت این رقم اکنون به 11 هزار و 755 هکتار رسیده است.
عبدالله یوسفی با اشاره به پایان مهلت بیمه باغ‌های انگور تا آخر آذرماه تاکید کرد: تاکداران خراسان شمالی از فرصت حمایتی بیمه فراگیر انگور استفاده کنند چون در قالب این طرح 90 درصد هزینه‌ بیمه را دولت تامین می کند و تنها 10 درصد آن بر عهده باغدار است.
به گزارش ایرنا علیرغم خسارت زیاد حوادث طبیعی به باغ های خراسان شمالی در 2 سال اخیر، به ویژه از ناحیه سرمازدگی و آفات، اقبال برخی از تاکداران به بیمه همچنان کم است و حال آنکه تنها در سال 94 تاکستان های این استان از بیماری سفیدک داخلی انگور 800 میلیارد ریال خسارت دیده اند.
یوسفی گفت: دولت بخش عمده هزینه پوشش بیمه ای تاکستان ها را از محل کمک های فنی و اعتباری استانداری تامین می کند اما همچنان قشری از کشاورزان برای بیمه باغ های خود، علیرغم هزینه اندکی که برای آنان دارد، به بیمه مراجعه نکرده اند.
وی اظهار داشت: به ازای هر هکتار باغ انگور در اراضی دیم کشاورز تنها باید 50 هزار ریال و به ازای هر هکتار باغ آبی نیز 200 هزار ریال حق بیمه پرداخت کند.
یوسفی گفت: سالانه 185 هزار تن انگور در خراسان شمالی تولید می شود که سهم آن در سبد اقتصاد کشاورزی این خطه 13 درصد است.
وی اظهار داشت: سطح زیر کشت این محصول 18 هزار و 520 هکتار است که عمدتا در شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد، اسفراین و مانه و سملقان پراکنده است.
وی گفت: بیش از 60 درصد تولید محصولات باغی استان از تاکستان ها برداشت می شود.
یوسفی اظهار داشت: وجود شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، استان خراسان شمالی را به یکی از قطب های مهم تولید انگور کشور تبدیل کرده است؛ از کل انگور تولیدی حدود 13 هزار تن به صورت تازه خوری مصرف، 25 هزار تن فراوری می شود و حدود 90 هزار تن نیز مازاد است.
وی با بیان اینکه انگور تولیدی استان از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است، گفت: حتی این محصول در بازارهای جهانی نیز مشتریان خود را دارد اما با ایجاد زمینه های مناسب شرایط فروش آن را باید فراهم کنیم.
بیش از 42 درصد سطح باغها و 60 درصد تولیدات باغی استان خراسان شمالی به انگور اختصاص دارد.
خراسان شمالی با جمعیت 863 هزار نفر 344 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار زراعی و 44 هکتار باغ است.
برچسب‌ها
بجنورد صندوق بیمه کشاورزی تاکستان کشاورزی باغداری خراسان شمالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield