پیام خراسان

آخرين مطالب

ماده آلی خاک کشاورزی خراسان شمالی کمتر از نیم درصد است سياسي

ماده آلی خاک کشاورزی خراسان شمالی کمتر از نیم درصد است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ماده آلی و معدنی خاک اراضی کشاورزی این استان پایین و کمتر از نیم درصد است.

به گزارش ایرنا عبدالله یوسفی روز دوشنبه در نشست تخصصی یک روزه به مناسبت روز جهانی خاک اظهار داشت: ماده آلی و معدنی خاک کشاورزی در جهان تا پنج درصد نیز است اما در بیش از 60 درصد اراضی کشور کمتر از یک درصد ماده آلی است.
وی افزود: 28 درصد از اراضی خاک کشور کمتر از نیم درصد ماده آلی دارد اما وضعیت استان نسبت به میانگین کشور نامناسب تر است.
وی بر ارتقای حاصلخیزی خاک تاکید کرد و گفت: این منبع مهم را باید برای نسل های آینده حفظ کنیم پایداری تولید نیازمند خاک مناسب و غنی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی کاهش ماده آلی خاک کشاورزی در استان را زنگ خطری دانست و اظهار داشت: بحث مدیریت خاک باید جدی تر گرفته شود چرا که تشکیل هر یک سانتی متر خاک نیازمند 500 تا یکهزار سال زمان است.
یوسفی افزود: بهره برداری غیر اصولی از خاک، فشار جمعیتی، تغییر کاربری، گسترش شهرها و شهرک های صنعت در تخریب خاک موثر بوده است.
وی فرسایش خاک در ایران را سالانه 16 تا 17 تن در هکتار دانست و اظهار داشت: این در حالی است که فرسایش خاک در جهان به طور متوسط پنج تن در هکتار است، فرسایش خاک در ایران چندین برابر جهان است.
وی افزود: براساس آمارها فرسایش هر تن خاک، خسارتی معادل 28 دلار در پی دارد، معضلی که کارشناسان مربوط آن را تایید و وضعیت فرسایش خاک کشور را بحرانی توصیف کردند.
یوسفی اظهار داشت: خاک به عنوان بستر اصلی رویش های گیاهی، یکی از با ارزش ترین ثروت های ملی است که بیش از 95 درصد مواد غذایی جهان از بستر آن تولید می شود که استفاده بی رویه از خاک و تلاش برای تامین مواد غذایی بیشتر در یک سده گذشته، موجب شده تا فرسایش خاک به یکی از مسایل زیست محیطی در فرایند کشاورزی تبدیل و سازمان ملل روز پنجم دسامبر(14 آذرماه) را روز جهانی خاک اعلام کند.
وی گفت: ایران از جمله کشورهایی است که به خاطر اقلیم خشک و نیمه خشک آن بشدت در معرض فرسایش خاک قرار گرفته است، براساس برخی آمارها اگر نرخ تخمینی فرسایش هر تن خاک 28 دلار در نظر گرفته شود، هزینه‌های فرسایش خاک بین 56 میلیارد تا 112 میلیارد دلار است؛ این رقم بیشتر از درآمد نفتی ایران است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بر کشاورزی حفاظتی در استان تاکید کرد و افزود: در این رویکرد کشاورزی بدون شخم و یا حداقل شخم است که در عملیات کشت و کار به کار برده می شود.
وی از سوزاندن بقایای گیاهی در اراضی کشاورزی نیز انتقاد کرد و گفت: بقایای گیاهی باید به خاک برگردد که باعث حاصلخیزی خاک نیز خواهد شد اما متاسفانه کشاورزان آن را به آتش می کشند.
یوسفی بر کشت مستقیم نیز تاکید کرد و اظهار داشت: موسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها باید روش های دانش محور را بیشتر در سطح جامعه ترویج دهند.
وی تشکیل قانون جامع خاک را نیز ضروری دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید از طریق دولت لایحه حفظ خاک را به مجلس ارائه دهد که این امر به بخش حفاظت از خاک کمک کند.
* متولی مشخص در حوزه حفاظت از خاک نداریم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه متولی مشخص در حوزه حفاظت از خاک نداریم گفت: برخی از دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی در کنار وظیفه های مختلف برنامه حفاظت از خاک را نیز بر عهده دارد که این امر کافی نیست.
یوسفی افزود: هم اکنون وضعیت خاک استان در شرایط مناسبی نیست باید برای حاصلخیزی و حفظ نگهداری این مهم تلاش کنیم.
وی بر استفاده از کود سبز و حیوانی در اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: این موضوع می تواند خاک را تقویت کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هم اکنون آب و خاک دو چالش مهم جامعه است اظهار داشت: اما به موضوع خاک کم تر پرداخته شده است.
وی از کارشناسان و محققان در حوزه خاک خواست تا اطلاعات و داده ها را به بهره برداران بخش کشاورزی، مروجان و کارشناسان ارائه دهند.
خراسان شمالی 344 هزار عرصه کشاورزی دارد و سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی در این استان تولید می شود.
3007/ 6042


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield