پیام خراسان

آخرين مطالب

لمس فقر از روز نخست زندگی/ کودکانی که با سوء تغذیه متولد می‌شوند مقالات

لمس فقر از روز نخست زندگی/ کودکانی که با سوء تغذیه متولد می‌شوند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- تولد کودک با وزن کمتر از دو کیلو و 500 گرم یک نشانه مهم سوء تغذیه است که در خراسان‌جنوبی این میزان حدود 10 درصد کودکان متولد شده در سال را شامل می‌شود.

 هنوز وارد این دنیای رنگارنگ نشده، عواقب فقر و گاه تبعیض را لمس کرده و ناخواسته عوارض آن بر او تحمیل می‌شود.
نشان صحت این گفته آن است که وقتی پا به سرای هستی گذاشت و پزشکان با عدد و ارقام خواستند سلامت او را بسنجند، دریافتند که کمتر از دو کیلو و 500 گرم وزن دارد و این نکته یکی از نشانه‌های جدی سوء تغذیه او و مادرش است.
طبق گفته مسئولان و متولیان امر بخش‌هایی از استان مرزی خراسان‌جنوبی با مشکل سوء‌تغذیه کودکان رو به رو است. کودکان معصومی که ناخواسته باید فقر را از همان نوزادی بچشند، مگر آنکه دست‌های حمایتگری آستین همت بالا زده و برای آنان کاری انجام دهد.
علی‌اکبر نخعی، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خراسان‌جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر ، گفت: یکی از دغدغه‌های کمیته امداد بحث کودکان دارای سوء تغذیه است که در این زمینه تلاش‌هایی نیز داشته‌ایم.

شناسایی 5 هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه
وی در زمینه تعداد کودکان دارای سوءتغذیه در خراسان‌جنوبی، بیان‌کرد: در طرح حمایتی از کودکان دارای سوء تغذیه چهار هزار و 32 کودک در خراسان‌جنوبی از کمک‌های حمایتی کمیته امداد در سال جاری برخوردار هستند.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه متأسفانه تعداد کودکان دارای سوء تغذیه بیش از چهارهزار و 32 نفر است، ادامه داد: براساس آمار و بررسی‌ها پنج هزار و 135 کودک واجد شرایط حمایت و استفاده از کمک‌های کودکان دارای سوء تغذیه هستند اما به دلیل کمبود اعتبار تنها به چهار هزار و 32 نفر کمک اعطاء می‌شود.
نخعی افزود: از ابتدای سال به کودکان تحت پوشش طرح در چهار ماه، با سرانه هر ماه 100 میلیون ریال کارت تغذیه آنان شارژ شده است.
وی با اشاره به اینکه در صورت تخصیص اعتبار لازم کارت‌های سایر کودکان باقیمانده نیز شارژ خواهد شد، گفت: پالایش کودکان و مساعدت به کودکان واجد شرایط و خانواده آنها در قالب تبصره 14 را تا پایان سال پیگیری خواهیم کرد.
کامبیز مهدی‌زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در گفتگو با مهر با اشاره اقدامات صورت گرفته برای کودکان دارای سوء تغذیه بیان‌کرد: در زمینه مقابله با سوء تغذیه اقدامات دانشگاه علوم پزشکی به دو بخش تقسیم می‌شود.
تلاش برای ارتقاء سواد مردم در راستای مقابله با سوء تغذیه
وی اظهارکرد: یک بخش از اقدامات مرتبط با ارتقاء سواد سلامت مردم است که در این زمینه رسانه‌ها همکاری بسیار خوبی با ما داشته‌اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان‌کرد: گاه گروه‌هایی از جامعه مواد تغذیه‌ای به اندازه کافی در اختیار دارند ولی نمی‌دانند برای ارتقاء سلامت جسم خود چگونه باید آن را استفاده کنند که باید با ارتقاء سواد افراد در حوزه تغذیه و سلامت این مسئله را رفع کرد.
مهدی‌زاده گفت: در بخش دیگر با در دسترس نبودن منابع تغذیه‌ای به علت مشکلات اقتصادی و فقر رو به رو هستیم و از آنجایی که در بخش‌هایی از استان ما، خشکسالی و موضوعات اقتصادی تأثیر گذاشته به سمت اقدامات حمایتی برای کاهش آسیب‌های ناشی از سوء تغذیه رفته‌ایم.
وی اظهارکرد: در زمینه کارهای حمایتی برای کودکان دارای سوء تغذیه بنیاد برکت، کمیته امداد و دانشگاه علوم پزشکی در قالب همکاری‌های مشترک اقدامات برجسته‌ای به ویژه در پنج سال گذشته انجام داده‌اند که بسیار ارزشمند است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان‌کرد: همچنین با همکاری بهزیستی اقدامات بسیار خوبی چون یک وعده غذای گرم در روستامهدها داشته‌ایم که این مسئله در بهبود وضعیت کودکانی که در روستا مهدها آموزش می‌بینند بسیار ارزشمند است.
مهدی‌زاده یادآور شد: امروزه ذهنیت‌ها در حوزه کار خیر بیشتر به سمت ساخت ابنیه و برخی از مراکز ساختمانی رفته است در حالی که می‌توان امور خیر را به سمت اقداماتی چون حمایت از کودکان دارای سوء تغذیه سوق داد تا در این زمینه به وضعیت نرمال برگردیم.
10.5 درصد از کودکان متولد شده کمتر از دو کیلو و 500 گرم وزن دارند
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین شاخصه‌های سوء تغذیه، تولد نوزاد دارای زیر دو کیلو و 500 گرم است، گفت: در خراسان‌جنوبی میزان تولد کودکان با وزن کمتر از دو کیلو و 500 گرم 10.5 درصد از متولدشدگان است که این میزان در سطح کشور 6 درصد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه هزار روز اول زندگی در هوش ذهنی و مغزی تأثیر فراوانی دارد، اظهارکرد: این هزار روز از ابتدای بارداری تا پایان دو سالگی را شامل می‌شود و از این جهت سرعت در بهبود تغذیه مادران باردار و کودکان دارای سوء تغذیه حائز اهمیت است.
شهرام شیخانی، معاون اجتماعی بهزیستی خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه به خبرنگارمهر گفت: در جهت پیشگیری از آسیب‌های رشد کودکان و در راستای توانمند سازی خانواده‌ها و کودکان، سازمان بهزیستی کشور طرح تامین یک وعده غذای گرم را در مهدهای روستایی و حاشیه شهرستان‌ها اجرا می‌نماید.
وی بیان‌کرد: اهداف این طرح علاوه بر دریافت غذای سالم و مغذی، ایجاد باورها و عادات صحیح غذایی و کمک به بهبود تغذیه و آموزش کودکان زیر 6 سال نیازمند در مناطق محروم حاشیه شهرها و روستاها است.

طرح یک وعده غذای گرم برای سه هزار و 851 کودک
معاون اجتماعی بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این طرح همه ساله از 16 مهر ماه روز جهانی کودک بر اساس اعتبارات ابلاغی در استان اجرا می‌گردد، ادامه داد: امسال سه هزار و 851 کودک در پنج روز هفته از این طرح برخوردار می شوند.
هر چند تاکنون در زمینه رفع مشکل کودکان دارای سوء تغذیه اقدامات متعددی چون تهیه سبد تغذیه‌ای برای مادران باردار و شیرده و خود کودکان انجام شده است ولی از آنجایی که هنوز بسیاری از کودکان نیازمند از این چتر حمایتی برخوردار نیستند باید بیش از گذشته در این راستا برنامه‌ریزی کرد.
باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که ما در سرزمینی زندگی می‌کنیم که عهد بسته‌ایم گفته‌های مولا علی(ع) را اجرا کنیم که گرسنه خوابیدن همسایه نیازمند را در شأن همسایه توانگر نمی‌دانست و آسایش را در رسیدگی به محرومان خلاصه می‌کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

تردد 24 ساعت گذشته در خراسان جنوبی 84 درصد کاهش یافت

تصادف در محور نهبندان - بیرجند 2 کشته و 5 مصدوم داشت

آغاز آموزش‌های الکترونیکی دانشجویان از هفته آینده

تولد نوزاد مادر کرونایی در اسفراین

ترددها در خراسان‌جنوبی 84 درصد کاهش داشته است

توزیع بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی

رزم حسینی: خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز است

88 درصد خانوارهای خراسان جنوبی غربالگری شدند

اقدامات جوانان نیشابور در مقابله با کرونا

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

استاندار: وضعیت خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان قرمز است

معاون استاندار خراسان رضوی درگذشت پیشکسوت صنعت این استان را تسلیت گفت

شهرداری مشهد از گروه‌های فعال در پویش مقابله با کرونا حمایت می‌کند

بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی توزیع شده است

تعطیلی کارگاه تولید ژل ضدعفونی تقلبی در مشهد

خسارت 860 میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان کاشمر

بیش از 97 درصد صنوف خراسان جنوبی تعطیل هستند

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

بازگشت سومین گروه از زائران بحرینی به وطنشان

استاندار: خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

قدردانی وزیر کشور از استاندار و مسوولان خراسان جنوبی

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

پلمب 5 کارخانه خراسان شمالی به دلیل رعایت نکردن بهداشت

ورود خودروی غیربومی به مشهد در روز 13 فروردین انگشت شمار بود

گوشت در خراسان رضوی باید به صورت بسته‌بندی عرضه شود

وقوع وزش باد شدید و تگرگ در خراسان جنوبی

شناسایی 10 مورد جدید ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی

خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز

آغاز آموزش‌های الکترونیکی خراسان رضوی از هفته آینده

ضدعفونی خودروهای ورودی به مشهد/ راه‌اندازی جایگاه ضدعفونی افراد

خانه احزاب خراسان رضوی تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را خواستار شد

بسیج پزشکی خراسان رضوی سامانه ویزیت مطب برخط راه‌اندازی کرد

86 میلیون تومان برای پیشگیری از کرونا در خراسان‌جنوبی اختصاص یافت

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

تقدیر وزیر کشور از استاندار خراسان جنوبی برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

قدردانی وزیر کشور از استاندار خراسان رضوی

توفان با سرعت 90 کیلومتر شهرستان جوین را درنوردید

300 هزار نفر در تربت‌حیدریه غربالگری کرونا شدند

تشویق کودکان به مطالعه نیازمند همت‌ جمعی است

کرونا سفرهای هوایی خراسان شمالی را کاهش داد

سیل گلستان به عشایر کوچرو خراسان شمالی آسیب نرساند

هشدار هواشناسی خراسان شمالی در مورد وقوع سیل

ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد تا 17 فروردین تعطیل است

13 هزار خودرو در جاده‌های خراسان رضوی بازگردانده شد

13 هزار خدمت روانشناسی مرتبط با کرونا در خراسان رضوی ارائه شد

مرز ریلی سرخس به طور موقت بسته شد

سامانه مشاوره سلامت روان در دانشگاه حکیم سبزواری راه‌اندازی شد