پیام خراسان

آخرين مطالب

تولید زعفران در مه‌ولات خراسان و مشکلات پیش‌رو مقالات

تولید زعفران در مه‌ولات خراسان و مشکلات پیش‌رو
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تربت‌حیدریه- مه‌ولات بزرگترین شهرستان باغی خراسان رضوی است که با سه هزار و 200 هکتار سطح زیرکشت زعفران، مقام پنجم را از این نظر در این استان به خود اختصاص داده است.

کشاورزان مه‌ولات 3.3 درصد تولید زعفران استان خراسان رضوی و 2.5 درصد تولید این محصول در کشور را در اختیار دارند اما با مشکلات بسیار در این زمینه مواجهند و حاصل دسترنج آنان نصیب واسطه‌ها و دلالان می‌شود.
با وجود ارزآوری محصول زعفران و اشتغالزایی مناسب و اصولی، وجود واسطه‌ها و دلالان در هنگام فصل برداشت، کمبود نیروی کار و منابع آب و نبود صنایع بسته بندی باعث شده کشاورزان مه‌ولات هنگام فصل برداشت با مشکلات بسیار مواجه شوند که این امر توجه مسوولان و متولیان ذیربط را می‌طلبد.
به رغم اقداماتی از جمله راه‌اندازی بورس کالا و رغبت سرمایه‌گذاران برای احداث صنعت بسته‌بندی که در چند سال اخیر برای حمایت از زعفران‌کاران صورت گرفته، کمبود صنایع بسته‌بندی و خروج فله‌ای زعفران از کشور باعث شده این محصول پس از بسته بندی مناسب در خارج کشور با چند برابر قیمت دوباره وارد بازار شود که این امر ضربات جبران ناپذیر بر اقتصاد کشور وارد کرده است.
دولت با هدف حمایت از کشاورزان، طرح خرید حمایتی زعفران را از هشتم آبان آغاز کرد که تا 30 آذر ماه ادامه داشت و در این راستا پوشال معمولی، پوشال مرغوب، شبه نگین و نگین به ترتیب به قیمت کیلویی 82 میلیون، 90 میلیون، 95 میلیون و 105 میلیون ریال از کشاورزان خریداری شد و تسویه حساب با کشاورزان نیز بر اساس چک لیست‌های ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان‌ها انجام شده است.
تولید بیش از 14 تن زعفران در مه‌ولات
مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات از تولید 14 تن و 400 کیلوگرم زعفران به ارزش یکهزار و 180 میلیارد ریال در این شهرستان خبر داد و گفت: محصول زعفران در مراحل مختلف فصل کاشت، داشت و برداشت، برای سه هزار و 500 نفر از افراد جویای کار به صورت موقت شغل ایجاد می‌کند که در صورت احداث صنعت بسته بندی، نرخ بیکاری در این شهرستان کاهش چشمگیر خواهد داشت.
رمضانعلی قاسمی افزود: با هدف افزایش سطح آگاهی و دانش بهره برداران و افزایش راندمان تولید و فرآوری بهداشتی محصول زعفران، کلاس‌های آموزشی درزمینه کاشت ،داشت، برداشت و فرآوری بهداشتی این محصول در روستاهای این شهرستان برگزار شد و همچنین جلساتی با حضور نماینده فرمانداری، بخشداری، شهردار و شورای اسلامی شادمهر و اعضای دهیاری و شورای اسلامی دوغ آباد و مسوولان ادارات صنعت، معدن، تجارت، سازمان تعاون روستایی و نیروی انتظامی پیرامون ساماندهی بازار گل زعفران تشکیل و مصوبات آن نیز به طور کامل اجرا شد.
وی کمبود نیروی کار هنگام فصل برداشت و نبود صنایع بسته بندی محصول زعفران را از جمله مشکلات کشاورزان مه‌ولات عنوان کرد و گفت: وجود دلالان و واسطه‌ها هنگام فصل برداشت باعث شده است زعفران‌کاران منطقه، محصول تولیدی خود را با قیمت ناچیز به این افراد بفروشند تا کمتر دچار ضرر و زیان شوند.
خسارت سرما به مزارع زعفران
مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات افزود: با توجه به وقوع سرما در اوایل آذر ماه امسال، مزارع زعفران که در مرحله آغاز گل‌دهی بود، دچار خسارت شد و این امر باعش کاهش سطح تولید این محصول گردید.
قاسمی با بیان اینکه با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته توسط کارشناسان جهاد کشاورزی مه‌ولات، میزان خسارت وارده به غنچه و گل زعفران قابل توجه بوده است ادامه داد: میزان خسارت وارده به 70 درصد مزارع زعفران این خطه 30 تا 35 درصد برآورد شده است.
وی گفت: برداشت امسال زعفران در مه‌ولات نسبت به پارسال حدود سه تن کاهش یافت که ارزش ریالی آن نیز 20 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی افزود: نداشتن مدیریت صحیح کشاورزان در زمان آبیاری، کم استفاده کردن از کود و سم و مبارزه نکردن با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز، از دیگر عوامل کاهش سطح تولید زعفران در این شهرستان بوده است.
مدیرجهاد کشاورزی مه‌ولات ادامه داد: از ابتدای امسال، کود مورد نیاز زعفران‌کاران توسط عاملان مجاز در شهرستان توزیع شد و اطلاع رسانی لازم نیز به بهره‌برداران برای خرید کود سهمیه بندی به کشاورزان صورت گرفت و تاکنون از سهمیه تخصیصی کود پتاس در سال جاری 40 درصد جذب شده است.
وجود واسطه‌ها و دلالان از عمده مشکلات زعفران کاران
یک کشاورز مه‌ولاتی در این باره گفـت: بزرگترین مشکل کشاورزان این شهرستان هنگام جمع آوری محصول، حمایت نکردن مسوولان و وجود واسطه‌ها و دلالان است به طوری که در هنگام برداشت زعفران به خاطر وضعیت نامناسب اقتصادی، مجبور هستیم محصول زعفران را به قیمت ناچیز به دلالان بفروشیم و این امر باعث می‌شود تمام زحمات ما به هدر برود.
محمدباقر فهیم شادمهری افزود: دیگر مشکل ما کم آبی است چرا که در شهرستان مه‌ولات چاه‌های کشاورزی را بیش از پنج ماه خاموش می‌کنند و مزارع زعفران که احتیاج به چهار بار آبیاری در سال دارد، 2 تا سه بار آبیاری می‌شود.
وی ادامه داد: اگر حق برداشت آب از چاه‌های کشاورزی بیشتر شود، بالاترین خدمت به کشاورزان این شهرستان است که بیشترین تولید زعفران را در اختیار دارند.
محمد رضازاده دیگر کشاورز مه‌ولاتی هم گفت: از جهاد کشاورزی درخواست کود به قیمت دولتی به مقدار مورد نیاز داریم چون نبود آب از یک طرف و سرمازدگی محصولات از طرف دیگر باعث کاهش سطح تولید زعفران در این شهرستان شده است.
غلام رجبی نیز دیگر کشاورز این شهرستان با قدردانی از جهاد کشاورزی به خاطر خرید حمایتی زعفران به نرخ مصوب اظهار داشت: همه ساله از هر هکتار زمین زعفران حدود یک تن از این محصول برداشت می‌شد اما طی یکی دو سال اخیر با کاهش 60 درصدی، برداشت زعفران از هر هکتار به 400 تا 450 کیلو کاهش یافته که جهاد کشاورزی باید در این خصوص چاره اندیشی کند.
فیض آباد، مرکز شهرستان 50 هزار نفری مه‌ولات در 207 کیلومتری مشهد واقع است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

تردد 24 ساعت گذشته در خراسان جنوبی 84 درصد کاهش یافت

تصادف در محور نهبندان - بیرجند 2 کشته و 5 مصدوم داشت

آغاز آموزش‌های الکترونیکی دانشجویان از هفته آینده

تولد نوزاد مادر کرونایی در اسفراین

ترددها در خراسان‌جنوبی 84 درصد کاهش داشته است

توزیع بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی

رزم حسینی: خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز است

88 درصد خانوارهای خراسان جنوبی غربالگری شدند

اقدامات جوانان نیشابور در مقابله با کرونا

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

استاندار: وضعیت خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان قرمز است

معاون استاندار خراسان رضوی درگذشت پیشکسوت صنعت این استان را تسلیت گفت

شهرداری مشهد از گروه‌های فعال در پویش مقابله با کرونا حمایت می‌کند

بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی توزیع شده است

تعطیلی کارگاه تولید ژل ضدعفونی تقلبی در مشهد

خسارت 860 میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان کاشمر

بیش از 97 درصد صنوف خراسان جنوبی تعطیل هستند

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

بازگشت سومین گروه از زائران بحرینی به وطنشان

استاندار: خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

قدردانی وزیر کشور از استاندار و مسوولان خراسان جنوبی

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

پلمب 5 کارخانه خراسان شمالی به دلیل رعایت نکردن بهداشت

ورود خودروی غیربومی به مشهد در روز 13 فروردین انگشت شمار بود

گوشت در خراسان رضوی باید به صورت بسته‌بندی عرضه شود

وقوع وزش باد شدید و تگرگ در خراسان جنوبی

شناسایی 10 مورد جدید ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی

خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز

آغاز آموزش‌های الکترونیکی خراسان رضوی از هفته آینده

ضدعفونی خودروهای ورودی به مشهد/ راه‌اندازی جایگاه ضدعفونی افراد

خانه احزاب خراسان رضوی تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را خواستار شد

بسیج پزشکی خراسان رضوی سامانه ویزیت مطب برخط راه‌اندازی کرد

86 میلیون تومان برای پیشگیری از کرونا در خراسان‌جنوبی اختصاص یافت

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

تقدیر وزیر کشور از استاندار خراسان جنوبی برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

قدردانی وزیر کشور از استاندار خراسان رضوی

توفان با سرعت 90 کیلومتر شهرستان جوین را درنوردید

300 هزار نفر در تربت‌حیدریه غربالگری کرونا شدند

تشویق کودکان به مطالعه نیازمند همت‌ جمعی است

کرونا سفرهای هوایی خراسان شمالی را کاهش داد

سیل گلستان به عشایر کوچرو خراسان شمالی آسیب نرساند

هشدار هواشناسی خراسان شمالی در مورد وقوع سیل

ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد تا 17 فروردین تعطیل است

13 هزار خودرو در جاده‌های خراسان رضوی بازگردانده شد

13 هزار خدمت روانشناسی مرتبط با کرونا در خراسان رضوی ارائه شد

مرز ریلی سرخس به طور موقت بسته شد

سامانه مشاوره سلامت روان در دانشگاه حکیم سبزواری راه‌اندازی شد