پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون هلال احمر خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا:

چقدر برای زلزله آماده‌اید؟ مقالات

چقدر برای زلزله آماده‌اید؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی گفت: نکته بسیار مهم در مورد زلزله آماده شدن قبل از آن و ضرورت آموزش در مورد مواجه شدن با آن است تا بتوان در هنگام وقوع این پدیده به بهترین شرایط از آن عبور کرد.

مسلم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آموزش‌هایی که باید در مورد زلزله کسب شود، شامل؛ چند گونه اقدامات قبل از زلزله، اقدامات حین زلزله و اقدامات بعد از زلزله است.
وی با بیان اینکه قبل از هر نکته‌ای باید مخاطره و زلزله را بشناسیم، افزود: بحث بعدی که ما باید به آن اشاره کنیم بحث مکان‌های امن و ناامن است که باید پیش از وقوع زلزله آن‌ها را شناسایی کنیم.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: محل‌های امن معمولا زیر میزهای محکم است که در هنگام زلزله می‌توان زیر آن پناه گرفت؛ همچنین کنار دیوارهای حامل و دور از پنجره‌ها باشیم و در فاصله‌ای دورتر از وسایل بزرگی که احتمال سقوط دارند، نیز مکان مناسبی برای پناهگیری است.
حسینی با بیان اینکه محل‌های ناامن، کنار دیوارهای خارجی است که نباید کنار دیوارهای خارجی قرار گرفته و به سمت درب‌های خروجی برویم، تصریح کرد: در هنگام زلزله نباید از آسانسور استفاده کنیم و در آشپزخانه نیز نباید قرار بگیریم.
وی با اشاره به اینکه مورد بعدی که بسیارحائز اهمیت است نقشه خطر محل زندگی ما است، اظهار کرد: باید این نقشه را برای خانواده و در محل کار خود برای همکارانمان ترسیم کنیم که اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد، بدانیم که چه محل‌هایی امن و چه محل‌هایی ناامن است.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به ارزیابی خطرهای سازه‌ای و خطرهای غیرسازه‌ای، افزود: در یک ساختمان یک اجزای سازه‌ای شامل؛ سقف، ستون‌ها و دیوارها وجود دارد که این سقف و ستون‌ها باید براساس آن استاندارهایی که در ساخت و ساز مطرح است آماده شده باشد.
حسینی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین علت تلفاتی که در زلزله در کشور وجود دارد، مقاوم نبودن سازه‌هاست، ادامه داد: خطرهای غیر سازه‌ای هر وسیله‌ای غیر از سقف و ستون و دیوارها مانند کمدها و لوسترها هستند که این وسایل در هنگام زلزله ممکن است پرتاب شده و یا سد راه شوند.
وی با بیان اینکه می‌توانیم این وسایل را مستحکم کرده و وسایل سنگین را در پایین طبقات کمد یا کابینت قرار دهیم، افزود: تاسیسات باید کنترل شده و کیف شرایط اضطرار نیز تهیه شود که می‌تواند انسان را تا 72 ساعت زنده نگه دارد.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه داشتن جعبه کمک‌های اولیه نیز توصیه می‌شود، ادامه داد: در این کیف باید لباس گرم موجود باشد و هرچند وقت یک بار لازم است این کیف را شارژ کنیم.
حسینی با تاکید بر اهمیت برگزاری مانورهای آموزشی، تصریح کرد: حتما باید هر شش ماه یک بار این مانورها را با اعضای خانواده تمرین کرده و کمک‌های اولیه را آموزش ببینیم.
اقدامات حین زلزله
وی ادامه داد: اولین اقداماتی که باید در هنگام وقوع زلزله انجام داد، حفظ خونسردی و آرامش و سپس عمل به آن چیزی است که پیش از این یاد گرفتیم.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: اگر در هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستیم و احتمال سقوط وسایلی مانند لوستر یا تابلو وجود دارد، می‌توانیم بالشت را روی صورتمان گذاشته و از سر و گردن محافظت کنیم.
حسینی با تاکید بر کمک به افراد آسیب‌پذیر، ادامه داد: اگر احتمال سقوط اشیاء و وسایل وجود دارد، باید به مکان امن دیگری برویم و پناهگیری را انجام دهیم.
وی افزود: اگر داخل آسانسور بودیم، باید نزدیک‌ترین طبقه را انتخاب کرده و دراولین توقف از آسانسور پیاده شویم و اگر در داخل خودرو بودیم و خودرو درحال حرکت است، باید در یک محل امن متوقف شویم و لازم است از کنار تیرهای برق و ساختمان‌ها فاصله بگیریم.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: اگر در هنگام زلزله زیر آوار ماندیم، نباید به هیچ وجه کبریت روشن کنیم، باید جلوی دهان را با یک پارچه بپوشانیم تا مانع از ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی و دهان شود.
حسینی با بیان اینکه باید از فریاد زدن بپرهیزیم، افزود: باید به دیوار یا وسایلی که در نزدیکی ما هستند، ضربه بزنیم تا امدادرسان‌ها را متوجه حضور خود کنیم.
وی با اشاره به اینکه نباید زیر آوار جا به جا شد، تصریح کرد: اگر در خانه‌های خشتی و گلی هستیم، باید با دست‌ها و بازوها از سر و گردن محافظ کنیم و سریعا خود را به یک محوطه و منطقه آزاد برسانیم.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: اگر در هنگام زلزله، در سینما یا ورزشگاه یا از این قبیل اماکن بودیم، حتما باید روی صندلی خود نشسته، سرها را به سمت زانو خم کرده و با دست و بازوهای خود از سر و گردن محافظت کنیم و هیچ وقت به سمت درب‌ها نرویم.
ضرورت‌های پس از زلزله
حسینی ادامه داد: امدادگران هلال احمر آموزش‌های لازم را دیده‌اند، اما افرادی که کمک کنند و افراد را از زیر آوار بیرون آورند، وجود ندارد.
وی افزود: گاهی اوقات وسعت حادثه به اندازه‌ای است که با تعداد امدادگران متناسب نیست و به همین علت آموزش دیدن توسط افراد ضروری است.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: پس از زلزله باید مراقب پس لرزه‌ها باشیم چراکه معمولا پس لرزه‌ها در ساعات اولیه بعد از زلزله اتفاق می‌افتند.
حسینی ادامه داد: در این زمان باید تاسیسات کنترل شوند و درب کمدها باید به آهستگی باز شود چراکه احتمال سقوط اشیاء وجود دارد.
وی با بیان اینکه در این زمان باید به توصیه نیروهای امدادی گوش داده و عمل کنیم، یادآور شد: پس از زلزله باید اخبار را از طریق رادیو و منابع خبری معتبر دنبال کرده و از شایعه‌پراکنی خودداری کنیم.
معاون آموزش و پژوهش هلال احمر خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: پس از زلزله و هنگام بازگشت به خانه، باید حتما افراد در محل امن بخوابند و یک نفر نیز بیدار بوده و راه خروج نیز باز باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

تردد 24 ساعت گذشته در خراسان جنوبی 84 درصد کاهش یافت

تصادف در محور نهبندان - بیرجند 2 کشته و 5 مصدوم داشت

آغاز آموزش‌های الکترونیکی دانشجویان از هفته آینده

تولد نوزاد مادر کرونایی در اسفراین

ترددها در خراسان‌جنوبی 84 درصد کاهش داشته است

توزیع بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی

رزم حسینی: خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز است

88 درصد خانوارهای خراسان جنوبی غربالگری شدند

اقدامات جوانان نیشابور در مقابله با کرونا

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

استاندار: وضعیت خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان قرمز است

معاون استاندار خراسان رضوی درگذشت پیشکسوت صنعت این استان را تسلیت گفت

شهرداری مشهد از گروه‌های فعال در پویش مقابله با کرونا حمایت می‌کند

بیش از 3 میلیون ماسک در خراسان رضوی توزیع شده است

تعطیلی کارگاه تولید ژل ضدعفونی تقلبی در مشهد

خسارت 860 میلیارد ریالی تگرگ به کشاورزان کاشمر

بیش از 97 درصد صنوف خراسان جنوبی تعطیل هستند

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

بازگشت سومین گروه از زائران بحرینی به وطنشان

استاندار: خراسان رضوی از نظر کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

قدردانی وزیر کشور از استاندار و مسوولان خراسان جنوبی

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

پلمب 5 کارخانه خراسان شمالی به دلیل رعایت نکردن بهداشت

ورود خودروی غیربومی به مشهد در روز 13 فروردین انگشت شمار بود

گوشت در خراسان رضوی باید به صورت بسته‌بندی عرضه شود

وقوع وزش باد شدید و تگرگ در خراسان جنوبی

شناسایی 10 مورد جدید ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی

خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز

آغاز آموزش‌های الکترونیکی خراسان رضوی از هفته آینده

ضدعفونی خودروهای ورودی به مشهد/ راه‌اندازی جایگاه ضدعفونی افراد

خانه احزاب خراسان رضوی تمدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را خواستار شد

بسیج پزشکی خراسان رضوی سامانه ویزیت مطب برخط راه‌اندازی کرد

86 میلیون تومان برای پیشگیری از کرونا در خراسان‌جنوبی اختصاص یافت

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

تقدیر وزیر کشور از استاندار خراسان جنوبی برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

قدردانی وزیر کشور از استاندار خراسان رضوی

توفان با سرعت 90 کیلومتر شهرستان جوین را درنوردید

300 هزار نفر در تربت‌حیدریه غربالگری کرونا شدند

تشویق کودکان به مطالعه نیازمند همت‌ جمعی است

کرونا سفرهای هوایی خراسان شمالی را کاهش داد

سیل گلستان به عشایر کوچرو خراسان شمالی آسیب نرساند

هشدار هواشناسی خراسان شمالی در مورد وقوع سیل

ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد تا 17 فروردین تعطیل است

13 هزار خودرو در جاده‌های خراسان رضوی بازگردانده شد

13 هزار خدمت روانشناسی مرتبط با کرونا در خراسان رضوی ارائه شد

مرز ریلی سرخس به طور موقت بسته شد

سامانه مشاوره سلامت روان در دانشگاه حکیم سبزواری راه‌اندازی شد