پیام خراسان

آخرين مطالب

گردشگری غذا؛ رنگ زیبای فرهنگ و عطر دل‌انگیز خاطره فرهنگي

گردشگری غذا؛ رنگ زیبای فرهنگ و عطر دل‌انگیز خاطره
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- گردشگری غذا که طی سالهای اخیر مورد اقبال در صنعت گردشگری جهان قرار گرفته است به مرور به یکی از انواع گردشگری با هویتی مستقل تبدیل می‌شود به این معنا که سفر با هدف تجربه طعم غذاهای بومی و محلی هر منطقه و کشور به یکی از اهداف رایج آن بدل شده است.

در عصر حاضر به تدریج گردشگران که گردش و سفر در تاریخ، ورزش، طبیعت و فرهنگ سایر ملل و اقوام را در سفرها تجربه کرده‌اند به واسطه میل انسان به تغییر به دنبال تجربه‌های جدید می‌روند و در این مسیر توجه به حس دلنشین خوردن غذاهای بومی، سنتی و محلی به یکی از تفریحات سالم و با استقبال و جذابیت بالای گردشگران بدل شده است به گونه‌ای که تا پیش از این گردشگری غذایی را می‌ شد به عنوان زیر مجموعه و مکمل سایر انواع گردشگری و صرفا با هدف تجربه فرهنگ غذایی مردم میزبان شناخت اما امروزه گردشگری غذایی در حال تبدیل شدن به یکی از انواع مستقل گردشگری و البته توام با تخصص است.
تاثیر غذا، خوراک و نوشیدنی بر جذب گردشگر به گونه‌ای است که "غذا" به عنوان یکی از نمادهای اصلی معرف و نشانه فرهنگ، سنت، خلق و خو و دیدگاه‌های زیستی مردمان هر جامعه محسوب می‌شود و در صورتی که هدف گردشگران را آشنایی با فرهنگ، سنت و سابقه تاریخی هر خطه بدانیم غذاهای بومی و محلی در این زمینه یار و پیام رسان خوبی می‌توانند باشند.
گردشگری خوراک و نوشیدنی یا فود توریسم(food tourism یا food travel) از مهمترین اشکال گردشگری است که نقش مهمی در جذب گردشگر داخلی و البته خارجی دارد.
از دیدگاه متخصصان و صاحبنظران مردم شناس؛ فرهنگ غذا، خوراکیها و نوشیدنیها جایگاهی خاص در آداب، رسوم، اخلاقیات و خلقیات انسانها دارد. از این حیث غذا عنصری کلیدی در حوزه مردم‌شناسی، انسان‌شناسی و تمدنی محسوب می‌شود.
گردشگری غذا امروزه بازاری با گردش مالی بسیار بالا دارد به طور مثال میل و علاقه شدید به وجود آمده در انسانها برای استفاده از غذای سالم و به تعبیری غذای حلال به حدی رشد یافته که دیگر طالبان غذای حلال را نمی‌توان صرفا کشورهای اسلامی دانست بنابراین ایران به واسطه فعالیت و ارائه خدمات به صورت حلال در نحوه ارائه خدمات و شیوه های پخت و تهیه غذا با رعایت اصول اسلامی، شایسته سهمی جدی و قابل توجه در بازار غذای حلال و البته جذب گردشگران غذایی و علاقه‌مند به تجربه غذاهای جدید است.
به یقین اطلاع رسانی و معرفی ظرفیتها و تنوع غذایی موجود در کشورمان اهمیت به سزایی در معرفی هر چه بهتر و جذب گردشگران دارد و چون شیوه طبخ غذای ایران بعد از سبک پخت غذای چینی و رومی سومین سبک شناخته شده در جهان است به خوبی می‌توان با معرفی این سبک به جهانیان نسبت به جذب گردشگران خارجی موفقیت شایسته‌ای کسب کرد.
خراسان رضوی و مشهد الرضا(ع) با میزبانی سالانه حدود 35 میلیون گردشگر داخلی و خارجی و میزبانی بیش از یک سوم گردشگران خارجی ورودی به کشور از جایگاهی اثربخش و مهم برای معرفی، ظرفیت سازی و تقویت گردشگری غذایی و معرفی هرچه بیشتر و بهتر خوراک و غذای ایرانی برخوردار است.
ثبت ملی دو غذای شله مشهدی و شیشلیک شاندیز در فهرست آثار معنوی کشور نشانگر قدمت و تاریخچه طولانی پخت غذاهایی از این دست در خطه خراسان رضوی است.
شله مشهدی، شیشلیک، کباب، دیزی سنگی، دیگچه، کوکوی شیرین، چنگالی، حلیم نیشابوری، حلیم قوچانی، حلیم مشهدی، انواع آش، کباب دنده، چلو ماهیچه و چلوگوشت از دیگر غذاهایی است که در خطه خراسان بسیار شناخته شده است.
کمتر گردشگر و مسافری است که به مشهد آمده باشد و به مناطق گردشگری طرقبه و شاندیز نرفته و تجربه خوردن غذاهایی مانند شیشلیک، جوجه، کباب دنده، چلوماهیچه و چلوگوشت را نداشته باشد.
تنوع غذایی بسیار فراوان در ایران و به تبع آن خطه خراسان که برگرفته از ویژگی‌های طبیعی، آب و هوایی و فرهنگی هر منطقه است ظرفیت بسیاری برای جذب گردشگر غذا ایجاد کرده است.
برگزاری جشنواره های غذایی و برپایی تورهای غذا برای آموزش پخت غذاهای محلی و افزایش گردشگرانی که به دنبال تنوع غذایی در محیط های سنتی هستند به ایجاد گردشگری غذا منجر شده که توسعه و گسترش آن در سالیان اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است.
جذابیت و محبوبیت غذا برای گردشگران
رییس اتحادیه صنف رستوران، چلوکباب، آشپزخانه، کباب و حلیم مشهد گفت: گردشگری غذا ظرفیتی جذاب و غنی در خطه خراسان و محبوب گردشگران خارجی و داخلی محسوب می‌شود.
حسن امیریان افزود: بیشتر میهمانان خارجی رستورانهای کلانشهر مشهد را گردشگرانی از کشورهای خلیج فارس به خصوص کشور عراق تشکیل می‌دهند به طوری که از 100 درصد گردشگران خارجی حدود 70 درصد از عراق و بقیه از کشورهایی مانندعمان، کویت و قطر هستند.
وی اضافه کرد: سه غذای مورد توجه و سفارش گردشگران خارجی به ترتیب شیشلیک، چلوگوشت و ماهیچه است که بسیار در بین این گردشگران پرطرفدار است.
رییس اتحادیه صنف رستوران، چلوکباب، آشپزخانه، کباب و حلیم مشهد گفت: در حال حاضر بهترین تفریح مردم غذاخوردن و رفتن به رستورانهاست و به رغم همه فشارهای اقتصادی هنوز هم مردم به گردشگری غذایی توجه ویژه ای دارند.
امیریان بیشترین غذاهای مورد توجه مردم ایران و سفارش آنان را به ترتیب قورمه سبزی، قیمه و چلوکباب اعلام کرد و افزود: البته توجه به غذاهایی مانند شیشلیک و ماهیچه نیز از سوی ایرانیان وجود دارد اما غذاهای سنتی مانند چلوکباب و قیمه از سفارش بیشتری برخوردار است.
وی با اشاره به فعالیت 850 واحد رستورانی مجاز در کلانشهر مشهد که زیر پوشش این اتحادیه هستند ادامه داد: علاوه بر این، 250 واحد دیگر که تمامی مراحل فعالیت خود را طی کرده‌ و استعلامات را هم گرفته‌اند هم اکنون معطل دریافت مجوز بهداشت و پارکینگ هستند.
او اضافه کرد: به صورت میانگین هر یک از 850 واحد دارای پروانه فعالیت زیر پوشش روزانه 100 مشتری دارند که رقم خوب و قابل قبولی محسوب می‌شود.
غفلت از معرفی سنت غذایی برای نسل جوان
رییس اتحادیه صنف رستوران، چلوکباب، آشپزخانه، کباب و حلیم مشهد با اشاره به اهمیت و جایگاه غذاهای سنتی و بومی در طب سنتی و سلامت انسانها افزود: متاسفانه نسل جوان و نوجوان بیشتر به سمت استفاده از انواع غذاهای فست‌فود و سریع‌پز گرایش دارند و نزدیکی و آشنایی کمتری با فواید و مزایای غذاهای سنتی ایرانی دارند.
امیریان گفت: لازم است با فرهنگ‌سازی و آموزش ساخت غذاهای سنتی و بومی به نسل جوان علاوه بر معرفی فرهنگ و هویت ایرانی، توجه آنان را به جنبه سلامتی و تغذیه‌ای این غذاها نیز جلب و هدایت کرد.
وی ادامه داد: جوانان می‌توانند با نظاره جذابیت و محبوبیت غذاهای ایرانی در بین گردشگران خارجی از شدت لذیذ بودن این غذاها و اهمیت آنها برای گردشگران خارجی مطلع شوند.
او با اشاره به اینکه غذاهای ایرانی به شدت محبوب گردشگران خارجی است اضافه کرد: کشور ایران از خاویار به عنوان بهترین منبع غذایی در جهان برخوردار است و در کنار آن مشهد نیز با توجه به کیفیت غذاهایی که دارد در حقیقت دارنده بهترین غذاهای غرب آسیا و مورد توجه و محبوبیت گردشگران خارجی است.
غذاها نمادهای فرهنگی جامعه‌اند
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این زمینه معتقد است که غذاها نمادهای فرهنگی جامعه هستند و می‌توان از طریق بسط و ترویج آنها به نوعی فرهنگ را نیز انتقال داد.
ابوالفضل مکرمی فر با اشاره به ظرفیت‌های زیاد خراسان رضوی برای جذب گردشگر در حوزه غذاهای بومی و محلی گفت: تنوع اقلیمی و قومی در ایران باعث شده تا غذاهای ایرانی نیز دارای تنوع زیادی باشد و به تبع آن در این استان نیز شاهد تنوع و تعدد فراوانی در غذاها و نیز تفاوتهای مثبت در شیوه‌های پخت هستیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر گردشگری غذا به نوعی مکمل دیگر انواع گردشگری‌ها محسوب می‌شود و معروف‌ترین غذاهای ایران شامل چلوکباب، قورمه سبزی، فسنجان، دیزی سنگی، زرشک پلو با مرغ، لوبیا پلو، خورشت قیمه، آش رشته و شیشلیک محسوب می‌شود که بخش عمده این غذاها در خراسان رضوی یافت می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان اینکه چلوکباب از جمله غذاهای تاریخی و قدیمی است افزود: شیشلیک شاندیز و شله مشهد نیز دو غذای ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی کشور است که هر دو متعلق به استان خراسان رضوی است.
مکرمی فر با بیان اینکه ظرفیت‌های زیاد در فرهنگ غذایی و پخت و پز در خراسان رضوی می‌تواند برای توسعه گردشگری و افزایش مدت ماندگاری گردشگران نقش موثری داشته باشد ادامه داد: بسیاری از غذاهای بومی استان در عرصه ملی و بین المللی شناخته شده اند که از آن جمله می‌توان به شله مشهدی و شیشلیک شاندیز اشاره کرد.
وی تاکید کرد: گردشگری غذایی فرصت و ظرفیتی نو در عرصه گردشگری است که می‌توان با پر رنگ کردن آن در کنار سایر جذابیت‌های موجود، شمار بیشتری از گردشگران را جذب کرد.
شاندیز شهر شیشلیک
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بینالود نیز گفت: گردشگرانی که به مشهد می آیند به این شهرستان که به نام طرقبه - شاندیز شهرت دارد و جاذبه‌های غذایی آن توجه ویژه ای دارند و اهمیت غذایی شاندیز برای آنها به حدی است که شهر شاندیز توسط گردشگران داخلی و خارجی بیشتر به نام شهر شیشلیک شناخته می‌شود.
علی اکبر احمدزاده افزود: این غذا با قدمتی بیش از 50 سال و با معرفی مناسب در کشور و عرصه بین‌المللی به عنوان غذای اصلی مورد تقاضای گردشگران محسوب می شود که در سال 1395 در فهرست معنوی به نام شهر شاندیز ثبت ملی شد.
وی ادامه داد: در کنار شیشلیک شاندیز، در شهر طرقبه نیز دیزی سنگی، جوجه کباب، کباب لقمه، ماهیچه و چلوگوشت به عنوان غذای اصلی مورد اقبال گردشگران است همچنین خوراکی هایی مانند بستنی، سمنو و خشکبار طرقبه نیز در میان گردشگران تقاضای بسیاری دارد.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین کافه هنر معلولان در خراسان جنوبی افتتاح شد

مشهد میزبان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم شد

ارائه 666 طرح اشتغالزایی از سوی دهیاران خراسان شمالی به وزارت کشور

صدمه جبران‌ناپذیر فعالیت تورهای غیر مجاز به بدنه گردشگری

توجه به مشترکات مذاهب اسلامی راه عزت مسلمانان است

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 29 بهمن

هم افزایی بین روابط عمومی ها برای معرفی خراسان شمالی در سطح ملی و بین المللی

نمایش آثار نقاشی هنرمند بجنوردی در قاب نگارستان بجنورد

«بازی»؛ یک کمدی درباره تنهایی آدم‌هاست

عناوین روزنامه‌های 28 بهمن خراسان رضوی

بهنوش طباطبایی با سه نقش متفاوت در شهرزاد + عکس

نوع اندیشه ورزی سیاست و حکومت در تاریخ ایران کمتر مورد نقد قرار گرفته است

می‌توان برای شکوه و زوال در اندیشه ایرانشهری 10 جلد کتاب نوشت

مجاهدت در مسیر تزکیه نفس رمز رسیدن به کمالات انسانی است

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 27 بهمن

عکس های مهدی پاکدل، هنگامه قاضیانی، رویا تیموریان و مسعود رایگان در "همگناه"

بیش از 11000 نفر از مردم خراسان شمالی از فیلم های جشنواره فجر دیدن کردند

همایش فرهنگ فاطمی در مشهد برگزار شد

هفته فجر هنر در خطه خورشید

عناوین روزنامه‌های 26 بهمن ماه خراسان رضوی

برترین سریال های انقلابی 40 سال اخیر + عکس

شوخی مهران مدیری با قطعی اینترنت و بنزین سه هزار تومانی و رمز دوم پویا!

گردشگری زمستانه در خراسان شمالی با مشارکت بخش خصوصی رونق می‌یابد

هیأت انتخاب جشنواره هنرهای نمایشی‌ خانه‌ بهار معرفی شدند

تحول در حوزه گردشگری استان با بهسازی بند دره

هفت اثر تاریخی خراسان رضوی نامزد ثبت جهانی شد

سرخط مطبوعات 23 بهمن خراسان جنوبی

2625 اثر به جشنواره کویر و زندگی طبس ارسال شد/شرکت 408 هنرمند

1400 دانش آموز خراسان جنوبی آموزش های پای درس ماه را فرا گرفتند

برگزاری اربعین شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در شهرستان بشرویه

مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود

درخشش رادیو تئاتر خراسان جنوبی در جشنواره فجر

6 گروه موسیقی خراسان رضوی به جشنواره فجر راه یافتند

نشست «انقلاب اسلامی در خارج از مرزها» در جهاددانشگاهی خراسان‌شمالی برگزار شد

معرفی فیلم‌های هفتمین روز از جشنواره فیلم فجر مشهد

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

بازگشت مهران احمدی با دو کودک افریقایی به "پایتخت" + عکس

آگاهی‌بخشی، رسالت نمایش «آنومی» است

سرخط مطبوعات 20 بهمن خراسان جنوبی

برگی از خاطرات مردان انقلابی بیرجند/ هر روزمان 22 بهمن 57 است

"پسرکشی" جایگزین "خورشید" در جشنواره فیلم فجر مشهد شد

تغییرات تازه و عجیب کتب درسی

ایجاد مراکز آموزشی شبانه‌روزی؛ راهی برای ادامه تحصیل دانش آموزان

ثبت 655 اثر از خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 20 بهمن

معرفی فیلم‌های پنجمین روز از جشنواره فیلم مشهد

جشنواره فیلم فجر، جشن آشتی مردم با سینماهاست

توجه به مسجد برای برای عملیاتی کردن بیانیه گام دوم

روزانه 420 دانش آموز مشهدی فیلمهای جشنواره فجر را تماشا می‌کنند

صدور 1100 مجوز برای مترجمان و راهنمایان گردشگری سلامت خراسان رضوی