پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

مشکلات روزبازارهای بیرجند از نگاه مردم/مسئولان در انتظار اعتراض اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- شهروندان بیرجندی از وجود برخی مشکلات در چهارشنبه بازار بهشتی و بازارهای کوچک حاشیه خیابان ها رنج می برند این در حالی است که مسئولان برای رسیدگی در انتظار شکایت رسمی شهروندان هستند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: این روزها اهمیت نقش بازار روز برای خرید آسان و دسترسی به انواع مایحتاج زندگی بر کسی پوشیده نیست بنابراین تأمین دسترسی راحت و مناسب شهروندان به انواع خدمات شهری از اهداف مهم برنامه‌ریزی شهری محسوب می‌شود.
بدون شک احداث این بازارها بر مبنای برنامه‌ریزی های صحیح به خصوص در مقیاس محله‌ای در افزایش رفاه حال شهروندان تأثیر بسزایی دارد.
اگرچه متولیان در شهرستان بیرجند با داشتن هشت روز بازار و دو بازار هفتگی گام‌های ارزنده‌ای در دسترسی آسان شهروندان به کالاها برداشته‌اند اما گزارش‌های میدانی از گلایه‌مندی هایی حکایت می‌کند که سهم عمده‌ای از این نارضایتی‌ها متوجه چهارشنبه بازار بیرجند است.
نحوه عرضه نامناسب، نبود پارکینگ و کمبود فضا از جمله مواردی است که پای شهروندان را به دایره اعتراضات کشانده است‌. حضور برخی دست فروشان در حاشیه چهارشنبه بازار هم غبار نارضایتی‌ها را بر این مکان مهمان کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع هستند.
اگرچه انتقال چهارشنبه بازار به شمال شهر بیرجند از گام مسئولان ذیربط برای تأمین رفاه مردم و دسترسی بهتر شهروندان به کالاهای اساسی بود اما با عدم استقبال مواجه شد.
اکنون سرنوشت بازار ترمینال بیرجند در انتظار برگزاری کمیسیون و تصمیم‌گیری مسئولان است. این در حالی است که شاید تصمیم‌گیری قاطع متولیان می‌توانست پیش از بروز این نارضایتی‌ها، مشکلات احتمالی را رفع کند.

گلایه شهروندان از روز بازارها
یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر پیرامون وضعیت بازار روزهای بیرجند بیان کرد: برخورداری بازار روز از معیارهایی مانند نظافت، فضای کافی و پارکینگ مشوقی برای شهروندان بوده که کمتر مورد توجه متولیان قرار گرفته است.
رضا طالبی ادامه داد: همچنین پاک بودن بازار از انواع زباله‌های حاصل از خرید و فروش اجناس نیازمند استقرار نیروهای خدماتی بوده تا بستر هر چه بیشتر داد و ستد برای مردم مهیا شود.
وی با بیان اینکه بیشتر مایحتاج زندگی‌ام را از روز بازارهای غفاری و پاسداران خریداری می‌کنم، افزود: اگرچه قیمت برخی کالاها در چهارشنبه بازار مناسب‌تر است اما مشکلات موجود کیفیت محصولات را پایین می‌آورد.
طالبی با اشاره به مشکلات پیش روی چهارشنبه بازار بیان کرد: کمبود پارکینگ و کمبود فضای موجود برای رفت و آمد در بازار بی رغبتی‌های زیادی را به وجود می‌آورد.
یکشنبه بازاری وجود ندارد
یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به روز بازارهای بیرجند بیان کرد: در حال حاضر چهارشنبه بازار از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و افراد زیادی به این بازار می‌روند.
سکینه غلامی با بیان اینکه وجود بسیاری از دست فروشان باعث شده تا قیمت برخی کالاها نسبت به بازار کمتر شود، افزود: کمبود فضای کافی برای رفت و آمد شهروندان، مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه قرار بود چهارشنبه بازار به مکان دیگری منتقل شود؟ گفت: قرار بود چهارشنبه بازار از خیابان بهشتی به خیابان ترمینال بیرجند منتقل شود اما استقبالی از سوی مردم و کسبه نشد.
غلامی ادامه داد: علاوه بر دور بودن مسیر، قرار گرفتن چهارشنبه بازار در کنار یکی از خیابان‌های مهم و پر تردد بیرجند خطرهای زیادی را باعث می‌شد.
وی بیان کرد: قرار بود بازار ترمینال به یکشنبه بازار تبدیل شود اما در حال حاضر یکشنبه بازاری وجود نداشته و مکان خالی است.

روز بازارهای کوچک و خودساخته مدیریت شود
یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر در گوشه و کنار بیرجند بازارهای کوچکی که اغلب میوه فروشی است، دایر شده است.
رضا میری با اشاره به فعالیت میوه فروشان سه راه اسدی گفت: تعداد زیادی از میوه فروشان در میدان خاکی کنار پل فرزان فعالیت می‌کنند که باعث مسائل بهداشتی و ترافیکی شده است.
وی ادامه داد: اکثر شهروندانی که در آن نقطه زندگی می‌کنند، از فعالیت این میوه فروشان معترض بوده که نیازمند مدیریت است.
میری با بیان اینکه این مکان به صورت خودساخته ایجاد شده و گویی مسئولان نظارتی ندارند، افزود: در شرایط پیش رو اجناس و میوه‌ها با شرایط بدی عرضه می‌شود.
فعالیت 8 روز بازار در بیرجند
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر از فعالیت هشت روز بازار در بیرجند خبر داد و افزود: همچنین بازار ابوذر از جمله بازارهای فعال در شهر بوده که قرار است به خیابان اجتهاد مهرشهر منتقل شود.
لطایفی با بیان اینکه دو چهارشنبه بازار بهشتی و بازار بلوار مسافر در شهر فعال است، اظهار کرد: قرار نیست چهارشنبه بازار بهشتی جمع شود بلکه در کنار آن، بازار بلوار مسافر هم فعالیت دارد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر تبدیل بازار بلوار مسافر به یکشنبه بازار بیان کرد: قرار است این مکان به یکشنبه بازار تبدیل شود اما در حال حاضر مجوز چهارشنبه بازار داریم.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند ادامه داد: قرار است تبدیل این مکان به یکشنبه بازار در کمیسیون مربوطه مطرح می‌شود اما هنوز مطرح نشده که به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر چهارشنبه بازار بلوار مسافر دایر است اما استقبالی فروشنده‌ها و برخی شهروندان صورت نگرفته است، گفت: چهارشنبه بازار بهشتی به دلیل قدمت قدیمی در بین مردم و کسبه شهرت و محبوبیت بیشتری دارد.

برخورد جدی با مسائل بهداشتی روز بازارها
لطایفی اظهار کرد: هدف شهرداری و سازمان‌های زیرمجموعه تسهیل کار شهروندان بوده بنابراین فعالیت دو بازار هفتگی از جمله خواسته‌های مردمی است.
وی با اشاره به مسائل موجود پیش روی چهارشنبه بازار بهشتی بیان کرد: شهروندان نسبت به امکانات بهتر، پارکینگ و فضای بازتر این بازار درخواست‌هایی دارند که امید است با برنامه‌ریزی های انجام شده رفع شود.
لطایفی با بیان اینکه مرکز بهداشت بر وضعیت بهداشتی چهارشنبه بازار نظارت می‌کند، گفت: سلامت شهروندان از اولویت‌های اول اقدامات شهرداری بوده بنابراین با هرگونه مسائل غیر بهداشتی به طور جد برخورد می‌شود.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند بیان کرد: شهروندان می‌توانند گلایه‌هایشان را از طریق شماره 32204527 به شهرداری اطلاع دهند.
شهرداری در انتظار شکایت‌های شهروندان
رئیس اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت میوه فروشان در حاشیه پل فرزان بیرجند بیان کرد: با توجه به شخصی بودن ملک، شهرداری اخطارهایی را به صاحب ملک داده است.
میرزایی ادامه داد: افراد شاکی به تبصره 20 ماده 55 شکایت کنند تا برخورد شود چراکه به دلیل شخصی بودن ملک، حق ورود به محدوده را نداریم.
وی با بیان اینکه مشکلات موجود در این مکان را می‌پذیریم اما قانون‌گذار دست ما را بسته است، تاکید کرد: شهروندان در صورت نارضایتی گلایه شأن را با تبصره 20 مطرح کنند تا به عنوان مزاحمت و مسائل بهداشتی در کمیسیون مطرح شود.
شرایط پیش روی روز بازارهای بیرجند به ویژه چهارشنبه بازار بهشتی می‌طلبد تا تصمیم‌هایی جدی در راستای ساماندهی انجام شود در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای در لابه لای فعالیت کسبه ظهور خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسابقه عکس دفاع مقدس 1399 در خراسان رضوی فراخوان داد

اتومبیلرانان برتر خراسان رضوی معرفی شدند

امام جمعه مشهد: قصد آمریکا از مذاکره تسلط بر کشور است

هزار و 132 نفر در شیروان متقاضی وام ودیعه مسکن شدند

ثبت معراج شهدای مشهد در فهرست آثار معنوی ایران

900 هکتار از کمربند سبز مشهد درختکاری شده است

آغوش باز تالاب میقان به روی پرندگان مهاجر

90 غار در استان کردستان شناسایی شده است

دارویی ارزان‌تر از رمدسیویر برای کرونا در راه است

شوک به استقلال در آستانه بازی با پاختاکور؛ وریا غفوری بازی را از دست داد

برخورد با توقف وانت‌بارهای دستفروش در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر

تحریف تاریخ برای توجیه مذاکره با آمریکاست

ساماندهی بیش از 10 هزار دستفروش به دلیل شرایط کرونایی پایتخت

تربت‌حیدریه هم در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

ظریف: آمریکا باید خسارت برجام را پرداخت کند

مری ترامپ از عمویش شکایت کرد

شمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 155 نفر رسید

افتتاح دو پروژه ورزشی به ارزش 55 میلیارد در خراسان رضوی

تا اساسنامه به تصویب نرسد، انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار نمی‌شود

اصولی: فوتبال در شهرستان‌ها باید متحول شود

تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس تعطیل نیست

کمک‌رسانی تا رفع نیاز مناطق سیلزده خراسان جنوبی ادامه دارد

نماینده سبزوار: رزم حسینی بهترین گزینه برای وزارت صنعت است

ویژگی امت اسلامی تصمیم‌گیری مستقل از شرق و غرب است

خراسان رضوی رتبه اول تولید پنبه را در کشور دارد

بانوان خراسان شمالی در مسابقات دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های کشور خوش درخشیدند

جهاد صنعتگران خراسان رضوی در نمایشگاه دفاع مقدس مشهد

طرح تاکسی‌های هوایی تا پایان سال در کشور اجرایی می‌شود

آزمون جذب کارآموز وکالت در مشهد برگزار شد

آگاهی به مسائل روز از ویژگی های مومن واقعی

آسمان خراسان رضوی طی 3 روز آینده صاف پیش‌بینی شده است

پشت پرده اعتراض یک نماینده به وزیر پیشنهادی صمت

درمان 70 درصد بیماران کرونایی با پلاسمادرمانی در مشهد

آزمایش غیراخلاقی کرونا از سوی انگلیس!

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد

جزئیات ماجرای نوزاد 5 روزه رها شده در تبریز

سقوط هواپیما در اطراف فرودگاه آزادی نظرآباد

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

تحریم‌ های جدید آمریکا به دنبال اعدام نوید افکاری

اتهام‌زنی اسرائیل علیه ایران، ترکیه و حماس

واعظی: 21روز خانه‌نشینیِ روحانی، قطعا ضرر است

حریف پرسپولیس در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا کیست؟ + روز و ساعت بازی

امام جمعه بجنورد: شهدا پشتوانه نظام و ملت هستند

جمع آوری و توقیف 318 عامل اجرایی غیر مجاز در زمینه پسماند

نشانه‌شناسی کهن‌الگوها در هنر ایران باستان

هوای پایتخت امروز در محدوده قابل قبول

تهران، خودرو، پمپ بنزین

دانش‌آموزان شطرنج باز خراسان رضوی نایب قهرمان کشور شدند

سودجویی دلال و ضرر کشاورزان خراسان شمالی قصه تلخی که ادامه دارد

گلایه رکورددار آسیا از رفتار تبعیض‌آمیز در فدراسیون دوومیدانی