پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

مشکلات روزبازارهای بیرجند از نگاه مردم/مسئولان در انتظار اعتراض اقتصادي

مشکلات روزبازارهای بیرجند از نگاه مردم/مسئولان در انتظار اعتراض
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- شهروندان بیرجندی از وجود برخی مشکلات در چهارشنبه بازار بهشتی و بازارهای کوچک حاشیه خیابان ها رنج می برند این در حالی است که مسئولان برای رسیدگی در انتظار شکایت رسمی شهروندان هستند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: این روزها اهمیت نقش بازار روز برای خرید آسان و دسترسی به انواع مایحتاج زندگی بر کسی پوشیده نیست بنابراین تأمین دسترسی راحت و مناسب شهروندان به انواع خدمات شهری از اهداف مهم برنامه‌ریزی شهری محسوب می‌شود.
بدون شک احداث این بازارها بر مبنای برنامه‌ریزی های صحیح به خصوص در مقیاس محله‌ای در افزایش رفاه حال شهروندان تأثیر بسزایی دارد.
اگرچه متولیان در شهرستان بیرجند با داشتن هشت روز بازار و دو بازار هفتگی گام‌های ارزنده‌ای در دسترسی آسان شهروندان به کالاها برداشته‌اند اما گزارش‌های میدانی از گلایه‌مندی هایی حکایت می‌کند که سهم عمده‌ای از این نارضایتی‌ها متوجه چهارشنبه بازار بیرجند است.
نحوه عرضه نامناسب، نبود پارکینگ و کمبود فضا از جمله مواردی است که پای شهروندان را به دایره اعتراضات کشانده است‌. حضور برخی دست فروشان در حاشیه چهارشنبه بازار هم غبار نارضایتی‌ها را بر این مکان مهمان کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع هستند.
اگرچه انتقال چهارشنبه بازار به شمال شهر بیرجند از گام مسئولان ذیربط برای تأمین رفاه مردم و دسترسی بهتر شهروندان به کالاهای اساسی بود اما با عدم استقبال مواجه شد.
اکنون سرنوشت بازار ترمینال بیرجند در انتظار برگزاری کمیسیون و تصمیم‌گیری مسئولان است. این در حالی است که شاید تصمیم‌گیری قاطع متولیان می‌توانست پیش از بروز این نارضایتی‌ها، مشکلات احتمالی را رفع کند.

گلایه شهروندان از روز بازارها
یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر پیرامون وضعیت بازار روزهای بیرجند بیان کرد: برخورداری بازار روز از معیارهایی مانند نظافت، فضای کافی و پارکینگ مشوقی برای شهروندان بوده که کمتر مورد توجه متولیان قرار گرفته است.
رضا طالبی ادامه داد: همچنین پاک بودن بازار از انواع زباله‌های حاصل از خرید و فروش اجناس نیازمند استقرار نیروهای خدماتی بوده تا بستر هر چه بیشتر داد و ستد برای مردم مهیا شود.
وی با بیان اینکه بیشتر مایحتاج زندگی‌ام را از روز بازارهای غفاری و پاسداران خریداری می‌کنم، افزود: اگرچه قیمت برخی کالاها در چهارشنبه بازار مناسب‌تر است اما مشکلات موجود کیفیت محصولات را پایین می‌آورد.
طالبی با اشاره به مشکلات پیش روی چهارشنبه بازار بیان کرد: کمبود پارکینگ و کمبود فضای موجود برای رفت و آمد در بازار بی رغبتی‌های زیادی را به وجود می‌آورد.
یکشنبه بازاری وجود ندارد
یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به روز بازارهای بیرجند بیان کرد: در حال حاضر چهارشنبه بازار از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و افراد زیادی به این بازار می‌روند.
سکینه غلامی با بیان اینکه وجود بسیاری از دست فروشان باعث شده تا قیمت برخی کالاها نسبت به بازار کمتر شود، افزود: کمبود فضای کافی برای رفت و آمد شهروندان، مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه قرار بود چهارشنبه بازار به مکان دیگری منتقل شود؟ گفت: قرار بود چهارشنبه بازار از خیابان بهشتی به خیابان ترمینال بیرجند منتقل شود اما استقبالی از سوی مردم و کسبه نشد.
غلامی ادامه داد: علاوه بر دور بودن مسیر، قرار گرفتن چهارشنبه بازار در کنار یکی از خیابان‌های مهم و پر تردد بیرجند خطرهای زیادی را باعث می‌شد.
وی بیان کرد: قرار بود بازار ترمینال به یکشنبه بازار تبدیل شود اما در حال حاضر یکشنبه بازاری وجود نداشته و مکان خالی است.

روز بازارهای کوچک و خودساخته مدیریت شود
یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر در گوشه و کنار بیرجند بازارهای کوچکی که اغلب میوه فروشی است، دایر شده است.
رضا میری با اشاره به فعالیت میوه فروشان سه راه اسدی گفت: تعداد زیادی از میوه فروشان در میدان خاکی کنار پل فرزان فعالیت می‌کنند که باعث مسائل بهداشتی و ترافیکی شده است.
وی ادامه داد: اکثر شهروندانی که در آن نقطه زندگی می‌کنند، از فعالیت این میوه فروشان معترض بوده که نیازمند مدیریت است.
میری با بیان اینکه این مکان به صورت خودساخته ایجاد شده و گویی مسئولان نظارتی ندارند، افزود: در شرایط پیش رو اجناس و میوه‌ها با شرایط بدی عرضه می‌شود.
فعالیت 8 روز بازار در بیرجند
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر از فعالیت هشت روز بازار در بیرجند خبر داد و افزود: همچنین بازار ابوذر از جمله بازارهای فعال در شهر بوده که قرار است به خیابان اجتهاد مهرشهر منتقل شود.
لطایفی با بیان اینکه دو چهارشنبه بازار بهشتی و بازار بلوار مسافر در شهر فعال است، اظهار کرد: قرار نیست چهارشنبه بازار بهشتی جمع شود بلکه در کنار آن، بازار بلوار مسافر هم فعالیت دارد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر تبدیل بازار بلوار مسافر به یکشنبه بازار بیان کرد: قرار است این مکان به یکشنبه بازار تبدیل شود اما در حال حاضر مجوز چهارشنبه بازار داریم.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند ادامه داد: قرار است تبدیل این مکان به یکشنبه بازار در کمیسیون مربوطه مطرح می‌شود اما هنوز مطرح نشده که به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر چهارشنبه بازار بلوار مسافر دایر است اما استقبالی فروشنده‌ها و برخی شهروندان صورت نگرفته است، گفت: چهارشنبه بازار بهشتی به دلیل قدمت قدیمی در بین مردم و کسبه شهرت و محبوبیت بیشتری دارد.

برخورد جدی با مسائل بهداشتی روز بازارها
لطایفی اظهار کرد: هدف شهرداری و سازمان‌های زیرمجموعه تسهیل کار شهروندان بوده بنابراین فعالیت دو بازار هفتگی از جمله خواسته‌های مردمی است.
وی با اشاره به مسائل موجود پیش روی چهارشنبه بازار بهشتی بیان کرد: شهروندان نسبت به امکانات بهتر، پارکینگ و فضای بازتر این بازار درخواست‌هایی دارند که امید است با برنامه‌ریزی های انجام شده رفع شود.
لطایفی با بیان اینکه مرکز بهداشت بر وضعیت بهداشتی چهارشنبه بازار نظارت می‌کند، گفت: سلامت شهروندان از اولویت‌های اول اقدامات شهرداری بوده بنابراین با هرگونه مسائل غیر بهداشتی به طور جد برخورد می‌شود.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری بیرجند بیان کرد: شهروندان می‌توانند گلایه‌هایشان را از طریق شماره 32204527 به شهرداری اطلاع دهند.
شهرداری در انتظار شکایت‌های شهروندان
رئیس اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت میوه فروشان در حاشیه پل فرزان بیرجند بیان کرد: با توجه به شخصی بودن ملک، شهرداری اخطارهایی را به صاحب ملک داده است.
میرزایی ادامه داد: افراد شاکی به تبصره 20 ماده 55 شکایت کنند تا برخورد شود چراکه به دلیل شخصی بودن ملک، حق ورود به محدوده را نداریم.
وی با بیان اینکه مشکلات موجود در این مکان را می‌پذیریم اما قانون‌گذار دست ما را بسته است، تاکید کرد: شهروندان در صورت نارضایتی گلایه شأن را با تبصره 20 مطرح کنند تا به عنوان مزاحمت و مسائل بهداشتی در کمیسیون مطرح شود.
شرایط پیش روی روز بازارهای بیرجند به ویژه چهارشنبه بازار بهشتی می‌طلبد تا تصمیم‌هایی جدی در راستای ساماندهی انجام شود در غیر این صورت مشکلات عدیده‌ای در لابه لای فعالیت کسبه ظهور خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترخیص پنج هزار خودرو از گمرک تا سه ماه آینده

اجرای عملیات آبخیزداری در 10 درصد از مساحت خراسان شمالی

لیست خودرو‌های 70 تا 100میلیونی در بازار

اختصاص زمین برای ساخت 3000 واحد مسکونی در بجنورد به منظور اجرای طرح اقدام ملی مسکن

شدت بارش برف و باران در خراسان شمالی از اواخر هفته

خداحافظی با اقتصاد تک محصولی با بهادادن به کارآفرینی

توزیع نهاده‌های دامی در خراسان رضوی 70 درصد افزایش یافت

586 پرونده تخلف عرضه کالاهای اساسی در خراسان رضوی رسیدگی شد

اختصاص 400 میلیارد ریال برای مهار گرد و غبار  در خراسان جنوبی

586 پرونده تخلف در عرضه کالاهای اساسی در خراسان رضوی رسیدگی شد

تصویب بودجه سال 99 شهرداری بیرجند با 40 درصد افزایش

مطالبات پیمانکاران پروژه جاده بیرجند- نهبندان صفر شد

بنزین تک نرخی نمی‌ شود

پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی آغاز شد

پیش‌ بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/27

تعیین سهمیه کشت گوجه‌فرنگی در خراسان رضوی

طرح گام همچون شمشیری دولبه است

برخورد بالابر سنگین به شبکه 20 هزار ولت، علت قطعی برق منطقه قاسم‌آباد

معمای دلالی این روز‌ها در بازار خودرو

اختصاص گاز به صنایع خراسان شمالی محدودتر شد

1664 واحد مسکن مهر مشکل‌دار در خراسان‌شمالی در قالب طرح اقدام ملی تکمیل می‌شوند

مدیر کل جدید فرودگاه بجنورد منصوب شد

اوسک و نقش‌آفرینی ایران در بازار جهانی زعفران

آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/26

احتمال کاهش تحریم نفتی ایران چقدر است؟

مالیات، قیمت خودرو را پایین می‌ آورد؟

باید "چشم" بگوییم تا بتوانیم بازار را کنترل کنیم/چرا شکر ما از هفت تپه تامین می‌شود؟

ادغام بانک‌ های نظامی، شاید پایان امسال

تمامی راه های روستایی خراسان شمالی باز است/برفروبی بیش از 3600 کیلومتر از جاده های استان

شاخص‌های اقتصادی خراسان رضوی بهبود یافت

25 درصد مطالبات زعفرانکاران تربت‌حیدریه پرداخت شد

وضعیت بازار گوشت و میوه در شب عید

هدف‌گذاری 5 میلیارد دلاری برای صادرات خراسان رضوی

احتمال آزادسازی واردات خودرو‌های هیبریدی

انتقال 50 درصد از پساب‌های تصفیه شده خراسان‌شمالی به رودخانه و آبخوان‌های زیرزمینی

واحدهای برگزیده صادرکننده تعهدات ارزی خود را انجام داده‌اند

بیش از 35 میلیارد دلار صادرات در سال جاری صورت گرفت

تجارت در کشور ما بی‌صاحب است

درباره صادرات بیشتر از عمل، حرف می‌زنیم

هدف‌گذاری پنج میلیارد دلاری برای صادرات خراسان رضوی

افزایش 50 درصدی صادرات به اوراسیا

70 درصد سرمایه‌گذاری‌های استان به شهرستان‌ها انتقال یافته است

60 درصد مشکلات واحدهای تولیدی استان مرتبط با سازمان تامین اجتماعی است

برنامه‌ریزی وزارت صمت برای تبدیل 10 میلیارد دلار از واردات به ساخت داخل

اقلام وارداتی در داخل تولید می‌شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/23

تعهد دولت برای اجرای راه آهن اسفراین به راه آهن سراسری اجرا شده است

تأثیر کروناویروس بر خودروسازی جهان