پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

نقش حاکمیت در هوشمندسازی باید مورد توجه قرار گیرد اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان -  معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید به نقش حاکمیت در زمینه هوشمندسازی توجه شود، حاکمیت باید بتواند داده‌های مورد نیاز برای ایجاد شهر هوشمند را بر اساس اصول و قوانین هم‌رسانی کند، یعنی داده‌ها منتشر شود.

ستار هاشمی در حاشیه افتتاحیه نهمین دوره نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند همزمان با بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از مباحث مورد نظر در مقوله شهر هوشمند، توجه به شهروندان است، آنان باید احساس کنند که امور آنها روندی سریع و تسهیل‌شده را طی می‌کند و از طرفی دیگر این حس در شهروندان ایجاد شود که به کمترین مراجعه حضوری نیاز دارند.
وی افزود: در حال حاضر یکی از شهرداری‌های مناطق مشهد به همین صورت اداره می‌شود که اتفاق خوبی، چه به لحاظ نمادین و چه به لحاظ مفهومی، است. در واقع این گام برداشته شده تا خدمات بدون نیاز به مراجعه حضوری ارائه شود که به صورت طبیعی منجر به ایجاد شفافیت خواهد شد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: شهر هوشمند به معنای کمک به بهره‌وری یا کمک به مدیریت کم‌هزینه است، این نوع مدیریت با کمک شهروندان امکان‌پذیر خواهد بود، به عنوان مثال، برای مدیریت کیفیت سرویس‌های ارائه غذا در فضای شهری مانند مشهد، راهکارهای زیادی وجود دارد، یک راهکار ایجاد ساختارهایی برای نظارت بر کیفیت ارائه سرویس‌هاست و راهکار دوم استفاده از شهروندان برای بازخوردگیری مناسب در خصوص نوع ارائه سرویس غذاست. بنابراین مشارکت شهروندان علاوه بر کمک به کاهش هزینه‌ها، منجر به اعمال مدیریت موثرتر خواهد شد.
هاشمی با اشاره به نقش حاکمیت در مقوله شهر هوشمند خاطرنشان کرد: باید به نقش حاکمیت نیز در این زمینه توجه شود. حاکمیت باید بتواند داده‌های مورد نیاز برای ایجاد شهر هوشمند را بر اساس اصول و قوانین هم‌رسانی کند؛ یعنی داده‌ها منتشر شود. البته در خصوص انتشار داده‌ها باید توجه داشت که داده به خودی خود ممکن است موجب اقناع مخاطب نشود یعنی داده‌ها مورد استفاده مخابان قرار نگیرد. بنابراین باید جنس سرویس‌های ارائه شده مورد نیاز مخاطب براساس داده‌ها شناسایی و در بستر مناسبی منتشر و سپس در اختیار آنان قرار بگیرد.
وی با تاکید بر لزوم قابل لمس بودن شهر هوشمند برای شهروندان اضافه کرد: شهر هوشمند و دولت هوشمند از هم جدا نیست و از یک زیست‌بوم هستند که با یکدیگر معنا پیدا می‌کنند، دولت نیز می‌تواند یک کلان‌شهر هوشمند باشد. آنچه که در راستای شکل‌گیری شهر هوشمند ذکر شده، در دولت نیز قابل پیاده‌سازی است.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تفاهم‌نامه‌ میان آستان قدس و شهرداری مشهد تصریح کرد: در حاشیه این نمایشگاه تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد که بر اساس آن قرار است تبادل اطلاعات بین این دو نهاد صورت گیرد که اقدامی ارزشمند و رو به جلو در جهت تسهیل امور به شمار می‌رود.
هاشمی در خصوص اقدامات دولت جهت ایجاد شهر هوشمند گفت: در حال حاضر در مرکز توسعه اقتصاد دیجیتال از ظرفیت پست بانک استفاده کرده‌ایم و تعدادی از شرکت‌های موفق و حاضر در این نمایشگاه نیز از همان بستر وزارت ارتباطات که در مشهد ایجاد شده، استفاده می‌کنند. بنابراین در مشهد به عنوان شهری که ظرفیت اقتصادی خوبی دارد، یک اتفاق طبیعی به صورت یک اقدام عملیاتی شکل گرفته و براساس تجربه‌ای که در این شهر کسب شده، به دنبال تعمیم این شرایط به شهرهای دیگر نیز هستیم.
وی درباره لزوم شهر هوشمند خاطرنشان کرد: در حقیقت نباید به شهر هوشمند به عنوان یک پروژه نگاه کرد زیرا شهر هوشمند یک فرآیند است زیرا این اصطلاح معرف یک فرایند مستمر است که باید براساس شاخص‌های مختلف پایش و وضعیت گذشته نسبت به حال مورد مقایسه قرار بگیرد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: روند مقایسه در تمام الزامات مدیریتی به همین شکل انجام می‌شود، بسیاری از پیشرفت‌ها در زمینه مدیریت عملا نتیجه ایده‌پردازی است. ساختارهای مدیریتی به صورت چرخه‌ای است یعنی باید در ابتدا طراحی انجام شود، سپس به مرحله اجرا و بازخورد رسید اما در این مرحله باید بازطراحی صورت بگیرد. بنابراین شهر هوشمند نیز خارج از این ساختار نیست.
هاشمی در خصوص تاثیر هوشمندسازی شهر در حوزه گردشگری و زیارت خاطرنشان می‌کند: شهرهایی که ظرفیت زائرپذیری دارد، شرایط ایجاد شهر هوشمند به صورت اولی برای آن‌ها وجود دارد، چون این بستر اساسا افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت. بهره‌وری به معنای ارائه سرویس باکیفیت به زائران است و در کنار آن کاهش هزینه‌ها نیز در کنار بهره‌وری انگیزه‌ها را دوچندان می‌کند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علم‌الهدی: تعبیر امام از"نوشیدن جام زهر" این بود که به نتیجه مورد نظر شهدا نرسیدیم/ اگر آن روز جنگ ادامه پیدا می‌کرد مردم عراق گرفتار آمریکایی‌ها نمی‌شدند

تربت‌ حیدریه هم در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی شیروان وارد شد

بانوان خراسان شمالی در مسابقات دو و میدانی کشور خوش درخشیدند

کانون‌های طغیان جمعیت موش شناسایی شوند

مسابقه عکس دفاع مقدس 1399 در خراسان رضوی فراخوان داد

اتومبیلرانان برتر خراسان رضوی معرفی شدند

امام جمعه مشهد: قصد آمریکا از مذاکره تسلط بر کشور است

هزار و 132 نفر در شیروان متقاضی وام ودیعه مسکن شدند

ثبت معراج شهدای مشهد در فهرست آثار معنوی ایران

900 هکتار از کمربند سبز مشهد درختکاری شده است

آغوش باز تالاب میقان به روی پرندگان مهاجر

90 غار در استان کردستان شناسایی شده است

دارویی ارزان‌تر از رمدسیویر برای کرونا در راه است

شوک به استقلال در آستانه بازی با پاختاکور؛ وریا غفوری بازی را از دست داد

برخورد با توقف وانت‌بارهای دستفروش در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر

تحریف تاریخ برای توجیه مذاکره با آمریکاست

ساماندهی بیش از 10 هزار دستفروش به دلیل شرایط کرونایی پایتخت

تربت‌حیدریه هم در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

ظریف: آمریکا باید خسارت برجام را پرداخت کند

مری ترامپ از عمویش شکایت کرد

شمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 155 نفر رسید

افتتاح دو پروژه ورزشی به ارزش 55 میلیارد در خراسان رضوی

تا اساسنامه به تصویب نرسد، انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار نمی‌شود

اصولی: فوتبال در شهرستان‌ها باید متحول شود

تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس تعطیل نیست

کمک‌رسانی تا رفع نیاز مناطق سیلزده خراسان جنوبی ادامه دارد

نماینده سبزوار: رزم حسینی بهترین گزینه برای وزارت صنعت است

ویژگی امت اسلامی تصمیم‌گیری مستقل از شرق و غرب است

خراسان رضوی رتبه اول تولید پنبه را در کشور دارد

بانوان خراسان شمالی در مسابقات دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های کشور خوش درخشیدند

جهاد صنعتگران خراسان رضوی در نمایشگاه دفاع مقدس مشهد

طرح تاکسی‌های هوایی تا پایان سال در کشور اجرایی می‌شود

آزمون جذب کارآموز وکالت در مشهد برگزار شد

آگاهی به مسائل روز از ویژگی های مومن واقعی

آسمان خراسان رضوی طی 3 روز آینده صاف پیش‌بینی شده است

پشت پرده اعتراض یک نماینده به وزیر پیشنهادی صمت

درمان 70 درصد بیماران کرونایی با پلاسمادرمانی در مشهد

آزمایش غیراخلاقی کرونا از سوی انگلیس!

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد

جزئیات ماجرای نوزاد 5 روزه رها شده در تبریز

سقوط هواپیما در اطراف فرودگاه آزادی نظرآباد

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

تحریم‌ های جدید آمریکا به دنبال اعدام نوید افکاری

اتهام‌زنی اسرائیل علیه ایران، ترکیه و حماس

واعظی: 21روز خانه‌نشینیِ روحانی، قطعا ضرر است

حریف پرسپولیس در مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا کیست؟ + روز و ساعت بازی

امام جمعه بجنورد: شهدا پشتوانه نظام و ملت هستند

جمع آوری و توقیف 318 عامل اجرایی غیر مجاز در زمینه پسماند

نشانه‌شناسی کهن‌الگوها در هنر ایران باستان