پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پاسخ داد؛

شرکت‌کنندگان در کارآزمایی بالینی، چه حقوقی دارند؟ علمي

شرکت‌کنندگان در کارآزمایی بالینی، چه حقوقی دارند؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: داوطلبان شرکت در کارآزمایی بالینی می‌توانند هر زمان که خواستند از کارآزمایی بالینی خارج شوند، به شرطی که این کار خطری برای آن‌ها نداشته باشد.

دکتر بی‌بی صدیقه فضلی بزاز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص کارآزمایی‌های بالینی بر مبنای محصولات سلولی، اظهار کرد: در کارهای تحقیقاتی که آزمودنی انسان باشد، وزارت بهداشت دستورالعمل‌هایی داده که به آن‌ها کدهای اخلاقی می‌گوییم. کدهای اخلاقی ابتدا در سال 1376 اعلام و اجرا شد که شامل 26 کد اخلاقی عمومی بود و همه موارد را شامل می‌شد اما در چند صفحه به صورت مختصر نوشته شده بود. سپس در سال 1392 با شرح بیشتر شامل چند قسمت از جمله راهنمای عمومی اخلاقی پژوهش برآزمودنی انسانی، راهنمای اخلاقی کارآزمایی بالینی، راهنمای اخلاقی پژوهش بر روی عضو و بافت، راهنمای اخلاقی پژوهش بر روی سلول‌های بنیادی، راهنمای اخلاقی پژوهش بر روی افراد آسیب‌پذیر، راهنمای اخلاقی پژوهش بر روی گامت تغییر کرد.
وی افزود: دانشگاه‌ها در مناطق مختلف ایران کمیته منطقه‌ای اخلاق دارند و کمیته ملی در تهران در وزارت بهداشت است. این کمیته‌ها، طرح‌نامه‌ها و به عبارتی پژوهش‌ها با آزمودنی‌های انسانی را از نظر اخلاقی بررسی می‌کنند. این کمیته اعضایی دارد که بررسی پروژه‌های با آزمودنی انسانی را بعد از اینکه از نظر علمی توسط داوران متخصص بررسی و تایید شد، انجام می‌دهند. افراد عضو این کمیته شامل رئیس که رئیس دانشگاه یا مرکز تحقیقات است، یک عالم مذهبی و یک حقوقدان، اساتید برجسته از نظر علمی، نماینده مردم و یک متخصص پزشکی اجتماعی هستند.
فضلی بزاز ادامه داد: پروژه‌ای که به این کمیته ارجاع می‌شود از جنبه‌های مختلف بالینی، حقوقی و مذهبی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ یک‌سری از این موارد کارآزمایی بالینی هستند که روی بیمار یا فرد سالم انسانی انجام می‌شود. یک‌سری نیز علوم پایه هستند که بررسی آن‌ها راحت‌تر است اما زمانی که آزمودنی انسان باشد، پذیرش آن شرایطی دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در خصوص پژوهش روی انسان در راهنمای عمومی بیان شده که از اجزای بدنی دارای منشا انسانی باید تنها در پژوهش‌هایی استفاده شود که اهداف ارزشمندی در راستای مبارزه با بیماری‌ها و ارتقاء سلامت انسان را دنبال کند. پژوهشگر باید به این مهم توجه داشته باشد. در خصوص بافت‌ها و اعضاء مورد استفاده که دارای منشأ انسانی هستند، کرامت انسانی اقتضا می‌کند، جمع‌آوری، نگهداری، استفاده و نابودسازی آن‌ها توام با رعایت ملاحظات و شئونات بوده و رضایت آگاهانه و آزادنه از فرد یا ولی او که برحسب مورد متفاوت است، گرفته شود.
استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برای کارآزمایی بالینی از بیمار یا داوطلب سالم باید رضایت‌ کتبی گرفته شود، عنوان کرد: این رضایت‌نامه باید آزادانه و آگاهانه باشد. وقتی می‌گوییم آگاهانه یعنی باید اطلاعات موثر در تصمیم‌گیری به او داده شود. ابتدا عنوان پژوهش را می‌نویسند و آن را به زبان ساده شرح می‌دهند که این پژوهش چیست، می‎خواهند چه کاری انجام دهند و چقدر طول می‌کشد و... . باید تمام وقایع را شرح دهند و سود و زیان را بیان کنند تا فرد آگاه شود و بتواند آگاهانه و با دریافت اطلاعات کافی تصمیم بگیرد.
وی ادامه داد: بعد از این آگاهی باید به فرد وقت دهیم تا آزادانه تصمیم بگیرد؛ یعنی مثلا نگرانی از چیزی نداشته باشد که اگر شرکت در طرح را نپذیرفت ممکن است به درمانش صدمه بزند. در این صورت رضایت آگاهانه و آزادانه است، البته شخص نابالغ، افراد مسن که شرایط لازم را ندارند و افراد دارای اختلال حواس و... نمی‌توانند این رضایت آگاهانه و آزادانه را داشته باشند اما آن‌ها در این مورد نظر می‌دهند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: حتی باید گفته شود پژوهش به طور مثال 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد، حتی اینکه اگر لازم است فرذکارش را رها کند و یا از شهر دیگر به شهری دیگر بیاید، باید به وی گفته شود. مجری اصلی پروژه یا طرح‌نامه باید شرایط لازم برای اجرا را داشته، در دسترس باشد و تلفن خود را در دسترس آزمودنی قرار دهد.
فضلی بزاز در خصوص حقوق داوطلبان شرکت در کارآزمایی بالینی، گفت: این افراد می‌توانند هر زمان که خواستند از کارآزمایی بالینی خارج شوند، به شرطی این کار خطری برای آن‌ها نداشته باشد و ضرری به آن‌ها نرسد. اگر خروج افراد از کارآزمایی بالینی ضرری داشته باشد به آن‌ها توضیح می‌دهند و فرد را آگاه می‌کنند و مسلما شخص نیز از خروج انصراف می‌دهد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: اگر در این مورد عارضه‌ای برای فرد در کارآزمایی بالینی ایجاد شود، مجری باید پاسخگو باشد. در کارآزمایی بالینی مانند هر کارآزمایی دیگر باید ضررها و فواید شرکت در پروژه برای افراد شرکت‌کننده در کارآزمایی بالینی، مشابه یک فرد معمولی باشد. به طور مثال اگر فرد از شهری به مشهد بیاید، نیاز به مرخصی دارد و باید از کارش بگذرد، باید به عنوان غرامت در کارآزمایی بالینی این مهم برای او به طریقی جبران شود، مثلا باید خرج سفر فرد داده شود یا غذا در دسترس او باشد، این موارد حق و حقوقی است که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح سرباز ماهر برای 800 نفر در خراسان جنوبی

چند انتصاب جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نقش سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های سیستم عصبی

بوی تعفنی که درمان تصلب شرایین و آلزایمر است

همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران در مشهد برپا شد

تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید

انتقاد به روش تدریس ریاضی/ بایدها و نبایدهای حذف انتگرال

رژیم های کتوژنیک مورد تایید متخصصان نیست

هوشمندسازی تکنولوژی نانو می‌تواند به درمان سرطان کمک کند

همکاری مرکز تحقیقات کنترل عفونت و بهداشت دست با سازمان جهانی بهداشت

نیوزیلند استفاده از آمالگام در دندان کودکان را ممنوع کرد

مریم میرزاخانی در بین 7 دانشمند زن تاثیرگذار

زنان عضو هیأت علمی دانشگاه با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

تغذیه مناسب؛ عاملی مهم در تقویت سیستم ایمنی

سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی در  دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود

پذیرش بدون آزمون دانشجو در علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی

تغذیه مناسب عامل مهم در تقویت سیستم ایمنی

علوم پایه، نیازی که مورد غفلت قرار گرفته است

تصادفات یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است

ویروس‌ها عامل بسیاری از سرطان‌ها هستند

کشف ضدویروس پروتئینی

همه بخش‌های آستان قدس آماده همکاری با جهاددانشگاهی هستند

جهاد دانشگاهی می‌تواند بازوی علمی و فناورانه آستان قدس رضوی باشد+ ویدیو

ساخت ربات کاربردی جستجوگر در دانشگاه بیرجند

دانشگاه در دهه 50، حوزه بسیار قدرتمندی بود

بهبود سریع‌تر شکستگی استخوان‌ها با داروی تزریقی

درمان کرونا با گیاهان دارویی؛ شایعه یا واقعیت؟

اعطای گرنت به فعالیت‌های آموزشی اعضای هیات علمی دانشگاه بیرجند

زیست مجردی را به اشتباه در آموزش عالی ترویج کرده‌ایم

پیشنهاد جهرمی برای ساخت 20 ماهواره ظفر

هشتمین اعتکاف دانشگاهی دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود

باید بدانیم در دانشگاه، طبیب تربیت می‌کنیم یا حکیم

اولین کارگاه بازی سازی رایانه‌ای خراسان رضوی افتتاح شد

دلایل سقوط «ظفر» از زبانِ جهرمی

هیچ داروی گیاهی کبد چرب را درمان نمی کند

فضای آموزشی با کسب‌وکار فاصله زیادی دارد

برگزاری سمینار MBA در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

چه‌ راه‌هایی مرگ‌ومیر را در مبتلایان به سرطان کاهش می‌‎دهد؟+ویدئو

امید تنها چیزی‌ست که بشر هرگز آن را از دست نداده است

مواد شیمیایی موجود در ظروف گیاهی عامل ایجاد سرطان است

میزان کمی کافئین موجب بهبود مهارت خواندن می‌شود

پس از انقلاب گام‌های خوبی در حوزه بهداشت و درمان برداشته شده است

طول و عرض جغرافیایی یعنی چه؟

نکاتی برای پیشگیری از دردهای اسکلتی و عضلانی

تشخیص بیماری کرونا با آزمایشگاه قابل‌حمل

کتاب هاریسون، اصلی‌ترین مرجع بیماری‌های داخلی برای پزشکان عمومی است

مورچه‌خوارها عاملان اصلی انتقال ویروس کرونا به انسان

درمان‌ مولکولی رویکردی جدید برای تسکین التهاب بینی

نمایندگی دفتر بانک خون بند ناف در جهاددانشگاهی قائنات افتتاح شد

گسترش حساب‌نشده آموزش عالی،‌ زمینه‎‌ساز افزایش تخلفات علمی است