پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد؛

راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی علمي

راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در کشور خبر داد.

محمد صادق خیاطیان یزدی، امروز 3 بهمن‌ماه در گردهمایی سالانه پژوهشگران سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، در کل کشور یکی از پیشتازان بوده است. صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که در سال 1389، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تشکیل شد و از سال 92 کار خود را آغاز کرد. وظیفه این صندوق تأمین مالی شرکت‌های دانش بنیان به طور مستقیم است.
وی افزود: طبیعی است که ورودی ما با توجه به ظرفیت‌هایی که قانون پیش‎بینی کرده است، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و در حال حاضر در کشور حدود 4600 شرکت‌ دانش‌بنیان وجود دارد که توانسته‌اند توسط کارگروهی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری احراز صلاحیت شوند؛ شرکت‌ها بعد از احراز صلاحیت می‌توانند از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.
عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: دوره پنج ساله‌ای از سال 92 تا 97 را گذرانده‌ایم و صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات خوبی را ارائه دادند. از سال 97 هیأت عامل جدید صندوق نوآوری و شکوفایی، با حکم ریاست جمهوری منصوب شدند و سعی کردیم با خدماتی که دوستان در دوره گذشته داشتند، مبتنی بر ظرفیت‌های قانونی و استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی شده، توسعه بسیار خوبی را در قالب این صندوق ارائه دهیم.
خیاطان خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت متمرکز فعالیت خود را انجام می‌دهد و طبیعتا آسیب‌هایی را برای این مجموعه به بارآورده و نتوانسته بود خدمات مناسبی را به شرکت‌ها ارائه دهد. سیاست و رویکرد ما در دوره جدید تمرکززدایی است.
وی اضافه کرد: رویکرد دوم نگاه فعالانه به حوزه فناوری است. ما باید مسئله‌یابی کنیم و به سراغ مسائل و دغدغه‌های کشور برویم و توانمندی‌های خود را ارائه کنیم. به همین جهت در این مسیر حرکت کردیم تا اعلام کنیم که ظرفیت‌های صندوق به عنوان تامین‌کننده مالی چگونه می‌تواند در اختیار کشور قرار بگیرد.
عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: اساسا سه دسته خدمات توسط صندوق ارائه می‌شود که شامل تسهیلات، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی است. تسهیلات ما شامل وام نمونه‌ساز قرض‌الحسنه، وام تولید صنعتی، وام برای ایجاد دفاتر کاری و سرمایه در حال گردش است. هدف اصلی در توانمندسازی، رساندن شرکت‌ها به بازار و توسعه بازار، آموزش، مشاوره، عارضه‌یابی و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و ثبت مالکیت فکری است. همچنین اخذ استاندارد و تاییدیه‌ها نیازمند هزینه‌های بعضا سنگین است که در این راستا ما به وسیله صندوق از شرکت‌ها حمایت می‌کنیم.
خیاطان تصریح کرد: می‌دانیم که شرکت‌های دانش‌بنیان در چرخه عمر خود نیازمند تامین مالی هستند و از ایده تا تبدیل به شرکت بزرگ مراحل مختلفی را طی می‌کنند و در این مراحل تامین‌ مالی‌های مختلفی را باید داشته باشند. موضوع اول گرنت است. ما گرنت فناوری و تحقیق و توسعه را در صندوق راه‌اندازی کرده‌ایم؛ به این معنی که اگر شرکت دانش بنیانی نیاز به تحقیق و توسعه داشته باشد، ما در کنار او قرار می‌گیریم. ما در قالب گرنت به شرکت دانش‌بنیان خدمت می‌دهیم. این موضوع گسترده‌ای است و تا یک الی دو هفته آینده این موضوع را عملیاتی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: موضوع دوم سرمایه‌گذاری است. دریافت وام نیازمند شرایط خاصی است و افراد باید قابلیت بازپرداخت داشته باشند و بیزنس‌پلن آن‌ها توجیه‌پذیر باشد اما سرمایه‌گذاری نوعی مشارکت است و تشکیل صندوق‌هایی همچون صندوق نوآوری و شکوفایی برای این است که ریسک صاحبان فناوری را تامین کنیم.
عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: مدل به این شکل است ما نهادی به عنوان همکار خود انتخاب می‌کنیم. افراد صاحب فناوری به صندوق پژوهش و فناوری استان و یا به زودی به صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی مراجعه می‌کنند و پس از تایید، صندوق قبول می‌کند که بین 5 تا 20 درصد سرمایه‌گذاری را انجام دهد و اگر طرح پذیرفته شود به صندوق اعلام و ما 80 درصد نهایی را سرمایه‌گذاری می‌کنیم و به این شکل در سود و ضرر طرح شریک خواهیم بود.
خیاطان گفت: خواهشمندم جهاددانشگاهی استان و یا مجموعه‌های مالی استان برنامه‌هایی برای این موضوع داشته باشند تا افراد صاحب ایده از این خدمات استفاده کنند. نکته آخر این است که ما در بسیاری از جهات نیازمند نهادسازی هستیم، گرچه من با برخی از توسعه‌ها موافق نیستم اما به نظرم در حوزه فناوری نهادسازی از جنس مشارکت بخش خصوصی یا بخش عموم می‌تواند تاثیرگذار باشد و یکی از این نهادها مراکز نوآوری هستند.
وی افزود: اگر جهاد دانشگاهی استان در این زمینه اهتمام بورزد و شتاب‌دهنده‌ها مستقر شوند، می‌تواند موثر باشد و شتاب‌دهنده‌ها به تیم‌های دارای ایده قابلیت تجاری‌سازی و رساندن به بازار ارائه دهند.
عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: امروز دو خبر را اعلام کردم که خبر اول ایجاد صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در کشور است که جهاد دانشگاهی استان نیز می‌تواند در این زمینه فعال باشد و خبر دوم سرمایه‌گذاری در ایجاد مراکز نوآوری است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیشتر بودجه‌ها در زمینه سرطان صرف پروسه‌ درمان می‌شود + فیلم

امضاء تفاهم‌نامه‌ "پیشرفت در ریاضی و آمار" دانشگاه فردوسی و فرهنگیان

برگزاری همایش ملی برنامه درسی و اشتغال در دانشگاه فردوسی مشهد

تشرف زوج‌های دانشجو به مشهد طبق روال معمول ادامه دارد

انتگرال؛ سرفصل درسی که ضروری به نظر نمی‌رسد

کارگروه مبارزه با کرونا در دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شد

کرونا در خراسان رضوی تحت کنترل است

دعوت رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دانشگاهیان برای حضور در انتخابات

افزایش خطر سکته مغزی با نوسانات دمای روزانه

شخصیت علمی دانشجویان متعلق به دانشگاه است

آغاز دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی دپارتمان زبان جهاددانشگاهی خراسان شمالی

عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان: ایران تجربیات بسیاری در حوزه سلول‌های بنیادی دارد

اطلاعیه دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص انتخابات مجلس

سیماژنتیک؛ بوم‌شناسی سیمای سرزمین است

پیشگیری از ابتلا به کروناویروس با ماسک جدید دانشمندان روسی

بیش از 12هزار زوج زیارت اولی به مشهد می‌آیند

آغاز اجرای طرح پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر

ازدواج دانشجویی نماد دین است

دانشگاه در توسعه اقتصاد بدون نفت چه نقشی دارد؟

تأثیرگذاری در توسعه محلی، مهمترین مأموریت دانشگاه‌هاست

40 پایگاه اعتکاف علمی دانش‌آموزی در خراسان جنوبی برپا می‌شود

شبکه فن بازار در خراسان شمالی راه اندازی شد

کاهش استرس با نفس کشیدن های عمیق

تاثیر یوگا بر استقامت عضلانی در بیماران مبتلا به ام اس

اجرای طرح سرباز ماهر برای 800 نفر در خراسان جنوبی

چند انتصاب جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نقش سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های سیستم عصبی

بوی تعفنی که درمان تصلب شرایین و آلزایمر است

همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران در مشهد برپا شد

تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید

انتقاد به روش تدریس ریاضی/ بایدها و نبایدهای حذف انتگرال

رژیم های کتوژنیک مورد تایید متخصصان نیست

هوشمندسازی تکنولوژی نانو می‌تواند به درمان سرطان کمک کند

همکاری مرکز تحقیقات کنترل عفونت و بهداشت دست با سازمان جهانی بهداشت

نیوزیلند استفاده از آمالگام در دندان کودکان را ممنوع کرد

مریم میرزاخانی در بین 7 دانشمند زن تاثیرگذار

زنان عضو هیأت علمی دانشگاه با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

تغذیه مناسب؛ عاملی مهم در تقویت سیستم ایمنی

سومین کنگره بین‌المللی تغذیه بالینی در  دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود

پذیرش بدون آزمون دانشجو در علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی

تغذیه مناسب عامل مهم در تقویت سیستم ایمنی

علوم پایه، نیازی که مورد غفلت قرار گرفته است

تصادفات یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است

ویروس‌ها عامل بسیاری از سرطان‌ها هستند

کشف ضدویروس پروتئینی

همه بخش‌های آستان قدس آماده همکاری با جهاددانشگاهی هستند

جهاد دانشگاهی می‌تواند بازوی علمی و فناورانه آستان قدس رضوی باشد+ ویدیو

ساخت ربات کاربردی جستجوگر در دانشگاه بیرجند

دانشگاه در دهه 50، حوزه بسیار قدرتمندی بود

بهبود سریع‌تر شکستگی استخوان‌ها با داروی تزریقی