پیام خراسان

آخرين مطالب

در جلسه بررسی نقشه گیاهان دارویی مطرح شد؛

از ضعف فرآوری گیاهان دارویی تا لزوم ایجاد بانک ژن گیاهی در خراسان جنوبی اجتماعي

از ضعف فرآوری گیاهان دارویی تا لزوم ایجاد بانک ژن گیاهی در خراسان جنوبی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی مجری طرح نقشه گیاهان دارویی خراسان جنوبی با تاکید بر ثبت دخایر ژنیتکی و ایجاد بانک ژن گیاهی، گفت: نقاط ضعف کلی استان در حوزه گیاهان دارویی، سنتی بودن کشت و داشت، پایین بودن عملکرد، خشک کردن غیراصولی محصولات، کم بودن تجهیزات آزمایشگاهی، خام‌فروشی، عدم فرآوری و مشکلات برندسازی و بازاریابی است که باید برطرف شود.

خراسان جنوبی دارای تنوع گیاهان دارویی بسیار بالایی است و پتانسیل اقتصادی شایان توجهی در این بخش وجود دارد. بر اساس آمارها درآمد استان خراسان جنوبی در سال گذشته از کاشت گیاهان دارویی بیش از 2 هزار میلیارد تومان بوده و مواد موثره موجود در گیاهانی چون "زعفران"، "زرشک" و "عناب" بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است، اما به دلیل نبود دانش و امکانات کافی از این پتانسیل اقتصادی استفاده نمی‌شود؛ از این رو از سوی محققان دانشگاه بیرجند این طرح بر مبنای براساس افق 10 ساله تهیه، طراحی و اجرایی شد.
با توجه به افزایش حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن، افزایش سهم طب سنتی در سیستم سلامت کشور در نقاط مختلف، پیشینه غنی ایران در طب سنتی و همچنین مستعد بودن استان خراسان جنوبی، احیا و توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی ایرانی با استفاده از تمام منابع ملی، در این استان ضروری است. بر این اساس محققان دانشگاه بیرجند بر اساس برنامه ستاد گیاهان دارویی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اقدام به تهیه نقشه گیاهان دارویی این استان کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، با توجه به مصوبه "سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی کشور" در جلسه 735 مورخ 25 تیرماه سال 1392 شورای عالی انقلاب فرهنگی و جهت تحقق اهداف و سیاست‌های راهبردی این سند مهم در برش منطقه‌ای و استانی، طرح پژوهشی با عنوان "تهیه، طراحی و اجرای نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی استان خراسان جنوبی" توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و از طریق بنیاد نخبگان خراسان جنوبی اجرایی شد.
هدف از اجرای این طرح، مطالعه، طراحی، اجرا و سیاست‌گذاری در مسیر تحقق اهداف سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی است. از این رو نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی می‌تواند به عنوان نقشه فنی و اجرایی تحقق اهداف سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در استان خراسان جنوبی تلقی شود.
محمدحسین امینی فرد، مجری طرح نقشه گیاهان دارویی استان و عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند، یکشنبه شب 6 بهمن، در جلسه بررسی نقشه گیاهان دارویی استان، اظهار کرد: خراسان جنوبی شرقی‌ترین استان و سومین استان پهناور ایران بوده که اقلیم خشک و بیابانی دارد.
وی با اشاره به وجود حدودا 150 هزار هکتار اراضی زیر کشت زراعی و باغی در استان، تصریح کرد: 94 درصد از مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه خراسان جنوبی مقام اول زرشک و زعفران را در کشور دارد، افزود: بسیاری از محصولات تولید شده در استان مانند گل نرگس، زعفران، زرشک و عناب منحصر به فرد است و این محصولات از نظر اقتصادی محصولات ارزشمندی هستند.
امینی فرد با اشاره به اینکه 1300 گونه گیاهی در این استان وجود دارد که 10 درصد از تنوع کشور را تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: خراسان جنوبی جزء پنج استان برتر در فرآیند تولید گیاهان دارویی است.
وی با بیان اینکه از 150 هزار هکتار سطح زیر کشت 50 هزار هکتار مربوط به گیاهان دارویی است، اظهار کرد: اکنون این گیاهان، باتوجه به متوسط میانگین قیمت‌گذاری حدود دو هزار میلیارد تومان درآمد عاید استان می‌کند که طبق نقشه راهی که دیده شده باید در سال‌های آتی درآمد حاصله افزایش یابد.
مجری طرح نقشه گیاهان دارویی استان با اشاره به ضعف‌های اساسی برای کاشت و فرآوری گیاهان دارویی در استان، افزود: در این حوزه طبق بررسی‌های علمی که انجام گرفته، با متوسط عملکرد ایده‌آل خود فاصله داریم.
امینی فرد با اشاره به وضعیت فرآوری گیاهان دارویی، تصریح کرد: در مورد محصول زعفران 19 مجتمع فرآوری و بسته‌بندی در استان فعال هستند و در مورد زرشک 10 مجتمع کنسانتره فعال است که 15 درصد آن فرآوری می‌شود.
وی با اشاره به وجود یک مجتمع فرآوری زرشک با یک درصد فرآوری این محصول تولیدی، اظهار کرد: میران فرآوری در مورد گل نرگس و آنغوزه در استان صفر است.
این عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد: هیچ داروی گیاهی مورد تایید وزارت بهداشت حاصل از گیاهان دارویی در استان تولید نمی‌شود و این ضعف اصلی است که باید به آن توجه شود.
وی با بیان اینکه باید با کمک تمام دستگاه‌های اجرایی تلاش کنیم تا نقشه راه گیاهان دارویی اجرایی شود، افزود: در این نقشه راه برنامه عملیاتی در چند بخش زیرساخت و تولید، آموزش، پژوهش، تحقیقات، بازار و اقتصاد و ترویج و فرهنگ‌سازی تدوین شده است.
وی با اشاره به پیشنهادات برای اجرایی کردن موارد این نقشه راه، تصریح کرد: اگر بخواهیم قدم اساسی در این حوزه برداریم، باید ستاد گیاهان دارویی قوی تشکیل شود که تمام تصمیمات در آن اخذ شده و قدرت اجرایی داشته باشد.
مجری طرح نقشه گیاهان دارویی استان با بیان اینکه این ستاد نیز باید چند کمیته داشته باشد تا دستگاه‌ها براساس وظایف خود در آن‌ها عضو شوند، اظهار کرد: از جمله مهم‌ترین وظایف ستاد این است که دستورالعمل‌ها را تهیه و متناظر با این ستاد در هر شهرستان یک ستاد تشکیل شود.
امینی فرد با تاکید بر ثبت دخایر ژنیتکی و ایجاد بانک ژن گیاهی، ادامه داد: در حوزه زیرساخت، تدوین استانداردها، برنامه کامل کشت و ساماندهی تولیدکنندگان و بهره وران گیاهان دارویی دنبال می‌شود و استانداردهای مزرعه و بذر و نهال را باید مشخص کنیم.
وی با تاکید بر توسعه کشت، افزایش سطح زیر کشت آبی و دیم، افرایش بهره‌وری تولید و کیفیت، تصریح کرد: باید ارزش تولید ناخالص داخلی گیاهان دارویی استان را افرایش دهیم.
مجری طرح نقشه گیاهان دارویی استان با بیان اینکه لازم است سازمان تعاون روستایی باتوجه به وظایف خود، تعاونی‌ها را تحت پوشش قرار داده و آن‌ها را با روش‌های مختلف از جمله خرید تضمینی حمایت کند، یادآور شد: افزایش سطح زیر کشت دیده شده در این نقشه راه، بر اساس مبنای علمی است و همه موارد براساس یافته‌های علمی و متناسب با اقلیم استان تدوین شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دوران ساخت زیرگذر و پل‌های هوایی در دنیا به ‌سر آمده است

دست‌یابی به «شهر همگان» نیازمند نگاه به تمام موضوعات سطح پایین شهر است

تمام مدارس و دانشگاه‌ها در خراسان جنوبی تعطیل شد

راه‌اندازی مرکز پاسخگویی به سؤالات شهروندان درخصوص بیماری‌های تنفسی

هیچ مورد مثبتی از کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشد/ استقرار آزمایشگاه تخصصی در مرکز استان

تمامی مقاطع تحصیلی در خراسان شمالی تا پایان هفته تعطیل شدند

آغاز اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کرونا در ایام نوروز در خراسان رضوی

وقوع سیلاب‌ های شدید در برخی استان‌ ها از فردا

افزایش آمار فوتی‌ ها و مبتلایان به کرونا در ایران

بزودی انجام خواهد پذیرفت؛ توزیع گسترده ماسک N95 و محلول شوینده در خراسان شمالی

اطلاعیه ستاد ویژه پیشگیری از شیوع ویروس کرونای خراسان رضوی

میزان مرگ‌ومیر کرونا از آنفلوآنزای H1N1 پایین‌تر است

کاهش محسوس دما و بارش برف و باران در خراسان رضوی

احتمال دورکار شدن کارمندان در صورت تشدید کرونا

تعطیلی مدارس و مهدکودک‌های خراسان رضوی تا پایان هفته

شستن اصولی دست‌ها با آب و صابون کفایت می‌کند

دستگیری چند نفر به اتهام تشویش اذهان عمومی در خصوص کرونا

وضعیت تعطیلی دانشگاه‌ های کشور

شمار کشته‌ های کرونا در چین باز هم افزایش یافت

قتل برادر بزرگ‌ تر در جنت آباد

برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس نداریم

زیاده‌خواهی و سودجویی برخی افراد ‌کشنده‌تر از کروناست

انتقاد عضو هیات مدیره انجمن داروسازان خراسان رضوی از چگونگی توزیع ماسک

استفاده از ماسک در محیط‌های بیمارستانی تابع دستورالعمل‌ها است

زلزله 5/7 ریشتری در حوالی سلماس

تمامی اردوها و همایش‌های دانش‌آموزی لغو شد/ ضدعفونی مدارس

دمای هوای خراسان رضوی 15 درجه‌ کاهش می‌یابد

فرودگاه مشهد برای مقابله با کرونا ضدعفونی می‌شود

خراسانیها بدون نگرانی از کرونا به اقدامات پیشگیرانه بپردازند

کشف 48 کیلو تریاک در قاین

اردوها و جلسات دانش‌آموزی در خراسان جنوبی لغو شد

توصیه هایی برای پیشگیری از نفوذ کرونا/مردم به شایعات توجه نکنند

وضعیت تعطیلی مدارس در تهران و شهرستان‌ ها

مه غلیظ دید افقی رانندگان را در خراسان شمالی کاهش داد

دو هزار و 600 امدادگر خراسان رضوی آموزش پیشگیری از کرونا را فرا گرفتند

بررسی امکان اهدای عضو از بیمار فوت شده بر اثر عارضه قلبی

مردم به ارزانی خدمات خشکشویی‌ها در ایام پایانی سال اعتماد نکنند

مراسم تشییع شهید عباس عبدی در بجنورد برگزار شد

نتیجه آزمایش کرونا بر روی دانشجوی خواجه‌ نصیر

اقدامات شهرداری مشهد برای مقابله با کرونا

تایید ابتلای شهردار منطقه 13 به کرونا

تیراندازی در سفره‌ خانه‌‌ ای در فردیس

آب‌ خوری‌ های مترو تا اطلاع ثانوی جمع‌ آوری شد

سرنوشت تلخ دختر جوان به خاطر ارتباط نامشروع

مردم به شایعات فضای مجازی درباره کرونا توجه نکنند

معجزه درمان بی آبی

لیست بیمارستان‌ های پذیرش‌ کننده بیماران کرونا

میزان کشندگی کرونا کمتر از آنفلوآنزا، اما قدرت سرایت بالا

میانگین دما در خراسان رضوی روند افزایشی دارد

کاهش سرعت ابتلا به کرونا در چین