پیام خراسان

آخرين مطالب

دریاچه چمشه سبز، ثروت طبیعی نهفته در گلمکان خراسان رضوی مقالات

دریاچه چمشه سبز، ثروت طبیعی نهفته در گلمکان خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- استان خراسان رضوی یکی از استانهای دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعدد، متفاوت و دیدنی و برخوردار از ثروت‌های پنهان طبیعی، تاریخی و تمدنی است که در این میان چشمه سبز گلمکان یکی از این جاذبه‌های دیدنی است.

خراسان رضوی با دهها منطقه حفاظت شده، شکار ممنوع، پناهگاه حیات وحش، تالابها، آبگیرها و دریاچه‌های متعدد و شمار انبوهی از گونه‌های جانوری و گیاهی از تنوع زیستی و ارزش ژنتیکی فراوانی برخوردار است.
خراسان رضوی آبگیرهای فراوانی نیز دارد که گل سرسبد آنها اثر طبیعی و ملی دریاچه بزنگان است اما در مجموع هشت تالاب و دریاچه در این استان به عنوان مناطق تحت حفاظت و مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارند و چند اثر طبیعی دیگر نیز دارای قابلیت ثبت در این فهرست قرار گرفته است.
تالاب یک مفهوم کلی است و به محیطی گفته می‌شود که حالتی میان خشکی و آب دارد. مرداب، باتلاق، خلاش و پوداب گونه‌های مختلف تالاب هستند که هر کدام تفاوت‌هایی دارند.همیشه و همه جا، در همه فرهنگ‌ها و زبان‌ها، واژه‌هایی پیدا می‌شوند که معنای نزدیکی داشته باشند و با برخورد به آن‌ها، خواننده را درگیر معنا و مفهوم خود کنند.در این میان نام تالاب و دریاچه نیز تا حدودی این نزدیکی را با هم دارد.
برروی سطح زمین مکانهای فرو رفته‌ای وجود دارد که بوسیله آب پر شده است، این چاله‌های پر آب که هم وسیع است و هم عمیق دریاچه نامیده می‌شود مانند دریاچه ارومیه، دریاچه پریشان و دریاچه بزنگان.
با توجه به اینکه دریاچه‌ها راه به جایی ندارند و پس از گذشت زمان طولانی یا ممکن است خشک شوند یا به باتلاق تبدیل شوند. بنابراین دو واژه تالاب و دریاچه نزدیکی معنایی فراوان و تفاوتی اندکی دارند بنابراین با تفاوتهایی بسیار اندک مشابه هم محسوب می‌شوند.
هشت تالاب در دایره حفاظت
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: هم اکنون در این استان تعداد هشت تالاب در فهرست مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان قرار دارند و 9 منطقه دیگر هم به عنوان تالاب معرفی شده‌اند.
تورج همتی افزود: رودخانه‌های حفاظت شده تجن و کشف رود، اثر طبیعی- ملی دریاچه بزنگان، بخشی از کال مژن آباد واقع در منطقه حفاظت شده سیرخون، بخشی از رودخانه کال شور سبزوار واقع در پناهگاه حیات وحش شیراحمد، دریاچه چشمه سبز گلمکان واقع در منطقه حفاظت شده بینالود، رودخانه شمخال واقع در منطقه حفاظت شده در بادام و کال شور گناباد واقع در مناطق شکار ممنوع نوبهار و سه کوهک، تالاب های حایز اهمیت استان و در فهرست مناطق تحت مدیریت این اداره کل است.
وی ادامه داد: رودخانه های هریرود، زنگلانلو، اترک، لائین و ایده لیک نیز به عنوان مناطق مستعد جهت معرفی به عنوان تالاب‌های تحت حفاظت محیط زیست مطرح هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: علاوه بر آن بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر از تالاب‌های طبیعی و مصنوعی، 51 منطقه در این استان قابلیت معرفی به عنوان تالاب و میکرو تالاب را دارند که از آن جمله می‌توان به سدها و آب بندان‌ها اشاره کرد.
چشمه سبز ثروت پنهان خراسان
دریاچه "چشمه سبز" گلمکان یک دریاچه طبیعی است که در دامنه شمالی رشته کوه بینالود (شمال خراسان) واقع و مشرف بر حوضه آبریز رودخانه گلمکان است.
این دریاچه کوهستانی که در ارتفاع دو هزار و 500 متری از سطح دریا واقع شده، یکی از نقاط جذاب و دیدنی این استان است و در حدود 20 کیلومتری روستای بزرگ گلمکان واقع است.
این چشمه به وسیله دیواره‌های کوهستانی احاطه شده است و در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود قرار دارد. از چشمه‌های متعدد این محل به نام چشمه اشتها معروف است.
اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن است.عوام این چشمه را چشمه سوز می‌خوانند و در متون از آن با نام « چشمه سو» و «چشمه سبز » یاد شده و به نظر می‌رسد که غرض از « چشمه سو» ی شاهنامه همین چشمه باشد ‌چرا که مردم خراسان عموما “سبز” را “سوز” تلفظ‌ می‌کنند.
“گلمکان” هم به لحاظ لغوی به مکان رویش گل گفته می‌شود این شهر در گذشته به گورمکن مشهور بوده است و قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد.
دریاچه چشمه سبز 15 هکتار مساحت دارد و از آب این دریاچه برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی استفاده می‌شود و در دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچک نیز وجود دارد که گاه گردشگران را برای ماهیگیری جذب می‌کند.
اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن است و یکی از ویژگیهای مهم این دریاچه همین هوا و طراوت همراه با آن است.
نام دریاچه چشمه سبز با هوایی معتدل و منظره‌ای زیبا، بارها در کتاب‌های گوناگون آمده و در حقیقت افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری در قلب این چشمه نهفته است و یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که در آن نام چشمه سبز آمده، کتاب نزهه القلوب حمدالله مستوفی است.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رسم وفاداری در سرزمین خورشید

آغاز سفر از سرزمین خورشید

چرا برخی کشورها سیستم رأی‌گیری اجباری دارند؟

رزمایش تبلیغاتی برای ماراتن انتخابات در خطه خورشید

در هر شرایط مادر بودن

عناوین روزنامه‌های 23 بهمن ماه خراسان رضوی

دریاچه چمشه سبز، ثروت طبیعی نهفته در گلمکان خراسان رضوی

سرو حاجت

اخلاق ایرانی و اسلامی

پیشگیری از سوء‌استفاده جنسی کودکان با آگاهی عمومی میسر است

هوشمندسازی، تحولی مهم در سیستم حمل و نقل آسیا

کدام گروه سنی بیشترین میزان خودکشی را دارند؟

تلاش عشایر خراسان رضوی نماد تحقق اقتصاد مقاومتی

طلوع دوباره فجر انقلاب/ ارمغان 3698 میلیارد تومانی دولت

عناوین روزنامه‌های خراسان رضوی در 15 بهمن

سرور انقلاب در مشهد الرضا (ع)

معدن‌هایی‌که در سوز سرما گرم نمی‌شوند/ضرورت اصلاح سهمیه سوخت معدن

داشته‌ها و بایسته‌های بادام خراسان

داشته‌ها و بایسته‌های خراسان رضوی در کشت بادام

چین یا ایالات متحده، اقتصاد برتر 2020 است؟

ناحیه هردنگ خوسف نیازمند توجه مسئولان

برندها چگونه رنگ‌های خود را انتخاب می‌کنند؟

صدای هوبره رو به خاموشی/اپیدمی سودجویی کثیف در زیرکوه

گسل‌های ناآرام در خراسان جنوبی

حاشیه نشینی؛ فرار از چاله، سقوط در چاه

نگاهی به فعالیت سامانه 194 شرکت گاز خراسان رضوی

سرمای کارتن‌سوز

میوه پاییزی اشتغال

نیشخند ریزگردها به لبخند آسمان بجنورد

عناوین روزنامه‌های 30 دی ماه خراسان رضوی

سرخط مطبوعات 29 دی خراسان جنوبی

تیشه استاد بر زمین افتاد

از فتنه نباید ترسید

تاب‌آوری، فرد را از گردنه‌های سخت زندگی عبور می‌دهد

چرا نرگس بی رمق شده است!؟

پرخوانی، آیینی در میان ترکمن‌های خراسان شمالی

دلالان و مخاطرات گردشگری سلامت در مشهد

آسمان هم شاهد رشادت‌های حاج قاسم بود

تکرار تراژدی آوار

هر جوان ایرانی یک سردار سلیمانی

چقدر برای زلزله آماده‌اید؟

مشهدالرضا (ع) آماده میزبانی از سردار اسلام

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

افزایش کارآیی کودکان در مدرسه با مصرف کربوهیدرات در صبحانه

تازیانه سرما رخ نرگس ها را کبود کرد/ ظرفیتی که ناشناخته ماند

پنبه‌ خوش یُمن که ملی شد

نشاط اجتماعی گذرگاه مبارزه با اعتیاد

تولید زعفران در مه‌ولات خراسان و مشکلات پیش‌رو

لباسهای غیر متعارف و ذائقه مردم در مد و لباس