پیام خراسان

آخرين مطالب

رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

تجارت در کشور ما بی‌صاحب است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رییس اتحادیه صادرکنندگان استان خراسان رضوی گفت: تجارت در کشور ما بی‌صاحب است.

محمدحسین روشنک در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استانی و کشوری که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص لزوم تاسیس وزارت تجارت اظهار کرد: چند سال است من می‌گویم که ما به وزارت تجارت و بازرگانی نیاز داریم. وزیر ما تجارت را قبول ندارد. وزارت صنعت،معدن و تجارت به تجارت و صادرات بی‌مهری می‌کند و این بی‌مهری از زمان حضور آقای نعمت‌زاده در وزارت صمت آغاز و هنوز ادامه دارد.
وی ادامه داد: در دوره وزارت آقای نعمت‌زاده در خصوص جایزه صادراتی صادرکنندگان گفتند که چون این طلبکاری مربوط به دولت قبل است قبول ندارند حالا من می‌خواهم بدانم که آیا جایزه‌ای که الان وعده آن را داده‌اند پرداخت می‌شود یا نه؟
رییس اتحادیه صادرکنندگان استان خراسان رضوی تصریح کرد: این آخرین جلسه‌ای است که به عنوان رییس اتحادیه صادرکنندگان حضور دارم. من سالی 25 میلیون دلار به کشورهای آسیا میانه صادرات داشتم، برند خزر روشن در آسیای میانه بهترین برند کالا ایرانی در این کشورها بود.
روشنک افزود: این مبلغ در سال گذشته به یک میلیون دلار و امسال به 500 هزار دلار رسید حال آنکه این برند فقط 15 میلیون دلار مشتری برای خود برند داشت، از بین رفت و دلیل آن نادانی تصمیم‌گیرندگان حوزه تجارت کشور بود، اگر کالا سوبسید دارد مابالتفاوت آن را بگیرید چرا آن را ممنوع می‌کنید برند وقتی ممنوع شد و کالا به بازار نرسد از بین می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: 15 سال است که دنبال پروانه تولید بدون کارخانه در ایران هستم من ایده‌پرداز این طرح بودم. یک نفر بیاید و بگوید این ایده و فکر غلط است، چرا من بعد از 15 سال به نتیجه نرسیدم؟ چند وزیر دستور داده‌اند و در چندین جلسه تصویب شده است اما به نتیجه‌ای نرسید. آقای نعمت‌زاده گفت که این را قبول ندارد.
رییس اتحادیه صادرکنندگان استان خراسان رضوی بیان کرد: در استان خراسان رضوی به جز راه‌آهن که به تهران مربوط می‌شود، هرکار اداری داشتیم بدون مشکل انجام شده است، گمرک ما بهترین خدمات را به ما ارائه داده اما بخش‌نامه‌ها و دستورات مربوط به تهران است سازمان صمت هر اختیاری داشته به ما تفویض کرده، اما ما در تهران مشکل داریم، در ایران تجارت بی‌صاحب است.
روشنک در خصوص تفویض اختیارات وزارت‌خانه به استان اضافه کرد: اختیارات وزارت‌خانه را به استانداری تفویض کنند اگر این کار انجام شد و ما با همین اتاق بازرگانی و استانداری، تجارت استان خراسان را دوبرابر می‌کنیم.
وی درخصوص عدم صادرات صنعتی کشور عنوان کرد: ما کدام کالای صنعتی را صادر می‌کنیم؟ وزیر صنعت باید پاسخ بدهد مگر اینکه خودروهای داخلی(پراید) را صادرات بدانیم. در طول مدتی که ویروس کرونا درچین آمده است تعداد افرادی که در ایران با تصادف فوت کردند دو برابر کسانی است که با کرونا مرده‌اند این صنعت ما و این سمبل آن است.
وی با اشاره به موانع صادرات محصولات به دلیل بروکراسی‌های موجود خاطرنشان کرد: برای صادرات انگشتر فیروزه باید از دو جا مجوز گرفت؛ برای شاسی باید از بانک مرکزی و برای خود فیروزه باید از معادن وزارت صنعت، معدن مجوز گرفت. افرادی که در خراسان رضوی کار ساخت انگشتر را دارند باید انگشتر را بسازند و بعد از اینکه ساختند باید انگشتر را جدا کنند و برای شاسی و نگین جداگانه مجوز بگیرند و زمانی‌که سر هم می‌کنند و در هنگام صادرات مسوول گمرک می‌گوید که این دو قسمت نباید به هم متصل باشد.
رییس اتحادیه صادرکنندگان استان خراسان رضوی بیان کرد: چرا گمرک وقتی از یک کارت بازرگانی برای 50 کالا و توسط 50 نفر استفاده می‌شود، جلوی آن را نگرفت و آن را مسدود نکرد؟ مگر ما این اختیار را داریم که جلوی آن‌ها را بگیریم که ما را متهم می‌کنند؟
روشنک تصریح کرد: واردات برای این کشور اصل است چرا جرات نمی‌کنیم از واردات چیزی بگوییم؟ چرا این فضا ایجاد شده است؟ 10 روز جلوی واردات به کشور گرفته شود تمام صنایع می‌خوابند.
وی گفت: به نظر من اعتبار صادرکننده نمونه باید به مدت پنج سال باقی بماند اما اکنون گفته‌اند که اگر صادر کننده نمونه سال بعد در استان نمونه نشود امتیازات او گرفته می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امضاء تفاهم‌نامه ساماندهی کارگران ساختمانی

جلسه شورای «همتا» خراسان رضوی برگزار شد

پنج هزار فرصت شغلی در روستاهای خراسان رضوی تثبیت شد

صدور تولیدات کشاورزی خراسان شمالی حدود 277 درصد افزایش یافت

80 درصد رانندگان خودرو‌ های عمومی بیرجند موفق به دریافت تسهیلات کرونا شدند

خراسان جنوبی کمبود کود شیمیایی ندارد

وزیر جهاد کشاورزی به خراسان جنوبی سفر می‌کند

59 شکارچی غیرمجاز در خراسان جنوبی دستگیر شدند

«طبس» شهری بدون جرائم خشن است

ثبت دمای زیر صفر در خراسان جنوبی

دستگیری باند اخلالگر بازار طلا در بیرجند

آخرین آمار بیماری کرونا در خراسان جنوبی

اینفوگرافیک/ جدیدترین وضعیت استان های درگیر با کرونا

یارانه معیشتی مهرماه فردا شب واریز می‌ شود

زیستگاه‌های سمنان، مامنی برای گونه‌های در معرض انقراض

بی دفاع شدن شهرها در مقابل آلاینده ها و پسماندها در صورت تصویب طرح عدم پرداخت درآمد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

گره مشکلات صنایع غرب مشهد بر اجرای یک مصوبه

ماجرای سرنوشت سیاه دختر 20ساله