پیام خراسان

آخرين مطالب

رزمایش تبلیغاتی برای ماراتن انتخابات در خطه خورشید مقالات

رزمایش تبلیغاتی برای ماراتن انتخابات در خطه خورشید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- حال و هوای این روزهای شهرها و روستاهای کشور رنگ و بوی انتخاباتی دارد و نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در فضای تبلیغاتی از طرق مختلف به معرفی خود می‌پردازند.

دوم اسفند ماه 98 روز انتخابات مجلس شورای اسلامی است و ملت ایران در این روز با حضور در پای صندوق‌های رای با انتخابی آگاهانه حماسه‌ای دیگر خلق خواهند کرد.
طبق اعلام شورای نگهبان، هفت هزار و ١٤٨ نفر برای نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی رقابت می‌کنند و تبلیغات نامزدها نیز که از 24 بهمن ماه آغاز شده تا ساعت هشت صبح اول اسفندماه ادامه دارد.
در خراسان رضوی نیز 679 نفر از داوطلبان نامزدی نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از بررسی مجدد شکایت‌ها توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند و تبلیغات آنها آغاز شده‌است.
مورادی نظیر جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به انتخابات، رعایت منشور اخلاقی و پرهیز از تخریب رقبا و رعایت قانون در فرایند تبلیغات بسیار ضروری است و وزارت کشور دستورالعمل‌های لازم برای جلوگیری از تخلفات تبلیغاتی و انتخاباتی را به استان‌ها ابلاغ نموده که باید مورد توجه باشد.
شفافیت مالی
دبیر ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه در این استان 679 نفر در 12 حوزه انتخابیه برای تصدی 18 کرسی مجلس رقابت می‌کنند گفت: امسال برای اولین بار قانون شفافیت مالی تبلیغات ابلاغ شده که این قانون در 12 ماده باید اجرا شود.
محمد علی نبی‌پور افزود: هدف قانونگذار از تدوین و تصویب این قانون نظارت بیشتر بر هزینه‌های نامزدها در فرایند تبلیغات و انتخابات و جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به این عرصه است.
وی ادامه داد: بر این اساس تمام دریافت‌ها و پرداخت‌های هر نامزد باید از طریق یک شماره حساب بانکی و همچنین معرفی فردی به عنوان نماینده مالی به فرمانداری‌ها صورت گیرد.
نبی‌پور گفت: با اجرای این قانون هیات‌های نظارت و اجرایی هر زمان لازم بدانند می‌توانند این حساب‌ها را بررسی کنند، همچنین بر اساس منطقه و جمعیت هر منطقه سقفی نیز از نظر هزینه برای تبلیغات مشخص شده‌است.
وی افزود: طبق این قانون اشخاص حقوقی حق کمک به نامزدها را ندارند و علاوه بر این در صورتی که نامزدی از شخصی حقیقی کمک مالی دریافت ‌کند مشخصات و کد ملی آن فرد مشخص و به مراکز مربوطه اعلام می‌شود .
وی ادامه داد: همچنین طبق این قانون، نامزدها می‌توانند عکس‌های تبلیغی خود را در اندازه 50 در 70 به چاپ رسانند، این درحالی است که در دوره‌های قبل نامزدها مجاز به چاپ عکس در اندازه 10 در 15 بودند.
دبیر ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: همچنین هر نامزد در بخش‌ها و مراکز استان‌ها تنها مجاز به دایر کردن یک ستاد است.
مردم پایه‌های نظارتی
وی با بیان اینکه هیات‌های اجرایی و نظارتی در استان بر فرایند انتخابات و تبلیغات نظارت دارند، افزود: مردم هم پایه اصلی نظارت هستند و می‌توانند در صورت مشاهده تخلف، موارد را به هیات‌های اجرایی و نظارت بازرسی در فرمانداری‌ها و همچنین استانداری اعلام کنند.
وی ادامه داد: طبق ماده 11 قانون، انجام هرگونه هزینه تبلیغاتی و انتخاباتی برخلاف احکام قانون شفافیت مالی انتخابات جرم است و علاوه بر مجازات‌های تعیین شده ،مرتکبین به محرومیت نامزدی یک یا دو دوره در هرگونه انتخابات عمومی و سراسری از سوی مراجع قضایی محکوم می‌شوند.
نبی‌پور گفت: وزارت کشور با کمک هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان از طریق هیات‌های نظارت، عملکرد تبلیغاتی نامزدها را رصد می‌کنند و در صورت عدول نامزد از اجرای قانون باید تخلف وی اعلام شود.
حفظ و ارتقای سلامت انتخابات
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز با تاکید بر تلاش برای حفظ و ارتقای سلامت انتخابات گفت: رعایت قانون در جریان تبلیغات ضروری است، قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در قالب یک کتابچه به تمام داوطلبان یادآوری شده و اگر تخلفی توسط مسوولان ذیربط گزارش شود، برخورد قانونی توسط نهادهای نظارتی صورت خواهد گرفت.
حسن جعفری افزود: تاکنون اطلاعات دو هزار و 37 بازرس متمرکز و 410 بازرس غیرمتمرکز در سامانه جامع انتخابات ثبت شده‌ و برای هر شهرستان یک بازرس ویژه اختصاص یافته‌ است و از وزارت کشور هم تعدادی بازرس به خراسان رضوی اعزام می‌شوند.
وی ادامه داد: طبق قانون در این دوره، فرآیند انتخابات طبق ساعت مشخص شده آغاز و یک روز قبل از آغاز رای‌گیری از تمام چهار هزار و 23 شعبه اخذ ‌رای به منظور سنجش آمادگی‌ها بازدید خواهد شد.
معاون استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه 66 درصد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی تایید صلاحیت شده‌اند و فضا آماده رقابت پرشور و سالم است، گفت: ارتقای سلامت انتخابات همواره دغدغه جدی ما بوده و در این خصوص تلاش می‌کنیم.
جعفری افزود: دشمنان نظام در فضای شبکه‌های اجتماعی، مجازی و ماهواره‌ای به دنبال خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات هستند که باید هوشیار باشیم و توطئه دشمنان را خنثی کنیم.
وی ادامه داد: در حوزه رای‌گیری و ارتقای سلامت انتخابات، هیات‌های اجرایی و هیات‌های نظارت همواره نظارت‌ها و کنترل‌های لازم را انجام می‌دهند.
آماده کردن بیش از هزار و 700 فضای تبلیغاتی در شهر مشهد
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آماده‌ کردن یکهزار و 700 فضای تبلیغاتی در سطح شهر مشهد خبر داد و گفت: برای تبلیغات انتخاباتی جایگاه‌ها و مدل‌های تبلیغاتی متفاوت برای نامزدها آماده شده‌ است.
مهدی یعقوبی افزود: 400 محل و فضای انتخاباتی در نقاط شهر مشهد برای تبلیغات نامزدها و نصب پوسترهای تبلیغاتی تدارک دیده شده‌ و صد جایگاه دیگر نیز با طرح‌های جدید به این تعداد افزوده می‌شود که تاکنون حدود 50 مورد آن نصب شده‌ است.
وی ادامه داد: هزار و 300 آویز ستونی نیز برای نصب پوسترهای تبلیغاتی نامزدها در نظر گرفته شده و نامزدهای انتخاباتی می‌توانند به صورت هدفمند از این فضاهای تبلیغاتی استفاده کنند.
یعقوبی گفت: نصب پوسترهای تبلیغاتی روی درختان خلاف قواعد زیست‌محیطی است، فضای کافی برای تبلیغات در سطح شهر تعبیه شده و هیچ بهانه‌ای برای نصب تبلیغات بر در و دیوار شهر و درختان پذیرفته نیست و نامزدها باید در این زمینه همراهی لازم را داشته‌ باشند.
تبلیغات در فضای مجازی نیز از دیگر مورادی است که این روزها بازار گرمی دارد و تقریبا تمام نامزدها از این فضا برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند و طبق اعلام قاضی جواد جاویدنیا سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کشور، رصد لحظه به لحظه تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی صورت می‌گیرد که البته دستگاه قضایی تنها متولی این کار نیست و نهادهایی مانند ستاد انتخابات وزارت کشور نیز لحظه به لحظه تمام موارد را زیر نظر دارند.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروازهای فرودگاه سبزوار تعلیق شد

خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی مشهد تا اطلاع بعدی تعطیل است

210 واحد صنفی سبزوار مهر و موم شد

بانوی 98 ساله مشهدی کرونا را شکست داد

59 تن فرآورده دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی کشف شد

برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه فردوسی مشهد از 16 فروردین

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اختصاص خطوط صنایع دانش‌بنیان به تولید محصولات چرخه درمان

گندزدایی 50 غذاخوری و آشپزخانه در خراسان شمالی

مه و کاهش دید در محور بجنورد - اسفراین

اتراق در بوستان‌های بجنورد ممنوع شد

970 دستگاه خودرو در جاده‌های خراسان‌ رضوی اعمال قانون شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در است

تاکید بسیج رسانه خراسان رضوی بر تمهید بسته حمایتی

مجموعه تشریفات فرودگاه بین‌المللی مشهد تعطیل شد

انس با قرآن در روزهای کرونایی

دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی اطلاعیه داد

بررسی اجمالی مشارکت زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

کارت هوشمند 8 راننده اتوبوس در خراسان شمالی غیرفعال شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در تفننی است

12 فروردین روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی

هزار خودرو در 13 ایستگاه خراسان جنوبی برگشت داده شد

برخی علائم کرونا در کودکان

تاکید رییس جمهور بر حمایت و همکاری مردم در مبارزه با ویروس کرونا

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

روزانه 57 محله مشهد ضدعفونی می‌شود

کرونا راه منطقه گردشگری گلیل شیروان را بست

پلیس راه خراسان جنوبی یک هزار خودرو را برگشت داد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم در تعیین سرنوشت است

44 نفر از خطر سیلاب در خراسان جنوبی نجات یافتند

نوزاد نارس مبتلا به کرونا در مشهد متولد شد

ابتکار یک هنرمند خراسان شمالی در ارتباط با ویروس کرونا

بیش از 600 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در سامانه غربالگری وزرات بهداشت شرکت کرده اند

چگونگی روند درمان بیماران خاص خراسان جنوبی در روزهای شیوع کرونا

12 فروردین؛ روز پیروزی نظریه جمهوری اسلامی بر نظریه‌های مختلف بود

از اعمال محدودیت‌های پلیس تا پلمب 19 واحد صنفی متخلف در 3 روز

کتابهایی برای راهنمایی والدین دانش‌آموز اوتیسم تدوین شد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم ایران است

انهدام باند توزیع مواد مخدر در مشهد

توزیع بسته‌های بهداشتی بین مددجویان خراسان جنوبی

اجرای طرح محدودیت تردد در قاین

سیل بیش از سه میلیارد ریال به کشاورزی گرمه خسارت زد

کارخانه‌های خراسان شمالی در انتظار دریافت 50 هزار لیتر الکل

پنج کتاب راهنمای والدین دارای دانش‌آموز اوتیستیک آماده رونمایی شد

دفترکهای آموزشی مقابله با کرونا در مشهد توزیع شد

673 خودرو در ورودی‌های نهبندان هدایت شدند

تولید«تورهای مجازی ناطق» از ظرفیت‌های گردشگری مشهد

بارش‌ها در خراسان رضوی ادامه دارد

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است یا فرصتی عظیم؟

کاهش 70 درصدی تردد در جاده‌های خراسان جنوبی طی هفته اخیر