پیام خراسان

آخرين مطالب

رسم وفاداری در سرزمین خورشید مقالات

رسم وفاداری در سرزمین خورشید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مشارکت حداکثری به عنوان اصل مهم انتخابات است که مردمان سرزمین خورشید با تحقق آن در کارزار انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بار دیگر رسم وفاداری به نظام و ولایت را به جا آوردند.

خراسان جنوبی که 13 انتخابات را از زمان استان شدن (سال 1383) پشت سر گذاشته همواره در این آزمون حساس ملی جزو استان‌های پیشرو با مشارکت بالای 72 درصد بوده است.
براساس آخرین آمار ستاد انتخابات استان در شامگاه جمعه دوم اسفند بیش از 370 هزار رای معادل 66.2 درصد واجدین شرایط در 677 شعبه اخذ رای خراسان جنوبی به صندوق‌ها ریخته شد.
همراهی جمع کثیری از مردم خراسان جنوبی در انتخابات مجلس یازدهم نشان داد که این مردم همچنان پایبند به عهد با نظام و انقلاب هستند و همچون گذشته در قله‌های وفاداری ایستاده‌اند.
روز گذشته جای جای این استان اعم از شهر و روستا رنگ انتخابات به خود گرفت و در هر محله‌ای صف‌های طولانی از جمعیت شناسنامه به دست دیده می‌شد که مسجد یا مدرسه‌ای را برای رای دادن انتخاب کرده بودند.
روستاییان و عشایر نیز از همان ساعات اولیه صبح چشم به راه صندوق‌های سیار اخذ رای بودند تا با انتخاب خود سهمی در این حماسه بزرگ داشته باشند.
هیج تهدیدی نتوانست مردم خراسان جنوبی را از حضور در پای صندوق‌های رای باز دارد و مردم این استان علیرغم همه مشکلات با عزمی راسخ نام خود را در روز سرنوشت ساز ایران اسلامی به یادگار گذاشتند.
در میان جمعیت رای دهنده هم پیرزنان و پیرمردانی بودند که صفحه شناسنامه‌شان پر از مهرهای گوناگون انتخاباتی بود و هم جوانانی که با نخستین رای طعم حضور در انتخابات را می‌چشیدند.
تمرین مشق مشارکت
افراد سالمند که حتی برای این حضور نیاز به همراهی شخص دیگر داشتند از جلوه‌های ویژه انتخابات روز گذشته بود و کودکانی که با همراهی بزرگترهایشان در پای صندوق‌های رای، مشق مشارکت را تمرین کردند.انتخابات دوم اسفند برای آنها که اولین مهر انتخاب بر شناسنامه‌شان نقش می‌بست روز سرنوشت سازی بود زیرا از این پس آنها نیز در تعیین آینده کشور سهم دارند و باید نقش آفرینی کنند.
رای اولی‌ها با شوق وصف نشدنی روز گذشته در صف‌های رای‌گیری مشاهده می‌شدند البته شوق و شادی زمانی در چشمانشان برق می‌زد که مامور اخذ رای با نگاهی به شناسنامه از آنها می‌پرسید «رای اولی هستید» و این جوانان بلوغ یافته سیاسی با شوق سری تکان می‌دادند و برگه اخذ رای را می‌گرفتند.
6 ماه از 18 ساله شدنش می‌گذرد امسال به حکم قانون مجوز رای دادن گرفته و به شوق اینکه در زمره رای دهنده‌ها است در صفی طولانی شعبه اخذ رای واقع در شهرداری بیرجند ایستاده و به خبرنگار ایرنا گفت: 2 هفته پیش ازدواج کرده‌ام و اکنون به همراه همسرم آمده‌ام که رای بدهم.
الهام اصغری دختر 18 ساله بیرجندی از اینکه امسال اولین مهر انتخابات در شناسنامه‌اش جای می‌گیرد خوشحال است.
او و همسرش امیر در هفته‌ای که فرصت تبلیغات نامزدها بود به اجماع نظر رسیده‌اند که به فردی از میان کاندیدهای حوزه بیرجند، درمیان و خوسف رای بدهند.
از دید الهام فردی شایسته انتخاب است که درد مردم را بیشتر بفهمد و برای مشکلات فعلی کشور راه حلی داشته باشد.
مریم موسوی که عصر جمعه پای صندوق رای یکی از شعب شهر بیرجند آمده بود هم به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود اینکه از دو روز گذشته شایعه ویروس کرونا در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و مشخص است که عده‌ای تلاش دارند مردم از ترس این ویروس پای صندوق رای نروند اما وظیفه خود دانستم که در انتخابات شرکت کنم.
وی به 2 فرزند کوچک خود اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه دختر و پسرم هنوز نمی‌توانند رای بدهند اما از صبح مشتاق هستند هر چه زودتر رای خود را بدهم که آنها هم حضور داشته باشند.
حمیده محمودی دانشجوی 20 ساله در دانشگاه بیرجند نیز گفت: در انتخابات 2 سال قبل هشت روز سنم کم بود و از اینکه نتوانستم در انتخابات شرکت کنم بسیار افسوس خوردم اما امسال با شوق زیاد شرکت کردم.
وی اظهار داشت: شناخت زیادی از نامزدها نداشتم و با تحقیق و پرسش و جو به شناخت نسبی از یک نفر رسیدم که رای خود را به اسم آن شخص دادم.
او که دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی است ساعت هشت صبح پای صندوق رای رفته بود و عنوان کرد: دوست داشتم جزو اولین نفراتی باشم که در انتخابات شرکت می‌کنم.
حضور گسترده مردم مهر تایید وفاداری به نظام
براساس گفته‌های استاندار خراسان جنوبی دوم اسفند ماه 1398 برگ زرین دیگری بر دفتر تاریخ پرافتخار استان خراسان جنوبی افزوده شد.
محمدصادق معتمدیان که روز گذشته چندین بازدید از شعب اخذ رای در مرکز استان داشت این حضور گسترده مردم استان را نشانی از وفاداری به سیاست‌های نظام دانست و بامداد شنبه بلافاصله پس از پایان مهلت انتخابات در پیام قدردانی از مردم استان گفت: فرهنگ و پیشینه‌ این مردم نشان داده است که همواره در مقاطع تاریخی، با عزمی راسخ به میدان آمده و نسبت به تعیین سرنوشت خویش حساس بوده‌اند و بر فراز قله‌های وفاداری درخشیده‌اند.
انتخابات دوم اسفند ماه 98 بعد از سه نوبت تمدید در حالی ساعت 23 دیروز به اتمام رسید که هنوز در برخی شعب افرادی منتظر دادن رای بودند و براساس ابلاغیه وزارت کشور در تمامی شعب تا زمانی‌ که مردم حضور داشتند، فرایند رای‌گیری ادامه یافت.
به گفته رییس ستاد انتخابات خراسان جنوبی میزان مشارکت مردم استان نسبت به برخی استان‌ها بسیار خوب بوده است و براساس آخرین آمار بیش از 370 هزار نفر معادل 66.2 درصد واجدین شرایط در این استان رای دادند.
ناصر خوش خبر حضور مردم را در تمامی حوزه‌های انتخابیه خراسان جنوبی بی‌نظیر توصیف کرد که البته این مسبوق به سابقه بوده و مردم خراسان جنوبی در همه صحنه‌های سیاسی و مشارکت حضور فعال داشته‌اند.
127 داوطلب در چهار حوزه انتخابیه استان خراسان جنوبی برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند و در نهایت اسامی 70 نامزد شامل 65 مرد و پنج زن برای این استان از سوی شورای نگهبان اعلام شد که طبق آخرین آمار از این تعداد 30 نفر انصراف دادند و 40 نفر در عرصه رقابت باقی ماندند.
خراسان جنوبی دارای 11 شهرستان و چهار حوزه انتخابیه اصلی است و 677 شعبه اخذ رای در این استان مستقر شد که 71 شعبه نسبت به انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی افزایش داشته است.
564 هزار و 9 نفر در این استان مرزی واجد شرایط رای دادن بودند و خراسان جنوبی چهار کرسی در مجلس یازدهم دارد.
براساس نتایج شمارش آرا که ستاد انتخابات کشور امروز - شنبه - آنها را اعلام کرد با رای مردم «حسین خسروی اسفزار» در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، «مجید نصیرایی» در حوزه انتخابیه فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، «سلمان اسحاقی» در حوزه انتخابیه قاینات و زیرکوه و «مصطفی نخعی» در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه به عنوان نمایندگان منتخب مردم خراسان جنوبی در مجلس یازدهم انتخاب شدند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

کرونا جلو تخریب منابع طبیعی خراسان شمالی را گرفت

جلوگیری کرونا از تخریب و تصرف منابع طبیعی خراسان شمالی

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان جنوبی

از آغاز 40 پروژه بهداشت و درمان تا افزایش تخت‌های بیمارستانی در خراسان جنوبی

7 هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

اجرای 462 پروژه آبیاری نوین در خراسان جنوبی

28 تن عسل در باخرز تولید شد

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت

اختصاص 120میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های معادن خراسان جنوبی

شهروندان حق آگاهی از عوامل تهدیدکننده سلامتی را دارند

105 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

مرغداران خراسان شمالی در آستانه ورشکستگی

سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از کروناویروس در اسلواکی

اعمال قانون 1011 دستگاه خودرو در مشهد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

16 هزار و 800 خانوار خراسان شمالی بسته حمایت کرونایی گرفتند

هزار و 232 فرصت شغلی در بخش تعاون خراسان جنوبی ایجاد شد

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان‌جنوبی

بخش خدمات؛ در صدر میزان اشتغالزایی در خراسان جنوبی

با انسجام ملی و هم‌افزایی دستگاه‌ها از شرایط سخت کشور عبور می‌کنیم

100 هزار عدد ماسک در تایباد تولید شد

ورود به بوستان‌های مشهد ممنوع است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

توزیع 1500 پرس غذای متبرک در چهار شهرستان خراسان رضوی

300 روستای خراسان‌جنوبی در سال جاری گاز رسانی می‌شود

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

کرونا ویروس، عامل سندرم حاد تنفسی خاورمیانه

الکترونیکی شدن تمام شهرداری‌های مناطق مشهد تا پایان سال

برپایی ایستگاه‌های سیار شستن دست در رومانی

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی

سیلاب 65 میلیارد ریال خسارت در بردسکن به بارآورد

عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

شهریه مدارس غیردولتی برای برنامه‌های غیرآموزشی باید بازگردانده شود

محدویت‌های ورودی به خراسان‌رضوی پابرجاست

48 هزار پرس غذای متبرک در بیمارستان‌های خراسان رضوی توزیع شد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

دانشجویان در کلاس‌های مجازی تمرکز بیشتری دارند

چهار میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی باجگیران صادر شد

رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

بخش خدمات بیشترین سهم اشتغال را در خراسان‌جنوبی به خود اختصاص داد

2 میلیارد تومان صنایع دستی خراسان جنوبی به فروش رفت

2 هزار و 400 کیلو گرم گوشت مرغ بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

اعتبارات حوزه بیابان در خراسان جنوبی 15 برابر افزایش یافت

اصناف غیرضروری سبزوار تا 23 فروردین تعطیل هستند

کاهش شدید دما و بارش برف و باران در خراسان رضوی

افزایش غیرقانونی قیمت شن و ماسه در خراسان شمالی

تولد نوزاد از مادر کرونایی در سبزوار