پیام خراسان

آخرين مطالب

مشهد در آماده‌باش مقابله با کرونا مقالات

مشهد در آماده‌باش مقابله با کرونا
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- این روزها که ویروس کرونا به نگرانی عمومی تبدیل شده و همه نهادها و سازمان‌های کشور برای مقابله با شیوع این ویروس بسیج شده‌اند، دستگاه‌های مختلف اجرایی در کلانشهر زائرپذیر مشهد نیز در راستای مقابله با این بیماری تمهیدات لازم را اندیشیده‌ و در آماده‌باش هستند.

شیوع ویروس جدید کرونا دسامبر 2019 از استان هوبی و شهر ووهان چین آغاز شد و بر اساس گفته‌های مقامات بهداشتی این کشور تاکنون 2 هزار و 340 نفر در پی ابتلا به این ویروس در چین جان باخته‌اند و تعداد کل افراد مبتلا شده به ویروس کرونا در استان هوبی از 64 هزار نفر فراتر رفته است.
این ویروس به تدریج در سایر نقاط دنیا نیز شیوع پیدا کرد و در روزهای اخیر نیز به ایران رسید، بر اساس آخرین گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به 43 نفر و تعداد افراد فوت شده به هشت نفر رسیده است.
استان‌های تهران، قم، گیلان و مرکزی از جمله استان‌هایی است که تاکنون ابتلا به ویروس کرونا در آنها گزارش شده است.
در استان خراسان رضوی و کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد تاکنون هیچ مورد ابتلا به کرونا گزاش نشده اما همه دستگاه‌های اجرایی و بهداشتی برای مقابله با این ویروس در آماده‌باش هستند و تمهیدات لازم اندیشیده شده‌ و مردم به رعایت توصیه‌های بهداشتی فراخوانده شده‌اند.
بی‌توجهی به شایعات
براساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شهروندان بدون نگرانی از ویروس کرونا باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
دکتر محمدحسین بحرینی گفت: تاکنون موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کلانشهر مشهد گزارش نشده و با اقدامات پیشگیرانه و تهیه تجهیزات پزشکی از انتشار آن در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی جلوگیری می‌شود.
وی افزود: هم اینک بیمارستان‌های امام رضا (ع)، قائم (عج) و همچنین بیمارستان‌های کودکان "اکبر" و "شیخ" در مشهد برای درمان بیماران احتمالی مبتلا به کرونا به طور اختصاصی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: بیشتر انرژی و وقت حوزه درمان خراسان رضوی صرف مقابله با شایعات می‌شود که از مردم می‌خواهیم به آنها توجه نکنند.
بحرینی گفت: هم‌اکنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمام سطوح اعم از پیشگیری، درمان و پشتیبانی با خرید وسایل و تجهیزات پزشکی برای کنترل بیماری کرونا آماده است.
وی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی افزود: دست ندادن و روبوسی نکردن، ضدعفونی کردن دست‌ها، پرهیز از حضور در اماکن عمومی در صورت امکان، توجه ویژه به سالمندان، کودکان و بیماران از توصیه‌های مهم بهداشتی برای پیشگیری و مبارزه با کروناست همچنین مسافران خارجی ورودی به خراسان رضوی در پایگاه‌های مراقبت مرزی دوغارون در تایباد، باجگیران در قوچان، لطف آباد در درگز، سرخس و فرودگاه مشهد به طور مستمر از نظر احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کرونا غربالگری می‌شوند.
آماده‌باش شهرداری مشهد
رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آماده‌باش و تلاش مجموعه مدیریت شهری در کنار سایر دستگاه‌های دست‌اندرکار برای تامین سلامت و آرامش شهروندان و مقابله با ویروس کرونا خبر داد.
محمدرضا حیدری گفت: در این راستا ضدعفونی ناوگان حمل و نقل عمومی قطارشهری و اتوبوسرانی آغاز شده و اقدامات لازم در بوستان‌ها و محیط‌های عمومی کلانشهر مشهد برای پیشگیری از شیوع این بیماری انجام و در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: از تمام شهروندان درخواست می‌شود با رعایت بهداشت فردی و جمعی، مراقبت‌های شخصی و همچنین پرهیز از هیجان‌زدگی نهادهای دست‌اندرکار را در پیشگیری از شیوع این بیماری یاری کنند.
اقدامات پیشگیرانه در سطح بین‌المللی
رییس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد نیز گفت: همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور چین، اقدامات پیشگیرانه به صورت سطح بندی ملی و محلی، با توجه به پیشرفت بیماری انجام شده و بر این اساس جلسات هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص اقدامات مورد نیاز برگزار شده است.
وحید اکلملی با بیان اینکه شهرداری مشهد در امر پیشگیری اقدامات لازم را انجام داده‌ است افزود: اقدامات پیشگیرانه در شهرداری شروع شده و تمام اقدامات لازم در حال انجام است.
وی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی توسط شهروندان ادامه داد: ضد عفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی اتوبوسرانی و قطارشهری و ناوگان تاکسیرانی در یک و گاهی 2 و چند نوبت در روز انجام می‌شود و برای ناوگان تاکسیرانی و حمل بار درون شهری نیز دستورالعمل لازم در زمینه استریل این ناوگان ابلاغ شده است.
وی گفت: استریل و نظافت تمام اماکن عمومی شهرداری نظیر گرمخانه‌ها و بوستان‌ها نیز به صورت مرتب انجام می‌شود.
اکلملی افزود: به منظور افزایش آگاهی شهروندان از این ویروس، آموزش‌های شهروندی در سطح وسیع انجام شده و راه‌های پیشگیری، نکات و آموزش های لازم از طریق اکران های شهر و شبکه های اجتماعی درحال انجام است.
وی ادامه داد: راهکارها و توصیه‌های پیشگیری از بیماری‌های واگیردار از جمله کرونا در ناوگان اتوبوسرانی نصب و کلیپ های آموزشی از طریق تلویزیون‌های واگن‌های خط یک و دو قطار شهری مشهد برای اطلاع شهروندان پخش می‌شود.
وی گفت: 14 پایگاه بحران شهرداری و نیروهای "دوام ثامن" شهرداری مشهد نیز در حال آماده‌باش هستند تا در صورت اعلام نیاز دانشگاه علوم پزشکی، برای کمک‌رسانی وارد عمل شوند.
رییس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد افزود: در پایانه‌های مسافربری شهرداری نیز تمام ورودی‌ها کنترل شده و فضاهایی که افراد با آنها در تماس هستند نیز ضدعفونی می‌شود.
وی از شهروندان خواست تمام اخبار مربوط به بیماری کرونا را از مراجع رسمی دریافت کنند و به شایعات توجه نکنند.
وی ادامه داد: حفظ آرامش روانی جامعه اولویت و ضرورتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
اقدامات ضدعفونی در فرودگاه و قطار
مدیرکل فرودگاه‌های خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از انجام اقدامات استریل و ضدعفونی در فردوگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد خبر داد و گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین، به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس، پایگاه بهداشت در فرودگاه مشهد مستقر شده و مسافران ورودی معاینه و بررسی می‌شوند.
محمود امانی افزود: اتوبوس و خودروهای سرویس دهنده پروازهای خارجی نیز تفکیک شده و سالن مسافران پروازهای ورودی خارجی بعد هر پرواز استریل می‌شود و اغلب شرکت‌های هواپیمایی نیز پس از هر پرواز هواپیمای خود را ضدعفونی می‌کنند.
وی ادامه داد: تمام کارکنان فرودگاه مشهد نیز آموزش‌های لازم برای پیشگیری از شیوع کرونا را فراگرفته و امکانات بهداشتی مورد نیاز هم در فرودگاه فراهم شده‌ است.
وی گفت: فرودگاه سبزوار نیز در آمادگی کامل به‌سر می‌برد.
مدیر کل راه آهن خراسان نیز گفت: بعد از هر سفر، سالن قطار، داخل کوپه ها و بویژه دستگیره ها و مکان‌هایی که در معرض تماس دست مسافران قرار دارند با مواد ضد عفونی کننده گندزدایی می شود.
مصطفی نصیری ورگ به تداوم استفاده از روبالشی یکبار مصرف و ملحفه های شسته شده در قطارها اشاره کرد و افزود: علاوه بر اینکه مسافران در ایستگاه های بین راهی و مبدا و مقصد از نظر سلامت و ابتلا به علائم بیماری مورد پایش قرار می‌گیرند، در داخل قطارها نیز مسافرانی که علائم خاصی داشته باشند توسط مهمانداران در یک کوپه خالی میزبانی شده و به محض رسیدن به ایستگاه بین راهی یا مقصد، عوامل اورژانس و پزشکی محلی در جریان قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: در خصوص مقابله با کرونا و پیشگیری از انتشار این ویروس دوره‌های آموزشی برای مهمانداران و مسوولان قطارها برگزار شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر عوامل اورژانس و پزشکی در ایستگاه راه آهن مشهد مستقر هستند گفت: تا این لحظه دستورالعمل خاصی برای پایش سلامت یا بررسی مسافران قطار شهرهایی نظیر قم و گیلان دریافت نشده و تغییری در برنامه این قطارها صورت نگرفته است.
مدیرکل راه آهن خراسان افزود: در حال حاضر شمار ایستگاه‌های اداره کل راه آهن خراسان 23 ایستگاه است و روزانه 88 رام قطار مسافربری این استان در مسیر 31 شهر و مرکز استان حرکت می‌کند.
علاوه بر آن مدارس و دانشگاه‌های استان نیز با تصمیم ستاد ویژه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا پایان هفته جاری تعطیل شده‌ است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروازهای فرودگاه سبزوار تعلیق شد

خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی مشهد تا اطلاع بعدی تعطیل است

210 واحد صنفی سبزوار مهر و موم شد

بانوی 98 ساله مشهدی کرونا را شکست داد

59 تن فرآورده دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی کشف شد

برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه فردوسی مشهد از 16 فروردین

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اختصاص خطوط صنایع دانش‌بنیان به تولید محصولات چرخه درمان

گندزدایی 50 غذاخوری و آشپزخانه در خراسان شمالی

مه و کاهش دید در محور بجنورد - اسفراین

اتراق در بوستان‌های بجنورد ممنوع شد

970 دستگاه خودرو در جاده‌های خراسان‌ رضوی اعمال قانون شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در است

تاکید بسیج رسانه خراسان رضوی بر تمهید بسته حمایتی

مجموعه تشریفات فرودگاه بین‌المللی مشهد تعطیل شد

انس با قرآن در روزهای کرونایی

دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی اطلاعیه داد

بررسی اجمالی مشارکت زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

کارت هوشمند 8 راننده اتوبوس در خراسان شمالی غیرفعال شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در تفننی است

12 فروردین روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی

هزار خودرو در 13 ایستگاه خراسان جنوبی برگشت داده شد

برخی علائم کرونا در کودکان

تاکید رییس جمهور بر حمایت و همکاری مردم در مبارزه با ویروس کرونا

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

روزانه 57 محله مشهد ضدعفونی می‌شود

کرونا راه منطقه گردشگری گلیل شیروان را بست

پلیس راه خراسان جنوبی یک هزار خودرو را برگشت داد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم در تعیین سرنوشت است

44 نفر از خطر سیلاب در خراسان جنوبی نجات یافتند

نوزاد نارس مبتلا به کرونا در مشهد متولد شد

ابتکار یک هنرمند خراسان شمالی در ارتباط با ویروس کرونا

بیش از 600 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در سامانه غربالگری وزرات بهداشت شرکت کرده اند

چگونگی روند درمان بیماران خاص خراسان جنوبی در روزهای شیوع کرونا

12 فروردین؛ روز پیروزی نظریه جمهوری اسلامی بر نظریه‌های مختلف بود

از اعمال محدودیت‌های پلیس تا پلمب 19 واحد صنفی متخلف در 3 روز

کتابهایی برای راهنمایی والدین دانش‌آموز اوتیسم تدوین شد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم ایران است

انهدام باند توزیع مواد مخدر در مشهد

توزیع بسته‌های بهداشتی بین مددجویان خراسان جنوبی

اجرای طرح محدودیت تردد در قاین

سیل بیش از سه میلیارد ریال به کشاورزی گرمه خسارت زد

کارخانه‌های خراسان شمالی در انتظار دریافت 50 هزار لیتر الکل

پنج کتاب راهنمای والدین دارای دانش‌آموز اوتیستیک آماده رونمایی شد

دفترکهای آموزشی مقابله با کرونا در مشهد توزیع شد

673 خودرو در ورودی‌های نهبندان هدایت شدند

تولید«تورهای مجازی ناطق» از ظرفیت‌های گردشگری مشهد

بارش‌ها در خراسان رضوی ادامه دارد

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است یا فرصتی عظیم؟

کاهش 70 درصدی تردد در جاده‌های خراسان جنوبی طی هفته اخیر