پیام خراسان

آخرين مطالب

مقابله با کرونا بدون ماسک و ژل اجتماعي

مقابله با کرونا بدون ماسک و ژل
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - باور غلطی در میان مردم در حال ترویج است که استفاده از ماسک و ژل ضدعفونی را مهمترین و تنها روش جلوگیری از کرونا می‌دانند در حالی که شایع‌ترین و سریع‌ترین راه انتقال بیماری‌های عفونی از طریق تماس پوستی است.

در روزهای اخیر با انتشار اخباری مبنی بر شیوع ویروس کرونا در برخی استان‌های کشور، تقاضا برای لوازم بهداشتی شامل ماسک، دستکش، ژل ضد عفونی، الکل و دیگر موارد در استان خراسان جنوبی چنان افزایش یافت که سبب کمبود این اقلام شد.
  برای بررسی هر چه دقیق تر موضوع کمبود ماسک پس از شیوع کرونا در ایران به ویژه استان‌های مجاور خراسان جنوبی به داروخانه‌های سطح شهر بیرجند رفت.
مشاهدات خبرنگار ما در سطح هشت داروخانه سطح شهر از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق از جمله داروخانه‌های شبانه‌روزی و عادی حاکی از نبود یا فقدان لوازم بهداشتی از جمله ماسک، ژل ضدعفونی، اسپری ضدعفونی حتی پد الکی و دستکش یکبار مصرف بود.
اغلب مراجعه‌کنندگان به داروخانه‌های مرکز خراسان جنوبی را متقاضیان اینگونه لوازم بهداشتی تشکیل می‌دهند که اغلب با پاسخ منفی مواجه می‌شوند و در برخی داروخانه‌ها نیز به صورت بسیار محدود عرضه می‌شود.
متصدی یکی از داروخانه‌های خیابان غفاری بیرجند که انگار تعدادی متقاضیان ماسک وی را آزرده بود و با لحن تندی جواب مردم را می‌داد گفت: ماسک نداریم، چند روز است که ماسک و ژل ضدعفونی کننده تمام شده است، شما اگر از کرونا می‌ترسید چرا از منزل بیرون می‌آیید تنها راه جلوگیری از ویروس رعایت بهداشت فردی است.
وی که خود ماسک معمولی زده بود در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص توزیع ماسک در داروخانه افزود: طبق اعلام متولیان امر بهداشت و درمان استان به زودی ماسک و ژل ضدعفونی کننده به سطح داروخانه‌های استان خواهد رسید.
در یکی از داروخانه‌های بیرجند تنها ماسک معمولی بچگانه وجود داشت که شهروندان به همان هم قناعت کرده و عددی یکهزار تومان می‌خریدند، در حالیکه همین ماسک روزهای گذشته عددی 200 تا 500 تومان عرضه می‌شد.
مراجعه به بزرگ‌ترین و مرجع‌ترین داروخانه‌های خیابان‌ها و محلات شهر بیرجند نشان داد لوازم بهداشتی مزبور با قحطی جدی در سطح شهر مواجه شده است.
ماسک فیلتردار و ژل ضدعفونی کننده در هیچ کدام از این داروخانه‌ها موجود نبود، از سوی دیگر، قیمت‌های اعلام‌شده از سوی متصدیان داروخانه‌ها برای ماسک‌های ساده (در صورتیکه موجود باشد) نوسان بسیار بالایی پیدا کرده بود همین مساله به کمبودها و نگرانی‌های ناشی از آن در بین شهروندان دامن زده است.
پشت ویترین‌ و درب ورودی برخی داروخانه‌های سطح شهر کاغذهای دست نوشته‌ای تحت عنوان « ماسک صورت موجود نمی‌باشد، تقاضای ماسک و ژل ضدعفونی نکنید، ماسک نداریم سوال نفرمایید» نصب شده بود اما با همین حال باز هم شهروندان سراغ ماسک می‌گرفتند.
بیشترین تقاضای مردمی در خصوص ماسک بود و کمتر کسی سراغ ژل ضدعفونی کنند و الکل می‌گرفت، ماسک فیلتردار در هیچ داروخانه‌ای موجود نبود اما قیمت آن به شهروندان 17 هزار تومان داده می‌شد.
یکی از متصدیان داروخانه‌ در شمال شهر بیرجند گفت: ما به عنوان فروشنده با بدبختی ماسک و ژل ضدعفونی پیدا می‌کنیم، چه برسد به شهروندانی که می‌خواهند بخرند.
وی ادامه داد: حتی پد الکلی نداریم دیروز برایمان چند بسته رسید که در عرض نیم ساعت تمام شد، ماسک فیلتردار که هفته پیش هفت هزار تومان می‌خریدیم، امروز 15 هزار تومان سفارش داده‌ایم و امیدی هم نداریم برایمان بفرستند.
یکی از شهروندان بیرجندی که دست دختربچه‌اش را گرفته و از متصدی داروخانه تقاضای ماسک دارد هم گفت: از شب گذشته تاکنون به تمامی داروخانه‌های شهر سر زده‌ام اما خبری از ماسک نیست.
جواد هاشمی اضافه کرد: معلوم است وقتی مسوولان هفته گذشته چندین میلیون ماسک به کشور چین که خود تولید کننده است فرستادند، باید وضعیت مردم خودمان این باشد، چرا مسوولان پیش‌بینی‌های لازم را انجام نداده‌اند.
وی با بیان اینکه به طور حتم جان مردم برای مسوولان کشور مهم نیست اظهار داشت: مگر می‌شود در تمامی داروخانه‌ها ژل ضدعفونی یا ماسک وجود نداشته باشد مگر اینکه از بالا دستور بدهند تا اطلاع ثانونی به فروش نرسد.
الهام خسروی یکی دیگر از متقاضیان ماسک در داروخانه شبانه‌روزی بیرجند به خبرنگار ایرنا گفت: شب گذشته به یکی از داروخانه‌ها مراجعه کرده و تقاضای ماسک داشتم که متصدی گفت نداریم در همان لحظه یکی از آشناهای متصدی به پشت ویترین رفت و به صورت مخفیانه 2 عدد ماسک فیلتردار در جیبش گذاشت، این کجای انسانیت است، مگر مواد مخدر جابه‌جا می‎کنید.
در حالی شهروندان از نبود ماسک در سطح استان گلایه دارند که مسوولان اذعان دارند استفاده از ماسک برای افراد سالم هیچ توجیهی ندارد و تنها پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی که با بیماران در ارتباط هستند یا افرادی که بیماری تنفسی دارند باید از ماسک استفاده کنند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت: استفاده از ماسک برای افراد معمولی و سالم نیاز نیست اما افرادی نظیر بیماران کلیوی، قلبی و ریوی و کادر درمانی بهتر است از ماسک استفاده کنند.
غلامرضا آهنی افزود: عده‌ای از شهروندان از کمبود ماسک در سطح داروخانه‌های استان گلایه دارند در صورتیکه این امر طبیعی است و با بالا رفتن تقاضا سطح عرضه محدود می‌شود.
وی بیان کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت هرگونه توزیع، خرید و فروش انواع ماسک‌های پزشکی شامل ماسک جراحی، فیلتردار، n95 و n99 توسط تولید کنندگان، توزیع کنندگان، واحدهای صنفی، شرکت‌های پخش دارویی و سایر تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: به زودی ماسک‌ و بسته‌های آموزشی توسط وزارت بهداشت با اولویت استان‌هایی که در آنها موارد مثبت کرونا ویروس مشاهده شده است توزیع خواهد شد.
وی یادآور شد: طبق این ابلاغیه داروخانه‌ها تا اطلاع ثانوی اجازه خرید مجدد از شرکت توزیع را به هیچ عنوان ندارد اما ماسک به زودی از طریق وزارتخانه در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.
آهنی با تاکید بر اینکه مردم نباید به صورت هجومی برای تهیه ماسک به داروخانه‌ها مراجعه کنند گفت: رعایت بهداشت فردی مقدم بر ماسک زدن است لذا اصرار بر استفاده از آن بدون توجه به رعایت سایر موارد بهداشتی هیچ تاثیری بر پیشگیری از کرونا ندارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز گفت: استفاده غیرضروری از ماسک برای افراد توصیه نمی‌شود چون اگر سرماخوردگی داشته باشند وضعیت آنها را بدتر خواهد کرد.
محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: اینکه تمامی ماسک‌های سطح استان توسط شهروندان خریداری شود نه تنها سبب جلوگیری از ورود ویروس نخواهد شد بلکه با افزایش تقاضا، با کمبود نیز مواجه می‌شویم.
وی با بیان اینکه افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند گفت: اقدامات حفاظت فردی و بهداشتی اگر توسط شهروندان در دستور کار قرار گیرد هیچ نیازی به استفاده از ماسک و سایر لوازم برای مقابله با کرونا نیست.
تمامی شهروندان ایرانی بایستی توجه داشته باشند رعایت بهداشت فردی به ویژه شستن دست‌ها به صورت مرتب با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده، دست ندادن و روبروسی نکردن مهمترین عوامل پیشگیری کننده ویروس کرونا است و نباید تنها به ماسک زدن خود و فرزندانشان اکتفا کنند.
بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید تاکنون 78 هزار و 866 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و 2 هزار 464 نفر جان خود را از دست داده‌اند. از مجموع مبتلایان به این ویروس تاکنون 23 هزار و 334 هزار نفر بهبود یافته‌اند و 53 هزار و 68 نفر هنوز مبتلا هستند.
همچنین مجموع آمار مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونای جدید در ایران 43 نفر است که از این تعداد هشت نفر جان خود را از دست داده‌اند.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ادعای تعرض با سوء استفاده از کرونا

واردات تلفن‌ همراه بالای 300 یورو ممنوع شد

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

دردی که برای دیگران مرهم شد/ساخت پایگاه امدادی در «چاهداشی»

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید روحیه ایثار، اتحاد و گذشت در همه بخش ها احیا شود

از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ گزارش «تحولات بازار سرمایه و پورتفوی بورسی صندوق های بازنشستگی» منتشر شد

کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را اینترنتی کرد

عموم مردم به ماسک فیلتردار نیاز ندارند

زمان فعالیت مراکز خدمات جامع سلامت خراسان رضوی افزایش یافت

فعالیت مراکز خدمات جامع سلامت در خراسان رضوی افزایش یافت

12 نیروگاه خورشیدی در موقوفات و بقاع خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

ضرورت تکمیل زنجیره برای جهش تولید در بخش دامپروری خراسان شمالی

برخی قوانین قدیمی در حوزه تولید دست و پاگیر است

ضریب پوشش بیمه روستایی شیروان بیشتر از میانگین استانی است

افزایش بی سابقه نرخ مسکن در مشهد/ دادستانی ورود کند

مصرف بنزین در خراسان شمالی 25 درصد کاهش یافت

ابتلای 54 مادر باردار به کرونا در خراسان شمالی

پروژه گازرسانی به تمامی روستا‌های خراسان شمالی کلید خورد

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

سرمایه گذاری در خراسان شمالی تسهیل شود

سدهای خراسان رضوی به پهنه‌های گردشگری تبدیل می‌شود

گردشگرپذیری در پهنه سدهای خراسان رضوی

هیچ شهری در خراسان جنوبی وضعیت سفید ندارد / تدوین برنامه محدودسازی

میانگین دمای هوا از فردا در خراسان رضوی افزایش می‌یابد

غربالگری روزانه در واحدهای کارگری خراسان جنوبی انجام می‌شود

بنگاه‌های متضرر از کرونا تا پایان هفته برای ثبت‌نام در سامانه کارا مهلت دارند

اهدای کتاب‌های 150 ساله به موزه مردم‌شناسی بردسکن

کرونا 250 پرستار مشهدی را بستری کرد

تسهیلات 2 هزار و 323 طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی پرداخت شد

شاخه جدید ویروس کرونا شیوع بیشتری دارد ولی مریض‌تر نمی‌کند

معاون استاندار خراسان شمالی: مواد اولیه به کارخانه آلومینا ایران نمی دهند!

حدیث 11ساله، قربانی جدید فرزندکشی

سونامی ملخ های صحرایی در مزارع نهبندان/کمبود امکانات برای مبارزه

افزایش ترددها در محورهای مواصلاتی خراسان جنوبی

لغو پروازهای آسمان به مقصد بجنورد تا پایان تیر

کشاورزان خراسان رضوی نسبت به آفت کارادرینا هوشیار باشند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: پژوهش و نوآوری یکی از مهم ترین ابزارهای تحقق جهش تولید است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: پذیرش 575 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی در طرح کارورزی سال 99

مواد اولیه به کارخانه آلومینا ایران نمی دهند!

تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران چه‌قدر مبنای حقوقی دارد؟

صفحه اول روزنامه‌های خراسان رضوی 16 تیرماه

یاقوت سرخ خراسان جنوبی در انتظار مشتری

200 میلیارد ریال از مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی پرداخت شد

کاربری کمربند جنوبی مشهد در طرح تفصیلی تغییر می‌کند؟

خطر مواد مخدر کمتر از کرونا نیست

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان: تعاونی‌ها موتور اقتصادی کشور در توسعه و اشتغال پایدار هستند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: استفاده از ظرفیت‌های اشتغال روستایی در رونق و جهش تولید نقش مهمی ایفا می کند

معاون توسعه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در خراسان شمالی: 13 درصد اعتبارات آموزش صرف مهارت‌آموزی می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: بازرسی از 2000 واحد تولیدی برای رعایت پروتکل های بهداشتی

شاخه جدید کروناویروس شیوع بیشتری دارد ولی مریض‌تر نمی‌کند!