پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد خبر داد

طلب 4000 ملیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه‌ها اجتماعي

طلب 4000 ملیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه‌ها
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد از سال 90 تاکنون حدود 4000 میلیارد تومان طلب از محل کدهای درآمدی پایدار که حق شهروندان مشهدی است، دارد.

بتول گندمی امروز، 5 بهمن‌ ماه، در حاشیه برگزاری هشتادوششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در جمع خبرنگاران در خصوص سرانه هزینه‌کرد شهرداری برای شهروندان اظهار کرد: سرانه هزینه‌کردی و دریافتی شهرداری برای تک‌تک شهروندان مشخص و شفاف بوده و در سامانه‌های شهرداری بارگذاری شده است. همه شهروندان می‌توانند میزان هزینه‌کردی که شهرداری برای هر شهروند در 13 منطقه شهرداری کرده است را از این طریق مشاهده کنند.
وی با بیان اینکه هر شهروند می‌تواند در سامانه‌های شهرداری ببیند که چه مقدار توسعه و فعالیت‌های عمرانی در شهر انجام شده، خاطرنشان کرد: از موارد دیگر اصلاح بودجه سال 1398 افزایش اعتبارات حوزه فرهنگی بود که رشد قابل توجهی داشته است. این اعتبارات از 130 میلیارد تومان در سال 97 به 200 میلیارد تومان در قالب جاری و عمرانی در سال 98 افزایش پیدا کرده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه در سال 99 این عدد افزایش بیش‌تری خواهد داشت، بیان کرد: گام بزرگی در این زمینه در حال برداشته شدن است. در واقع اعتبارات فرهنگی شهرداری مشهد از 3 درصد بودجه شهرداری به 5 درصد ‌رسیده‌ است. این افزایش نشان از اهمیت دادن مدیریت شهری به این حوزه است. امیدواریم همت مدیریت شهری در این زمینه به سمتی برود که مشکلات شهروندان در حوزه فرهنگی و اجتماعی برطرف شود و رشدی که ما در بخش‌های مختلف داریم را در حوزه فرهنگی نیز شاهد باشیم.
گندمی با بیان اینکه درصدهای رشد در حوزه اعتبارات عمرانی و سایر بخش‌ها مختلف است که همه این موارد در سامانه بارگذاری شده، عنوان کرد: در سامانه‌های شهرداری سهم هر برنامه از این افزایش‌ها و اقدامات در حال انجام برای آگاهی شهروندان بارگذاری شده است. نقدهای شهروندان در این زمینه را پذیرا هستیم تا اصلاحات لازم را در تصحیح بودجه سال 99 اعمال کنیم.
وی تصریح کرد: این آلبوم بودجه براساس پیشنهادهای ارائه شده شهرداری بود. شهرداری یک نهاد عمومی است که منابعش را خود باید تامین کند. شهرداری باید پیشنهاد دهد که درآمدهای خود را از چه ردیف‌های درآمدی و چگونه به‌ دست خواهد آورد. همچنین لازم است شهرداری دلایل کار خود را به کمیسیون‌ها اعلام کرده و میزان تحقق درآمدهای خویش را بیان کند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه سهم شهرداری از اعتبارات دولتی بسیار ناچیز و اندک است، اظهار کرد: شهرداری در قالب منابعی که پیش‌بینی می‌کند، مصارفی را باید برای خود در نظر بگیرد. با توجه به عملکردی که شهرداری در بخش‌های مختلف داشته، اگر در 6 یا 8 ماه کاهش منابع درآمدی داشته باشد یا عملکرد آن با روند کاهشی روبه‌رو باشد، پیشنهاد افزایش بودجه را نمی‌پذیریم.
گندمی با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق بودجه نیز همین نگاه سخت‎‌گیرانه وجود دارد گفت: بخش هزینه‌ها و اعتبارات هزینه‌ای را خیلی افزایش نمی‌دهیم مگر اینکه شهرداری در طول سال به سمت تحقق منابع درآمدی برود تا ما از بخش فعالیت‌ها و برنامه‌ها غفلت نکنیم. در طول سال همزمان که میزان تحقق درآمد شهرداری چک می‌شود، پیشنهاداتی در مورد بودجه در قالب لوایح مختلف نیز به شورا ‌آورده می‌شود.
وی ادامه داد: لوایح زیادی در طول سال در شورا به تصویب می‌رسد که در انتهای سال در قالب لایحه اصلاح بودجه بارگذاری و جانمایی می‌شود. عملکرد شهرداری در بخش افزایش منابع، گسترش اقدامات عمرانی و خدماتی در سطح شهر، افزایش کیفیت کارها، افزایش شفافیت در حوزه مالی و... قابل تقدیر است. این مجموعه‌ای از اقدماتی است که با نظارت‌های تمام کمیسیون‌های مختلف شورای اسلامی شهر، انجام می‌شود. قطعا نقص‌هایی در کار ما وجود دارد اما مهم این است که راه را درست می‌رویم و در حال کم‌کردن خطاهای خود هستیم.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: از نکاتی که در اصلاح بودجه و تفریق آن را گوشزد کردیم و لازم است شورا به‌ شدت با آن‌ برخورد کند، این است که از اعتبارات عمرانی برای هزینه‌های جاری استفاده نشود. باید کنترلی برای رشد بی‌رویه اعتبارات جاری داشته باشیم. وقتی اصلاح بودجه را تصویب می‌کنیم، باید انحراف‌هایمان کم باشد.
مدیرانی که از بودجه 10 درصد انحراف داشته باشند، نظارت می‌شوند
گندمی عنوان کرد: تبصره‌هایی در شورا به تصویب رسید مبنی بر اینکه مدیرانی که انحرافی بیش از 10 درصد داشته باشند، باید به مراجع مربوطه مانند تخلفات اداری، قضایی و... معرفی شوند. نظارت و کنترل ما فقط در قالب گفت‌وگو و بیان بر روی کاغذ نیست. در تفریق بودجه سال 97 این تبصره را گذاشته‌ایم و شنیدیم که شهرداری به آن عمل می‌کند. همت جمعی نیز باید این باشد تا همه چیز شفاف و براساس قاعده و قانون پیش رفته و همیشه براساس برنامه شورا و شهرداری که نوعی میثاق‌نامه است، کار انجام شود.
وی در خصوص مطالبات شهرداری از دستگاه‌های مختلف بیان کرد: اولین سیاست شورای اسلامی شهر مشهد، در قالب بند باب تبصره 5 محقق شد. ما می‌خواهیم مطالبات خود را از دستگاه‌ها وصول کنیم تا فشار بر روی شهروندان کم‌تر شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مدیریت شهری کدهای درآمدی پایدار دارد، گفت: اعداد و ارقامی که ما در کمیسیون‌ها و شهرداری محاسبه می‌کنیم، اعداد بسیار بالایی است. شهرداری باید عزم خود را جزم کند تا بتواند مطالبات خود را از دستگاه‌ها و سازمان‌ها وصول کند. وصول این مطالبات در دستور کار قرار گرفته که بخشی از آن در سال 98 در حال محقق شدن است و بخش دیگر این مطالبات نیز در برنامه سال 99 شهرداری برای وصول است.
گندمی اظهار کرد: به عنوان مثال عوارض مربوط به سوخت را برای سال 98، حدود 50 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بودیم که در سنوات گذشته این رقم صفر بود. این درآمد پایدار در سال 99 به 650 میلیارد تومان می‌رسد که نشان می‌دهد مدیریت شهری مسیر درستی را پیش گرفته است. امکان تحقق این منابع درآمدی از ضریب بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه تحقق بخشی از منابع پایدار شهرداری را در سال 99 دنبال خواهیم کرد، افزود: این اقدام نیاز به یک همت جمعی دارد؛ به‌ طوری که همه دستگاه‌ها باید کمک کنند تا این مقادیر که حق شهر است، محقق شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد اشاره کرد: آلبوم بودجه سال 99 تجمیعی و کار آن نسبت به سال گذشته سخت و پیچیده‌تر است. پیش‌بینی ما این است که تا 19 اسفند آلبوم بودجه را در شورا تصویب برسانیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساختمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جغتای به بهره‌برداری رسید

سارقان چاقو به دست سوپرمارکت‌های مشهد دستگیر شدند

جشن‌های نیمه شعبان در خراسان جنوبی مجازی برگزار شد

اعلام ساعت کاری موسسات بیمه‌ای در کیش

پیام تسلیت استاندار خراسان‌رضوی به تولیت آستان قدس رضوی

اجرای پانزده پروتکل با نگرش بومی برای کنترل محیطی کرونا در کیش

12 باشگاه ورزشی متخلف خراسان رضوی لغو پروانه شدند

زوج خیر قوچانی حامی تحصیلی پنج معلول شدند

منتظر واقعی امیال نفسانی خود را در زندان ولایت حبس می‌کند

دمای هوا در کوسه شیروان به 11درجه سانتیگراد زیرصفر رسید

بانوان روستای علی‌آباد در بجنورد روزانه هزار ماسک تولید می‌کنند

میانگین بارندگی در جنوب غرب خراسان رضوی افزایش یافته است

60 درصد حجم سازه‌های آبخیزداری خراسان ‌جنوبی آبگیری شد

6 هزار زندانی خراسان رضوی به مرخصی نوروزی رفتند

214 هزار ماسک در کارگاه‌های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی تولید شد

جشن نیمه شعبان در پایتخت معنوی ایران؛ متفاوت و همدلانه

وضعیت خراسان رضوی همچنان قرمز است

ذخیره آب در بندهای تایباد افزایش یافت

804 شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد شد

خراسان شمالی با بیش از 29 هزار نام مهدی

20 ثانیه تا مرگ کرونا

خیز خراسان رضوی در کشت گلخانه‌ای برای جهش تولید

1700 بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری خراسان رضوی

20 درصد دانش آموزان کاشمری به آموزش مجازی دسترسی ندارند

با تصویب شورای عالی کار ؛ حدقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد

بازگشت به شرایط عادی در گرو مشارکت فعال مردم است

امنیت و اقتدار ایران اسلامی حاصل تلاش بی وقفه سربازان گمنام امام زمان(ع) است

توزیع 40 هزار ماسک جراحی در خراسان شمالی

وظیفه ما مبارزه با استکبار برای زمینه‌سازی ظهور است

تداوم تعطیلی مترو و اتوبوس مشهد تا اطلاع ثانوی

پخش دعای فرج امام زمان (عج) از حرم مطهر رضوی

بارش برف در جاده‌های خراسان رضوی ادامه دارد

اقامت بیش از یک‌میلیون مسافر در خراسان شمالی در سال گذشته

واحد پیله خشک کنی و ابریشم کشی راز و جرگلان برای خرید پیله ابریشم با کمبود اعتبار مواجه است

پیشکسوت نجات غریق خراسان رضوی درگذشت

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

ریکلسیشن یا تن آرامی تکنیکی برای تمرکز صحیح ذهن

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

حوزه بهداشت و درمان موافق بازگشایی زودهنگام مدارس نیست

جاده‌های جوین و جغتای در خراسان رضوی برف‌روبی شد

حرکت کاروان‌های شادی مهدوی در خراسان شمالی

مهریه حمایتی آغازی متفاوت برای زوج قوچانی

امنیت جامعه مرهون همت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

ارائه آخرین گزارش‌ها از وضعیت استان در مقابله با ویروس کرونا

300 کیلومتر مربع رفع آلودگی در استان‌های خراسان

امام جمعه بیرجند دومین سالگرد شهید مدافع حرم را تلفنی گرامی داشت

آماده‌سازی حرم رضوی برای پساکرونا

کرونا فرصتی برای حفاظت محیط زیست فراهم کرد

زیارت امام رئوف از راه دور