پیام خراسان

آخرين مطالب

ماسک ستاره سهیل شد/موج سواری شایعه های کرونا بر اذهان مردم مقالات

ماسک ستاره سهیل شد/موج سواری شایعه های کرونا بر اذهان مردم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- کرونا به عنوان یک جانی محفل گفت و گوی خانواده ها شده که ترس حاصل از این ویروس باعث کمبود کالاهای بهداشتی اعم از ماسک و ژل ضدعفونی کننده شده است.
 این روزها در گوشه و کنار خراسان جنوبی، محافل خانوادگی و شب نشینی ها صحبت از ویروسی به نام کرونا بوده که پاس ترس و استرس را هم به دل شهروندان باز کرده است.
بنا به گفته رسانه‌ها شیوع این بیماری از قم آغاز و به دیگر شهرها کشیده شد. حالا مردم در نقاط مختلف کشور حتی کوچک‌ترین راه‌های مقابله با این ویروس را دنبال می‌کنند تا گرفتار این اپیدمی جانی نشوند.
چیزی که بیشتر از این ویروس به جان مردم افتاده، نگرانی‌های بیش از حد مردم است. هیاهوی مردم برای تهیه ماسک و ژل ضدعفونی کننده باعث کمبود این کالاهای بهداشتی در داروخانه‌ها شده است. اگرچه مسئولان برای تأمین این کالاها تلاش می‌کنند و قول مساعد داده‌اند اما گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد داروخانه‌ها از ماسک و ژل ضدعفونی کننده خالی بوده و پای مردم را به دایره اعتراض کشانده است.
در لابه لای این اوضاع و شرایط شایعاتی اعم از گرفتار شدن افرادی در استان به ویروس کرونا به خصوص در شهرستان‌ها بر استرس‌ها دامن زده است. شایعاتی که نه منبع موثقی داشته و نه از جانب مطبوعات اطلاع رسانی شده بلکه افرادی شاید تنها برای سرگرمی خودشان زبان به بیان شایعات باز می‌کنند.
اگرچه مسئولان ذیربط بارها نسبت به جرایم سنگین این دسته از افراد هشدار داده‌اند اما در این بین نمی‌توان به طور ریشه‌ای شایعات را جمع کرد.
شایعه ممنوع!
یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: این روزها کرونا بیش از هر چیزی محفل گفت و گوی خانواده‌ها شده که خود بر استرس و ترس مردم می‌افزاید.
صابره چهکندی با بیان اینکه متأسفانه برخی افراد دانسته یا ندانسته شایعاتی را بیان می‌کنند که موجب وحشت می‌شود، افزود: از مسئولان خواستارم نظارت بیشتری داشته باشند تا همه بدانند پخش شایعه ممنوع است.
وی ادامه داد: مبتلا شدن دو نفر در یکی از شهرستان‌های استان جدیدترین شایعه‌ای بوده که از طریق همسایه‌ها شنیده می‌شود این در حالی است که بنا به اعلام رسانه‌های رسمی، هیچ موردی از این ویروس گزارش نشده است.
چهکندی با اشاره به کمبود ماسک در داروخانه‌ها بیان کرد: این روزها برای تهیه ماسک و ژل ضدعفونی به هر داروخانه‌ای که مراجعه می‌کنیم، موجود نیست.

پیام خراسان


تهیه ماسک از لباس فروشی‌ها
یکی دیگر از شهروندان  بیان کرد: این روزها به هر داروخانه‌ای که مراجعه می‌کنیم، کاغذی مبنی بر اینکه ماسک و ژل ضدعفونی موجود نیست، بر دیوار و یا شیشه نصب شده است.
زهرا حاجی پور با بیان اینکه دیشب یکی از لباس فروشی‌ها هر عدد ماسک ساده را به قیمت هزار تومان می‌فروخت، افزود: افرادی که قبل از شیوع این ویروس تعداد ماسک تهیه کرده‌اند، در این اوضاع با قیمت بالاتری می‌فروشند.
وی خواستار تأمین این کالاها توسط مسئولان شد و گفت: نبود این کالاها در داروخانه‌ها بر رعب و ترس مردم می‌افزاید.
حاجی پور با بیان اینکه به نوبه خودم در منزل و مکان‌های عمومی بهداشت را رعایت می‌کنم، افزود: گاهی رعایت نکردن مسائل بهداشتی از سوی دیگر افراد مشکلاتی را پدید می‌آورد که نیازمند فرهنگ سازی بیشتری است.
یک عدد ماسک هم موجودی نداریم
یک مسئول داروخانه هم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کمبود ماسک شایعه است یا حقیقت دارد، گفت: حتی یک عدد ماسک ساده هم موجودی نداریم تا به فروش برسانیم.
وی که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، افزود: داروخانه‌ها به طور مستقیم نمی‌توانند از شرکت‌ها ماسک تهیه کنند و کالای مورد نیاز توسط وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود.
وی با بیان اینکه روزانه افراد زیادی برای تهیه ماسک و ژل ضدعفونی کننده به داروخانه مراجعه می‌کنند، گفت: افزایش تقاضا باعث کمبود این کالاها در استان شده که می‌طلبد مورد توجه باشد.

پیام خراسان


هیچ موردی از ابتلاء به کرونا ویروس در خراسان جنوبی نداریم
استاندار خراسان جنوبی هم پیش از این در جلسه‌ای گفت: تاکنون موردی دال بر مثبت بودن کرونا در خراسان جنوبی نداشته‌ایم.
محمدصادق معتمدیان بیان کرد: در مبادی ورودی و خروجی با استان‌های همجوار و نقاطی که احتمال شیوع این بیماری وجود دارد، تدابیری اندیشیده شده است.
وی با بیان این‌که اکیپ‌های درمانی و پیشگیری در مرز افغانستان در بازارچه ماهیرود مستقر شده است، اظهار کرد: برای تأمین ایزوله‌های تنفسی، دستگاه‌های تهویه فشار منفی و تجهیزات آزمایشگاهی در بیمارستان‌ها اعتبار خوبی پیش بینی شده است.
تلاش برای رفع نیازهای بهداشتی مردم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  بیان کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده تولید کالاهای بهداشتی مورد نیاز فعلی شهروندان از دیروز در دستور کار کارخانه جات استان قرار گرفته است.
محمد دهقانی فیروز آبادی بیان کرد: محلول‌های ضدعفونی کننده که استفاده انسانی دارد در داخل استان تولید می‌شود و وارد بازار خواهد شد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تأمین ماسک مورد نیاز اظهار کرد: مقرر شده وزارت بهداشت به صورت متمرکز محصولات تولیدی کارخانه جات را دریافت و بین دانشگاه‌ها توزیع کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بلافاصله بعد از دریافت سهمیه استان، کالاها را در اختیار مردم قرار خواهیم داد.
راه اندازی آزمایشگاه ویروس شناسی در بیرجند
دهقانی با بیان اینکه برای گرفتن آزمایش از افراد مشکوک به کرونا ویروس باید نمونه‌ها را به آزمایشگاه مرجع یعنی تهران ارسال کنیم، افزود: در تلاش هستیم تا آزمایشگاه ویروس‌شناسی را به‌زودی در بیرجند راه‌اندازی کنیم که با این مهم نتیجه آزمایش ظرف چند ساعت اعلام می‌شود.
وی از وجود کیت‌های تشخیص ویروس کرونا در استان خبر داد و اظهار کرد: در حال تلاش برای تهیه دستگاه‌های آزمایشگاهی هستیم و دو نفر متخصص پی اچ‌دی ویروس‌شناسی نیز در استان مستقر و ظرف چند روز آینده یک نفر دیگر نیز به این مجموعه ملحق می‌شود.
دهقانی در خصوص نبود ماسک و ژل ضدعفونی در داروخانه‌ها و افزایش قیمت‌های سرسام‌آور این محصولات، گفت: شهروندان در صورت مشاهده این موارد می‌توانند به سامانه 190 اعلام و همچنین معاونت غذا و دارو در استان نظارت‌ها را بیشتر خواهد کرد.

پیام خراسان


داروخانه‌ها زیر ذره بین هستند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم  از نظارت ویژه بر داروخانه‌ها خبر داد و افزود: با متخلفینی که اعلام عدم موجودی کرده باشند اما عرضه غیر مجاز داشته باشند، برخورد می‌شود.
داوود شهرکی ادامه داد: با متخلفینی که بخواهند در شرایط موجود در عرضه کالاهای بهداشتی با قیمت‌های غیرمتعارف سو استفاده کنند، برخورد می‌شود.
وی با بیان اینکه از شهروندان خواستاریم هر گونه تخلف را از طریق سامانه 124 گزارش دهند، گفت: شیفت اضافه‌ای برای دریافت و رسیدگی به شکایات مردمی در نظر گرفته شده است.
شهرکی با بیان اینکه از نظر ما عدم عرضه کالاهای بهداشتی مانند ماسک به منزله احتکار است، افزود: با متخلفین به صورت جد برخورد می‌شود و جرایم سنگینی خواهد داشت.
دپوی کالای بهداشتی از ناحیه داروخانه‌ها نداشتیم
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: طی بازدیدهای انجام شده توسط بازرسان در پنجم اسفندماه، دپویی از سوی داروخانه‌ها نداشته نداشته‌ایم
مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی هم بیان کرد: اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان به‌همراه دانشگاه علوم پزشکی با برگزاری گشت‌های مشترک برای نظارت بر بازار کالاهای هدف اقدام کرده است.
محمد حسین اشرفی ادامه داد: بازرسی از واحدهای تولیدی و توزیعی از جمله داروخانه‌ها و واحدهای توزیع‌کننده محصولات بهداشتی به‌عنوان مراکز هدف مورد توجه قرار دارند.
وی اظهار کرد: شهروندان در صورت داشتن هرگونه شکایت می‌توانند با تلفن گویای 135 تماس گرفته و یا با ارسال پیامک به سامانه 300000135 سازمان تعزیرات حکومتی گزارش‌ها و شکایات خود را ارائه دهند.
انتظار می‌رود شهروندان در شرایط کنونی از خرید مازاد کالاهای بهداشتی و پخش شایعاتی غیر موثق خودداری کنند و با ایجاد فضای همدلی و رعایت بایدها و نبایدهای مسائل بهداشتی، راه نفوذ بر کرونا ویروس به خراسان جنوبی همچنان مسدود ببندند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

کرونا جلو تخریب منابع طبیعی خراسان شمالی را گرفت

جلوگیری کرونا از تخریب و تصرف منابع طبیعی خراسان شمالی

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان جنوبی

از آغاز 40 پروژه بهداشت و درمان تا افزایش تخت‌های بیمارستانی در خراسان جنوبی

7 هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

اجرای 462 پروژه آبیاری نوین در خراسان جنوبی

28 تن عسل در باخرز تولید شد

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت

اختصاص 120میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های معادن خراسان جنوبی

شهروندان حق آگاهی از عوامل تهدیدکننده سلامتی را دارند

105 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

مرغداران خراسان شمالی در آستانه ورشکستگی

سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از کروناویروس در اسلواکی

اعمال قانون 1011 دستگاه خودرو در مشهد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

16 هزار و 800 خانوار خراسان شمالی بسته حمایت کرونایی گرفتند

هزار و 232 فرصت شغلی در بخش تعاون خراسان جنوبی ایجاد شد

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان‌جنوبی

بخش خدمات؛ در صدر میزان اشتغالزایی در خراسان جنوبی

با انسجام ملی و هم‌افزایی دستگاه‌ها از شرایط سخت کشور عبور می‌کنیم

100 هزار عدد ماسک در تایباد تولید شد

ورود به بوستان‌های مشهد ممنوع است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

توزیع 1500 پرس غذای متبرک در چهار شهرستان خراسان رضوی

300 روستای خراسان‌جنوبی در سال جاری گاز رسانی می‌شود

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

کرونا ویروس، عامل سندرم حاد تنفسی خاورمیانه

الکترونیکی شدن تمام شهرداری‌های مناطق مشهد تا پایان سال

برپایی ایستگاه‌های سیار شستن دست در رومانی

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی

سیلاب 65 میلیارد ریال خسارت در بردسکن به بارآورد

عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

شهریه مدارس غیردولتی برای برنامه‌های غیرآموزشی باید بازگردانده شود

محدویت‌های ورودی به خراسان‌رضوی پابرجاست

48 هزار پرس غذای متبرک در بیمارستان‌های خراسان رضوی توزیع شد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

دانشجویان در کلاس‌های مجازی تمرکز بیشتری دارند

چهار میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی باجگیران صادر شد

رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

بخش خدمات بیشترین سهم اشتغال را در خراسان‌جنوبی به خود اختصاص داد

2 میلیارد تومان صنایع دستی خراسان جنوبی به فروش رفت

2 هزار و 400 کیلو گرم گوشت مرغ بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

اعتبارات حوزه بیابان در خراسان جنوبی 15 برابر افزایش یافت

اصناف غیرضروری سبزوار تا 23 فروردین تعطیل هستند

کاهش شدید دما و بارش برف و باران در خراسان رضوی

افزایش غیرقانونی قیمت شن و ماسه در خراسان شمالی

تولد نوزاد از مادر کرونایی در سبزوار