پیام خراسان

آخرين مطالب

کاسبی با کرونا سياسي

کاسبی با کرونا
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- شیوع کرونا باعث شده است برخی از این آب گل آلود ماهی گرفته و با نگاه کاسب کارانه به این معضل اجتماعی، احتکار و گران فروشی، عرصه را برای مردم که سعی در حفظ سلامتی خود دارند، تنگ کنند.

هنوز دو هفته از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در کشور نمی‌گذرد که برخی کاسبان سودجو کیسه جدید برای مردم دوخته و در این ایام دسترسی به آنچه را که بیشتر مورد توجه عموم است سخت تر از گذشته کرده‌اند.
ملزومات پیشگیری از کرونا مانند دستکش، ماسک، مواد شست و شو و ضدعفونی کننده و حتی میوه‌هایی که برای افزایش قوای جسمانی افراد از سوی پزشکان توصیه می‌شود، دستمایه عده‌ای سودجو قرار گرفته به طوری که با احتکار، گران فروشی، خودداری از عرضه و هزاران ترفند دیگر درصدد برآمده‌اند پولی به جیب بزنند.
در چند روز اخیر بازار مشهد از یک سو شاهد تخلفات صنفی متعدد در عرضه ملزومات پیشگیری از کرونا و از سوی دیگر گران فروشی میوه‌هایی مانند سیر و لیموترش بوده است.
رییس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی مشهد در باره افزایش قیمت برخی اقلام به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل شیوع کرونا، قیمت چند نوع میوه مانند سیر، زنجبیل، لیمو شیرین و لیمو ترش در بازار این شهر طی هفته جاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
حسین مصدق افزود: هم اکنون هر کیلو سیر در عمده فروشی بین 250 هزار تا 400 هزار ریال به فروش می‌رسد در حالی که قیمت آن در هفته گذشته 150 هزار تا 250 هزار ریال بود.
وی ادامه داد: همچنین قیمت هر کیلو لیمو شیرین در عمده فروشی به 80 هزار تا 110 هزار ریال رسیده است در حالی که قیمت آن در هفته گذشته بین 60 هزار تا 85 هزار ریال بود.
وی گفت: قیمت هر کیلو لیموترش نیز نسبت به هفته قبل 80 درصد افزایش پیدا کرده به طوری که هم اکنون هر کیلو لیموترش در خرده فروشی‌ها بین 330 هزار تا 400 هزار ریال به فروش می‌رسد.
مصدق افزود: قیمت هر کیلو زنجبیل نیز که چهار روز قبل در عمده فروشی‌ها بین 370 هزار تا 400 هزار ریال بود روز گذشته به یک میلیون و 100 هزار ریال رسید.
دلایل گرانی کالا و تشدید بازرسی‌ها
از زمان گران شدن اقلام و ملزومات مورد نیاز مردم برای پیشگیری از کرونا گشت‌های بازرسی از سطح صنوف در شهر مشهد تشدید شده است به طوری که از ابتدای هفته جاری تاکنون چندین مورد تخلف مشاهده و پرونده تعزیراتی در این زمینه تشکیل شده است.
براساس اعلام بازرسی اصناف و تعزیرات حکومتی، کشف محموله‌ احتکار شده با سه هزار و 897 عدد گالن و بطری و اسپری حاوی مواد ضدعفونی کننده از خانه‌ای در مشهد، کشف 6 هزار عدد ماسک از یک فروشگاه تجهیزات پزشکی، گران فروشی تجهیزات پزشکی یک واحد صنفی و خودداری از فروش این ملزومات توسط 2 واحد صنفی در مشهد از جمله پرونده‌های تشکیل شده تعزیراتی در این زمینه طی چند روز گذشته بوده است.
مدیر نظارت و بازرسی بر اصناف مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هر کالایی از هر نوع که برای پیشگیری از کرونا مفید باشد، در بازار مشهد به فراوانی یافت می‌شود.
امیر دلداری افزود: کرونا تقاضا برای برخی اقلام را افزایش داده و بر قیمت آنها اثر گذاشته است.
وی ادامه داد: در این میان عده‌ای سودجو اقدام به خودداری از عرضه، گران فروشی و احتکار کالاهای مورد نیاز مردم کرده‌اند که برای مقابله با آنها نظارت و گشت‌های بازرسی مشترک با نهادهای مختلف تشدید شده است.
وی در باره علت گران شدن میوه‌های مورد نیاز در این زمینه گفت: براساس تحقیقات انجام گرفته عرضه کنندگان لیموترش، گران شدن آن از مبدا تولید یعنی استان فارس را علت افزایش قیمت آن می‌دانند.
دلداری افزود: دلیل افزایش قیمت لیموشیرین و سیر و زنجبیل نیز افزایش تقاضاست که در این زمینه سه پرونده تخلف برای گران فروشی سیر در میدان بار مشهد تشکیل شده است.
تمهیدات مسوولان برای کاهش قیمت‌ها
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز در باره مقابله با گران فروشی یا خودداری از عرضه ملزومات پیشگیری از کرونا به خبرنگار ایرنا گفت: تولید، توزیع و نظارت بر عرضه ملزومات پیشگیری از بیماری کرونا در این استان وارد مرحله جدید شده و دامنه فعالیت در این زمینه افزایش یافته است.
علی رسولیان افزود: از آنجا که تقاضا برای ملزومات پیشگیری از کرونا مانند ماسک، ژل یا مواد ضدعفونی کننده در این استان افزایش یافته، این مهم به کمبود و افزایش قیمت آن دامن زده است.
وی ادامه داد: براساس تصمیمات گرفته شده، تولید ملزومات پیشگیری از بیماری کرونا توسط کارخانجات استان افزایش می‌یابد تا از هرگونه کمبود در این زمینه جلوگیری شود.
وی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف شده است از واحدهای تولیدی این ملزومات بخواهد که میزان تولید این لوازم را افزایش دهند.
رسولیان افزود: در صورتی که این واحدها سطح تولید خود را افزایش دهند، مشکلات منابع مالی، مالیات و دیگر مشکلات آنها به صورت ویژه و با سرعت پیگیری و برای حل آن چاره جویی خواهد شد.
وی ادامه داد: براساس تصمیمات کارگروه تنظیم بازار استان به همه نهادهای مستقر در مرزهای استان نیز ابلاغ شده است از خروج یا صادرات ملزومات پیشگیری از کرونا جلوگیری کنند تا هیچ کمبودی در این زمینه در بازار بوجود نیاید.
وی گفت: تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز موظف شده است به صورت ویژه از مراکز توزیع ملزومات یاد شده از جمله داروخانه‌ها و مراکز تولید این اقلام بازدید کرده و در حضور قاضی و نماینده دانشگاه علوم پزشکی با هرگونه گران فروشی و عدم عرضه محصولات برخورد قانونی نموده و در صورت لزوم واحد متخلف را مهر و موم کند.
رسولیان افزود: وزارت بهداشت نیز در حوزه تامین‌، توزیع و نظارت بر عرضه ملزومات بهداشتی و پیشگیرانه برنامه‌هایی را تدوین کرده تا بتواند بازار را در این شرایط به نحو صحیح مدیریت کند و این ملزومات فقط از مسیرهای تعیین شده در اختیار مردم قرار گیرد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا مشهد اصناف
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دمای هوا در کوسه شیروان به 11درجه سانتیگراد زیرصفر رسید

بانوان روستای علی‌آباد در بجنورد روزانه هزار ماسک تولید می‌کنند

میانگین بارندگی در جنوب غرب خراسان رضوی افزایش یافته است

60 درصد حجم سازه‌های آبخیزداری خراسان ‌جنوبی آبگیری شد

6 هزار زندانی خراسان رضوی به مرخصی نوروزی رفتند

214 هزار ماسک در کارگاه‌های فنی و حرفه ای خراسان جنوبی تولید شد

جشن نیمه شعبان در پایتخت معنوی ایران؛ متفاوت و همدلانه

وضعیت خراسان رضوی همچنان قرمز است

ذخیره آب در بندهای تایباد افزایش یافت

804 شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد شد

خراسان شمالی با بیش از 29 هزار نام مهدی

20 ثانیه تا مرگ کرونا

خیز خراسان رضوی در کشت گلخانه‌ای برای جهش تولید

1700 بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری خراسان رضوی

20 درصد دانش آموزان کاشمری به آموزش مجازی دسترسی ندارند

با تصویب شورای عالی کار ؛ حدقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد

بازگشت به شرایط عادی در گرو مشارکت فعال مردم است

امنیت و اقتدار ایران اسلامی حاصل تلاش بی وقفه سربازان گمنام امام زمان(ع) است

توزیع 40 هزار ماسک جراحی در خراسان شمالی

وظیفه ما مبارزه با استکبار برای زمینه‌سازی ظهور است

تداوم تعطیلی مترو و اتوبوس مشهد تا اطلاع ثانوی

پخش دعای فرج امام زمان (عج) از حرم مطهر رضوی

بارش برف در جاده‌های خراسان رضوی ادامه دارد

اقامت بیش از یک‌میلیون مسافر در خراسان شمالی در سال گذشته

واحد پیله خشک کنی و ابریشم کشی راز و جرگلان برای خرید پیله ابریشم با کمبود اعتبار مواجه است

پیشکسوت نجات غریق خراسان رضوی درگذشت

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

ریکلسیشن یا تن آرامی تکنیکی برای تمرکز صحیح ذهن

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

حوزه بهداشت و درمان موافق بازگشایی زودهنگام مدارس نیست

جاده‌های جوین و جغتای در خراسان رضوی برف‌روبی شد

حرکت کاروان‌های شادی مهدوی در خراسان شمالی

مهریه حمایتی آغازی متفاوت برای زوج قوچانی

امنیت جامعه مرهون همت سربازان گمنام امام زمان (عج) است

ارائه آخرین گزارش‌ها از وضعیت استان در مقابله با ویروس کرونا

300 کیلومتر مربع رفع آلودگی در استان‌های خراسان

امام جمعه بیرجند دومین سالگرد شهید مدافع حرم را تلفنی گرامی داشت

آماده‌سازی حرم رضوی برای پساکرونا

کرونا فرصتی برای حفاظت محیط زیست فراهم کرد

زیارت امام رئوف از راه دور

20 میلیارد ریال برای مبارزه با آفت ملخ در مراتع خراسان شمالی نیاز است

سانحه رانندگی در جاده مشهد 6 مصدوم داشت

هزینه جشن نیمه شعبان در خراسان رضوی به نیازمندان اختصاص یافت

تسلیت امام جمعه بیرجند در دومین سالگرد شهید مدافع حرم خراسان جنوبی

برنامه‌های صدا و سیمای خراسان رضوی در نیمه شعبان تشریح شد

تشریح برنامه‌های صداوسیمای خراسان رضوی در نیمه شعبان

ورود سامانه بارشی جدید به خراسان رضوی از روز جمعه

رزم‌حسینی: وضعیت خراسان رضوی همچنان قرمز است

آغاز توزیع حدود 13 هزار بسته بهداشتی در شهرستان رازوجرگلان